Постанова від 12.04.2017 по справі 301/2260/16-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 квітня 2017 року № 876/2937/17

головуючого судді: Гуляка В.В.

суддів: Судової-Хомюк Н.М., Коваля Р.Й.

за участі секретаря судового засідання: Омеляновської Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Білківської сільської ради Іршавського району Закарпатської області на постанову Іршавського районного суду Закарпатської області від 08 лютого 2017 року в адміністративній справі позовом ОСОБА_2 в інтересах якого діє законний представник ОСОБА_3 до Білківської сільської ради Іршавського району Закарпатської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

У листопаді 2016 року позивач ОСОБА_2 в інтересах якого діє законний представник ОСОБА_3 звернувся в суд із адміністративним позовом до відповідача Білківської сільської ради Іршавського району Закарпатської області, в якому просив: 1) визнати протиправним та скасувати рішення Білківської сільської ради Іршавського району Закарпатської області за №189 від 23.06.2016 р. «Про затвердження звіту про експертну грошову оцінку земельної ділянки несільськогосподарського призначення, яка намічена для викупу ОСОБА_3» в частині, а саме: пункт 2 в частині визначення розміру вартості земельної ділянки на рівні 149400 грн. із розрахунку 180 грн. за 1 квадратний метр та доведенні вартості 1 м.кв. земельної ділянки до 180 грн. на підставі пропозиції депутатів сільської ради; пункт 3 в частині вартості земельної ділянки, яка підлягає продажу на рівні 149400 грн.; пункт 4 в частині вартості земельної ділянки на рівні 149400 грн.; 2) зобов'язати Білківську сільську раду Іршавського району Закарпатської області внести зміни до рішення № 189 від 23.06.2016 р. «Про затвердження звіту про експертну грошову оцінку земельної ділянки несільськогосподарського призначення, яка намічена для викупу ОСОБА_3» щодо затвердження вартості земельної ділянки в сумі 50198,40 грн. з розрахунку 60,48 грн. за 1 кв.м., виходячи з експертної грошової оцінки ринкової вартості земельної ділянки, площею 0,0830 га. кадастровий номер НОМЕР_1, що розташована за адресою: АДРЕСА_1.

Відповідач позову не визнав, у суді першої інстанції подав заперечення, просив відмовити у задоволенні позову.

Постановою Іршавського районного суду Закарпатської області від 08.02.2017 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Білківської сільської ради Іршавського району Закарпатської області за №189 від 23.06.2016 р. «Про затвердження звіту про експертну грошову оцінку земельної ділянки несільськогосподарського призначення, яка намічена для викупу ОСОБА_3» в частині, а саме: - Пункт 2 в частині визначення розміру вартості земельної ділянки на рівні 149400,0 грн. із розрахунку 180,00 грн. за 1 квадратний метр та доведенні вартості 1 м.кв. земельної ділянки до 180,00 грн. на підставі пропозиції депутатів сільської ради; - Пункт 3 в частині вартості земельної ділянки, яка підлягає продажу на рівні 149 400,00 грн.; - Пункт 4 в частині вартості земельної ділянки на рівні 149400,00 грн.. Зобов'язано Білківську сільську раду Іршавського району Закарпатської області внести зміни до рішення №189 від 23.06.2016 р. «Про затвердження звіту про експертну грошову оцінку земельної ділянки несільськогосподарського призначення, яка намічена для викупу ОСОБА_3» щодо затвердження вартості земельної ділянки в сумі 50198,40 грн. з розрахунку 60,48 грн. за 1 кв.м., виходячи з експертної грошової оцінки ринкової вартості земельної ділянки, площею 0,0830 га. кадастровий номер НОМЕР_1, що розташована за адресою: АДРЕСА_1.

З цією постановою суду першої інстанції від 08.02.2017 року не погодився відповідач та оскаржив її в апеляційному порядку. Вважає апелянт, що оскаржена постанова суду незаконна, винесена з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, висновки суду не відповідають обставинам справи, судом неправильно застосовано норми матеріального та процесуального права, а тому постанова суду підлягає скасуванню з підстав, викладених в апеляційній скарзі.

В обґрунтування апеляційних вимог апелянт зазначає, що вважає незаконним розгляд даної справи в порядку адміністративного судочинства, адже із суті позову вбачається спір про право двох осіб на земельну ділянку. Власником нерухомого майна, що знаходиться на земельній ділянці, що підлягає викупу, є малолітній ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1. Натомість, суд констатував, що спірну земельну ділянку викуповує не малолітній позивач, а його законний представник ОСОБА_3. У свою чергу ОСОБА_3 не довела свого права на викуп такої земельної ділянки. ОСОБА_2 має лише 12 років, а тому у нього відсутня земельна дієздатність, що свідчить про відсутність у нього права покупки земельної ділянки. До досягнення повноліття він має право лише користуватись землею на праві оренди. В порушення ЗК України, позивачем не укладено договору про оплату авансового внеску, що порушує права відповідача як можливого продавця. Експертний звіт про вартість спірної ділянки є незаконним, адже вартість 1 кв.м. землі у даній місцевості є значно вищою ніж 60,48 грн. (ціна згідно звіту). Таким чином, на думку апелянта, рішення суду примушує відповідача продати земельну ділянку усупереч вимогам чинного законодавства та спричиняє органу місцевого самоврядування шкоду через явно занижену ціну земельної ділянки.

За результатами апеляційного розгляду апелянт просить скасувати оскаржену постанову суду від 08.02.2017 р. та закрити провадження у даній справі.

Позивач апеляційної скарги не визнав, у суді апеляційної інстанції подав заперечення, просить залишити без задоволення апеляційну скаргу, а оскаржену постанову суду залишити без змін.

Суд апеляційної інстанції заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення осіб, які беруть участь у справі та з'явились в засідання суду апеляційної інстанції, перевіривши матеріали справи і обговоривши підстави та межі апеляційної скарги, вважає, що дану апеляційну скаргу слід задоволити частково.

Так, судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_3 діючи в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_2, звернулась до Білківської сільської ради Іршавського району Закарпатської області з заявою про викуп земельної ділянки площею 0,0830 га. для обслуговування вулканізаційної майстерні, кадастровий номер НОМЕР_1, що розташована за адресою: АДРЕСА_1.

Для визначення вартості земельної ділянки 05.04.2016 р. між Білківською сільською радою, ТзОВ «Арклайт» та ОСОБА_3 було укладено Договір №19 про проведення експертно-грошової оцінки земельної ділянки для обслуговування вулканізаційної майстерні (а.с. 20-21).

Виконавець 15.04.2016 року здійснив експертну оцінку земельної ділянки та надав висновок, відповідно до якого ринкова вартість вказаної земельної ділянки складає 50198,40 грн., з розрахунку 60,48 грн. за 1 кв.м.. Термін чинності даного висновку один рік з дати оцінки (а.с. 9-15).

Відповідач Білківська сільська рада розглянувши заяву позивача, звіт про експертно-грошову оцінку земельної ділянки прийняв рішення №189 від 23.06.2016 р. «Про затвердження звіту про експертну грошову оцінку земельної ділянки несільськогосподарського призначення, яка намічена для викупу ОСОБА_3», яким було вирішено: 1) затвердити звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки несільськогосподарського призначення для обслуговування вулканізаційної майстерні площею 0,0830 га. (кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_1) за адресою: АДРЕСА_1; 2) затвердити вартість земельної ділянки несільськогосподарського призначення площею 0,0830 га. (кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_1) у розмірі 149400 грн. із розрахунку 180,00 грн. за 1 метр квадратний на підставі експертної грошової оцінки (висновок експертів про ринкову вартість земельних ділянок від 15.04.2016 року) та пропозиції депутатів сільської ради довести вартість 1 м.кв. земельної ділянки до 180,00 грн.; 3) продати земельну ділянку несільськогосподарського призначення для обслуговування вулканізаційної майстерні площею 0,0830 га. (кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_1) за 149400,00 грн.; 4) вартість земельної ділянки в сумі 149400,00 грн. сплатити до бюджету Білківської сільської ради до укладання договору купівлі-продажу земельної ділянки; 5) після сплати вартості земельної ділянки доручити сільському голові підписати договір купівлі-продажу земельної ділянки (а.с. 7).

У подальшому ОСОБА_3 звернулась до відповідача з заявою про усунення допущених порушень при прийнятті вказаного рішення №189 та внесення змін з метою приведення його у відповідність до вимог закону.

Відповідач рішенням №324 від 18.10.2016 р. «Про розгляд заяви ОСОБА_3», відмовив у проханні переглянути грошову оцінку земельної ділянки (а.с. 8).

Суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про обґрунтованість позовних вимог в частині щодо оспорення пунктів 2, 3 і 4 рішення Білківської сільської ради № 189 від 23.06.2016 року. Однак, суд апеляційної інстанції не погоджується із висновками суду першої інстанції щодо наявності підстав для задоволення усіх позовних вимог, з врахуванням наступного.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 13 Конституції України, земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією.

Відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», питання регулювання земельних відносин вирішується виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.

Згідно з ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Відповідно до ст. 128 ЗК України, продаж громадянам і юридичним особам земельних ділянок державної (крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації) та комунальної власності для потреб, визначених цим Кодексом, провадиться місцевими державними адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим або органами місцевого самоврядування в межах їх повноважень.

Громадяни та юридичні особи, зацікавлені у придбанні земельних ділянок у власність, подають заяву (клопотання) до відповідного органу виконавчої влади або сільської, селищної, міської ради чи державного органу приватизації. У заяві (клопотанні) зазначаються місце розташування земельної ділянки, її цільове призначення, розміри та площа, а також згода на укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки. До заяви (клопотання) додаються: а) документ, що посвідчує право користування земельною ділянкою (у разі його наявності), та документи, що посвідчують право власності на нерухоме майно (будівлі та споруди), розташоване на цій земельній ділянці (у разі наявності на земельній ділянці будівель, споруд); б) копія установчих документів для юридичної особи, а для громадянина - копія документа, що посвідчує особу.

Підставою для відмови в продажу земельної ділянки є: а) неподання документів, необхідних для прийняття рішення щодо продажу такої земельної ділянки; б) виявлення недостовірних відомостей у поданих документах; в) якщо щодо суб'єкта підприємницької діяльності порушена справа про банкрутство або припинення його діяльності; г) встановлена цим Кодексом заборона на передачу земельної ділянки у приватну власність; ґ) відмова від укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.

Рішення Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації, сільської, селищної, міської ради про продаж земельної ділянки є підставою для укладання договору купівлі-продажу земельної ділянки.

Матеріалами адміністративної справи підтверджується, що неповнолітньому ОСОБА_2 на праві приватної власності належить об'єкт нерухомого майна: станція технічного обслуговування машин в АДРЕСА_1, згідно витягу з Державного реєстру від 07.10.2014 року.

Судом першої інстанції вірно враховано, що пунктом 1 оскарженого рішення Білківської сільської ради №189 від 23.06.2016 р. затверджено звіт про експертну грошову оцінку розглядуваної земельної ділянки несільськогосподарського призначення для обслуговування вулканізаційної майстерні площею 0,0830 га. (кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_1) із визначеною ціною і вартістю цієї земельної ділянки.

Однак, всупереч вимогам чинного законодавства пунктами 2, 3 і 4 цього рішення №189 від 23.06.2016 р. самостійно змінено (збільшено) вартість вказаної земельної ділянки до розміру 149400 грн. (із розрахунку 180,00 грн. за 1 метр квадратний).

Частина 8 статті 128 Земельного кодексу України передбачає, що ціна земельної ділянки визначається за експертною грошовою оцінкою, що проводиться суб'єктами господарювання, які є суб'єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель відповідно до закону, на замовлення органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.

Згідно Закону України «Про оцінку земель», експертна грошова оцінка земельних ділянок - це результат визначення вартості земельної ділянки та пов'язаних з нею прав оцінювачем (експертом з питань оцінки земельної ділянки) із застосуванням сукупності підходів, методів та оціночних процедур, що забезпечують збір та аналіз даних, проведення розрахунків і оформлення результатів у вигляді звіту.

Стаття 7 Закону України «Про оцінку земель» передбачає, що оцінювачами з експертної грошової оцінки земельних ділянок можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які склали кваліфікаційний іспит та одержали кваліфікаційне свідоцтво оцінювача з експертної грошової оцінки земельних ділянок відповідно до вимог цього Закону та Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні».

Таким чином, являються обґрунтованими доводи позивача про протиправність оскарженого рішення відповідача №189 від 23.06.2016 р. в частині пунктів 2, 3, 4.

Відносно позовних вимог щодо зобов'язання відповідача Білківську сільську раду внести зміни до рішення № 189 від 23.06.2016 р. щодо затвердження вартості земельної ділянки в сумі 50198,40 грн. з розрахунку 60,48 грн. за 1 кв.м., виходячи з експертної грошової оцінки ринкової вартості земельної ділянки, то такі вимоги не підлягають до задоволення, з врахуванням наступного.

Статтею 128 ЗК України (в редакції станом на час розглядуваних правовідносин) встановлено, що громадяни та юридичні особи, зацікавлені у придбанні земельних ділянок у власність, подають заяву (клопотання) до відповідного органу виконавчої влади або сільської, селищної, міської ради чи державного органу приватизації. У заяві (клопотанні) зазначаються місце розташування земельної ділянки, її цільове призначення, розміри та площа, а також згода на укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки. До заяви (клопотання) додаються визначені документи.

Орган державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим або орган місцевого самоврядування у місячний строк розглядає заяву (клопотання) і приймає рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (якщо такий проект відсутній) та/або про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки (крім земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд) чи про відмову в продажу із зазначенням обґрунтованих причин відмови.

Рішення Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації, сільської, селищної, міської ради про продаж земельної ділянки є підставою для укладання договору купівлі-продажу земельної ділянки.

Ціна земельної ділянки визначається за експертною грошовою оцінкою, що проводиться суб'єктами господарювання, які є суб'єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель відповідно до закону, на замовлення органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування. Фінансування робіт з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки здійснюється за рахунок внесеного покупцем авансу, що не може бути більшим ніж 20 відсотків вартості земельної ділянки, визначеної за нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки. Сума авансового внеску зараховується до ціни продажу земельної ділянки. У разі відмови покупця від укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки сума авансового внеску не повертається.

Суд апеляційної інстанції враховує відсутність розробленого і затвердженого згідно вимог чинного законодавства проекту землеустрою щодо відведення розглядуваної земельної ділянки для придбання у власність.

Між сторонами по справі фактично існує спір щодо грошової оцінки та вартості розглядуваної земельної ділянки площею 0,0830 га. кадастровий номер НОМЕР_1, що розташована в АДРЕСА_1.

Між сторонами по справі не укладався договір про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки, і такий авансовий внесок не вносився.

Таким чином, за наявності порушень порядку продажу розглядуваної земельної ділянки у власність та не усунення розбіжностей між Білківської сільською радою і особою, яка зацікавлена у придбанні земельної ділянки, щодо грошової оцінки та вартості земельної ділянки, являються безпідставними і передчасними вимоги позивача про зобов'язання відповідача здійснити продаж земельної ділянки за вартістю в сумі 50198,40 грн. з розрахунку 60,48 грн. за 1 кв.м..

З врахуванням наведеного вище, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що постанову суду першої інстанції від 08.02.2017 року слід скасувати та прийняти нову постанову суду про часткове задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 160 ч.3, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, суд

постановив:

Апеляційну скаргу Білківської сільської ради Іршавського району Закарпатської області - задоволити частково.

Постанову Іршавського районного суду Закарпатської області від 08 лютого 2017 року в адміністративній справі позовом ОСОБА_2 в інтересах якого діє законний представник ОСОБА_3 до Білківської сільської ради Іршавського району Закарпатської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - скасувати і прийняти нову постанову.

Позовні вимоги ОСОБА_2 в інтересах якого діє законний представник ОСОБА_3 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задоволити частково.

Визнати частково протиправним та скасувати рішення Білківської сільської ради Іршавського району Закарпатської області № 189 від 23 червня 2016 року «Про затвердження звіту про експертну грошову оцінку земельної ділянки несільськогосподарського призначення, яка намічена для викупу ОСОБА_3», в частині пунктів 2, 3, 4.

У задоволенні решта позовних вимог - відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення.

На постанову протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий: В.В. Гуляк

Судді: Н.М. Судова-Хомюк

Р.Й. Коваль

Повний текст постанови виготовлено 14.04.2017 року.