Ухвала від 27.03.2017 по справі 819/498/17

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без розгляду

Справа № 819/498/17

27 березня 2017 рокум.Тернопіль

Суддя Тернопільського окружного адміністративного суду Подлісна І.М. перевіривши виконання вимог ст.ст. 105,106 КАС України за позовною заявою ОСОБА_1 до Бережанської державної районної адміністрації Тернопільської області про визнання дій протиправними та скасування розпоряджень, -

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Бережанської державної районної адміністрації Тернопільської області про визнання дій протиправними щодо видачі розпоряджень голови Бережанської державної районної адміністрації Тернопільської області від 07.03.2012 № 113-од, від 02.11.2012 № 501-од, від 23.11.2012 № 539-од, від 10.12.2012 № 571-од та скасування зазначених розпоряджень.

Відповідно до пункту 5 частини першої ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).

Частиною другою ст. 99 КАС визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Предметом оскарження у справі є розпорядження голови Бережанської державної районної адміністрації Тернопільської області від 07.03.2012 № 113-од, від 02.11.2012 № 501-од, від 23.11.2012 № 539-од та від 10.12.2012 № 571-од.

З адміністративними позовом до суду позивач звернувся тільки 24.03.2017 тобто з пропуском встановленого частиною другою ст. 99 КАС шестимісячного строку.

В позовній заяві та доданих до неї матеріалів відсутнє клопотання позивача про поновлення пропущеного строку з зазначенням поважності причин його пропуску.

Відповідно до ст. 100 КАС адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.

Встановлення строків звернення до суду законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених КАС певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.

Поважними причинами пропуску строку звернення до суду відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України визнаються обставини, які є об'єктивно непереборними та не залежать від волевиявлення сторони і пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного звернення до суду шляхом подачі відповідного позову.

Згідно з пунктом дев'ятим частини першої ст. 155 КАС суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо її подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.

Аналізуючи матеріали справи, суд дійшов висновку, що позивач не довів, відповідно до вимог ст. 71 КАС, наявність поважних причин пропуску, передбаченого законом, строку для звернення до суду, а суд підстав для визнання причин пропущеного строку поважними не встановив, а тому позов слід залишити без розгляду.

Водночас суд роз'яснює позивачу, що відповідно до частини третьої ст. 155 КАС він має право на повторне звернення до адміністративного суду в загальному порядку після усунення підстав, з яких позовна заява була залишена без розгляду.

Керуючись ст.ст. 99, 100, 155 КАС, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Бережанської державної районної адміністрації Тернопільської області про визнання дій протиправними щодо видачі розпоряджень голови Бережанської державної районної адміністрації Тернопільської області від 07.03.2012 № 113-од, від 02.11.2012 № 501-од, від 23.11.2012 № 539-од, від 10.12.2012 № 571-од та скасування зазначених розпоряджень - залишити без розгляду.

Роз'яснити позивачу право на повторне звернення до адміністративного суду в загальному порядку після усунення підстав, з яких позовна заява була залишена без розгляду.

Копію ухвали надіслати позивачу.

Ухвала суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Подлісна І.М.