Постанова від 05.04.2017 по справі 569/13789/16-а

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Бучко Т.М.

Суддя-доповідач:Зарудяна Л.О.

ПОСТАНОВА

іменем України

"05" квітня 2017 р. Справа № 569/13789/16-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Охрімчук І.Г.

суддів: Іваненко Т.В.

Кузьменко Л.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області на постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "25" листопада 2016 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії ,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови здійснити перерахунок та виплату йому пенсії згідно із Законом України «Про державну службу», виходячи з 80% заробітної плати відповідно до довідки Регіональної комісії з питань діяльності підприємств, організацій, громадських організацій інвалідів у Рівненській області від 29 вересня 2016 року № 09/09/12 та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату йому пенсії згідно із Законом України "Про державну службу", виходячи із 80 % заробітної плати відповідно до довідки Регіональної комісії з питань діяльності підприємств, організацій, громадських організацій інвалідів у Рівненській області від 29 вересня 2016 року №09/09/12, починаючи з 1 жовтня 2016 року.

Обгрунтовуючи заявлені позовні вимоги, покликається на те, що Постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року № 1013 було підвищено посадові оклади працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери, в тому числі державним службовцям Регіональної комісії з питань діяльності підприємств, організацій, громадських організацій інвалідів у Рівненській області, в якій він працював на момент виходу на пенсію. Разом із тим, такий перерахунок відповідачем проведено не було. Вважає такі дії відповідача неправомірними.

Рівненський міський суд Рівненської області постановою від 25.11.2016 позов ОСОБА_3 до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії - задоволив.

Визнав протиправними дії Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_3 пенсії згідно із Законом України "Про державну службу", виходячи із 80% заробітної плати відповідно до довідки Регіональної комісії з питань діяльності підприємств, організацій, громадських організацій інвалідів у Рівненській області від 29 вересня 2016 року № 09/09/12.

Зобов'язав Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_3 пенсії згідно із Законом України "Про державну службу", виходячи із 80 % заробітної плати відповідно до довідки Регіональної комісії з питань діяльності підприємств, організацій, громадських організацій інвалідів у Рівненській області від 29 вересня 2016 року № 09/09/12, починаючи з 1 жовтня 2016 року.

Не погодившись з прийнятим судовим рішенням, відповідач у справі до суду подав апеляційну скаргу в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить скасувати зазначену постанову та прийняти нову - про відмову в задоволенні позову. В апеляційній скарзі відповідач посилається на відсутність правових підстав для проведення перерахунку ОСОБА_3 пенсії з підстав, що на момент виникнення спірних правовідносин Закон України "Про державну службу" від 06.12.1993 року №3723-Х11 втратив чинність на підставі Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року №889-V111 та його норми не підлягають до застосування, починаючи з 01.05.2016.

Розглянувши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга належить до задоволення виходячи з наступного.

Суд встановив, що позивач перебуває на обліку в Рівненському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Рівненської області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Розмір пенсії позивача складає 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця.

13 жовтня 2016 року позивач звернувся до відповідача із письмовою заявою про перерахунок його пенсії в зв'язку із збільшенням посадових окладів державних службовців та з врахуванням довідки Регіональної комісії з питань діяльності підприємств, організацій, громадських організацій інвалідів у Рівненській області, в якій відображена заробітна плата за посадою керівника секретаріату станом на 1 грудня 2015 року.

Відповідач листом від 24 жовтня 2016 року №4603/03 відмовив позивачу у перерахунку пенсії з підстав, що чинним пенсійним законодавством не передбачено проведення перерахунку пенсій .

Не погоджуючись з відмовою відповідача щодо проведення йому перерахунку пенсії, позивач звернувся з позовом до суду.

Суд першої інстанції задовольнив позовні вимоги з огляду на те, що позивач набув право на перерахунок пенсії згідно статті 37-1 Закону України «Про державну службу» на підставі наданої довідки Регіональної комісії з питань діяльності підприємств, організацій, громадських організацій інвалідів у Рівненській області від 29 вересня 2016 року № 09/09/12. Відсутність встановлених Кабінетом Міністрів України умов та порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії.

Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції, враховуючи наступне.

Статтею 37 Закону України «Про державну службу» ( в редакції, яка діяла на момент призначення пенсії позивач) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» ( в редакції, яка діяла на момент призначення пенсії позивачу) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Законом України від 28 грудня 2014 № 76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" внесені зміни до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу", яку викладено у такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України".

10.12.2015 року прийнятий Закон України "Про державну службу" № 889-VIII, який набув чинності 01.05.2016 року.

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 №1013 (тією ж, і якою встановлено нові розміри посадових окладів) внесені зміни до постанови КМ України від 31 травня 2000 р. №865, а саме: виключено п. 4, яким визначені умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу" .

У зв"язку з набуттям чинності Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889-VIII, положення Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-XII втратили чинність, в тому числі втратили чинність норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців.

Відповідно до ст. 90 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року, яка набрала чинність з 01.05.2016р., пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Таким чином, з 01.05.2016р. Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 року по іншому врегульовані правовідносини, пов"язані із пенсійним забезпеченням державних службовців.

В свою чергу, Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року не передбачено підстав для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.

З матеріалів справи вбачається, що позивач із заявою про перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" звернувся до відповідача 13.10.2016, тобто після набрання чинності Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року, а тому Рівненським об"єднаним управлінням Пенсійного фонду України Рівненської області обґрунтовано прийнято рішення про відмову в проведенні перерахунку пенсії.

Окрім того, на час звернення позивача за перерахунком пенсії , Кабінетом Міністрів України відповідний нормативно-правовий акт, який передбачає порядок та умови перерахунку пенсії не приймався.

Згідно вимог статті 13 Закону України "Про Конституційний Суд України" лише Конституційний Суд України приймає рішення та дає висновки у справах щодо конституційності законів та інших правових актів Верховної Ради України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, правових актів Верховної Ради Автономної Республіки Крим.

Суд встановив, що на час звернення позивача за перерахунком пенсії норми законодавства щодо умов та порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям не визнані неконституційними.

Окрім того, у п. 2.1 рішення № 20-рп/2011 від 26.12.2011, Конституційний суд України зазначив, що зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

Відповідно до п. 2.2. вказаного рішення, Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту (пункти 2, 3 статті 116) ( 254к/96-ВР ). У Рішенні від 2 березня 1999 року N 2-рп/99 ( v002p710-99 ) у справі про комунальні послуги Конституційний Суд України вказав, що здійснення в цілому політики соціального захисту не належить до виключних повноважень Верховної Ради України; політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення її проведення, відповідно до пункту 3 статті 116 Конституції України ( 254к/96-ВР ), здійснюється Кабінетом Міністрів України. Кабінет Міністрів України як вищий орган у системі органів виконавчої влади наділений конституційними повноваженнями спрямовувати і координувати діяльність міністерств, інших органів виконавчої влади, до яких належить і Пенсійний фонд України. Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України (384/2011 ) бюджет Пенсійного фонду України затверджує Уряд України. Таким чином, Кабінет Міністрів України є органом, який забезпечує проведення державної політики у соціальній сфері, а Пенсійний фонд України - органом, який реалізує таку політику, в тому числі за рахунок коштів Державного бюджету України.

Зазначене дає підстави вважати, що відповідач при відмові позивачу в перерахунку пенсії діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції не звернув уваги на зазначені вище обставини та дійшов помилкового висновку про задоволення позову.

Порушення судом норм матеріального та процесуального права є підставою для скасування судового рішення та прийняття нового про відмову у задоволенні позовних вимог.

Апеляційна скарга за таких обставин підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області задовольнити, постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "25" листопада 2016 р. скасувати, прийняти нову постанову, якою відмовити ОСОБА_3 у задоволенні позову.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя І.Г. Охрімчук

судді: Т.В. Іваненко

Л.В. Кузьменко