465/3150/16-а
2-а/465/178/17
Іменем України
05.04.2017 року м.Львів
Франківський районний суд м. Львова в складі
головуючої судді Мигаль Г.П.,
при секретарі Максимович М.М.,
за участю:
позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 районної адміністрації Львівської міської ради про визнання протиправною відмову суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії, -
позивач звернулася до суду з позовом до ОСОБА_3 районної адміністрації Львіської міської ради про визнання протиправною відмову ОСОБА_3 районної адміністрації Львівської міської ради від 06 квітня 2016 року у наданні ОСОБА_1 дозволу на від'єднання належної їй квартири АДРЕСА_1 від мереж централізованого опалення та влаштування у вказаній квартирі індивідуального (автономного) опалення та зобов'язання ОСОБА_3 районної адміністрації Львівської міської ради видати ОСОБА_1 дозвіл на від'єднання її квартири АДРЕСА_2 від мереж централізованого опалення та влаштування у вказаній квартирі індивідуального (автономного) опалення.
В обгрунтування позовних вимог зазначає, що вона є власником квартири № 132 на вул. Героїв УПА, 76 у м.Львові. 03 березня 2016 року позивчя звернулася до ОСОБА_3 районної адміністрації Львівської міської ради, з заявою про надання дозволу на відключення від мереж централізованого опалення квартири позивача та влаштування в ній індивідуального опалення та 06 квітня 2016 року листом за № 3501-1437 ОСОБА_3 районна адміністрація Львівської міської ради відмовила позивачу, у наданні дозволу на відключення належної позивачу квартири від мереж централізованого опалення квартири та влаштування в ній індивідуального опалення. Зазначає, що вона не задоволена можливістю планового регулювання тепла для комфортного проживання в будь-які місяці року; незадовільним прогрівом її помешкання в опалювальний сезон; непомірно високою платою за надання неякісних послуг; системою централізованого опалення у її квартирі. Позивач вважає, що своєю відмовою відповідач порушує вимоги п.1 ст. 321 ЦК України, оскільки обмежує право позивача на розпоряджання своїм майном. Окрім того, відповідач ставить позивачку в залежність від інших мешканців будинку, які на даний час не мають можливості встановити індивідуальне теплопостачання.
У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала та дала пояснення, аналогічні тим, що викладені у позовній заяві. Просить позов задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_3 районної адміністрації Львівської міської ради позов заперечила. Оскільки питання відключення мереж централізованого опалення та постачання гарячої води в багатоповерхових житлових будинках регулюється Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України № 630 від 21 липня 2005 року (зі змінами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України № 1268 від 31 жовтня 2007 року), та порядком відключення окремих житлових будинків від мережі централізованого опалення і постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, який затверджено наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства від 22 листопада 2005 року № 169, затвердженим у Мінюсті 06 листопада 2007 року за № 1478/11758. Вказаними документами внесені принципові зміни щодо відключення від мережі централізованого опалення та постачання гарячої води (з подальшим встановленням індивідуального опалення), а саме: передбачено відключення від мережі централізованого опалення та постачання гарячої води не у квартирах багатоповерхових будинків з ініціативи споживача, а відключення багатоквартирних будинків з ініціативи споживачів (окремого житлового будинку).Іншого чинним законодавством не передбачено.
Відповідно до наказу Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства № 4 від 22 листопада 2005 року із змінами та доповненнями відключення окремої квартири у житловому будинку не передбачено.
Пунктом 25 постанови Кабінету міністрів України № 630 від21 липня 2005 року наголошується, що відключення споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання здійснюється в порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання забороняється.
З'ясувавши обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог та дослідивши докази, якими вони обгрунтовуються та заперечення представника відповідача, суд вважає, що в задоволенні позову слід відмовити з таких підстав.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що позивач, згідно договору купівлі- продажу від 03 лютого 2016 року є власником квартири № 132 на вул. Героїв УПА,76 у м.Львові.
03 березня 2016 року позивач ОСОБА_1С звернулася до ОСОБА_3 районної адміністрації Львівської міської ради, із заявою про надання позивачу дозволу на відключення від мереж централізованого опалення кватири позивача та влаштування в ній індивідуального опалення.
Листом від 06 квітня 2016 року № 3501-1437 ОСОБА_3 районною адміністрацією Львівської міської ради позивачу була надала відповідь, якою позивачу відмовлено в наданні дозволу на відключення від мереж централізованого опалення кватири та влаштування в ній індивідуального опалення.
Крім того, листом від 07 квітня 2016 року на повторне звернення позивачки ОСОБА_3 районна адміністрація Львівської міської ради листом повідомила позивачку, що відповідно до п.п.3.1., 3.2. рішення виконавчого комітету Львівської міської ради № 297 від 10 березня 2006 року питання відключення житлового будинку, секції, під'їзду від систем централізованого опалення є компетенцією постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання при виконкомі Львівської міської ради про відключення від централізованого опалення і гарячого водопостачання при виконкомі Львівської міської ради.
В судовому засіданні допитаний в якості свідка ОСОБА_4 пояснив, що вищевказана квартира була куплена ним та постійно були проблеми з опаленням, про що він неодноразово подавав скарги, сусіди на 2-му та 4-му поверхах мають індивідуальне опалення, батареї в аварійному стані, поставили хомут та нові вікна. Вважає, що не може бути заручником тих, хто отримує субсидії.
Позивачем надано суду копію розпорядження ОСОБА_3 районної адміністрації Львівської міської Ради №1517 від 23.11.2001р. про заміну опалення в квартирі, яким ОСОБА_5 дозволено в квартирі АДРЕСА_3, розташованій на 4-му поверсі, здійснювати за власні кошти відключення від загальнобудинкової системи централізованого опалення при умові виконання теплоізоляції існуючих стояків системи централізованого опалення будинку, які залишаються в квартирі та відкритого доступу обслуговування в разі потреби.
Щодо відключення від централізованого опалення інших квартир в підїзді, в якому знаходиться квартира, належна на праві власності позивачу, то позивачем не надано суду доказів щодо відключення від систем центрального опалення всіх споживачів (власників, наймачів) квартир чи згоди свіх споживачів (власників, наймачів) квартир в будинку, підїзді, в якому знаходиться квартира позивача, на відключення від системи центрального опалення.
Судом встановлено, що відповідно до п.п. 4.4 положення про ОСОБА_3 адміністрацію Львівської міської ради до повноважень районної адміністрації належить забезпечення контролю за діяльністю підпорядкованих комунальних підприємств, установ та організацій, розгляд проектів їх планів, внесення до них зауважень і пропозицій, контроль за виконанням планів, ефективністю роботи рівнем та якістю надання послуг, використання прибутків у встановленому порядку.
Відповідно до пп. 24, 25 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 (зі змінами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України № 1268 від 31 жовтня 2007 року) споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води. Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.
Відповідно до п. 26 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення відключення споживачів від мережі централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про теплопостачання» схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
Згідно Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року № 4, таке відключення відбувається на підставі рішення постійно діючої міжвідомчої комісії, створеної органом місцевого самоврядування або місцевим органом виконавчої влади.
Відповідно до рішення виконкому Львівської міської ради від 10.03.2006 року № 297 «Про утворення постійно діючих міжвідомчих комісій з розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання при виконкомі міської ради та районних адміністраціях», а саме додатку 4 до зазначеного рішення, положення про постійно діючу міжвідомчу комісію з розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання при районній адміністрації Львівської міської ради, передбачено, що (пункт 4 положення) заяву на відключення окремої квартири, приміщення житлового будинку від мереж ЦО і ГОП власник, наймач (орендар) подає на імя голови комісії з зазначенням причин відключення.
Комісія після вивчення конкретних умов у місячний термін приймає рішення, яке має врахувати затверджений план перспективного розвитку систем централізованого теплопостачання, існуючий стан мереж енергозабезпечення даного будинку або окремого мікрорайону. Рішення оформляється протоколом, витяг з якого у десятиденний термін надається заявникові. При позитивному рішенні Комісії заявнику надається перелік організацій, до яких слід звернутися для отримання технічних умов на розробку проекту автономного теплопостачання і відокремлення від мереж ЦО і ГОП (п.п.5-7 Положення).
Згідно з ст. 10 Закону України «Про теплопостачання» до повноважень Кабінету Міністрів України у сфері теплопостачання належать розробка та реалізація державної політики у сфері теплопостачання.
Відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» стандарти, нормативи, норми, порядки і правила у сфері житлово-комунальних послуг розробляють і затверджують, зокрема Кабінет Міністрів України та центральний орган виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства в межах їхніх повноважень та згідно із законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 31.10.2007 р. № 1268 « Про внесення змін до Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення» внесені зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 р.№ 630 « Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення».
Крім того, п. 3 висновку Міністерства юстиції України за результатами правової експертизи проекту постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 р. №630 від 09.10.2007 р. встановлено, що проект оскаржуваної постанови Кабінету Міністрів України відповідає актам законодавства, що мають вищу юридичну силу.
Відповідно до ст. 319 Цивільного кодексу України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Він має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.
Відповідно до ч. 2 ст. 383 Цивільного кодексу України власник квартири може на свій розсуд здійснювати ремонт і зміни у квартирі, наданій йому для використання як єдиного цілого, - за умови, що ці зміни не призведуть до порушень прав власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та не порушать санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку.
Згідно з п. 2.2.3 наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06.11.2006 року № 169, якщо заявником є власник, наймач (орендар) окремого приміщення, Комісія з розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання, має право не розглядати його заяву до прийняття рішення про відключення від мереж централізованого теплопостачання всього будинку.
Відповідно до правової позиції, висловленої ВСУ в постанові від 26 вересня 2012 року у справі №6-96 цс12: Питання відключення від мереж централізованого опалення регулюється Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630, зі змінами, що внесені постановою Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2007 року №1268, в яких з метою захисту прав усіх мешканців багатоквартирних будинків передбачено відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води не окремих квартир багатоквартирного будинку з ініціативи їх власників або наймачів, а відключення цілих багатоквартирних будинків з ініціативи споживачів.
Зазначена правова позиція відповідно до вимог ч.1 ст.244-2 КАС України є обов'язковою для всіх судів України.
Таким чином, здійснення власником квартири своїх прав обмежується правами власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та санітарно-технічними вимогами і правилами експлуатації будинку. Позивачем не надано доказів згоди всіх мешканців будинку №76 на вул.Героїв УПА у м.Львові на відключення від мереж централізованого опалення всього будинку, а тому доходить висновку, що в задоволенні позову слід відмовити.
Відповідно до вимог ст.94 КАС України судові витрати у виді судового збору, сплачені позивачем при поданні позовної заяви, слід залишити за позивачем.
На підставі вищенаведеного, суд вважає, що у задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 7-11, 14, 69-71, 86, 87, 94, 159, 160-163, 167, 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ОСОБА_3 районної адміністрації Львівської міської ради про визнання протиправною відмову ОСОБА_3 районної адміністрації Львівської міської ради від 06 квітня 2016 року у наданні ОСОБА_1 дозволу на від'єднання належної їй квартири АДРЕСА_1 від мереж централізованого опалення та влаштування у вказаній квартирі індивідуального (автономного) опалення та зобов'язання ОСОБА_3 районної адміністрації Львівської міської ради видати ОСОБА_1 дозвіл на від'єднання її квартири АДРЕСА_2 від мереж централізованого опалення та влаштування у вказаній квартирі індивідуального (автономного) опалення - відмовити.
Судові витрати залишити за позивачем.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Франківський районний суд м.Львова на протязі 10-ти днів з дня її проголошення.
Суддя Мигаль Г.П.