11 квітня 2017 року № 876/3063/17
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Гінди О.М.
суддів: Качмара В.Я., Ніколіна В.В.
за участі секретаря судових засідань: Чопко Ю.Т.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_2 представника ОСОБА_3 на постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 07 лютого 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -
встановив:
08.07.2016 ОСОБА_3 звернувся в суд із адміністративним позовом до Департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради Івано-Франківської області у якому просить визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у забезпеченні безоплатного гарячого харчування його неповнолітній дочці - ОСОБА_4, як учениці Івано-Франківської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 21 та зобов'язати забезпечити їй таке харчування.
В обгрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що з 13.03.2008 є учасником бойових дій. Його неповнолітня дитина, ОСОБА_4, є ученицею Івано-Франківської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 21. ОСОБА_3 24.05.2016 звернувся до Департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради Івано-Франківської області з заявою про забезпечення безкоштовним гарячим харчуванням його доньки. Однак, листом від 06.06.2016 № 02-5/749 йому безпідставно відмовлено, чим порушено його конституційні права на соціальний захист.
Постановою Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 07.02.2017 в задоволенні позову відмовлено.
Із цією постановою не погодився позивач та оскаржив її в апеляційному порядку. Вважає, що судом не повно з'ясовані усі фактичні обставини справи та не досліджено і не надано належної оцінки наявним у матеріалах справи доказам та обставинам, постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а тому просить її скасувати та прийняти нову постанову якою позов задовольнити.
В обгрунтування апеляційних вимог зазначає, що він є учасником бойових дій у розумінні п. 11 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а тому його донька має право на забезпечення безоплатним гарячим харчуванням, передбаченого наказами Управління освіти № 17 від 14.01.2016 «Про організацію харчування учнів 1-11 класів у загальноосвітніх навчальних закладах м. Івано-Франківська у 2016 році» та № 261 від 29.08.2016 «Про організацію харчування учнів 1-11 класів у загальноосвітніх навчальних закладах денної форми навчання у 2016-2017 навчальному році». Отже, відмова відповідача у забезпеченні доньки позивача безоплатним гарячим харчуванням є неправомірною та такою, що не відповідає вимогам чинного законодавства України.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не прибули, хоча належним чином були повідомлені про його дату, час та місце.
У відповідності до ч. 1 ст. 41 та ч. 4 ст. 196 КАС України неприбуття сторін не перешкоджає апеляційному розгляду справи і такий проведено у їх відсутності без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Суд апеляційної інстанції заслухав доповідь судді-доповідача, перевірив матеріали справи, обговорив підстави і межі апеляційних вимог, вважає, що апеляційна скарга задоволеною бути не може.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_3 є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням виданим МНС України від 13.03.2008 серії НОМЕР_1, копія якого міститься в матеріалах справи.
25.12.2015 Івано-Франківською міською радою прийнято рішення № 52-2 «Про встановлення вартості харчування учнів, які навчаються у 1-11 класах загальноосвітніх навчальних закладах денної форми навчання міста Івано-Франківська».
24.05.2016 ОСОБА_3 звернувся до Департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради Івано-Франківської області з заявою про забезпечення безкоштовним гарячим харчуванням його доньки.
За результатами розгляду заяви ОСОБА_3, Департаментом освіти та науки Івано-Франківської міської ради Івано-Франківської області листом від 06.06.2016 № 02-5/749 позивачу відмовлено у забезпеченні його доньки безоплатним гарячим харчуванням, оскільки користуватися пільгою, передбаченою п. 1, 2 рішення Івано-Франківської міської ради Івано-Франківської області від 25.12.2015 № 52-2 «Про встановлення вартості харчування учнів, які навчаються у 1-11 класах загальноосвітніх навчальних закладів денної форми навчання м. Івано-Франківська» можливо лише на підставі підтвердження учасника бойових дій у зоні проведення АТО.
Суд першої інстанції дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити, оскільки позивач є учасником бойових дій на підставі п. 11 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», проте право на забезпечення гарячого безкоштовного харчування мають діти, батьки яких є учасниками антитерористичної операції, учасниками бойових дій або загинули під час виконання службових обов'язків у зоні проведення АТО, тобто діти тих батьків, яких визнано учасниками бойових дій на підставі пунктів 19, 20 частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Крім того, рішенням від 25.12.2015 № 52-2 не встановлено безоплатне гаряче харчування для дитини позивача.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 року № 3552-XII (далі - Закон № 3552-ХІІ) учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.
Згідно з п. 11 ч. 1 ст. 6 Закону № 3552-ХІІ до учасників бойових дій належать, зокрема особи, які у складі груп піротехнічних робіт (груп розмінування) залучалися до безпосереднього виконання завдань щодо розмінування (виявлення, знешкодження та знищення) вибухонебезпечних предметів на території України, та особи, які на мінних тральщиках брали участь у траленні бойових мін у територіальних і нейтральних водах у воєнний і повоєнний час.
Як вбачається з матеріалів справи, згідно службового посвідчення від 21.07.2014 серії НОМЕР_2 виданого ДСНС України ОСОБА_3 старшина цивільного захисту, перебуває на посаді водія-сапера відділення піротехнічних робіт ГРУМР піротехнічних робіт АРЗСП (а. с. 3).
Крім того, ОСОБА_3 визнаний учасником бойових дій з 13.03.2008 на підставі пункту 11 частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (а. с. 3).
Статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» визначено виключний перелік пільг учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них.
Однак, у вищезазначеній статті відсутня пільга така як - надання безоплатного гарячого харчування дітям, батьки яких є учасниками бойових дій.
Відповідно до ст. 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 24 (далі - Закон № 24) сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Згідно до ст. 59 Закону № 24 рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
У відповідності до ст. 5 Закону України «Про охорону дитинства» від 26.04.2001 № 2402-ІІІ місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до їх компетенції, визначеної законом, забезпечують, зокрема проведення державної політики у сфері охорони дитинства, розроблення і здійснення галузевих та регіональних програм поліпшення становища дітей, підтримки сімей з дітьми, вирішення інших питань у цій сфері, вирішення питань про надання пільг та державної допомоги дітям та сім'ям з дітьми відповідно до законодавства.
На виконання вимог ст. 25, 29 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 5 Закону України «Про охорону дитинства», п. 19 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», постанов Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413, 22.11.2004 № 1591, 19.06.2002 № 856, 02.02.2011 № 116, 14.01.2015 № 6 Івано-Франківською міською радою Івано-Франківської області 2 сесії сьомого демократичного скликання прийнято рішення від 25.12.2015 № 52-2 «Про встановлення вартості харчування учнів, які навчаються у 1-11 класах загальноосвітніх навчальних закладах денної форми навчання м. Івано-Франківська».
Відповідно до п. 1, 2 рішення Івано-Франківської міської ради від 25.12.2015 № 52-2 встановлено з 04.01.2016 вартість гарячого харчування: сніданок для учнів, які навчаються у 1-11 класах загальноосвітніх навчальних закладах денної форми навчання у розмірі 11 грн, зокрема дітей, батьки яких є учасниками бойових дій та обід у розмірі 13 грн 70 коп.
Як вбачається з свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 ОСОБА_4 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1, її батьками є ОСОБА_3 та ОСОБА_6
Згідно довідки від 29.09.2016 № 02-01/170 виданою Івано-Франківською загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів № 21, ОСОБА_4 учениця 3-В класу. При цьому, вона харчувалася безплатно в їдальні цієї школи з 12.09.2016 по 28.09.2016 за рахунок коштів ПП ОСОБА_7 За вказаний період на харчування учениці було використано 143 грн.
Враховуючи вищенаведене, суд першої інстанції дійшов правомірного висновку про відсутність підстав для забезпечення безоплатного гарячого харчування дітям, батьки яких є учасниками бойових дій, оскільки чинним законодавством такої пільги не передбачено, а рішенням Івано-Франківської міської ради від 25.12.2015 № 52-2, для цих дітей встановлений відповідний розмір оплати.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Таким чином, у спірних правовідносинах Департамент освіти та науки Івано-Франківської міської ради здійснював свої повноваження в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Законами України.
З огляду на викладене, суд першої інстанції обґрунтовано відмовив у задоволенні позову, правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому підстави для скасування чи зміни оскаржуваного судового рішення суд апеляційної інстанції не вбачає.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд -
ухвалив:
апеляційну скаргу ОСОБА_2 представника ОСОБА_3 залишити без задоволення, а постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 07 лютого 2017 року у справі № 344/8601/16-а - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
На ухвалу протягом двадцяти днів, після набрання нею законної сили, може бути подана касаційна скарга безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: О.М. Гінда
Судді: В.Я. Качмар
В.В. Ніколін
Ухвала в повному обсязі складена та підписана 14.04.2017.