Постанова від 07.04.2017 по справі 345/151/17

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"07" квітня 2017 р. Справа № 345/151/17

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Микитин Н.М.,

при секретарі судового засідання Хомі О.В.

за участю: представника позивача Бака А.С.

представник відповідача управління ДМС в Івано-Франківській області Цахнюк Н.М.,

третьої особи ОСОБА_1

представника третьої особи ОСОБА_2 - Дуркало М.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справі за позовом ОСОБА_3 до управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області, Центру надання адміністративних послуг Калуської міської ради , треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про визнання протиправними дії та зобов'язання провести зняття з реєстрації по місцю проживання ОСОБА_1 , -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернулася до суду з адміністративним позовом до Калуського РВ УДМС в Івано-Франківській області, Центру надання адміністративних послуг Калуської міської ради Івано-Франківської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів: ОСОБА_1 про визнання протиправними дій по реєстрації місця проживання ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_1 , та зобов'язання провести зняття з реєстрації по місцю проживання ОСОБА_4 С

Ухвалою суду від 30.01.2017 замінено Калуський районний відділ Управління Державної міграційної служби в Івано-Франківській області на належного відповідача - управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області.

23.02.2017 року постановлено ухвалу про залучення до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів ОСОБА_2 .

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що реєстрація місця проживання ОСОБА_1 було здійснено без згоди позивача, як співвласника будинку, відтак така реєстрація є протиправною та такою, що порушує її права.

Представник позивача в судовому засіданні поданий позов підтримав з підстав викладених в ньому, просив позов задовольнити.

Представник Центру надання адміністративних послуг Калуської міської ради в судове засідання не прибув, про причини неявки суд не повідомив, хоча був належно повідомлений про дату та час судового засідання. В попередньому судовому засіданні представник Центру надання адміністративних послуг Калуської міської ради заявлені вимоги заперечила з підстав наведених у письмових запереченнях, суду пояснила, що рішення про реєстрацію ОСОБА_1 приймалось Калуським РВ УДМС в Івано-Франківській області, а ЦНАП тільки прийняв документи згідно визначеного переліку, які в подальшому передав РВ УДМС.

В судовому засіданні представник управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області заявлений позов заперечила з мотивів наведених у письмових запереченнях. Суду пояснила, що відповідно до Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів № 1077 від 22.11.2012 в редакції, яка діяла на момент реєстрації місця проживання ОСОБА_1 до повноважень Калуського РВ УДМС в Івано-Франківській області відносилось тільки внесення відомостей про реєстрацію місця проживання до паспортного документа та картки реєстрації особи. Прийняття документів, їх перевірки та прийняття рішення щодо реєстрації місця проживання відносилось до повноважень Центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Калуської міської ради. Зазначила, що повноваженнями щодо зняття з реєстрації місця проживання наразі наділений ЦНАП. Просила в задоволенні позову до УДМС відмовити.

Третя особа ОСОБА_1 в судовому засіданні пояснила, що 03.12.2014 подала до Центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Калуської міської ради пакет документів для реєстрації місця проживання, інших документів ніж ті що бути подані працівник ЦНАП не вимагав. Того ж дня її було зареєстровано за адресою АДРЕСА_1 . Просила в задоволенні позову відмовити.

Представник третьої особи Дуркало М.М. просила в задоволенні позову відмовити, зазначила, що позивачка бульше 10 років знаходиться за кордоном, за вказаною адресою не проживає та має інше житло.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, дослідивши докази в їх сукупності, суд встановив наступне.

03 грудня 2014 року Калуським районним відділом УДМС України в Івано-Франківській області була зареєстрована ОСОБА_1 за місцем проживання в квартирі АДРЕСА_2 .

Відносини, пов'язані зі свободою пересування та вільним вибором місця проживання в Україні, що гарантуються Конституцією України і закріплені Загальною декларацією прав людини, Міжнародним пактом про громадянські та політичні права, Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод і протоколами до неї, іншими міжнародними договорами України регулюються Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» (далі - Закон) в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин - 03.12.2014.

Відповідно до ст. 3 Закону, реєстрація - внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру та до паспортного документа про місце проживання або місце перебування особи із зазначенням адреси житла.

Статтею 6 Закону передбачено, що громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов'язані протягом десяти днів після прибуття до нового місця проживання зареєструвати місце проживання. Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання.

Для реєстрації особа або її законний представник подає: письмову заяву; документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина не досягла 16-річного віку, подається свідоцтво про народження або свідоцтво про належність до громадянства України; квитанцію про сплату державного мита або документ про звільнення від його сплати; талон зняття з реєстрації (у разі зміни місця проживання в межах України). Талон зняття з реєстрації не подається у разі оформлення реєстрації місця проживання з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання; документи, що підтверджують право на проживання в житлі, перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту, проходження служби у військовій частині, адреса яких зазначається під час реєстрації; військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).

Згідно зі ст. 11 Закону, реєстрація місця проживання та місця перебування осіб здійснюється органом реєстрації.

Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері реєстрації фізичних осіб, затверджує відповідно до закону порядок реєстрації місця проживання та місця перебування осіб в Україні, зразки документів, необхідних для реєстрації і зняття з реєстрації місця проживання та місця перебування.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 22 листопада 2012 року №1077, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2012 року за №2109/22421, затверджено Порядок реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів (далі - Порядок) в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин - 03.12.2014.

Згідно пункту 2.2 розділу II Наказу МВС № 1077 від 22.11.2012 року «Про затвердження Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів» (діючого на час реєстрації особи), для реєстрації місця проживання особа або її законний представник подає до територіального підрозділу ДМС України, а після утворення центрів надання адміністративних послуг (далі - центр) - до відповідного центру:

письмову заяву про реєстрацію місця проживання (додаток 5);

документ, до якого вносяться відомості про місце проживання;

квитанцію про сплату державного мита або документ про звільнення від його сплати;

талон зняття з реєстрації місця проживання в Україні (у разі зміни місця проживання в межах України). Талон зняття з реєстрації місця проживання в Україні не подається у разі оформлення реєстрації місця проживання з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання;

документи, що підтверджують:

право на проживання в житлі - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди) або інші документи. У разі відсутності зазначених документів реєстрація здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім'ї на реєстрацію місця проживання. У разі реєстрації місця проживання у центрі договір оренди житлового приміщення може бути засвідчено адміністратором центру;

право на перебування або взяття на облік у закладі/установі - довідка про прийняття на обслуговування в спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи (додаток 6), копія посвідчення про взяття на облік бездомної особи, форма якого затверджена наказом Міністерства соціальної політики України від 28 грудня 2011 року № 574 "Про деякі питання діяльності центру обліку бездомних громадян", зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20 січня 2012 року за № 84/20397;

проходження служби у військовій частині, адреса якої зазначається під час реєстрації, - довідка про проходження служби у військовій частині, видана командиром військової частини, зразок якої наведено в додатку 7 до цього Порядку;

військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку);

свідоцтво про народження або свідоцтво про належність до громадянства України, якщо реєструється місце проживання дитини, яка не досягла 16-річного віку;

заява про зняття особи з реєстрації місця проживання, форма якої наведена в додатку 8 до цього Порядку (у разі здійснення реєстрації місця проживання з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання).

У грудні 2013 почав роботу Центр надання адміністративних послуг виконавчого комітету Калуської міської ради, що підтвердив у судовому засіданні його представник.

В судовому засіданні встановлено, що для реєстрації місця проживання ОСОБА_1 подано 03.12.2014 до Центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Калуської міської ради заяву, паспорт, квитанцію про сплату держмита, будинкову книгу, договір дарування та згода власника- ОСОБА_2 .

Відповідно до договору дарування № ВРМ 021298 від 22.08.2011 ОСОБА_5 подарував, а ОСОБА_2 прийняв у дарунок належні ОСОБА_5 40/100 ідеальні частки квартири АДРЕСА_2 (а.с.149-150). Право власності за даним договором зареєстровано 08.08.2011, що підтверджується відповідним витягом про державну реєстрацію прав(а.с.151).

Згідно із п. 2.6 Положення працівник територіального підрозділу ДМС України, а після утворення центрів - адміністратор центру (крім внесення відомостей про реєстрацію місця проживання до паспортного документа та картки реєстрації особи):

перевіряє належність паспортного документа особі, що його подала, правильність заповнення заяви про реєстрацію місця проживання та наявність документів, необхідних для реєстрації місця проживання, про що ним вчиняється відповідний запис у заяві;

реєструє прийняту заяву у Журналі обліку заяв про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи (додаток 9);

заповнює два примірники відомостей про реєстрацію місця проживання особи для надсилання до адресно-довідкового підрозділу та органу державної статистики, картку реєстрації особи та адресну картку, які після здійснення реєстрації протягом доби вміщуються до картотеки територіального підрозділу ДМС України;

вносить відомості до повідомлення про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання/перебування призовників та військовозобов'язаних (додаток 10), якщо особа є призовником або військовозобов'язаною. Відомості, внесені до цього повідомлення, раз на місяць до 5 числа надсилаються до військового комісаріату;

вносить відомості про реєстрацію місця проживання до паспортного документа та картки реєстрації особи шляхом проставлення в них штампа реєстрації місця проживання особи (далі - штамп реєстрації місця проживання), зразок якого наведено в додатку 3 до Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом МВС України від 13 квітня 2012 року № 320, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 02 липня 2012 року за № 1089/21401;

видає дітям віком від 14 до 16 років довідки про реєстрацію місця проживання/перебування особи (додаток 11);

повертає особі паспортний документ та інші документи, що подавалися для реєстрації місця проживання.

Як вбачається з листка-проходження адміністративної справи реєстрації місця проживання ОСОБА_1 03.12.2014 реєстратором Центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Калуської міської ради передано головному спеціалісту Калуського РВ УДМС в Івано-Франківській області: заяву про реєстрацію місця проживання, будинкову книгу, бланки реєстрації місця проживання, паспорт та квитанцію про держмито.

Таким чином, договору дарування № ВРМ 021298 від 22.08.2011, який подав заявник Центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Калуської міської ради не було передано Калуському РВ УДМС в Івано-Франківській області, щодо передачі не повного пакету документів. Крім того, з договору дарування адміністратору ЦНАП було відомо, що ОСОБА_2 є не власником а співвласником квартири АДРЕСА_2 , однак в порушення п.2.2 Порядку, без наявності згоди іншого співвласника житла прийняв документи та не вимагав надання такої.

З огляду на викладене та встановлені обставини, дії Центру надання адміністративних послуг Калуської міської ради щодо неналежного подання документів для реєстрації місця проживання ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , є протиправними.

Так, згідно витягу про державну реєстрацію прав виданого обласним комунальним підприємством «Івано-Франківське обласне бюро технічної інвентаризації» вбачається, що 60/100 квартири АДРЕСА_2 належить ОСОБА_3 на підставі рішення Калуського міськрайонного суду від 15.10.2010 року, справа № 2-659/10, про що 03.08.2012 прийнято рішення про державну реєстрацію.

Таким чином, ОСОБА_2 на момент реєстрації місця проживання ОСОБА_1 в квартирі АДРЕСА_2 є співвласником цього помешкання.

Крім того, відповідно до ст.358 Цивільного Кодексу України право спільної часткової власності здійснюється співвласниками за їхньою згодою. Співвласники можуть домовитися про порядок володіння та користування майном, що є їхньою спільною частковою власністю.

Сторони та їх представники не заперечують той факт, що частки співвласників квартири АДРЕСА_2 в натурі не виділені.

Таким чином, без згоди співвласника квартири реєстрація місця проживання ОСОБА_1 заборонена.

Згідно п. 3 Правил реєстрації місця проживання, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 року №207, реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється виконавчим органом сільської, селищної або міської ради, сільським головою (у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) (далі - орган реєстрації) на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.

Відповідно до п. 26 вказаних вище Правил зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється, зокрема, на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, про зняття з реєстрації місця проживання особи.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в частині зобов'язання Центру надання адміністративних послуг виконавчого комітету Калуської міської ради зняти з реєстраційного обліку місця проживання ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , а в частині вимог до управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області слід відмовити.

Що стосується витрат на правову допомогу, що пов'язана з розглядом даної справи, суд зазначає таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України витрати, пов”язані з оплатою допомоги адвоката або іншого фахівця в галузі права, які надають правову допомогу за договором, несуть сторони, крім випадків надання безоплатної правової допомоги, передбачених законом.

Частина третя цієї статті визначає, що граничний розмір компенсації витрат на правову допомогу встановлюється законом.

Стаття 1 Закону України “Про граничний розмір компенсації витрат на правову допомогу у цивільних та адміністративних справах” встановлює, що розмір компенсації витрат на правову допомогу у цивільних справах, в яких така компенсація виплачується стороні, на користь якої ухвалено судове рішення, іншою стороною, а в адміністративних справах - суб”єктом владних повноважень, не може перевищувати 40 відсотків встановленої законом мінімальної заробітної плати у місячному розмірі за годину участі особи, яка надавала правову допомогу, у судовому засіданні, під час вчинення окремих процесуальних дій поза судовим засіданням та під час ознайомлення з матеріалами справи в суді, що визначається у відповідному судовому рішенні.

На підтвердження понесення судових витрат суду надано договір про надання правової допомоги від 20.10.2016, акт здачі-прийняття робіт від 26.12.2016 та прибутковий касовий ордер від 26.12.2016, де стороними виступає ПП ОСОБА_6 та позивач ОСОБА_3 із відповідними підписами та реквізитами сторін. Однак такі дані суд ставить під сумнів з огляду на те, що відповідно до даних Державної прикордонної служби України станом на 31.12.2016 ОСОБА_3 22.08.2016 покинула територію України(а.с.142), тому не мога підписати вказані документи. Натомість доказів, що такі укладені в інтересах позивача з представником Бак А.С. суду не надано.

На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Центру надання адміністративних послуг Калуської міської ради щодо неналежного подання документів для реєстрації місця проживання ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 .

Зобов'язати Центр надання адміністративних послуг Калуської міської ради зняти з реєстраційного обліку місця проживання ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 .

В задоволені решти вимог позову відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Центру надання адміністративних послуг Калуської міської ради(місто Калуш, вулиця Б.Хмельницького,52) на користь ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) сплачений судовий збір в розмірі 1280 гривень.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя /підпис/ Микитин Н.М.

Постанова складена в повному обсязі 12.04.2017.