Постанова від 01.02.2012 по справі 2-а-1848/11/2110

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 лютого 2012 р.Справа № 2-а-1848/11/2110

Категорія:10.2Головуючий в 1 інстанції: Дорошинська В.Е.

Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого -Бітова А.І.

суддів -Милосердного М.М.

-ОСОБА_1

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Херсона на постанову Дніпровського районного суду м. Херсона від 25 травня 2011 року у справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Херсона про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

У квітні 2011 року ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду (далі УПФ) України в Дніпровському районі м. Херсона про (з урахуванням уточнень) зобов'язання здійснити перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2008 рік.

Обгрунтовуючи свої вимоги, позивачка вказувала, що вона є працюючою пенсіонеркою з 2007 року. У 2009 році відповідач відмовив їй у проведенні перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2008 рік, що суперечить вимогам Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідач позов не визнав, посилаючись на його необгрунтованість.

Постановою Дніпровського районного суду м. Херсона від 25 травня 2011 року позовні вимоги ОСОБА_2 до УПФ України Дніпровському районі м. Херсона про зобов'язання до вчинення дій задоволено частково.

Зобов'язано УПФ України в Дніпровському районі м. Херсона виконати перерахунок пенсії ОСОБА_2, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2008 рік, а саме 1 573, 99 грн.

Зобов'язано УПФ України в Дніпровському районі м. Херсона виплатити на користь ОСОБА_2 різницю між перерахованою та отриманою пенсією, яка утворилась з жовтня 2010 року.

В апеляційній скарзі УПФ України в Дніпровському районі м. Херсона ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального права.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги УПФ України в Дніпровському районі м. Херсона, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, з таких підстав.

Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що норми Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачають право позивачки на перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2008 рік. Також, суд виходив з того, позовні вимоги, заявлені поза межами строку звернення до суду належить залишити без розгляду.

Судова колегія не погоджується з цими висновками суду першої інстанції щодо необхідності здійснення перерахунку пенсії позивачки із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2008 рік, виходячи з наступного.

Частиною 2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції, яка відновила свою дію після ухвалення Рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008) встановлено формулу заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 +... + Кзn);

К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи (абзаци 2-6 ч.2 ст. 40 Закону).

Відповідно ч.4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції, яка відновила свою дію після ухвалення Рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008) - у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Аналіз ч.4 ст. 42 цього Закону свідчить, що при перерахунку пенсії застосовується заробітна плата (дохід) пенсіонера, яку він отримував до призначення пенсії, або яку він отримував за період роботи, який є періодом страхове стажу.

З огляду на викладене, під час перерахунку пенсії у формулі Зп = Зс х (Ск : змінюються лише показники Ск та К. Зокрема, у величину Ск додаються коефіцієнти заробітної плати (доходу) за кожен місяць страхового стажу, який став підставою для перерахунку пенсії. Що ж стосується показника К, то він збільшується кількістю додаткових місяців страхового стажу. Решта показників залишається без змін.

Отже, норма ч.4 ст. 42 Закону не встановлює обмеження можливості працюючого пенсіонера скористатися правом на перерахунок пенсії в будь-який час після її призначення. Однак містить застереження, що наступний перерахунок пенсії може бути проведений не раніш як через два роки після здійснення попереднього. При цьому під час перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати (доходу) враховується та, яка використовувалася під час призначення пенсії, тобто це - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням (а не перерахунком) пенсії (абзац 4 ч.2 ст. 40 Закону).

За таких обставин, висновки суду першої інстанції про те, що при визначені розміру пенсії позивача має бути застосований показник середньої заробітної плати по Україні за 2008 рік є безпідставними.

За таких обставин, судова колегія доходить висновку про необґрунтованість позовних вимог ОСОБА_2 і, відповідно, необхідність відмови в їх задоволенні.

Враховуючи, що судом першої інстанції порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, судова колегія, керуючись п.4 ч.1 ст. 202 КАС України вважає необхідним, скасовуючи постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову, якою відмовити ОСОБА_2 в задоволенні позовних вимог до УПФ України в Дніпровському районі м. Херсона про зобов'язання вчинити певні дії.

Керуючись ст.ст. 195, 196; п.3 ч.1 ст. 198; п.4 ч.1 ст. 202; ч.2 ст. 205; ст. 207; ч.5 ст. 254 КАС України, судова колегія, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Херсона задовольнити частково.

Постанову Дніпровського районного суду м. Херсона від 25 травня 2011 року скасувати.

Прийняти нову постанову, якою відмовити ОСОБА_2 в задоволенні адміністративного позову до управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Херсона про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2008 рік.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які брали участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий:

Суддя:

Суддя: