Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710
Харків
05 квітня 2017 р. № 820/310/17
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Старосєльцевої О.В.,
за участю секретаря судового засідання - Цабеки К.Є.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - не прибув,
представник третьої особи - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Відділу Держгеокадастру у Зміївському районі Харківської області Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, третя особа - Нижньобишкинська сільська рада про визнання дій незаконними,-
Позивач, ОСОБА_3, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просив: визнати дії Відділу Держгеокадастру у Зміївському районі Харківської області Головного управління Держгеокадастру у Харківській області щодо визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки, розташованої у с. Нижній Бишкин Зміївського району по вул. 40 років Перемоги, 31 - А (кадастровий номер земельної ділянки: 6321783001:01:002:0050, площа земельної ділянки 0,4947 га) неправомірними; скасувати витяг №117/86-16 від 22.07.2016 р. з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, розташованої у с. Нижній Бишкин Зміївського району Харківської області.
В обґрунтування заявлених вимог зазначив, що 02.08.2013 року між ОСОБА_4 і Нижньобишкинською сільською радою було укладено договір оренди земельної ділянки, розташованої у с.Нижній Бишкин Зміївського району по вул.40 років перемоги,31-А, кадастровий номер: 6321783001:01:002:0050, площа земельної ділянки - 0,4947га.
22.07.2016 року Відділом Держгеокадастру у Зміївському районі Харківської області на запит Нижньобишкинської сільської ради було видано ОСОБА_5 з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки №117/86-16 від 22.07.2016 року, при оформленні якого було неправомірно застосовано коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки - 2,5 (землі комерційного використання).
Відповідно п.2 Договору в оренду була передана земельна ділянка загальною площею 0,4947 га, із яких під будівлями та спорудам знаходиться 0,0773 га, а інша площа земельної ділянки становить 0,4174 га, яка не використовується як землі комерційного призначення, так як будівлі не використовуються із комерційною метою. Позивач є фізичною особою-підприємцем, основним видом діяльності якої є виробництво одягу, а відтак відповідачу при оформленні ОСОБА_5 необхідно було коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки визначати розрахунково, а саме, до земельної ділянки, що знаходиться під будівлями та спорудами площею 0,0773га підлягає застосуванню коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки, у розмірі 1,2 (землі промисловості), а щодо іншої частини переданої в оренду земельної ділянки площею 0,4174 га - підлягає застосуванню коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки, у розмірі 1,0 (землі житлової забудови).
У судовому засіданні представник позивача підтримав доводи позовної заяви та просив суд прийняти рішення про задоволення позовних вимог.
Відповідач, Відділ Держгеокадастру у Зміївському районі Харківської області Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, з поданим позовом не погодився.
В обґрунтування заперечень проти позову зазначив, що відповідно до п. 12 договору оренди землі від 02.08.2013 року № 25 земельна ділянка передається в оренду позивачу для ведення комерційної діяльності. Віднесення вказаної ділянки до земель комерційного використання також підтверджується державною статистичною звітністю форма 6 -зем, згідно з витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель від 22.07.2016 р. № 117/86-16. Відповідно Порядку нормативно-грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27 січня 2006 року N 18/15/21/11 передбачається, що категорії земель за функцією використання - землі комерційного використання відносяться, зокрема, землі оптової торгівлі і посередництва в торгівлі, землі роздрібної торгівлі побутовими товарами і їх ремонту. Відтак, коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки, у розмірі 2,5 застосований при оформленні ОСОБА_5 №117/86-16 від 22.07.2016 р є вірним.
Третя особа, Нижньобишкинська сільська рада, з поданим позовом не погодився.
В обґрунтування заперечень проти позову зазначив, що твердження позивача стосовно того, що відповідач повинен був застосовувати коефіцієнт (Кф) 1,0 згідно табл. 1.1. Додатку 1 до Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, як для земель житлової забудови, є неправомірними, оскільки, згідно з Порядком, вищезазначений коефіцієнт застосовується лише для оцінки земель житлової забудови, до яких, згідно з Витягом про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки, не відноситься земельна ділянка за адресою с. Нижній Бишкін, вул. 40 років Перемоги, 31 А., кадастровий номер земельної ділянки: 6321783001:01:002:0050. Крім того, зазначив, що відповідач не має повноважень щодо здійснення оцінки чи розробки документації із землеустрою, а лише видає витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку конкретної земельної ділянки, яка розроблена відповідними особами та затверджена у встановленому порядку. Зміна категорії земельної ділянки передбачає законодавчо-визначену процедуру і прийняття відповідного рішення органом місцевого самоврядування, яке є підставою для зміни юридичного статусу земельної ділянки і застосування нового коефіцієнта її функціонального використання.
Суд, вивчивши доводи позову та заперечень на позов, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з наступних підстав та мотивів.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.
Згідно з ч.ч.1 та 2 ст.116 Земельного кодексу України Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до статті 19 Земельного кодексу України, землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Згідно з ч.1 ст. 20 Земельного кодексу України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.
Механізм нормативної грошової оцінки земельних ділянок в межах населених пунктів та порядок оформлення Витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки регламентується Методикою нормативної грошової оцінки земель населених пунктів,
затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.1995 р. N 213 (далі - Методика №213) та Порядком нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженим наказом Держкомзему України, Мінагрополітики України, Мінбудархітектури України та Української академії аграрних наук від 27.01.2006р. №18/15/21/11, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05.04.2006 року за №388/12262 (далі- Порядок №18/15/21/11) (редакція чинна на момент виникнення спірних правовідносин), який розроблено у відповідності до Земельного кодексу України, Закону України "Про оцінку земель" та Методики №213 .
Правові засади проведення оцінки земель, професійної оціночної діяльності у сфері оцінки земель в Україні та спрямований на регулювання відносин, пов'язаних з процесом оцінки земель, забезпечення проведення оцінки земель, з метою захисту законних інтересів держави та інших суб'єктів правовідносин у питаннях оцінки земель, інформаційного забезпечення оподаткування та ринку земель унормовані Законом України "Про оцінку земель", згідно з яким нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами (ст. 1 Закону).
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності тощо. Відповідно до ст. 12 Закону України "Про оцінку земель" нормативно-методичне регулювання оцінки земель здійснюється у відповідних нормативно-правових актах, що встановлюють порядок проведення оцінки земель, організації і виконання землеоціночних робіт, склад і зміст технічної документації та звітів з експертної грошової оцінки земельних ділянок, вимоги до них, порядок їх виконання. Нормативно-правові акти з проведення оцінки земель, які розробляються з урахуванням вимог положень національних стандартів, і затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Так, згідно із Постановою Кабінету Міністрів України №213 від 23.03.1995 затверджено Методику нормативної грошової оцінки земель населених пунктів (надалі - Методика) та на підставі Методики, наказом Державного комітету України по земельних ресурсах №18/15/21/11 від 27.01.2006 затверджено Порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів (надалі - Порядок).
Згідно із п. 2 Методики та п. 1.4 Порядку, інформаційною базою для нормативної грошової оцінки земель населених пунктів є затверджені генеральні плани населених пунктів, плани зонування територій і детальні плани території, відомості Державного земельного кадастру, інвентаризації земель та державної статистичної звітності. Дані за результатами проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель, що видається територіальним органом Держгеокадастру за місцезнаходженням земельної ділянки у строк, що не перевищує трьох робочих днів з дати надходження відповідної заяви.
Пунктом 1.3 Порядку №18/15/21/11 встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок здійснюється з метою визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також під час розроблення показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Згідно із п. 3.1 Порядку в основі нормативної грошової оцінки земель населених пунктів лежить капіталізація рентного доходу, що отримується залежно від місця розташування населеного пункту в загальнодержавній, регіональній і місцевій системах виробництва та розселення, облаштування його території та якості земель з урахуванням природно-кліматичних та інженерно-геологічних умов, архітектурно-ландшафтної та історико-культурної цінності, екологічного стану, функціонального використання земель.
Згідно із п. 3.5 Порядку, коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) (додаток 1, табл. 1.1), ураховує відносну прибутковість видів економічної діяльності.
Віднесення земель до категорії земель за функціональним використанням провадиться згідно з Інструкцією з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми NN 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем), затвердженою наказом Держкомстату України від 05.11.98 N 377, зареєстрованою в Мін'юсті України 14.12.98 за N 788/3228, відповідно до видів економічної діяльності, зазначених у довідках, що надають юридичним особам органи державної статистики. Коефіцієнт функціонального використання для земельних ділянок змішаного використання визначається як середньозважене (за площею) значення коефіцієнтів функціонального використання окремих частин земельної ділянки змішаного використання. Підставою для виділення частин земельної ділянки різного функціонального використання є виключно затверджені дані інвентаризації земельної ділянки та землеустрою.
Перелік категорій земель за функцією використання із зазначенням коефіцієнтів функціонального використання наведено у Додатку №1 Порядку №18/15/21/11. Згідно вказаного Переліку до земель комерційного використання віднесено: землі торгівлі транспортними засобами та їх ремонту, землі оптової торгівлі і посередництва в торгівлі, землі роздрібної торгівлі побутовими товарами і їх ремонт, землі готелів та ресторанів, землі підприємств фінансового посередництва, землі підприємств страхування Землі підприємств, що здійснюють допоміжну діяльність у сфері фінансів та страхування, землі підприємств, що здійснюють операції з нерухомістю, здавання під найм та послуги юридичним особам, землі підприємств, що здійснюють діяльність у сфері інформатизації, землі підприємств, що здійснюють послуги, які надаються переважно юридичним особам, землі підприємств, що здійснюють індивідуальні послуги, землі підприємств, що здійснюють діяльність у сфері відпочинку та розваг (азартні ігри та ігри на гроші тощо).
Відповідно до Додатку 1 табл 1.1 коефіцієнт, для категорії земель за функцією використання, зокрема, для земель комерційного використання: значення коефіцієнта Кф- 2,5.
Судом встановлено, що 02.08.2013 року між ОСОБА_3 та Нижньобишкинською сільською радою було укладено договір оренди земельної ділянки, згідно з яким орендодавець - Нижньобишкинська сільська рада, на підставі рішення XXXIII сесії IV скликання від 26.07.2013 року надає, а орендар - ОСОБА_3 приймає в строкове платне користування земельну ділянку для обслуговування нежитлової будівлі яка розташована за адресою: с. Нижній Бишкин, вул.40 років Перемоги,31А, кадастровий номер: 6321783001:01:002:0050.
Даний договір оренди землі зареєстровано у Зміївському районному відділі Харківської регіональної філії Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 02.08.2013 р. за №8262706.
За умовами вищевказаного договору, орендована земельна ділянка загальною площею 0,4947га (п.2 Договору) передана в оренду на 49 років (п.5 Договору). Нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно ОСОБА_5 №117/86-16 від 22.07.2016 р. становить 1 261 880,76 грн., розмір орендної плати становить 4155,48 грн. на рік (п. 6 Договору). Орендна плата вноситься щомісячно у розмірі 1/12 частини річної орендної плати, до 25 числа за кожний поточний місяць. (п.8 Договору). Земельна ділянка передається в оренду для ведення комерційної діяльності (п. 12 Договору). Цільове призначення земельної ділянки - для обслуговування нежитлових будівель. (п.13 Договору).
При цьому, суд зауважує, що змін чи доповнень до п. 12 Договору не вносилось.
Додатковою угодою б/н б/д, яка є невід'ємною частиною вищезазначеного договору оренди землі, сторонами погоджено внесення змін до п. 8 розділу "Оренда плата" , викладеної у новій редакції: Орендна плата вноситься орендарем у грошовому вигляді у розрахунку 5% від нормативної грошової оцінки, що складає 63094,04 грн. на рік за 0,4947га орендованої земельної ділянки (а.с.14).
Так, відповідачем, на запит Нижньобишкінської сільської ради, виготовлено витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 22.07.2016 року №117/86-16 (далі - витяг від 22.07.2016 року №117/86-16), відповідно до якого нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 6321783001:01:002:0050 становить 1 261 880,76 грн., загальна площа земельної ділянки становить 4947 кв.м., Кф - 2,5. Підставою для визначення даного коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки є технічна документація. (а.с.8).
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 згідно з договорами купівлі-продажу від 07.10.2008 року № 2305, 2309 придбала у ПГП фірми "Нептун" у власність частину комплексу, розташованого за адресою: Харківська область, Зміївський район, село Нижній Бишкин, вулиця 40 років Перемоги будинок 31-а. За вказаною адресою знаходяться: адмінбудинок "А-2", загальною площею 1190,80 кв.м., нежитлова будівля (склад) літера "Б-1" загальною площею 233,9 кв.м.
Рішенням XXXII сесії V скликання від 13 березня 2009 року Нижньобишкинська сільська рада надала дозвіл г. Горяіновій О.І. на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди на земельну ділянку для обслуговування нежитлових будівель в с. Н-Бишкин, вул. 40 років Перемоги, 31-а із земель запасу Н-Бишкинської сільської ради.
ОСОБА_3 було замовлено ФОП ОСОБА_5 виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди на земельну ділянку гр. ОСОБА_3 для обслуговування нежитлових будівель на території Нижньобишкінської сільської ради, в селі Нижній Бишкин, вулиця 40 років Перемоги будинок 31-а, Зміївського району Харківської області.
Згідно з технічним завданням № 79 від 10.05.2012 року категорія земель, з яких передбачається надати земельну ділянку в оренду: землі запасу житлової та громадської забудови (комерційне використання ), що перебували в користуванні ПГП фірма "Нептун" згідно договору оренди земельної ділянки. Площа земельної ділянки по обліковим даним : 0,4947 га, в тому числі: 0,0773 га - під будівлями та спорудами; 0,4174 га - під двором, проїздами та проходами.
Відповідно до експлікації земель, які надаються в оренду гр. ОСОБА_3 (форма № 6 -зем) землі які використовуються в комерційних цілях 0,4947 (а.с. 54)
Відомостей форми 6-зем позивач не оскаржував. В судовому порядку вимог про зміну цих відомостей не заявляв.
З наведеного випливає, що у спірному витязі від 22.07.2016 року № 117/86-16 відповідач вказав показники та значення земельної ділянки, які були встановлені технічною документацією із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди на земельну ділянку гр. ОСОБА_3 для обслуговування нежитлових будівель на території Нижньобишкінської сільської ради, в селі Нижній Бишкин, вулиця 40 років Перемоги будинок 31-а, Зміївського району Харківської області, замовленою позивачем у 2012 році.
Крім того, судом встановлено, що згідно інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань, ОСОБА_6 займається наступними видами діяльності: код КВЕД 14.19 Виробництво іншого одягу й аксесуарів; код КВЕД 46.19 Діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту; код КВЕД 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин; код КВЕД 46.42 Оптова торгівля одягом і взуттям; код КВЕД 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; код КВЕД 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; код КВЕД 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна (основний).
Окрім того, суд бере до уваги правові позиції викладені Верховним Судом України в постанові від 30 березня 2016 року.
За наведених обставин та правових норм, суд вважає, що відповідач діяв у межах та у спосіб, що визначений чинним законодавством, а, отже, позовні вимоги ОСОБА_3 задоволенню не підлягають.
Розподіл судових витрат визначити відповідно до ст. 94 КАС України та Закону України "Про судовий збір".
Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 11, 12, 51, 71, ст. 158, ст. 159, ст. 160, ст. 161ст. 162, ст. 163, ст. 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Відділу Держгеокадастру у Зміївському районі Харківської області Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, третя особа - Нижньобишкинська сільська рада про визнання дій незаконними - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 11.04.2017 року.
Суддя Старосєльцева О.В.