Справа № 750/1077/17
Провадження № 2-а/750/374/17
14 квітня 2017 року м. Чернігів
Деснянський районний суд міста Чернігова у складі:
головуючого - судді Супруна О.П.,
секретар - Носенко М.Ю.,
за участю представника позивача - Тишко Є.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України до Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області в особі відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Чернігівській області про зобов'язання вчинити певні дії та скасування постанови,
31 січня 2017 року Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України звернулося до суду з позовом до відповідача, в якому просить зобов'язати закінчити ВП № 53241249 від 16.01.2017 на підставі пункту 9 частини 1 статті 39 Закону України «Про виконавче провадження» та скасувати п. 3 постанови ВП № 53241249 від 16.01.2017 щодо стягнення з боржника виконавчого збору 12800 грн. на підставі пункту 9 частини 5 статті 27 Закону України «Про виконавче провадження», обґрунтовуючи позовні вимоги тим, що оскаржувана постанова є незаконною, оскільки судове рішення виконано.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримала та просила задовольнити.
Представник відповідача до суду не з'явився, про час та місце розгляду справи оповіщений належним чином, про причини неявки суду не повідомив.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
У судовому засіданні встановлено, що постановою Деснянського районного суду м. Чернігові від 13.10.2016 визнано неправомірними дії Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку розміру її пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати та зобов'язано Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2, у зв'язку із підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям, відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» у розмірі 70 % від місячного (чинного) заробітку, починаючи з 01.08.2016 на підставі довідки Департаменту агропромислового розвитку Чернігівської обласної державної адміністрації від 11.07.2016 № 10-09/85, з урахуванням раніше проведених виплат та виплатити заборгованість, що виникне внаслідок такого перерахунку, а також стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України на користь ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 551 грн 20 коп.
16 січня 2017 року старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Чернігівській області винесено постанову про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа № 750/8943/16-а, виданого Деснянським районним судом м. Чернігова 11.01.2017, про зобов'язання Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2, у зв'язку із підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям, відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» у розмірі 70 % від місячного (чинного) заробітку, починаючи з 01.08.2016 на підставі довідки Департаменту агропромислового розвитку Чернігівської обласної державної адміністрації від 11.07.2016 № 10-09/85, з урахуванням раніше проведених виплат та виплатити заборгованість, що виникне внаслідок такого перерахунку, та стягнуто з боржника виконавчий збір у розмірі 12 800 грн (а.с. 6).
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначає Закон України від 02.06.2016 № 1404-19 «Про виконавче провадження» (далі - Закон № 1404-19).
Відповідно до частини першої статті 1 Закону № 1404-19 виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) це - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно з частиною першою ст. 18 Закону №1404-19 виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Відповідно до пункту першого частини першої ст. 26 Закону №1404-19 виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
Частинами п'ятою та шостою ст. 26 Закону №1404-19 визначено, що виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей. У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.
За рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню).
Так, відповідно до ст. 27 Закону №1404-19 виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України.
За примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - фізичної особи і в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи.
Виконавчий збір перераховується до Державного бюджету України протягом трьох робочих днів з дня надходження на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби.
З наведених вище вимог Закону №1404-19 слідує, що при відкритті виконавчого провадження стягнення виконавчого збору є обов'язковим.
Так, частиною п'ятою ст. 27 Закону №1404-19 встановлено, що виконавчий збір не стягується:
1) за виконавчими документами про конфіскацію майна, стягнення періодичних платежів, накладення арешту на майно для забезпечення позовних вимог, за виконавчими документами, що підлягають негайному виконанню;
2) у разі виконання рішень Європейського суду з прав людини;
3) якщо виконання рішення здійснюється за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду в порядку, встановленому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень»;
4) за виконавчими документами про стягнення виконавчого збору, стягнення витрат виконавчого провадження, штрафів, накладених виконавцем відповідно до вимог цього Закону;
5) у разі виконання рішення приватним виконавцем.
Відповідно до частини дев'ятої ст. 27 Закону №1404-19 виконавчий збір не стягується у разі закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 9 частини першої статті 39 цього Закону, якщо рішення було виконано до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження.
За приписом пункту дев'ятого частини першої ст. 39 Закону №1404-19 виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.
Так, відповідно до повідомлення № 2231/06 від 23.01.2017 Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України вищевказане рішення суду виконано в добровільному порядку. Сума доплати складає 14 195,58 грн, розмір пенсії 4 511,15 грн, що підтверджується розпорядженням № 821936 від 10.01.2017 (а.с. 4, 5).
Втім, з вищевказаного розпорядження убачається, що позивачем було лише ухвалено рішення про нарахування коштів стягувачу, які, як пояснила у судовому засіданні представник позивача, фактично були виплачені у лютому 2017 року, тобто повне виконання судового рішення відбулося вже після винесення оскаржуваної постанови про відкриття виконавчого провадження.
За таких обставин, позивачем не доведено повного виконання судового рішення, яке передбачає обов'язкову виплату стягувачу коштів, станом на день відкриття виконавчого провадження, а тому відсутні законні підстави для задоволення цього позову.
Керуючись статтями 2, 11, 94, 158-163, 181, 186 КАС України, суд
У задоволенні адміністративного позову Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України до Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області в особі відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Чернігівській області про зобов'язання вчинити певні дії та скасування постанови - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення у порядку, встановленому статтею 186 КАС України.
Суддя О.П. Супрун