Справа № 686/2161/17
ЄУН 686/2161/17
12 квітня 2017 рік м. Хмельницький
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області у складі:
головуючого судді Колієва С.А.
при секретарі Конопко А.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів,-
До Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області звернулася управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради звернувся з вказаним позовом в якому просило стягнути з ОСОБА_1 38 184,52 гривень.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року №505 та за заявою ОСОБА_1 з жовтня 2014 року відповідачу призначено щомісячну адресну допомогу як особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. При оформленні адресної допомоги відповідачем не задекларовано інформацію про наявність у неї депозитного банківського рахунку на якому наявні кошти, що перевищують 10-кратний прожитковий мінімум, встановлений для працездатних осіб. У зв'язку з тим, що ОСОБА_1 при оформленні адресної допомоги вказала недостовірні відомості про відсутність банківського депозитного рахунку, відповідачу надміру нараховано та виплачено адресну допомогу за період з жовтня 2014 року по липень 2016 рік у розмірі 38 184,52 гривень.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримала, просила його задовольнити. Надала суду пояснення, аналогічні викладеним у позові.
Відповідач в судовому засіданні позов не визнала, просила відмовити у його задоволенні. Зазначила, що дійсно з жовтня 2014 року перебуває на обліку в УПСЗН м. Хмельницькому як тимчасово переміщена особа та з того часу їй була призначена відповідна адресна грошова допомога. При оформленні вказаної допомоги вона не зазначила про наявність депозитного рахунку оскільки він був відкритий у відділенні ПАТ «Укргазбанку», яке залишилося на тимчасово окупованій території. Приїхавши у м. Хмельницький вона звернулася до місцевого відділення банку з вимогою про видачу коштів з депозитного рахунку, проте працівники відділення їй відмовили посилаючись на те, що будь-яких даних по наявність у неї відкритого депозитного рахунку не має. Оскільки виїжджаючи з окупованої території будь-яких документів, підтверджуючих наявність у неї депозитного рахунку у банку не було, вона вирішила, що її кошти по суті втрачені. Лише після того, як у 2016 році УПСЗН їй було припинено виплату адресної допомоги у зв'язку з наявністю депозитного рахунку, вона повторно звернулася до ПАТ «Укргазбанк» та їй були видані наявні на ньому кошти. На даний час будь-яких депозитних рахунків в установах банку ні вона, ні члени її сім'ї не мають.
Вислухавши пояснення представника позивача, відповідача, перевіривши матеріали справи судом встановлені наступні обставини та відповідні ним правовідносини.
Встановлено, що відповідач ОСОБА_1 14.10.2014 року звернувся до управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради з заявою про призначення щомісячної адресної допомоги як особі, яка перемістилася з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Рішенням управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради від відповідачу призначено допомогу на проживання на період з 14 жовтня 2014 року яка виплачувалася по лютий 2016 рік. За вказаний період відповідачу було нараховано та виплачено адресну допомогу у загальному розмірі 38 184,52 гривень.
Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року №505, визначається механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - грошова допомога) (пункт 1).
Відповідно до пунктів 2, 5 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі- Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 505, (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) грошова допомога надається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції (далі - особа, яка переміщується), а також стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, структурних підрозділах з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням та виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців. Для отримання грошової допомоги уповноважений представник сім'ї звертається до уповноваженого органу за фактичним місцем проживання (перебування) з відповідною заявою, у якій зазначаються, зокрема, наявність у володінні всіх членів сім'ї житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції;України або інший документ, що посвідчує особу, та довідки всіх членів сім'ї про взяття на облік осіб, які переміщуються.
Згідно з абз. 3 пункту 6 вказаного Порядку грошова допомога не призначається у разі, коли: будь-хто з членів сім'ї має на депозитному банківському рахунку кошти у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Пунктами 11, 12 Порядку визначено, що уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку. Виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі: виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
За змістом ч.1 ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно.
Відповідно до ч.1 ст.1215 ЦК України не підлягають поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною особою або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Отже, майно підлягає поверненню у разі наявності рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату, та у разі недобросовісності з боку набувача.
В поданій заяві від 14.10.2014 року про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщаються з тимчасово окупованої території України та регіонів проведення антитерористичної операції, ОСОБА_1 не повідомила про наявність у неї депозитного рахунку в ПАТ «Укргазбанк» розмір якого перевищує 10-кртаиний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Вказані відомості були отримані позивачем з Управління західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області. Також про наявність у ОСОБА_1 депозитного рахунку свідчить інформація, яка надана на запит суду з ПАТ «Укргазбанк» згідно якої встановлено, що 18.03.2013 року між АБ «Укргазбанк» та ОСОБА_1 був укладений депозитний договір згідно якого вкладником на депозитний рахунок було розміщено грошові кошти у сумі 3588,00 доларів США, а 26.09.2016 року у зв'язку із закінченням строку зберігання коштів, остання забрала свій вклад разом з нарахованими відсотками.
Оскільки на час звернення до УПСЗН у м. Хмельницькому за призначенням щомісячної адресної допомоги ОСОБА_1 мала депозитний вклад у банку, розмір якого перевищував 10-ти кратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, вона зобов'язана була вказати зазначену інформацію.
Неповідомлення відповідачем управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради про наявність у нього у володінні житлового приміщення свідчить про недобросовісність з боку відповідача.
За таких обставин, враховуючи що ОСОБА_1 при оформленні адресної допомоги надала недостовірні відомості щодо наявності у неї чи членів сім'ї депозитного вкладу розмір якого перевищує 10-ти кратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, у зв'язку з чим їй безпідставно нараховано та виплачено кошти у сумі 38 184,52 гривень, які підлягають стягненню на користь позивача.
На підставі викладеного, керуючись постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 505, ст.ст. 1212, 1215 ЦК України, ст.ст. 10, 60, 212-215, 367 ЦПК України, суд -
Позов управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, на користь управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради надміру виплачені грошові кошти в сумі 38 184,52 гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради судовий збір у сумі 1378,00 гривень.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Хмельницької області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Суддя: