Справа № 2а -1362 / 09
29 жовтня 2009 року м.Василівка
Василівський районний суд Запорізької області
у складі: головуючого - судді Сидоренко Ю.В.,
при секретарі - Коваль О.В.,
за участю представника позивача ОСОБА_1,
представників відповідача Клочко О.М., Дондик І.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Василівка адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Василівському районі Запорізької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок призначеної пенсії та сплатити заборгованість по пенсії,
ОСОБА_2 звернувся до Василівського районного суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Василівському районі Запорізької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок призначеної пенсії та сплатити заборгованість по пенсії. В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначає, що він є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС I-ї категорії III групи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з Чорнобильською катастрофою. Перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Василівському районі Запорізької області. Вважає, що його пенсія не може бути нижчою ніж шість мінімальних пенсій за віком та що він має право на щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 50 відсотків від мінімальної пенсії за віком. Позивач зазначає, що неодноразово звертався із заявами щодо перерахунку пенсії у відповідності із вказаними нормами, проте йому було відмовлено. Вважає відмову незаконною та такою, що не відповідає чинному законодавству. Просить відновити річний строк звернення до суду з часу першої події порушення його прав, визнати дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії і додаткової пенсії з урахуванням мінімальної пенсії за віком, неправомірними та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Василівському районі Запорізької області здійснити перерахунок та провести виплату йому пенсії по інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з січня 2001 року із розрахунку не менше 6 мінімальних розмірів встановленої пенсії за віком з визначеними законодавством надбавками. Просить допустити постанову до негайному виконання, у відповідності до ст.256 КАС України.
В судовому засіданні позивач та його представник ОСОБА_1. уточнили заявлені позовні вимоги, та просять поновити строк для звернення до суду з часу першої події порушення прав позивача, з травня 2002 року та визнати дії управління пенсійного фонду України у Василівському районі Запорізької області щодо відмови у проведені перерахунку пенсії по інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, неправомірними; зобов'язати управління пенсійного фонду України у Василівському районі Запорізької області провести позивачу перерахунок пенсії як інваліду III групи, відповідно до ст.50 та ч.4 ст.54 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2005 року № 1293 „Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з травня 2002 року по день винесення рішення суду та зобов'язати відповідача в подальшому сплачувати розраховану пенсії з урахуванням зміни мінімального розміру пенсії за віком, встановленого законодавством України; зобов'язати управління пенсійного фонду України у Василівському районі Запорізької області виплатити матеріальні збитки у вигляді недоотриманої мною пенсії по інвалідності Ш групи, за період з травня 2002 року до прийняття рішення судом, за винятком періодів, коли позивач в добровільному порядку звертався до управління пенсійного фонду України у Василівському районі Запорізької області із заявою про призначення йому пенсії за віком, відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення", а саме: з березня 2007 року по грудень 2007 року та з січня 2009 року по квітень 2009 року включно. Просить допустити постанову до негайному виконання, у відповідності з п.1 ч.1 ст.256 КАС України.
Представники відповідача Клочко О.М. та Дондик І.Л. в судовому засіданні позовні вимоги не визнали та зазначили, що починаючи з 19.02.2007 року позивач за власною заявою почав отримувати пенсію за віком, а положення ст.54 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" розповсюджуються лише на пенсії по інвалідності та втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Починаючи з 04.01.2009 року позивач за власною заявою знов перевівся на пенсію за віком, на яку положення ст.54 вказаного Закону не розповсюджуються. Суду пояснили, що незважаючи на те, що Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнано неконституційними, рішення про відновлення дії законодавчих актів України у редакції, діючої до внесення змін до них, Верховною Радою України не приймалося, тому порядок обчислення пенсій та підвищень до них, залишився неврегульованим. Відтак обчислення пенсій та підвищень здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян від 28.05.08 року № 530. Вважають, що дії відповідача є законними, всі перерахунки, які здійснювалися Джугану І.В. протягом 2002-2008 рр. відповідають чинному законодавству, тому просять у задоволенні позовних вимог відмовити. Крім того, відповідачем надана заява про застосування до позивача наслідків пропущення річного строку звернення до адміністративного суду, просить не поновлювати пропущений позивачем строк звернення до суду у зв'язку з відсутністю поважних причин його пропуску.
Вислухавши пояснення позивача та його представника ОСОБА_1, представників відповідача Клочко О.М., Дондик І.Л., всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, давши їм оцінку у сукупності з оголошеними та дослідженими матеріалами справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково, з наступним підстав.
Згідно зі ст.11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше, як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.17 КАС України на спори фізичних осіб із суб'єктами владних помножень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії) поширюється компетенція адміністративних судів.
Відповідно до п.7 ч.1 ст.3 КАС України суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих функцій.
Відповідно до ст.71 ч.1, 2 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1-ї категорії та являється інвалідом III групи внаслідок захворювання, пов'язаного з Чорнобильською катастрофою. Як пенсіонер перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Василівському районі Запорізької області. Одержує пенсію по інвалідності та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю. З 01.07.2008 року розмір пенсії позивача становив 1052,30 гривні, де 482 грн. - мінімальний розмір пенсії; 72,30 грн. - додаткова пенсія інваліду III групи (482 x 15 %), 980,00 грн. - підвищення рівня пенсійного забезпечення (згідно постанови КМУ № 654 від 16.07.2008 року).
Позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку та виплату пенсії - 17.04.2009 року. Відповідь позивачу надана 29.04.2009 року вих. № 451/Д-09. Зазначене визнано сторонами, ними не заперечується, у суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.
Відповідно до ст..49 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3 та 4, встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію. Згідно частини 4 статті 54 вищевказаного Закону, яка визначає підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 та у зв'язку з втратою годувальника, в усіх випадках розміри пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по III групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком. Відповідно до ст. 50 вказаного Закону особам, віднесеним до категорії 1-ї, зокрема інвалідам III групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком. Виплата додаткової пенсії, відповідно до статті 53 цього Закону, здійснюється повністю, незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, що вихідним критерієм обчислення державної та додаткової пенсій виступає мінімальна пенсія за віком.
Згідно ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Судом також встановлено, що розрахунок пенсії позивачу у 2008 році проведено відповідачем, виходячи із встановленого Постановою КМУ від 28.05.2008 року № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» та Постановою Кабінету Міністрів України від 16.07.2008 року «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян» в розмірі, який складає з 01.10.2008 року 870 гривень.
Згідно постанови КМУ № 1293 від 27.12.2005 року «Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсія по інвалідності учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році збільшена у 3,5 рази,
Згідно ст.ст.19,46 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування. їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, чатової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших вигадках передбачених законом.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року у справі № І0-рп/08 пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомога і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення Змін до чинних, відповідно до ст.22 Конституції України, є неприпустимим.
Згідно ч.4 ст.9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, входячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд приходить до висновку, що при визначенні розміру пенсій позивачеві застосуванню підлягають норми ст.ст.50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не Постанов Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» та від 16.07.2008 року № 654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян», які істотно звужують обсяг встановлених законам прав.
Суд не приймає до уваги посилання відповідача, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України, оскільки надання законодавцем такого права Кабінету Міністрів України не означає, що останній, встановлюючи такий порядок, може допустити звуження змісту та обсягу прав позивача, встановлених Законом «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Суд не приймає також до уваги посилання відповідача про застосування норм статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виключно для визначення розмірів пенсії, призначених згідно з цим Законом, тому що положення цієї статті не є перешкодою для застосування мінімального розміру пенсії за віком до обрахування інших пенсій чи доплат, пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною 1 цієї статті, розміру мінімальної пенсії за віком.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позивач має право на отримання державної пенсії в розмірі 6-ти мінімальної пенсій за віком та додаткової пенсії в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, з урахуванням вимог Постанови КМУ № 1293 від 27.12.2005 року «Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки зазначене право надано позивачеві Конституцією та законами України.
Визнання за позивачем права на отримання державної пенсії та додаткової пенсії у визначених розмірах, додатковому зазначенню в рішенні суду не підлягає.
Враховуючи той факт, що відповідачем відмовлено в проведенні перерахунку та виплаті державної пенсії та додаткової пенсії в розмірі мінімальної пенсії за віком, суд вважає за необхідне визнати зазначені дії протиправними та зобов'язати відповідача провести відповідний перерахунок та провести виплату державної пенсії та доплати до пенсії в розмірі мінімальної пенсії за віком, встановленому законом. Проте, розглядаючи позовну заяву відповідно до ст. 11 КАС України в межах заявлених позовних вимог, а також враховуючи той факт, що на день розгляду справи судом відповідач не задовольнив вимоги в добровільному порядку, суд вважає можливим задовольнити вимоги стосовно зобов'язанім проведення перерахунку та виплати пенсій з дня звернення позивача з заявою до відповідача, по день винесення рішення судом, а саме з 17 квітня 2009 року по 29 жовтня 2009 року.
Статтею 99 КАС України встановлений річний строк для звернення до суду з адміністративним позовом.
Стаття 100 КАС України передбачає, що пропуск зазначеного строку є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови , якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Приймаючи до уваги, що позивачем пропущений строк звернення до суду за захистом його прав в період з 01.05.2002 року 31.07.2008 року, враховуючи, що судом не встановлено, що зазначений строк пропущено позивачем з поважних причин, а тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині поновлення строку для звернення до суду за захистом своїх прав і зобов'язання відповідача вчинити дії щодо перерахунку суми надбавки до пенсії за вказаний період, задоволенню не підлягають.
Вирішуючи позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача в подальшому сплачувати розраховану пенсію з урахуванням зміни мінімального розміру пенсії за віком, встановленого законодавством України, суд приходить до висновку, що дані вимоги задоволенню не підлягають, оскільки зазначені обставин ще не настали, спір з цього приводу між сторонами відсутній та вирішувати спори на майбутній час суди не вправі.
В задоволенні вимог позивача в частині звернення до негайного виконання постанови суду, суд вважає необхідним відмовити за необґрунтованістю.
На підставі викладеного, суд вважає, що позов ОСОБА_2 підлягає задоволенню лише в частині визнання протиправними дій відповідача та зобов»язання Управління Пенсійного фонду України в Василівському районі Запорізької області провести перерахунок та виплатити позивачу пенсію у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за віком, виходячи із встановленої законом мінімальної пенсії за віком, з урахуванням вимог Постанови КМУ № 1293 від 27.12.2005 року «Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за період з 01.08.2008 року по день винесення судового рішення - 29.10.2009 року, за виключенням періоду , коли позивач отримував пенсію за віком, а саме: з 04.01.2009 року по 17.04.2009 року, в межах строку, передбаченого ст.99 КАС України
Відповідно до ст.94 КАС України судові витрати відносяться на рахунок держави.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст.8,19,22,46,124,129 Конституції України, Законом України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини», Рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 року, Законом України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» від 26.12.2008 року, Законом України «Про пенсійне забезпечення», ст.28 Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 49, 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Положенням «Про Пенсійний Фонд України», затвердженим постановою Правління Пенсійного Фонду України від 30.04.2002 року, Постановою КМУ № 1293 від 27.12.2005 року «Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Постановою Кабінету Міністрів України «Про забезпечення виконання функцій з призначення і виплати пенсій органами Пенсійного фонду» №497 від 11.04.2000 року, постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» № 530 від 28 травня 2008 року, ст. ст. 2, 8-12, 17, 69, 72, 94, 100, 158, 160-163, 167, 186 КАС України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_2 - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Василівському районі Запорізької області в перерахунку пенсії та додаткової пенсії ОСОБА_2 з урахуванням мінімальної пенсії за віком.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Василівському районі Запорізької області здійснити перерахунок пенсії та виплатити ОСОБА_2 пенсію у розмірі 6-ти мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за віком, виходячи із встановленої законом мінімальної пенсії за віком, з урахуванням вимог Постанови КМУ № 1293 від 27.12.2005 року «Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з 01.08.2008 року по 04.01.2009 року та з 17.04.2009 року по 29.10.2009 року.
В іншій частині позовних вимог ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Василівському районі Запорізької області - відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження подано не було.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Василівський районний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дати її проголошення і поданням після цього апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження подано не було.
Постанову складено і підписано у повному обсязі - 02.11.2009 року.
Суддя
Василівського районного суду
Запорізької області Ю.В. СИДОРЕНКО