Справа № 182/1859/17
Провадження № 2-а/0182/303/2017
Іменем України
26.04.2017 року м. Нікополь
Суддя Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області Багрова А.Г. розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльність щодо невиплати щорічної грошової допомоги до 5 травня у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком ,-
Позивач 13.04.2017 року звернувся до суду з адміністративним позовом до Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльність щодо невиплати щорічної грошової допомоги до 5 травня у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком за 2016 рік.
Статтею 99 КАС України передбачено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Тобто, чинне законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.
Практика Європейського суду з прав людини також свідчить про те, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків на звернення до суду за захистом порушених прав (справа "Стаббігс на інші проти Великобританії", справа "Девеер проти Бельгії").
З наведених вище приписів КАС України випливає, що адміністративний позов може бути поданий у межах строку звернення до адміністративного суду визначеного цим Кодексом або іншими законами, який обчислюється з моменту коли позивач дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав.
Як вбачається з поданого адміністративного позову та доданих письмових доказів, позивач отримав разову грошову допомогу до 5 травня за 2016 рік в травні 2016 року, а до суду звернувся тільки 13.04.2017 року.
На ухвалу суду від 13.04.2017 року позивач надав відомості, що отримав грошову допомогу до 5 травня за 2016 рік у розмірі 920 грн. 23.05. 2016 року.
Предметом адміністративного позову у цій справі є виплата щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2016 рік , а тому такий позов має бути поданий в межах визначеного ч. 2 ст. 99 КАС України шестимісячного строку, перебіг якого починається з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав.
Визначаючи початок перебігу строку звернення з даним адміністративним позовом, суд виходить з того, що грошова допомога до 5 травня позивача є разовою виплатою, яка позивачем отримана 23.05. 2016 року, а тому про порушення своїх прав щодо отримання грошової допомоги в меншому розмірі він повинен був дізнаватися під час її отримання.
Отже, враховуючи дату звернення позивача до суду з адміністративним позовом (13.04.2017 року), шестимісячний строк на звернення до суду з цим позовом закінчився.
Відповідно до статті 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Статтею 107 КАСУ передбачено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними.
В позовній заяві до суду позивач зазначає, що звернувся до відповідача з проханням виплатити допомогу в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком лише в листопаді 2016 року.
Слід зазначити, що поважними причинами пропуску строку звернення до суду можуть бути визнані лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій, які повинні бути підтверджені належними доказами.
Однак, позивачем не надано доказів поважності пропуску строку для звернення до адміністративного суду з цим позовом.
Доводи позивача, зазначені в адміністративному позові , що він дізнався про порушені права лише в листопаді 2016 року , отримавши відповідь від відповідача, суд не приймає, оскільки такі обставини не є об'єктивно непереборними та залежать від волевиявлення особи, також ці обставини не пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій, а тому не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду з адміністративним позовом.
Посилання на обставини, що ОСОБА_1. дізнався про порушені права лише в листопаді 2016 року при зверненні до Нікопольського місцевого центру з надання безоплатної правової допомоги, бо він юридично необізнаний, суд не приймає, оскільки юридична необізнаність не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду з адміністративним позовом.
Таким чином, суд приходить до висновку , що позивач пропустив шестимісячний строк звернення до суду з цим позовом та провідсутність підстав для визнання поважними причин пропуску позивачем строку звернення до суду.
Згідно з ч. 2 ст. 100 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Оскільки наведені позивачем у позовній заяві обставини та додані матеріали не є достатніми підставами для визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду, адміністративний позов підлягає залишенню без розгляду.
Керуючись ст.99,100,107 КАС України, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльність щодо невиплати щорічної грошової допомоги до 5 травня у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком за 2016 рік залишити без розгляду .
Ухвала може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом п'яти днів з дня отримання ухвали.
Копію ухвали разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами направити ОСОБА_1.
Суддя: ОСОБА_2