Постанова від 12.04.2017 по справі 191/5413/16-а

Суддя-доповідач - Білак С. В.

Головуючий у 1 інстанції - Прижигалінська Т.В.

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 квітня 2017 року справа № 191/5413/16-а(2-а/191/32/17)

Приміщення суду за адресою: 49083, м. Дніпро, пр. Слобожанський, 29

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Білак С.В., суддів: Олефіренко Н.А. Шальєвої В.А. , розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Синельниківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області на постанову Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 09 лютого 2017 року у справі №191/5413/16-а(2-а/191/32/17) за позовом ОСОБА_2 до Синельниківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 (далі - позивач) звернувся до Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області з адміністративним позовом до Синельниківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області (далі - відповідач), в якому просив:

- визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови йому у перерахунку раніше призначеної пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року, згідно довідки Виконавчого комітету Синельниківської міської ради від 10.11.2016 року № 82;

- зобов'язати відповідача здійснити з 01.12.2015 року перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії державного службовця виходячи із 90 відсотків суми заробітної плати з урахуванням підвищення, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року, згідно довідки Виконавчого комітету Синельниківської міської ради від 10.11.2016 р. № 82.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що у зв'язку із підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям з 01.12.2015 року згідно постанови Кабінету Міністрів України № 1013 він звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, проте в перерахунку пенсії йому було відмовлено з посиланням на зміни, внесеними до постанови від 31.05.2000 року №865. Зазначив, що після отримання довідки Виконавчого комітету Синельниківської міської ради від 10.11.2016 року № 82 звертався до відповідача для перерахунку пенсії, але довідку у нього не прийняли, посилаючись на відповідь, яку надали раніше. Позивач вважає дії відповідача неправомірними, оскільки відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ (із змінами та доповненнями, в редакції, чинній на момент реалізації права на пенсію за цим Законом), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, відповідно, здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. На сьогоднішній день існують всі необхідні правові підстави для проведення перерахунку пенсії з 01.12.2015 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року, з подальшою виплатою пенсії у розмірі, встановленому після її перерахунку, до внесення відповідних змін щодо підвищення розміру заробітної плати працюючих держслужбовців. Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. Такий порядок перерахунку пенсій поширюється на пенсіонерів, яким пенсія державних службовців призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ до дня втрати чинності цим Законом.

Ухвалою Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 01.12.2016 року позовні вимоги в частині перерахунку пенсії за період з 01.12.2015 року по 29.05.2016 року - залишено без розгляду.

Постановою Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 09 лютого 2017 року позовні вимоги позивача задоволено.

Визнано неправомірними дії відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку раніше призначеної пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів» № 1013 від 09.12.2015 року, згідно довідки Виконавчого комітету Синельниківської міської ради від 10.11.2016 року № 82.

Зобов'язано відповідача здійснити позивачу з 01.09.2016 року перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії державного службовця виходячи із 90 відсотків суми заробітної плати з урахуванням підвищення, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів» № 1013 від 09.12.2015 року, згідно довідки Виконавчого комітету Синельниківської міської ради від 10.11.2016 р. № 82.

Стягнуто з відповідача на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 551 грн. 20 коп.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм права, просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти постанову, якою відмовити в задоволенні позовної заяви позивача.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначив, що 01.01.2015 року до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» внесено зміни, відповідно до яких умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

На день звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії Кабінет Міністрів України не визначив умови та порядок перерахунку призначених пенсії державним службовцям.

01.05.2016 року набрав чинність Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VIII, а тому з цього моменту по іншому врегульовані правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням державних службовців та діючим законодавством не передбачено такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.

Зважаючи на викладене, підстави для перерахунку пенсії позивача у зв'язку із збільшенням заробітної плати працюючих державних службовців відсутні.

Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглядав справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції скасуванню, з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що позивач перебуває на обліку в Синельниківському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Дніпропетровської області та з 24.05.2002 року отримує пенсію на підставі Закону України «Про державну службу» в розмірі 90 % від суми заробітної плати.

13.09.2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з 01.12.2015 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року.

Листом №Д-55/02/09 від 20.09.2016 року відповідач повідомив, що згідно з п.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VIII втратив чинність Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу. У пунктах 10 і 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 889-VIII передбачене право державних службовців, за певних умов, на призначення пенсії за віком відповідно до ст.37 Закону № 3723-ХІІ. Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» внесено зміни до постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», а саме: виключено пукт 4 зазначеної постанови щодо перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсію призначено відповідно до Закону України «Про державну службу», у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям. Отже, на сьогодні перерахунки пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу» не проводять.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що на час звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії Кабінетом Міністрів України, всупереч статті 37-1 Закону "Про державну службу", не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям, проте Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. Отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Враховуючи вищевикладене, суд першої інстанції прийшов до висновку, що дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу є протиправними, а перерахунок пенсії позивача повинен здійснюватися з 01.09.2016 року.

Колегія суддів вважає вказаний висновки суду першої інстанції помилковим з огляду на наступне.

Згідно із ст.37 Закону України "Про державну службу" (в редакції чинній на момент призначення пенсії) від 16 грудня 1993 року №3723-XII (далі - Закон №3723) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

Відповідно до ст.37-1 Закону №3723 (в редакції чинній з 04.02.2003 року) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

За приписами ст.37-1 Закону України "Про державну службу" (в редакції чинній з 01.01.2015 року) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця встановлений постановою Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" №865 від 31.05.2000 року (далі - Постанова №865).

Відповідно до п. 4 Постанови № 865 (в редакції чинній до 01.12.2015 року) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року №432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.

Пунктом 5 Постанови № 865 встановлено, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Пунктом другим постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" №1013 від 09.12.2015 року виключено пункт четвертий постанови №865.

Згідно п.6 постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року ця постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 1 грудня 2015 року.

На час звернення позивача (13.09.2016 року) за перерахунком пенсії набрав законної сили Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889-VIII (далі - Закон №889).

Згідно з п.2 "Прикінцевих та перехідних положень" Закону України №889 визнано таким, що втратив чинність Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 року №3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Отже, на час звернення позивача за перерахунком пенсії втратила чинність стаття 37-1 Закону України №3723-XII, якою було врегульовано порядок та умови перерахунку пенсії державних службовців.

Таким чином, на момент звернення позивача за перерахунком пенсії Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889-VIII, який набрав чинності з 01.05.2016 року, не передбачено перерахунок пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням окладів.

Водночас слід зауважити, що постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року виключено пункт 4 постанови № 865, яким раніше був встановлений порядок перерахунку пенсій, призначених на підставі Закону України "Про державну службу" зі змінами, внесеними Законом України від 16 січня 2003 року №432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу".

З врахуванням викладеного, колегія суддів дійшла висновку про те, що пенсійний орган, відмовляючи у перерахунку пенсії діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, внаслідок чого позовні вимоги позивача про визнання протиправними дій щодо відмови в перерахунку пенсії не підлягають задоволенню, і також не підлягають задоволенню вимоги щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачеві, які є похідними від позовної вимоги щодо протиправності дій пенсійного органу у відмові в перерахунку пенсії.

Враховуючи вищевикладені обставини та докази у їх сукупності, відповідно до вимог ст. 86 КАС України, колегія суддів вважає, що в даному випадку відсутні правові підстави для перерахунку пенсії позивача у зв'язку з підвищенням посадових окладів працюючих державних службовців та приймає до уваги доводи апелянта щодо зміни законодавства.

Відповідно до ст.202 КАС України, підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, які мають значення для вирішення справи, порушено норми матеріального права, а висновки суду першої інстанції не відповідають фактичним обставинам, що призвело до неправильного вирішення справи, а тому оскаржувана постанова підлягає скасуванню, а в задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 160, 167, 184, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Синельниківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області - задовольнити.

Постанову Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 09 лютого 2017 року у справі №191/5413/16-а(2-а/191/32/17) за позовом ОСОБА_2 до Синельниківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії - скасувати.

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Синельниківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя С.В. Білак

Судді Н.А.Олефіренко

В.А.Шальєва