Ухвала від 10.04.2017 по справі 800/107/17

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА

10 квітня 2017 року м. Київ справа №П/800/107/17

Суддя Вищого адміністративного суду України Загородній А.Ф.,

перевіривши адміністративний позов ОСОБА_1

до Президента України, Вищої ради правосуддя

про визнання протиправним та скасування рішення, визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

встановив:

14 березня 2017 року ОСОБА_1 звернулася до Вищого адміністративного суду України як суду першої інстанції з позовом, в якому просила визнати протиправним та скасувати рішення Вищої ради правосуддя №320/0/15-17 від 23 лютого 2017 року про передачу Вищій кваліфікаційній комісії суддів України матеріалів про призначення ОСОБА_1 на посаду судді Пролетарського районного суду міста Донецька; зобов'язати Вищу раду правосуддя передати Президенту України подання Вищої ради юстиції від 11 лютого 2014 року про призначення ОСОБА_1 на посаду судді Пролетарського районного суду міста Донецька та визнати протиправною бездіяльність Президента України щодо видачі Указу про призначення ОСОБА_1 на посаду судді Пролетарського районного суду міста Донецька і зобов'язати видати указ про таке призначення в межах подання Вищої ради юстиції від 11 лютого 2014 року.

Згідно з пунктом 5 частини першої статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 22 березня 2017 року позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків до 05 квітня 2017 року. Підставою для постановлення такої ухвали стала необхідність перевірки дотримання строків звернення до суду з вказаним адміністративним позовом.

30 березня 2017 року від позивача надійшло обґрунтування строків звернення до суду з позовом до Президента України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, відповідно до якого позивач вважає що Президент України порушує її права щодо вільного доступу до професії судді.

Розглянувши матеріали позовної заяви та обґрунтування строків звернення до суду Вищий адміністративний суд України дійшов висновку, що вказаний адміністративний позов підлягає залишенню без розгляду з огляду на наступне.

Як вбачається з матеріалів позовної заяви, спір виник з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби, а саме з приводу призначення ОСОБА_1 на посаду судді Пролетарського районного суду міста Донецька строком на п'ять років.

Відповідно до положень частини третьої статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк. Обчислення цього строку починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, якщо не встановлено інше.

Судом встановлено, що Вищою радою юстиції прийнято рішення від 11 лютого 2014 року №58/0/15-14 "Про внесення подання Президентові України про призначення ОСОБА_1 на посаду судді Пролетарського районного суду міста Донецька вперше".

Згідно з положеннями статті 74 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 07.07.2010 №2453-VI призначення на посаду судді здійснюється Президентом України на підставі та в межах подання Вищої ради юстиції, без перевірки додержання встановлених цим Законом вимог до кандидатів на посаду судді та порядку проведення добору кандидатів на посаду судді.

Президент України видає указ про призначення судді не пізніше тридцяти днів із дня отримання відповідного подання Вищої ради юстиції.

Тобто, ще в березні 2014 року позивачу стало відомо про можливе порушення її прав, свобод чи інтересів та відповідно з цього моменту почав перебіг строк звернення до суду з відповідним позовом.

Проте, адміністративний позов заявлено позивачем 14 березня 2017 року, тобто після спливу місячного строку, установленого частиною третьою статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судом відхиляється посилання позивача в обґрунтування дотримання нею строку звернення до суду на те, що бездіяльність відповідача триває досі, оскільки з 30.09.2016 набрав чинності Закон України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 №1402-VIII, відповідно до положень якого у Президента України відсутні повноваження щодо призначення на посаду судді на підставі подання Вищої ради юстиції.

До того ж, обчислення строку звернення до суду починається з моменту коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, що, як було встановлено судом, відбулося в березні 2014 року.

Враховуючи викладене, ОСОБА_1 звернулася до Вищого адміністративного суду України з позовом про визнання протиправною бездіяльності Президента України щодо не видання Указу про її призначення на посаду судді строком на п'ять років та зобов'язання Президента України видати Указ про призначення на посаду судді після закінчення строків, установлених законом.

Згідно з статтею 100 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.

Позивачем не наведено підстав пропуску процесуального строку звернення з позовом до адміністративного суду та не надано доказів на підтвердження їх поважності, у зв'язку з чим позовна заява підлягає залишенню без розгляду на стадії вирішення питання про відкриття провадження у адміністративній справі без проведення судового засідання.

Керуючись статтями 99-103, 165, 1711 Кодексу адміністративного судочинства України,-

УХВАЛИЛА:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Президента України, Вищої ради правосуддя залишити без розгляду.

Ухвала набирає законної сили у порядку, передбаченому частиною сьомою статті 171-1 Кодексу адміністративного судочинства України і може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, на підставі та у строки, передбачені статтями 235 - 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя А.Ф. Загородній