Ухвала від 03.04.2017 по справі 924/275/17

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

УХВАЛА

про повернення позовної заяви

"03" квітня 2017 р.

924/275/17

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Шпака В.О., розглянувши матеріали

за позовом Заступника військового прокурора Хмельницького гарнізону Західного регіону України в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати функції у спірних правовідносинах Міністерство оборони України м. Київ, Хмельницької філії Концерну "Війскьторгсервіс " м.Хмельницький

до Товариства з обмеженою відповідальністю ЛП Центр "Медікус", м. Хмельницький

про зобов'язання усунути перешкоди в користуванні окремим індивідуально визначеним (нерухомим) майном - частиною 2 поверху нежитлового приміщення загальною площею 240,0 м , що знаходиться за адресою: м. Хмельницький, вул. І. Франка, 55.

ВСТАНОВИВ:

30.03.17р. за вх. № 05-08/678/17 заступника військового прокурора Хмельницького гарнізону Західного регіону України в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати функції у спірних правовідносинах Міністерство оборони України м. Київ, Хмельницької філії Концерну "Війскьторгсервіс " м.Хмельницький до Товариства з обмеженою відповідальністю ЛП Центр "Медікус", м. Хмельницький про зобов'язання усунути перешкоди в користуванні окремим індивідуально визначеним (нерухомим) майном - частиною 2 поверху нежитлового приміщення загальною площею 240,0 м , що знаходиться за адресою: м. Хмельницький, вул. І. Франка, 55.

Прокурор звернувся із заявою про відстрочення сплати судового збору.

Відповідно до ст. 57 Господарського процесуального кодексу України, до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку та розмірі.

Приписами ч. 1 ст. 4 Закону України “Про судовий збір” унормовано, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Частиною другою статті 4 даного Закону встановлено розміри ставок судового збору, зокрема, за подання до господарського суду позовної заяви за позови майнового характеру 1,5 відсотки ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 150 розмірів мінімальної заробітної плати

Згідно абзацу 4 статті 7 Закону України „Про Державний бюджет України на 2017 рік” з 1 січня 2017 року встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 1600 гривень.

При цьому, у пункті 2.2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №7 від 21.02.2013 р. „Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України” вказано, що статтею 55 ГПК передбачено визначення ціни позову у позовах про стягнення грошей і про витребування майна. Відповідні позовні заяви мають майновий характер, і розмір ставок судового збору за їх подання визначається за приписом підпункту 1 пункту 2 частини другої статті 4 Закону. Що ж до позовних заяв немайнового характеру, то до них відносяться вимоги, які не підлягають вартісній оцінці. Подання до господарського суду таких заяв оплачується судовим збором згідно з підпунктом 2 пункту 2 частини другої статті 4 Закону.

2.2.2. Якщо позовну заяву про визнання договору (правочину) недійсним подано без вимоги застосування наслідків, передбачених статтею 216 Цивільного кодексу України чи частиною другою статті 208 Господарського кодексу України, судовий збір сплачується за ставками, передбаченими для позовних заяв немайнового характеру.

Відповідно до п. 2.9. вказаної постанови Пленуму Вищого господарського суду України, у разі об'єднання позовних вимог відповідно до ст. 58 ГПК судовий збір обчислюється із загальної суми позову.

Зі змісту позовної вимоги вбачається, що вона носить майновий характер.

Вирішуючи вказане клопотання про відстрочення сплати судового збору, суд виходить з наступного:

Відповідно до ст. 8 Закону враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.

Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Отже, виходячи із змісту зазначеної норми, суд при вирішення питання щодо наявності підстав для надання відстрочки або звільнення від сплати судового збору повинен з'ясовувати майновий стан особи, яка звертається з позовом.

Відповідно до п.3. постанови №7 Пленуму Вищого господарського суду України від 21.02.13р., відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати і пільги щодо сплати судового збору зазначено, що у розгляді питань, пов'язаних з відстроченням та розстроченням сплати судового збору, зменшенням його розміру або звільненням від його сплати (стаття 8 Закону) і застосуванням приписів Закону щодо пільг зі сплати судового збору (стаття 5 Закону) господарським судам слід враховувати таке.

Єдиною підставою для вчинення господарським судом дій, зазначених у статті 8 Закону, є врахування ним майнового стану сторін.

Клопотання про відстрочення (розстрочення) сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до господарського суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі.

При цьому оскільки статтею 129 Конституції України як одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, отже в тому числі й органів державної влади, то самі лише обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації з державного бюджету України та відсутністю у ньому коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатися підставою для звільнення від такої сплати.

Господарський суд вправі вчинити дії, про які йдеться у статті 8 Закону, і зі своєї ініціативи з наведенням в ухвалі відповідних мотивів.

Приймаючи до уваги, що позивачем не надано доказів, що його майновий стан надає підстави для звільнення від сплати судового збору, в задоволенні клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору належить відмовити.

Згідно п. 4 ст. 63 Господарського процесуального кодексу України суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду, якщо: не подано доказів сплати судового збору у встановлених порядку та розмірі.

Приймаючи до уваги, що прокурором відповідно до вимог чинного законодавства не подано доказів сплати судового збору у встановлених порядку та розмірі, позовну заяву слід повернути без розгляду відповідно до п.4 ст.63 Господарського процесуального кодексу України,

Повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню з нею до господарського суду в загальному порядку після усунення допущених порушень.

Керуючись п. 4 ч. 1, ст.63, 86 Господарського процесуального кодексу України, СУД -

УХВАЛИВ:

Додаток: позовна заява і додані до неї матеріали на 36 аркушах.

Суддя В.О. Шпак

Віддрук. 5 прим.:

1 - в наряд;

2 - прокурору м.Хмельницький, вул. Пилипчука 65

3 - позивачу м.Київ, Повітрофлотський проспект 6

4 - позивачу м.Хмельницький, вул..Майборського 9

2 - відповідачу м.Хмельницький, вул..Івана Франка 55

всі рекомендованим із повідомленням