Постанова від 12.04.2017 по справі 563/35/17

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Сірак Д.Ю.

Суддя-доповідач:Іваненко Т.В.

ПОСТАНОВА

іменем України

"12" квітня 2017 р. Справа № 563/35/17

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Іваненко Т.В.

суддів: Кузьменко Л.В.

Франовської К.С.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Корецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області на постанову Корецького районного суду Рівненської області від "25" січня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Корецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії ,

ВСТАНОВИВ:

В січні 2017 року позивач звернувся до Корецького районного суду Рівненської області з позовом, в якому просив визнати протиправними дії Корецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо відмови в призначені йому пенсії, як державному службовцю та просив зобов'язати відповідача призначити йому пенсію, як державному службовцю, зарахувавши період проходження військової служби.

Позов обгурнтовано тим, що 26 грудня 2016 року відповідач відмовив йому у призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», у зв'язку з відсутністю 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців. Відповідачем безпідставно не зараховано до стажу державної служби період проходження ним військової служби з 13 травня 1975 року до 06 травня 1977 року.

Постановою Корецького районного суду Рівненської області від 25.01.2017 року позов задоволено. Визнано протиправним рішення Корецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо відмови в призначенні ОСОБА_3 пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Зобов'язано Корецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області зарахувати ОСОБА_3 до стажу державної служби строкову військову службу з 13 травня 1975 року до 06 травня 1977 року та призначити йому пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати та постановити нову, якою відмовити в задоволенні позову. В апеляційній скарзі зазначив, що стаж державної служби позивача становить 9 років 5 місяців 11 днів, що є недостатнім для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». Військова служба не підлягає включенню до стажу державної служби.

Справа розглядається в порядку письмового провадження у відповідності до приписів п. 3 ч. 1 ст. 197 КАС України.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, прийшла до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.

Суд, відповідно до наданої трудової книжки позивача, встановив, що загальний трудовий стаж ОСОБА_3 становить 40 років 3 місяців 5 днів, зокрема, в період з 01 липня 1999 року до 23 березня 2005 року він працював заступником голови Володимирецької районної державної адміністрації Рівненської області, а з 14 березня 2013 року до 09 грудня 2016 року - на посаді заступника голови Корецької районної державної адміністрації Рівненської області.

Також встановлено, що в період з 13 травня 1975 року до 10 травня 1977 року позивач перебував на військовій службі, що стверджується трудовою книжкою позивача та копією військового квитка серії НОМЕР_1 від16 квітня 1975 року (а.с. 10, 12).

05 грудня 2016 року ОСОБА_3 звернувся з письмовою заявою до Корецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, в якій просив призначити йому пенсію державного службовця, зарахувавши до стажу державної служби службу в армії.

Листом №2229/05 від 26 грудня 2016 року відповідач відмовив позивачу в призначені такої пенсії з тих підстав, що чинним законодавством не передбачено включення до 10-річного стажу державної служби часу проходження військової служби.

Не погоджуючись з відмовою відповідача в призначенні йому пенсії державного службовця, позивач звернувся з позовом до суду.

Суд першої інстанції дійшов висновку про задоволення позову. Суд вважав, що позивач мав необхідний стаж державного службовця на одержання пенсії державного службовця, а відтак дії відповідача щодо відмови позивачеві в призначенні пенсії у відповідності до Закону України «Про державну службу» є протиправними.

Колегія не погоджується з таким висновком, виходячи з такого.

Загальні засади діяльності, а також статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, пенсійне забезпечення державних службовців, зокрема підстави призначення пенсії передбачені законом України «Про державну службу».

01 травня 2016 року набув чинності Закон України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року №889-VІІІ, яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року

Так, відповідно до п. 10 розділу Х1 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VІІІ передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., N 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., N 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Статтею 25 Закону N 3723-XII визначено сім категорій посад державних службовців, в залежності від яких, встановлювались ранги державних службовців.

Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" N 3723-XII на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки (в даному випадку особи 1955 року народження - 61 рік 6 місяців), та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Порядок призначення пенсій державним службовцям затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року №622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб», в якому зазначено, що пенсія відповідно до Закону №889-VІІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менше як 20 років стражу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців (стаття 37 Закону №3723-ХІІ) призначаються особам, які:

1.досягли пенсійного віку;

2.мають страховий стаж: чоловіки - 35 років, жінки - 30 років;

3.не призначали пенсію відповідно до Закону №3723-ХІІ;

4.на день набрання чинності Законом №889-VІІІ займають посади державної служби та мають не менше як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорії посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України.

Колегія суддів встановила, що позивач має стаж роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців лише 9 років 5 місяців та 11 днів, що є недостатнім для призначення пенсії.

Не оспорюється зазначений стаж державної служби і позивачем.

Оскільки позивач не має необхідних 10 років державної служби, відповідно відсутні правові підстави для призначення йому пенсії державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу».

Судова колегія також вважає необхідним зазначити, що з 01.05.2016 набрала чинності постанова КМУ від 25 березня 2016 р. N 229 «Про затвердження Порядку обчислення стажу державної служби», якою не передбачено, що до стажу державної служби включається військова служба в Збройних Силах.

Суд першої інстанції не звернув уваги на зазначені обставини та дійшов помилкового висновку про задоволення позову.

З урахуванням встановлених обставин по справі, колегія суддів вважає, що порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, є підставою відповідно до ст. 202 КАС України для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нової постанови про відмову у задоволенні позову.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Корецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області задовольнити, постанову Корецького районного суду Рівненської області від "25" січня 2017 р. скасувати, прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.

Постанова набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя Т.В. Іваненко

судді: Л.В. Кузьменко

К.С. Франовська

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1

3- відповідачу/відповідачам: Корецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області вул.Старомонастирська,8, м.Корець,Рівненська область,34700

- ,