Постанова від 22.03.2017 по справі 906/790/16

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 березня 2017 року Справа № 906/790/16

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючого: Кравчука Г.А.,

суддів: Алєєвої І.В., Дроботова Т.Б.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу публічного акціонерного товариства "Укртрансгаз"

на постановуРівненського апеляційного господарського суду від 20.12.2016

у справі Господарського суду№ 906/790/16 Житомирської області

за позовом публічного акціонерного товариства "Укртрансгаз"

допублічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз"

за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: 1) Головного управління державної казначейської служби України в Житомирській області, 2) Департаменту фінансів Житомирської обласної державної адміністрації, 3) товариства з обмеженою відповідальністю "Житомиргаз збут", 4) публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України"

простягнення 75 028 760,53 грн.,

в судовому засіданні взяли участь представники:

позивача:Севрук В.О. дов. від 10.01.2017 № 6-60;

відповідача:Замкова М.О. дов. від 28.12.2016 № zh007-сл-12830-1216;

третьої особи-1:не з'явились;

третьої особи-2:не з'явились;

третьої особи-3:не з'явились;

третьої особи-4:не з'явились,

ВСТАНОВИВ:

У серпні 2016 року публічне акціонерне товариство "Укртрансгаз" (далі - ПАТ "Укртрансгаз") звернулось до Господарського суду Житомирської області з позовною заявою, у якій, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог № 13325/6 від 26.09.2016, просило стягнути на його користь з публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз" (далі - ПАТ по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз") 61 997 744,22 грн. заборгованості з балансування обсягів природного газу у лютому-серпні 2016 року, 601 343,61 грн. 3 % річних, 6 775 060,72 грн. пені, 4 838 346,02 грн. 7 % штрафу та 816 265,96 грн. інфляційних втрат.

Позовні вимоги ПАТ "Укртрансгаз", посилаючись на норми Господарського кодексу України (далі - ГК України) та Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), обґрунтовувало тим, що ПАТ по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз" порушило взяті на себе зобов'язання за договором транспортування природного газу № 1512000704 від 17.12.2015 в частині здійснення оплати послуг з балансування обсягів природного газу у лютому-серпні 2016 року, що є підставою для покладення на нього обов'язку сплатити їх вартість разом з інфляційними та річними, які є складовою частиною боргу, та нарахованими на суму боргу штрафними санкціями.

Рішенням Господарського суду Житомирської області від 25.10.2016 (суддя Шніт А.В.) у задоволенні позову ПАТ "Укртрансгаз" відмовлено.

Постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 20.12.2016 (колегія суддів: Маціщук А.В., Грязнов В.В., Олексюк Г.Є.) рішення Господарського суду Житомирської області від 25.10.2016 залишено без змін.

Судові рішення мотивовані посиланнями на відсутність правових підстав для стягнення з відповідача заявлених позивачем сум боргу, інфляційних втрат, 3 % річних, 7 % штрафу та пені, оскільки підписанням сторонами договору № 1512000704 від 17.12.2015 Спільних протокольних рішень про організацію взаєморозрахунків за природний газ і теплопостачання за рахунок коштів загального фонду Державного бюджету України, змінено порядок і строки проведення розрахунків за надані послуги з транспортування та балансування природного газу за договором № 1512000704 від 17.12.2015.

ПАТ "Укртрансгаз" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 20.12.2016 та рішення Господарського суду Житомирської області від 25.10.2016 та постановити нове рішення про задоволення позову. Викладені у касаційній скарзі вимоги ПАТ "Укртрансгаз" обґрунтовує посиланням на обставини справи та приписи частини першої ст. 193, частини другої ст. 231 ГК України, ст. 526, частину першу ст. 530, ст. 536, частину першу ст. 612 та частину другу ст. 625 ЦК України, зазначаючи про те, що Спільні протокольні рішення про організацію взаєморозрахунків за природний газ і теплопостачання за рахунок коштів загального фонду Державного бюджету України, якими, за твердженнями судів попередніх інстанцій, було змінено порядок і строки проведення розрахунків за надані послуги з транспортування та балансування природного газу за договором № 1512000704 від 17.12.2015, не підписані публічним акціонерним товариством "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", як однією із сторін даних протокольних рішень.

ПАТ по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз" скористалось правом, наданим статтею 1112 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) та надіслало до Вищого господарського суду України відзив на касаційну скаргу ПАТ "Укртрансгаз", у якому просить залишити її без задоволення, а постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 20.12.2016 - без змін. Викладені у відзиві вимоги ПАТ по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз" обґрунтовує тим, що оскаржувану постанову прийнято з урахуванням фактичних обставин справи та у відповідності до вимог діючого законодавства України.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, перевіривши правильність юридичної оцінки встановлених фактичних обставини справи, застосування господарськими судами першої та другої інстанцій норм матеріального та процесуального права при прийнятті рішення та постанови, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що касаційна скарга ПАТ "Укртрансгаз" підлягає частковому задоволенню, враховуючи наступне.

Місцевим та апеляційним господарськими судами на підставі матеріалів справи встановлено, що:

- 17.12.2015 між ПАТ "Укртрансгаз" (оператором) та ПАТ по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз" (замовником) було укладено договір транспортування природного газу № 1512000704, згідно якого оператор зобов'язався надавати замовнику послуги транспортування природного газу на умовах, визначених у цьому договорі, а замовник - сплачувати оператору встановлену в цьому договорі вартість таких послуг;

- пунктами 2.2, 2.3 договору сторони погодили, що послуги надаються на умовах, визначених у Кодексі газотранспортної системи, затвердженому постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2493 від 30.09.2015 (далі - Кодекс газотранспортної системи), з урахуванням особливостей, передбачених цим договором. Послугами, які можуть бути надані замовнику за цим договором є, зокрема, послуги балансування обсягів природного газу, які подаються до газотранспортної системи і відбираються з неї;

- згідно пункту 9.4 договору оператор до чотирнадцятого числа місяця, наступного за газовим місяцем, надає замовнику на його електронну адресу розрахунок вартості послуг балансування та рахунок-фактору. Замовник зобов'язаний здійснити оплату у строк, що не перевищує п'яти банківських днів;

- послуги балансування оформлюються одностороннім актом за підписом оператора на весь обсяг негативного місячного небалансу, неврегульованого замовником відповідно до Кодексу та розділу IX цього договору (п.11.4 договору);

- у випадку невиконання або неналежного виконання своїх зобов'язань за цим договором сторони несуть відповідальність, передбачену чинним законодавством та цим договором (п. 13.1 договору);

- пунктом 13.5 договору передбачено, що у разі порушення замовником строків оплати, передбачених цим договором, замовник сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу;

- ПАТ "Укртрансгаз" встановлено негативний місячний небаланс замовника послуг транспортування ПАТ по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз": в лютому 2016 року в обсязі 2 999,998 тис.куб.м. газу з урахуванням коригуючого акту № 02-16-1512000704-БАЛАНС/КОР від 31.03.2016, в березні 2016 року в обсязі 3 280,000 тис.куб.м. - акт № 03-16-1512000704-БАЛАНС від 31.03.2016, в квітні 2016 року в обсязі 1 464,998 тис.куб.м. - акт № 04-16-1512000704-БАЛАНС від 30.04.2016, в травні 2016 року в обсязі 909,998 тис.куб.м. - акт № 05-16-1512000704-БАЛАНС від 31.05.2016, в червні 2016 року в обсязі 680,498 тис.куб.м.. - акт № 06-16-1512000704-БАЛАНС від 30.06.2016, в липні 2016 року в обсязі 711,999 тис.куб.м. - акт № 07-16-1512000704-БАЛАНС від 31.07.2016 та в серпні 2016 року в обсязі 717,256 тис.куб.м. - акт № 08-16-1512000704-БАЛАНС від 31.08.2016, в зв'язку з чим було надано замовнику послуги балансування, про що складені односторонні акти про надання послуг балансування обсягів природного газу на загальну суму 61 997 744,22 грн.;

- ПАТ "Укртрансгаз" було направлено на адресу ПАТ по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз" акти про надання послуг балансування обсягів природного газу з розрахунками вартості послуг балансування, що підтверджується описами вкладень (т. 1, а.с. 65, 70, 79, 85, 91, 98, 119, 125).

Відповідно до частини першої ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Згідно зі ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Пунктом 1 глави 1 Розділу VIII Кодексу газотранспортної системи визначено, зокрема, що одержання доступу до потужності, надання послуг із транспортування, у тому числі послуг балансування системи, є складовими послуги транспортування природного газу та здійснюються виключно на підставі договору транспортування.

Відповідно до пункту п'ятого глави 1 Розділу І Кодексу газотранспортної системи небаланс це - різниця між обсягами природного газу, поданими замовником послуг транспортування для транспортування на точці входу, та відібраними замовником послуг транспортування з газотранспортної системи на точці виходу, що визначається за процедурою алокації; алокація це - підтвердження поділу за певний розрахунковий період фактичного обсягу (об'єму) природного газу, поданого для транспортування в точку входу або відібраного з точки виходу, між замовниками послуги транспортування, у тому числі в розрізі їх контрагентів (споживачів), що здійснюється відповідно до вимог розділу XII цього Кодексу.

Згідно з пунктом восьмим глави 1 Розділу XII Кодексу газотранспортної системи підписані щомісячні акти приймання-передачі газу відповідно до положень пункту другого глави 7 розділу III цього Кодексу, що містять інформацію про щомісячні обсяги природного газу, виміряні для фізичних точок входу (у тому числі у розрізі контрагентів/споживачів замовника послуги транспортування), поданого до газотранспортної системи, є основою для проведення алокації щомісячних обсягів природного газу для замовників послуг транспортування за формою оператора газотранспортної системи, розміщеною на своєму веб-сайті.

За приписами пунктів 1-5 глави 1 Розділу XIV Кодексу замовник послуг транспортування є відповідальним за виникнення небалансу, у тому числі щодо споживачів, з якими укладені договори постачання, та зобов'язується застосувати всі доступні заходи для його уникнення.

При розрахунку небалансу замовників послуг транспортування оператор газотранспортної системи враховує всі обсяги газу у розрізі кожного замовника послуг транспортування, переданого до газотранспортної системи та відібраного з газотранспортної системи, у тому числі у розрізі його контрагентів (споживачів).

Перевищення обсягів відібраного природного газу з газотранспортної системи над обсягами переданого природного газу є негативним небалансом, а перевищення обсягів переданого природного газу над обсягами відібраного природного газу - позитивним небалансом. Оператор газотранспортної системи надсилає замовнику послуг транспортування відомості для визначення статусу небалансу замовника послуг транспортування. Відомості про статус небалансу надаються замовнику послуг транспортування за допомогою інформаційної системи.

Відповідно до пункту сьомого глави 3 Розділу XIV Кодексу місячний небаланс, який виник у замовника послуг транспортування та не був врегульований в строк до 12-го числа наступного місяця, врегульовується оператором газотранспортної системи за рахунок таких заходів: 1) при позитивному місячному небалансі - оператор надсилає оператору газосховища інформацію про замовника послуг транспортування, що має позитивний небаланс, та обсяг небалансу, а оператор газосховища проводить закачування природного газу (у тому числі шляхом заміщення) в обсязі небалансу та оформлення його в односторонньому порядку. У випадку відсутності у замовника послуг транспортування діючого договору зберігання природного газу замовник послуг транспортування зобов'язаний в строк до 14-го числа наступного місяця укласти з оператором газосховища договір зберігання; 2) при негативному місячному небалансі - за рахунок надання послуг балансування.

Згідно з пунктами 1-4 глави 4 Розділу XIV Кодексу розрахунок вартості послуг балансування, що були надані замовнику послуг транспортування за місяць, проводиться оператором газотранспортної системи після закінчення газового місяця на підставі даних про місячний небаланс замовника послуг транспортування відповідно до договору транспортування природного газу. Базова ціна газу - ціна, яка формується протягом розрахункового періоду оператором газотранспортної системи на основі витрат на закупівлю природного газу, транспортування та його зберігання. Оператор газотранспортної системи визначає базову ціну газу щомісяця в строк до 10-го числа місяця та розміщує відповідну інформацію на своєму веб-сайті. Підставою для проведення розрахунку послуг з балансування є дані, визначені у звіті про надані послуги з транспортування. Оператор газотранспортної системи до 14-го числа наступного місяця надає замовнику послуг транспортування звіт про надані послуги та рахунок на оплату. Замовник послуг транспортування повинен здійснити оплату у строк, що не перевищує 5 банківських днів.

Як вже було зазначено вище, судами встановлено, що в лютому-серпні 2016 року ПАТ "Укртрансгаз" було надано послуги балансування ПАТ по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз" на загальну суму 61 997 744,22 грн.

Вартість послуг з балансування обсягів природного газу за лютий-серпень 2016 року розрахована замовнику оператором відповідно до умов п. 9.2 договору транспортування природного газу № 1512000704 від 17.12.2015, і не оспорюється відповідачем.

Відмовляючи в задоволенні позову суди попередніх інстанцій виходили з того, що строк розрахунків за надання послуг балансування обсягів природного газу у лютому-серпні 2016 року в сумі 61 997 744,22 грн. ще не настав, оскільки підписанням сторонами договору транспортування природного газу № 1512000704 від 17.12.2015 Спільних протокольних рішень про організацію взаєморозрахунків за природний газ і теплопостачання за рахунок коштів загального фонду Державного бюджету України, змінено порядок і строки проведення розрахунків за надані послуги з транспортування та балансування природного за вказаним договором.

Проте погодитись з такими висновками судів не можна, виходячи з наступного.

Як зазначає ПАТ "Укртрансгаз" в касаційній скарзі та вбачається із наявних в матеріалах справи копій Спільних протокольних рішень про організацію взаєморозрахунків за природний газ і теплопостачання за рахунок коштів загального фонду Державного бюджету України, предметом яких є організація проведення сторонами взаєморозрахунку відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 20 від 11.01.2005 "Про затвердження Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій", останні не містять номеру та дати, а також не підписані публічним акціонерним товариством "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", яке є однією із сторін даних протокольних рішень.

Разом з тим, відповідно до пункту сьомого Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), розрахунки проводяться за згодою учасників на підставі актів звіряння або договорів, які визначають величину щомісячного споживання ресурсів (товарів, послуг), і спільних протокольних рішень, підписаних усіма учасниками таких розрахунків.

Крім того, в пунктах 5.2 зазначених протокольних рішень передбачено, що вони набирають чинності з моменту їх підписання всіма сторонами і діють до повного виконання сторонами зобов'язань за цими спільними протокольними рішеннями.

За таких обставин, оскільки долучені до матеріалів справи копії спільних протокольних рішень усіма сторонами не підписані, то останні є лише наміром провести розрахунки за договором транспортування природного газу № 1512000704 від 17.12.2015 відповідно до зазначеного Порядку і не породжують для сторін прав та обов'язків за їх умовами.

Враховуючи викладене, висновки судів попередніх інстанцій про відмову в позові, які ґрунтуються на зазначених Спільних протокольних рішеннях про організацію взаєморозрахунків за природний газ і теплопостачання за рахунок коштів загального фонду Державного бюджету України, які не містять номеру та дати, а також не підписані публічним акціонерним товариством "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", яке є однією із сторін даних протокольних рішень, є помилковими.

Надані ПАТ по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз" до суду касаційної інстанції копії Спільних протокольних рішень про організацію взаєморозрахунків за теплопостачання, природний газ та послуги з постачання, транспортування, розподілу природного газу за рахунок коштів загального фонду Державного бюджету України № 3629/у від 27.12.2016, № 3631/у від 27.12.2016, № 3634/у від 27.12.2016, № 3628/у від 27.12.2016, № 12/УТГ від 19.01.2017, № 13/УТГ від 19.01.2017, № 14/УТГ від 19.01.2017, а також актів звірки розрахунків та зведених реєстрів актів звіряння для проведення розрахунків по погашенню заборгованості місцевих бюджетів в частині пільг та субсидій населенню за природний газ за рахунок субвенцій загального фонду Державного бюджету, не можуть бути оцінені Вищим господарським судом України в силу встановлених статтею 1117 меж перегляду справи в касаційній інстанції.

З огляду на викладене, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що рішення місцевого господарського суду і постанова суду апеляційної інстанції прийняті з недотриманням норм процесуального права, при неповному встановлені усіх обставин справи, які мають значення для правильного вирішення спору у даній справі, внаслідок чого неможливо дійти достовірних висновків щодо обґрунтованості заявлених ПАТ "Укртрансгаз" позовних вимог.

Відповідно до частини першої статті 11110 ГПК України підставами для скасування або зміни рішення місцевого чи апеляційного господарського суду або постанови апеляційного господарського суду є порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.

Оскільки передбачені процесуальним законом (розділом XII1 "ПЕРЕГЛЯД СУДОВИХ РІШЕНЬ У КАСАЦІЙНОМУ ПОРЯДКУ" ГПК України) межі перегляду справи в касаційній інстанції не дають їй права виправити помилки, допущені господарськими судами попередніх інстанцій, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що постанова Рівненського апеляційного господарського суду від 20.12.2016 та рішення Господарського суду Житомирської області від 25.10.2016 у справі № 906/790/16 підлягають скасуванню, а справа - передачі на новий розгляд до Господарського суду Житомирської області.

Під час нового розгляду справи місцевому господарському суду необхідно врахувати викладене, всебічно і повно з'ясувати і перевірити всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінити докази, що мають юридичне значення для її розгляду і вирішення спору по суті, і, в залежності від встановленого, прийняти обґрунтоване і законне судове рішення.

Керуючись ст.ст. 1115, 1117, 1119-11111 та 11112 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу публічного акціонерного товариства "Укртрансгаз" задовольнити частково.

Постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 20.12.2016 та рішення Господарського суду Житомирської області від 25.10.2016 у справі № 906/790/16 Господарського суду Житомирської області скасувати.

Справу № 906/790/16 передати на новий розгляд до Господарського суду Житомирської області в іншому складі суду.

Головуючий суддя Г.А. Кравчук

Суддя І.В. Алєєва

Суддя Т.Б. Дроботова