Справа № 344/17246/16-а
Провадження № 2-а/344/484/17
22 березня 2017 року Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області у складі:
головуючого - судді Мелещенко Л.В.
секретаря - Мічути Т.Б.
за участю сторін:
позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - Пасічник Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Івано-Франківськ адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську Івано-Франківської області про визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,-
26 грудня 2016 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до відповідача Управління Пенсійного Фонду України в місті Івано-Франківську Івано-Франківської областіпро визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії. Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказує, що вона перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську Івано-Франківської області з вересня 2010 року та отримує пенсію у розмірі 90 % від суми заробітної плати. У грудні 2016 року позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням з 01 травня 2016 року розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, надавши довідку про заробітну плату від 14 грудня 2016 року за вих. № 13/102/110-135, видану Головним управлінням статистики в Івано-Франківській області. 23 грудня 2016 року позивач отримала лист про відмову у проведенні перерахунку пенсії. Вважаючи рішення відповідача про відмову у перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням з 01 травня 2016 року розміру заробітної плати працюючим державним службовцям протиправним, позивач просить визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську Івано-Франківської області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням з 01 травня 2016 року розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу», зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську Івано-Франківської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 травня 2016 року з врахуванням довідки, виданої 14 грудня 2016 року Головним управлінням статистики в Івано-Франківській області, із застосуванням 9 % від заробітної плати.
У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала на підставах, викладених у позовній заяві, просила позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнала, пояснила, що з 01 травня 2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII. У зв'язку з набуттям чинності Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, положення Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-VII втратили чинність, в тому числі втратили чинність норми, якими було врегульовано пенсійне забезпечення державних службовців. Відповідно до статті 90 Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року, яка набрала чинності з 01 травня 2016 року, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Таким чином, Законом України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року по-іншому врегульовані правовідносини, пов'язані з пенсійним забезпеченням державних службовців. Зважаючи на те, що заяву про перерахунок пенсії позивачем подано після 01 травня 2016 року (тобто після набрання чинності Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015), а Кабінетом Міністрів України не визначено умови та порядок проведення перерахунку, відповідач вважає, що у даному випадку відсутні правові підстави для перерахунку пенсії позивача. За таких обставин просила суд у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
Суд, вислухавши пояснення осіб, які приймають участь у справі, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, застосувавши до спірних правовідносин відповідні норми матеріального та процесуального права, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Головним управлінням статистики в Івано-Франківській області 14 грудня 2016 року була видана довідка ОСОБА_1 про заробітну плату (а.с. 7).
Листом від 23 грудня 2016 року відповідач відмовив позивачу у здійсненні перерахунку пенсії (а.с. 8).
Судом встановлено, що позивач є отримувачем пенсії з вересня 2010 року відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати.
На час призначення пенсії положеннями статті 37 Закону України «Про державну службу» було встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Пенсія державному службовцю виплачується незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством) не може перевищувати дванадцяти мінімальних розмірів пенсії за віком, встановленої абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час призначення пенсії) було встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу, на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Згодом до наведених положень статей були внесені відповідні зміни, при чому, як до статті 37 Закону України «Про державну службу», яка визначала питання щодо призначення пенсії державних службовців, так і до статті 37-1 Закону України «Про державну службу», яка врегульовувала питання стосовно проведення перерахунку пенсії.
Так, відповідно до Закону України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII, положення статті 37-1 Закону України «Про державну службу» зазнала змін та була викладена в новій редакції, а саме: було встановлено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Тобто, якщо положеннями попередньої редакції цієї статті 37-1 Закону України «Про державну службу» на час призначення пенсії визначались одні правила та підстави перерахунку пенсії, що було пов'язано з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, то згодом такий перерахунок пенсії міг проводитися лише відповідно до положень, визначених Кабінетом Міністрів України.
Таким актом, була Постанова Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».
Так, згідно положень пунктів 4 та 5 даної Постанови № 865 було визначено:
4. У разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії;
надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання "заслужений", за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Премія до державних, професійних свят та ювілейних дат, виплачена у місяці підвищення заробітної плати, враховується в розмірі 1/12 середнього розміру цієї премії (премій), визначеного за відповідною посадою (посадами), з якої призначено (перераховано) пенсію.
5. Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Таким чином, умови та порядок перерахунку пенсії були визначені Постановою Кабінету Міністрів України, які надавали можливість здійснити перерахунок пенсії державного службовця при настанні певних обставин, а саме: у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів (підстава). Пункт 5 Постанови регулював питання строку такого перерахунку.
Як вбачається з правових підстав звернення до суду з позовними вимогами, наявність права на перерахунок пенсії позивач пов'язує з Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою було встановлені відповідні підвищення розмірів заробітної плати з 1 грудня 2015 року у штатному розписі посадових окладів, в тому числі, що й стосувалося безпосередньо посади позивача, яку вона займала, що підтверджується відповідною довідкою, яку вона надала до Управління Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську Івано-Франківської області для проведення перерахунку пенсії.
В той же час суд зазначає, що якщо Постанова № 1013 врегульовувала питання щодо підвищення розмірів заробітку відповідних категорій осіб - державних службовців, то Постанова № 865, як вже зазначалось, регулювала питання та визначала правила проведення перерахунку, та зазначена постанова є визначальною в межах спірних правовідносин при вирішенні питання про наявність або відсутність права позивача на проведення перерахунку його пенсії з 01 грудня 2015 року в зв'язку з прийняттям Постанови № 1013 про підвищення заробітку.
У зв'язку з зазначеним суд звертає увагу, що відповідно Постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013, яка застосовується з 01 грудня 2015 року, положення пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 були виключені, а положення пункту 5 цієї ж Постанови зазнала змін, що стосувалось органу, який затверджував форму довідки, та час проведення такого перерахунку.
Таким чином, положення пункту 4 та 5 Постанови Кабінету Міністрів України № 865, яка регулювала питання перерахунку пенсії, з урахуванням положень статті 37-1 Закону України «Про державну службу», зазнала таких законодавчих змін, що унеможливлюють проведення перерахунку пенсії для позивача з 01 січня 2016 року з підстав підвищення заробітку.
Суд зазначає, що на законодавчому рівні існують різні підстави для проведення перерахунку пенсій, в той же час такої правової підстави, як підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів на даний час не існує. Тобто, для перерахунку пенсій, особам, які працювали на посадах, пов'язаних зі службою в органах державної влади та органах місцевого самоврядування, підстав немає. Вони скасовані на законодавчому рівні, а тому вважати, що відповідач допустив порушення прав позивача, немає підстав.
Відмовляючи у задоволенні заяви, відповідач діяв з урахуванням вимог законодавства, та він не міг застосовувати неіснуючі норми. Питання щодо наявної бездіяльності держави відносно прийняття нормативного акту, який би регулював питання перерахунку пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати працюючих осіб, є питанням та прерогативою самої держави, як і її відповідальності. Законодавцем визначено, що саме Кабінет Міністрів України наділений повноваженнями встановлювати підстави для проведення перерахунку. При чому такі підстави, Кабінет Міністрів України може визначати які завгодно. Відповідач, не є особою, яка сама встановлює та визначає правове регулювання питань щодо такого перерахунку з наведених підстав, пенсійний орган є суб'єктом владних повноважень, який є виконавцем в межах цих відносин, та нормотворчістю не займається.
Також Законом України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ, який вступив в дію з 01 травня 2016 року, перерахунки пенсій в зв'язку з підвищенням посадового окладу не передбачено.
Законодавчі норми щодо пенсійного забезпечення можуть змінюватися, а відповідне судове рішення не може бути гарантією проти таких змін у майбутньому (рішення у справах «Аррас та інші проти Італії» (Arras and Others v. Italy), заява № 17972/07, п. 42, від 14 лютого 2012 року, та «Сухобоков проти Росії» (Sukhobokov v. Russia), заява №75470/01, п. 26, від 13 квітня 2006 року).
Згідно перехідних положень Закону України «Про державну службу», що набрав законної сили з 01 травня 2016 року, стаття 37 Закону (1993 року) діє щодо призначення та виплати пенсій державним службовцям при призначенні вперше, тоді як стаття 37-1 втратила чинність. Тому з 01 січня 2016 року перерахунок пенсій повинен здійснюватися у відповідності до Розділу 6 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що наведено у Перехідних положеннях Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII від 02 березня 2015 року.
Відповідно до вищезазначеного, відповідач при прийнятті рішення про відмову у проведенні перерахунку пенсії діяв на підставі, у межах повноважень та згідно чинного законодавства України, а тому не порушив права та законні інтереси позивача. Відповідач не мав правих підстав для застосування до спірних правовідносин положення норм, що регулювали питання проведення перерахунку пенсії, в редакції, чинній на час призначення пенсії, норми яких на теперішній час існують в іншій редакції закону, та у інший спосіб регулюють спірні правовідносини. Такої правової можливості не має також і суд.
Виходячи з вищевикладеного, суд, оцінивши докази, надані сторонами у справі, їх належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню повністю.
На підставі статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі відмови позивачеві у позові судові витрати позивачу не відшкодовуються з боку відповідача.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 2, 4, 6, 8-11, 17, 18, 71, 72, 86, 94, 158-163, 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську Івано-Франківської області про визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії відмовити у повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а у випадку застосування частини третьої статті 160Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання постанови.
Вступна та резолютивна частини постанови складені, підписані у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 22 березня 2017 року.
Повний текст постанови складений 24 березня 2017 року.
Суддя Л.В. Мелещенко