про залишення позовної заяви без руху
Справа № 819/594/17
10 квітня 2017 рокум. Тернопіль
Суддя Тернопільського окружного адміністративного суду Подлісна І.М. перевіривши виконання вимог ст.ст.105, 106 КАС України за позовною заявою ОСОБА_1 до призовної комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , Зборівського військовиого комісаріату про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся у Тернопільський окружний адміністративний суд з позовною заявою до призовної комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , Зборівського військового комісаріату про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії.
У відповідності до вимог пункту 3 частини першої ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.
Позовна заява не відповідає вимогам частини третьої статті 106 КАС, відповідно до якої до позовної заяви додається, зокрема, документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Натомість, позивач у позовній заяві просить відстрочити сплату судового збору до ухвалення судового рішення у справі, оскільки в його сім'ї є шестеро дітей, навчається на державній формі навчання та на даний час перебуває у розподільчому пункті Тернопільського об'єднаного міського військомату, та не має законної підстави його покинути.
Статтею 8 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VI (далі - Закон № 3674-VI) визначено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Відповідно до ст. 9 Закону № 3674-VI судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України. Суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України. Кошти судового збору спрямовуються на забезпечення здійснення судочинства та функціонування органів судової влади.
Отже, відстрочення сплати судового збору може застосовуватись лише у виключних випадках, проте позивач в своєму клопотанні не навів виключних та беззаперечних обставин, які б унеможливлювали сплату ним судового збору у встановленому законодавством розмірі.
За наведених обставин суд дійшов висновку, що відсутні правові підстави для відстрочення позивачу сплати судового збору, у зв'язку з чим в задоволенні клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору слід відмовити.
Відповідно до частини першої статті 4 Закону № 3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. Підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 зазначеного Закону визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру фізичною особою - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" від 21.12.2016 № 1801-VIII з 01 січня 2017 року визначено прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 1600 гривень.
Отже, ставка судового збору за подання фізичною особою до адміністративного суду позовної заяви немайнового характеру становить 640 грн.
Постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України від 23 січня 2015 року № 2 "Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VI "Про судовий збір" надано наступні роз'яснення: позови та заяви, які подаються до судів, можуть містити декілька самостійних вимог, кожна з яких є об'єктом сплати судового збору. З урахуванням вимог статті 6 Закону України "Про судовий збір" з позовних заяв, що містять кілька вимог немайнового характеру, судовий збір справляється з кожної вимоги окремо.
Як випливає із матеріалів позовної заяви, позивачем заявлено дві позовні вимоги немайнового характеру, а саме визнання протиправною бездіяльності призовної комісії Зборівського військового комісаріату та зобов'язання вчинити дії. Отже, позивачу слід сплатити судовий збір за подання до суду позовної заяви у розмірі 1280 грн. (2 х 640 грн.).
За подання адміністративного позову до Тернопільського окружного адміністративного суду судовий збір слід сплачувати за такими платіжними реквізитами: отримувач коштів УДКСУ у місті Тернополі, код отримувача 37977726, банк отримувача ГУДКСУ у Тернопільській області, код банку отримувача 838012, рахунок отримувача 31216206784002, код класифікації доходів бюджету 22030101.
Згідно ч. 1 ст.108 КАС України, суддя встановивши, що позовну заяву подано без дотримання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюють строк, достатній для усунення недоліків. Копія ухвали про залишення заяви без руху невідкладно надсилається особі, що звернулась із позовною заявою.
За наведених обставин суддя дійшов висновку, що позовну заяву слід залишити без руху, надавши позивачу час для усунення недоліків позовної заяви, шляхом сплати судового збору та долучення до матеріалів справи оригіналу відповідного документу про сплату судового збору у визначеному законом розмірі або докази звільнення від сплати судового збору за подання до суду позовної заяви.
З урахуванням зазначеного, керуючись ст. 106, ст.108 КАС, суддя -
В задоволенні клопотання ОСОБА_1 про відстрочення сплати судового збору - відмовити.
Позовну заяву залишити без руху.
Надати позивачеві строк для усунення недоліків позовної заяви до 25 квітня 2017 року.
У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною і буде повернута заявникові.
Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Подлісна І.М.
Копія вірна
Суддя Подлісна І.М.