Справа № 712/1677/17
Провадження № 2а/712/301/17
27 березня 2017 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого судді Пироженко В.Д.
з участю секретаря Жук О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні м. Черкаси справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 пенсійного Фонду України в м. Черкасах Черкаської області до ОСОБА_1 державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області, третя особа : Відділ примусового виконання рішень ОСОБА_1 державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у черкаській області про скасування постанови,
Позивач звернувсь до суду із адміністративним позовом до ОСОБА_1 державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області, третя особа : Відділ примусового виконання рішень ОСОБА_1 державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у черкаській області про скасування постанови. В обгроунтування позовних вимог вказував, що 27.01.2017 року на адресу УПФ України в м. Черкасах Черкаської області надійшла постанова про накладення штрафу у розмірі 10200 грн., постанова про стягнення виконавчого збору в сумі 12800 та постанова про стягнення витрат виконавчого провадження в сумі 99,58 грн. з ОСОБА_2 за виконавчим листом № 712/322/15-а. ОСОБА_2 на пенсійному обліку перебуває з 01.08.1996 року і на даний час отримує основну та щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі встановленому постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року.
Постановою Соснівського районного суду м. Черкаси № 712/322/15-а від 09.02.2015 року, зобов'язано УПФ України в м. Черкасах Черкаської області провести перерахунок ОСОБА_2 основної та додаткової пенсії відповідно до вимог ст. 49, ст, 50, ч. 4 ст. 54, ст. 67 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи,, у відповідності до змін діючого законодавства за період з 23.06.2014 по 15.08.2014 за виключенням проведених виплат. З 16.08.2014 - виплачувати відповідно до постанови КМУ № 1381 від 28.12.2011 року. Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 02.04.2015 апеляційну скаргу управління задоволено частково, а рішення Соснівського районного суду м. Черкаси - скасовано. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області провести перерахунок та виплатити ОСОБА_2 відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи,, державну пенсію в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, яка визначена ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страх страхування» та додаткову пенсію в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, за період з 16.07.2014 по 02.08.2014, з урахуванням проведених виплат. Отже, покладені судом зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії ОСОБА_2 виконані управлінням Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області в порядку, встановленому судовим рішенням, та в межах повноважень. Доплата по перерахунку нарахована в сумі 1968,04 грн. (протокол від 20.04.2015).
Відповідно до постанови Верховного Суду України від 26.05.2015 № 21-199а15, де зазначено, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності таких коштів у боржника не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, а накладення за таких обставин штрафу на боржника ще більш ускладнює його фінансове становище, тому відсутність бюджетного та іншого фінансування та коштів на виплату грошових сум на виконання судового рішення є поважною причиною, яка унеможливлює проведення відповідних виплат. Отже, рішення судів у справах щодо пенсійного забезпечення, які набрали законної сили, виконуються органами Пенсійного фонду України в межах покладених зобов'язань, з урахуванням повноважень, наданих чинним законодавством. Завдання, покладені на органи Пенсійного фонду України, в тому числі щодо прийняття рішення про призначення (перерахунок) пенсії із зазначенням її розміру, за своєю правовою природою, є їх виключною компетенцією (дискреційними повноваженнями), тобто втручання в таку діяльність є формою втручання в дискреційні повноваження наведеного органу та виходить за межі завдань державної виконавчої служби. Виплата зазначених сум буде проведена при надходженні коштів Державного бюджету на ці витрати.
Позивач вважає, що дані постанови винесені з порушенням норм ЗУ «Про виконавче провадження» та підлягають скасуванню.
Представник позивача УПФ України в м. Черкасах Черкаської області ОСОБА_3 в судовому засіданні позовні вимоги підтримала частково та просилав їх задоволити. Пояснила, що в частині скасування постанови про відкриття провадження та стягнення суми штрафу 5100 грн розглянуто іншим судом, яким вимоги їх були задоволені.
Представник відповідача ОСОБА_1 ДВС Головного територіального управління юстиції у Черкаській області та третьої особи ОСОБА_4 в судовому засіданні позовні вимоги позивача не визнав, просив в позові позивачу відмовити посилаючись на те, що постільки не виконувалось рішення суду державним виконавцем і було накладено на юридичну особу штрафи.
Суд, вислухавши сторони, дослідивши письмові матеріали справи, вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Постановою Соснівського районного суду м. Черкаси № 712/322/15-а від 09.02.2015 року зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області провести перерахунок ОСОБА_2 основної та додаткової пенсії відповідно до вимог ст. 49, ст, 50, ч. 4 ст. 54, ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у відповідності до змін діючого законодавства за період з 23.06.2014 р. по 15.08.2014 р. за виключенням проведених виплат. З 16.08.2014 р. - виплачувати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1381 від 28.12.2011 року.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 02.04.2015 апеляційну скаргу управління задоволено частково, а рішення Соснівського районного суду м. Черкаси - скасовано. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області провести перерахунок та виплатити ОСОБА_2 відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи,, державну пенсію в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, яка визначена ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страх страхування» та додаткову пенсію в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, за період з 16.07.2014 по 02.08.2014, з урахуванням проведених виплат.
В судовому засіданні встановлено, що на адресу позивача 27.01.2017 року надійшли постанова про накладення штрафу в розмірі 10200 грн., постанова про стягнення виконавчого збору в сумі 12800 грн. та постанова про стягнення витрат виконавчого провадження в сумі 99,58 грн. за виконавчим листом №712/322/15-а.
31.01.2017 року головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного територіального управління юстиції у Черкаській області на виконання вказаної вище постанови суду було винесено ряд постанов про відкриття виконавчого провадження на виконання постанови № 51524233 а саме: про стягнення з УПФ України в м. Черкасах Черкаської області штрафу у розмірі 5100,00 грн.; про стягнення з УПФ України в м. Черкасах Черкаської області штрафу у розмірі 10200,00 грн.; про стягнення з УПФ України в м. Черкасах Черкаської області витрати на проведення виконавчих дій у сумі 99,58 грн.; про стягнення з УПФ України в м. Черкасах Черкаської області виконавчий збір у розмірі 12800,00 грн.
З наявного в матеріалах справи протоколу від 20/04/2015 року № 159 вбачається, що ОСОБА_2 зроблена доплата по перерахунку та нарахована в сумі 1968,04 грн. Отже, покладені судом зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії ОСОБА_2 виконані управлінням Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області в порядку, встановленому судовим рішенням, та в межах повноважень.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно п. 1.ч. 2 ст. 92 Конституцією України Державний бюджет України і бюджетна система України встановлюється виключно законами (пункт 1 частини 2 статті 92). Такими законами є Закони України «Про Державний бюджет України» на кожний рік, Бюджетний кодекс України.
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 23 Бюджетного кодексу України будь - які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.
Згідно з ч.2 ст. 72 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України.
Відповідно до ст. 63 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Пенсійний фонд України за рахунок коштів Державного бюджету України реалізує бюджетну програму КПКВК 2506020 „Дотація на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за різними пенсійними програмами”, згідно з якою Пенсійному фонду виділені бюджетні асигнування для виплати пенсій у розмірах, визначених законодавством.
Головним розпорядником коштів за цією програмою є Міністерство соціальної політики України, розпорядником нижчого рівня - Пенсійний фонд України.
Згідно з пунктами 20, 29 ч. 1 ст. 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушеннями бюджетного законодавства.
Відповідно до постанови Верховного Суду України від 26.05.2015 № 21-199а15, де зазначено, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності таких коштів у боржника не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, а накладення за таких обставин штрафу на боржника ще більш ускладнює його фінансове становище, тому відсутність бюджетного та іншого фінансування та коштів на виплату грошових сум на виконання судового рішення є поважною причиною, яка унеможливлює проведення відповідних виплат.
Така ж правова позиція викладена у постанові Судововї палати в адміністративних справах Верховного Суду України від 22.11.2016 року, згідно з якою невиконання судового рішення ОСОБА_1 пенсійного фонду України в частині виплати грошових коштів за відсутності фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатись невиконанням судового рішення без поважних причин.
Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право ососби на отримання бюджетних коштів.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача про скасування постанов підлягають до задоволення.
Керуючись ст..ст. 69-71, 122, 160, 162, 186 КАС України, суд
Позов ОСОБА_1 пенсійного Фонду України в м. Черкасах Черкаської області до ОСОБА_1 державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області, третя особа : Відділ примусового виконання рішень ОСОБА_1 державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у черкаській області про скасування постанов задовольнити.
Скасувати постанову державного виконавця від 27.01.2017 року за виконавчим документом 712/322/15а від 29.10.2016 року про стягнення виконавчого збору в сумі 12800 гривень;
постанову державного виконавця від 27.01.2017 року про стягнення штрафу в сумі 10200 гривень;
постанову державного виконавця від 27.01.2017 року про стягнення виконавчих витрат в сумі 99,58 грн;
постанову державного виконавця про відкриття виконавчого провадження від 31.01.2017 року про стягнення штрафу в сумі 10200 гривень;
постанову державного виконавця про відкриття виконавчого провадження від 31.01.2017 року про стягнення виконавчих витрат в сумі 99,58 грн;
постанову державного виконавця про відкриття виконавчого провадження від 31.01.2017 року про стягнення виконавчого збору в сумі 12800 гривень
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів відповідно до ст. 186 КАС України.
Головуючий Пироженко В.Д.