Справа: № 826/12139/16 Головуючий у 1-й інстанції: Федорчук А. Б.
Суддя-доповідач: Кузьменко В. В.
13 квітня 2017 року м. Київ
Колегія Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - судді Кузьменка В. В.,
суддів Василенка Я. М., Степанюка А. Г.,
за участю секретаря Видмиденко О. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Вінницяфармація» до Головного Державного ревізор-інспектора відділу перевірок платників основних галузей економіки управління аудиту ГУ ДФС у Вінницькій області Олійник Т.В., Головного Державного ревізор-інспектора відділу перевірок платників основних галузей економіки управління аудиту ГУ ДФС у Вінницькій області ОСОБА_7., Головного Державного ревізор-інспектора відділу перевірок платників основних галузей економіки управління аудиту ГУ ДФС у Вінницькій області ОСОБА_8. про визнання протиправними дій, за апеляційною скаргою Публічного акціонерного товариства «Вінницяфармація» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 23.02.2017, -
Позивач звернувся до суду з позовом про визнання протиправними дій щодо початку проведення документальної виїзної перевірки ПАТ «Вінницяфармація» не за місцезнаходженням платника податків та визнання протиправними дій щодо внесення до акту №24/1401/01974968 від 12.07.2016 року про неможливість проведення планової виїзної документальної перевірки платника податків недостовірних даних щодо адреси ПАТ «Вінницяфармація».
Позов мотивовано тим, що ПАТ «Вінницяфармація» змінило адресу з м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 88 на м. Київ, просп. Лісовий, 39-а, про що було належним чином повідомлено контролюючий орган Вінницької області, відтак, відповідачами було здійснено вихід для проведення перевірки з перевищенням повноважень. Крім того, позивачу не пред'явлено наказу на проведення перевірки, направлення та службових посвідчень.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 23.02.2017 у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції, як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального і процесуального права, та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог.
Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явилися.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін.
Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ст. 202 КАС України, суд апеляційної інстанції скасовує рішення суду першої інстанції та ухвалює нове якщо встановить порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Приймаючи рішення про відмову у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції дійшов висновку, що посилання позивача на те, що у відповідача не було повноважень на проведення перевірки спростовуються, оскільки зміна адреси та взяття на облік в органи ДФС у м. Києві відбулось 07.08.2016 року, вже після здійснення виходу на перевірку Відповідачами та складання спірного акту.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем 12.04.2016 року направлено до Вінницької ОДПІ ГУ ДФС у Вінницькій області повідомлення про пошкодження документів ПАТ «Вінницяфармація».
Відповідно до повідомлення від 13.04.2016 №710/10/02-32-14-07 та наказу про призначення перевірки від 13.04.2016 №194 контролюючим органом призначено планову документальну виїзну перевірку ПАТ «Вінницяфармація».
У зв'язку з пошкодженням бухгалтерських документів за період 2012 року - 1 кв. 2015 року з причини затоплення у підвальному приміщенні 07.04.2016 розпочати планову виїзну документальну перевірку ПАТ «Вінницяфармація» було неможливо.
Начальником ГУ ДФС у Вінниькіи області 25.04.2016 року було прийнято наказ № 242 «Про перенесення термінів проведення документальної планової виїзної перевірки ПАТ «Вінницяфармація» з 25.04.2016 до дати відновлення та надання документів для перевірки, в межах строків, визначених п. 44.5 ст. 44 ПК України, тобто 90 днів.
25.04.2016 було здійснено вихід за юридичною адресою ПАТ «Вінницяфармація», м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе,б.88, для пред'явлення направлень на перевірку № 311 від 25.04.2016 р., № 312 від 25.04.2016 р., № 313 від 25.04.2016 р., №314 від 25.04.2016 р. про проведення планової виїзної документальної перевірки ПАТ «Вінницяфармація», з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2013 р. по 31.12.2015 р. та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з 01.01.2011 р. по 31.12.2015 р.
07.07.2016 ПАТ «Вінницяфармація» було змінено адресу місцезнаходження, та зареєстровано за адресою: м. Київ, просп.. Лісовий, 39-А.
Повідомленням від 08.07.2016 року №АС-1/123 Позивач повідомив Контролюючий орган, що документацію підприємства повторно пошкоджено у зв'язку із попаданням до коробок з документацією води через течію мережі, посилаючись при цьому на фіксацію даної обставини ТОВ ЖЕО від 30.06.2016 року.
Після спливу 90 днів з дня що настає за днем надходження повідомлення до контролюючого органу про пошкодження документів, 12.07.2016 при виході на підприємство за адресою м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе,б.88, співробітниками Контролюючого органу було встановлено, що розпочати планову виїзну документальну перевірку ПАТ «Вінницяфармація» неможливо, у зв'язку з тим, що ознайомившись з метою та підставами проведення планової виїзної документальної перевірки (наказом ГУ ДФС у Вінницькій області № 194 від 13.04.2016 року, направленням на перевірку № 314, № 313, № 312, № 311 від 25.04.2016 року) голова правління Гасевич В.В. відмовився допустити перевіряючих до перевірки та надав наказ 116 від 01.07.2016 року «Про псування бухгалтерської документації», реєстраційну інформацію з ЖЕО № 2О16-О6-30Т14-45-53 від 30.06.2016 року, акт псування і знищення бухгалтерської документації станом на 30.06.2016 року від 30.06.2016 року та повідомлення надане до Вінницької ОДПІ ГУ ДФС у Вінницькій області №АС-1/123 від 08.07.2016 року, в якому зазначено, що 30.06.2016 р. первинна бухгалтерська документація ПАТ «Вінницяфармація» пошкоджена. Також повідомлено про зміну місцезнаходження підприємства.
Головним управлінням ДФС у Вінницькій області 12.07.2016 складено акт №24/1401/01974968 про неможливість проведення планової виїзної документальної перевірки платника податків. Вихід здійснено на адресу: місто Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 88.
Вважаючи такі дії відповідача неправомірними, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів виходить з наступного.
Відповідно до пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України (далі по тексту - ПК України) контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
В статті 75 ПК України визначені види перевірок.
Пунктом 75.1 ст. 75 ПК України передбачено право органів державної податкової служби проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Відповідно до підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом.
Про проведення документальної планової перевірки керівником контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.
Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.
Відповідно до абзацу 2 п. 78.4 ст. 78 ПК України право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.
Допуск посадових осіб органів податкової служби до проведення документальної позапланової виїзної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу (п. 78.5 ст. 78 ПК України).
У відповідності до п. 81.1 ст. 81 ПК України посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів: направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування органу державної податкової служби, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (об'єкта), перевірка якого проводиться (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється), мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника органу державної податкової служби або його заступника, що скріплений печаткою органу державної податкової служби; копії наказу про проведення перевірки; службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Відмова платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) від допуску до перевірки на інших підставах, ніж визначені в абзаці п'ятому цього пункту, не дозволяється.
У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) у допуску посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення перевірки складається акт, який засвідчує факт відмови (п. 81.2 ст. 81 ПК України).
Пунктом 86.1 ст. 86 ПК України передбачено, що результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.
Акт (довідка), складений за результатами перевірки та підписаний посадовими особами, які проводили перевірку, у строки визначені цим Кодексом, надається платнику податків або його законному представнику, який зобов'язаний його підписати.
Відповідно до п. 86.3 ст. 86 ПК України акт (довідка) документальної виїзної перевірки, що визначено статтями 77 і 78 цього Кодексу, складається у двох примірниках, підписується посадовими особами контролюючого органу, які проводили перевірку, та реєструється у контролюючому органі протягом п'яти робочих днів з дня, що настає за днем закінчення установленого для проведення перевірки строку (для платників податків, які мають філії та/або перебувають на консолідованій сплаті, - протягом 10 робочих днів).
Згідно з п. 44.5 ст. 44 ПК України, у разі втрати, пошкодження або дострокового знищення документів, зазначених в пунктах 44.1 і 44.3 цієї статті, платник податків зобов'язаний у п'ятиденний строк з дня такої події письмово повідомити контролюючий орган за місцем обліку в порядку, встановленому цим Кодексом для подання податкової звітності, та контролюючий орган, яким було здійснено митне оформлення відповідної митної декларації.
Платник податків зобов'язаний відновити втрачені документи протягом 90 календарних днів з дня, що настає за днем надходження повідомлення до контролюючого органу.
У разі неможливості проведення перевірки платника податків у випадках, передбачених цим підпунктом, терміни проведення таких перевірок переносяться до дати відновлення та надання документів до перевірки в межах визначених цим підпунктом строків.
Як встановлено, посадовими особами позивача було здійснено заходи з метою проведення перевірки за адресою об'єкта: місто Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 88, що підтверджується актом №24/1401/01974968 від 12.07.16 про неможливість проведення планової виїзної документальної перевірки платника податків.
Вказаний акт підписаний державними ревізорами - інспекторами Олійник Т.В., ОСОБА_7 ОСОБА_8., в той час як направлення на перевірку мала лише Олійник Т.В.
Теж саме має місце і при складанні акту №25/1401/01974968 від 13.07.16 про неможливість проведення планової виїзної документальної перевірки платника податків, відмову посадових осіб у допуску до проведення перевірки та відмови від підпису у направленнях.
У даному випадку, за встановлених обставин та враховуючи перенесення згідно наказом ГУ ДФС у Вінницькій області від 25.04.16 №242 терміну проведення документальної планової виїзної перевірки ПАТ «Вінницяфармація» з 25.04.16 до дати відновлення та надання документів для перевірки, а також приймаючи до уваги те, що направлення оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом (не містять дати початку проведення перевірки, виписані без врахування наказу про перенесення терміну проведення документальної планової виїзної перевірки), колегія суддів погоджується з обґрунтованістю не допуску посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної перевірки, до закінчення встановленого ПКУ строку для відновлення документів.
Окрім того, накази позивача не містять адреси об'єкта, перевірка якого проводиться, що не відповідає наведеним вимогам п.81.1 ст. 81 Податкового кодексу України.
Таким чином, пред'явлені для проведення перевірки 12.04.2016 направлення, оформлені з порушенням вимог, встановленими пунктом 81.1 статті 81 Податкового кодексу України, а саме: зазначено дату початку проведення перевірки 25.04.2016 р. тривалістю 20 та 18 робочих днів та виписані без врахування наказу про перенесення терміну проведення документальної планової перевірки.
Крім того, у наказі на проведенні перевірки зазначаються, зокрема, адреса об'єкта, перевірка якого проводиться.
Відтак, посадова особа платника податку скористалася наданим йому законним правом на недопущення посадових осіб податкового органу до проведення документальної виїзної перевірки з підстав, передбачених статтею 81 Податкового кодексу України.
Вказане підтверджує доводи апелянта про порушення відповідачем норм податкового законодавства щодо порядку проведення документальної позапланової виїзної перевірки ПАТ «Вінницяфармація».
За змістом ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням вище викладеного та приписів ст. 159 КАС України, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції судове рішення ухвалено з порушенням норм матеріального права та наявні підстави для його скасування.
Керуючись ст.ст. 8, 41, 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, п. 2, 3, 4, 5, 6, 9 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про судове рішення в адміністративній справі» від 20.05.2013 року № 7 колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Вінницяфармація» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 23.02.2017 у справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Вінницяфармація» до Головного Державного ревізор-інспектора відділу перевірок платників основних галузей економіки управління аудиту ГУ ДФС у Вінницькій області Олійник Т.В., Головного Державного ревізор-інспектора відділу перевірок платників основних галузей економіки управління аудиту ГУ ДФС у Вінницькій області ОСОБА_7., Головного Державного ревізор-інспектора відділу перевірок платників основних галузей економіки управління аудиту ГУ ДФС у Вінницькій області ОСОБА_8. про визнання протиправними дій - задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 23.02.2017 - скасувати та постановити нову.
Визнати протиправними дій головного державного ревізора-інспектора відділу перевірок платників основних галузей економіки та перевірок інших галузей економіки управління аудиту ГУ ДФС у Вінницькій області Олійник Т.В., Головного Державного ревізор-інспектора відділу перевірок платників основних галузей економіки та перевірки інших галузей економіки управління аудиту ГУ ДФС у Вінницькій області ОСОБА_7., Головного Державного ревізор-інспектора відділу перевірок платників основних галузей економіки та перевірки інших галузей економіки управління аудиту ГУ ДФС у Вінницькій області ОСОБА_8. щодо початку проведення документальної виїзної перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати передбачених законодавством податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства ПАТ «Вінницяфармація» не за місцезнаходженням платника податків.
Визнати протиправними дії головного державного ревізора-інспектора відділу перевірок платників основних галузей економіки та перевірок інших галузей економіки управління аудиту ГУ ДФС у Вінницькій області Олійник Т.В., Головного Державного ревізор-інспектора відділу перевірок платників основних галузей економіки та перевірки інших галузей економіки управління аудиту ГУ ДФС у Вінницькій області ОСОБА_7., Головного Державного ревізор-інспектора відділу перевірок платників основних галузей економіки та перевірки інших галузей економіки управління аудиту ГУ ДФС у Вінницькій області ОСОБА_8. щодо внесення до акту №24/1401/01974968 від 12.07.2016 року про неможливість проведення планової виїзної документальної перевірки платника податків недостовірних даних щодо адреси ПАТ «Вінницяфармація».
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя: В. В. Кузьменко
Судді: Я. М. Василенко
А. Г. Степанюк
Повний текст постанови виготовлено 18.04.2017.
Головуючий суддя Кузьменко В. В.
Судді: Василенко Я.М.
Степанюк А.Г.