Справа № 127/2075/17
Провадження № 2-а/127/249/17
21.03.2017 м. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Романюк Л.Ф. розглянувши у скороченому провадженні в м. Вінниці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у м. Вінниці про призначення пенсії на пільгових умовах, -
До Вінницького міського суду Вінницької області надійшов позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у м. Вінниці про призначення пенсії на пільгових умовах.
Позов мотивований тим, що позивачка 01.08.2016 року звернулась до Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці з заявою про призначення пенсії згідно Списку №2, що затверджений відповідно до ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення». Загальний стаж роботи, що підтверджений протоколом Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниця складає 38 років 11 місяців 24 дні. Факт роботи на посаді маляра підтверджують відповідні записи трудової книжки та Наказ про атестацію № 470/37 від 07.06.1994 року ВАТ «Вінницький підшипниковий завод». Згідно вище вказаних документів позивачка працювала маляром зайнятим на роботах із застосуванням шкідливих речовин не нижче 3-го класу небезпеки у ВАТ «Вінницькому підшипниковому заводі» з 04.10.1977 року по 04.10.1987 рік (10 років 2 місяці 1 день), з 26.10.1990 року по 11.04.2003 року (12 років 5 місяців 17 днів) всього пільговий стаж складає 22 роки 7 місяців 18 днів.
Дана професія передбачена Списком № 2, розділ ХУ, затвердженим постановою СРСР № 1173 від 22.08.1956 року. Результати атестації робочих місць за умови праці на даному підприємстві затверджено наказом № 470/37 від 07.06.1994 року. Згідно наказу № 470/37, виданого Вінницьким Підшипниковим заводом 07.06.1994 року на підприємстві було проведено атестацію робочих місць з метою вирівнювання питання встановлення пенсій на пільгових умовах.
Просила суд визнати протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці, щодо відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення». Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в м. Вінниця нарахувати та виплачувати пенсію за віком на пільгових умовах по Списку № 2 згідно ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» починаючи з 01.08.2016 року.
Розгляд справи було призначено в порядку скороченого провадження у відповідності до ст. 183 - 2 КАС України.
На адресу суду надійшло заперечення відповідача, в якому він просить суд відмовити в задоволенні позову, оскільки відповідно до акту зустрічної перевірки наведеної довідки від 18.10.2016 року спеціалістами управління встановлено, що документів, які підтверджують зайнятість позивачки на роботах із застосуванням шкідливих речовин, не нижче третього класу небезпеки підприємством не надано.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши повідомлені позивачем обставини, суд прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення вимог позову виходячи з наступного.
ОСОБА_1 01.08.2016 року звернулась до Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці з заявою про призначення пенсії згідно Списку №2, що затверджений відповідно до ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення». Загальний стаж роботи, що підтверджений протоколом Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниця складає 38 років11 місяців 24 дні (а.с.38).
Згідно з рішенням, яке оформлене протоколом №9232 від 31.10.2016 року позивачці було відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 відповідно до п «б» ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» в зв'язку з відсутністю документів, що підтверджують право на пенсію на пільгових умовах.
Як вбачається за наданої позивачем трудової книжки, остання працювала на посаді маляра 3-го розряду з 04.08.1977 року по 04.10.1987 рік (10 років 2 місяці 1 день), з 26.10.1990 року по 11.04.2003 року (12 років 5 місяців 17 днів) (а.с.8).
Як вбачається із матеріалів справи трудова книжка позивачки заповнена відповідно до положень внесення записів до трудової книжки.
Згідно наказу № 470/37, виданого Вінницьким Підшипниковим заводом 07.06.1994 року на підприємстві було проведено атестацію робочих місць з метою вирівнювання питання встановлення пенсій на пільгових умовах(а.с.10).
Відповідно до довідки Вінницького Підшипникового заводу № 163 від 14.07.2016 року ОСОБА_1 працювала на посаді маляра 3-го розряду із застосуванням шкідливих речовин з 04.08.1977 року по 04.10.1987 рік, з 26.10.1990 року по 11.04.2003 року (а.с.11).
Згідно наказу Міністерства праці та соціальної політики №383 від 18.11.2005 року "Про затвердження порядку застосування Списків №1 та №2 виробництв робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах"для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену п.20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 №637у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток N 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. Відповідно до п.п.23-24вказаного Порядку документи, що подаються для підтвердження трудової діяльності, повинні бути підписані посадовими особами і засвідчені печаткою. Для підтвердження трудового стажу приймаються лише ті відомості про період роботи, які внесені в довідки на підставі документів.
Відповідно до п.2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1визначено перелік документів, необхідних для призначення пенсії, що подаються до органу Пенсійного фонду України.
Пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, передбачено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
В Списку № 2, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року № 1173, який був чинним на період роботи ОСОБА_1 з 04.08.1977 року, зазначено посаду: маляри, що працюють з емальовими фарбами, нітрофарбами, нітролаками та свинцевими фарбами.
Згідно Єдиного тарифно-кваліфікаційного довідника робіт і професій робітників (випуск 1) до обов'язків маляру 3,4-го розряду входить, зокрема, виготовлення сумішей з масляних фарб і лаків, нітрофарб, нітролаків та синтетичних емалей.
Постановою Державного комітету СРСР зі стандартів від 29.09.1988 р. № 3388 було затверджено та введено в дію Державний стандарт Союзу РСР Гост 12.1.005-88, яким визначено гранично допустимі концентрації шкідливих речовин в повітрі робочої зони.
Визначення класу небезпеки лакувально-фарбувального матеріалу провадиться за класом небезпеки найбільш токсичного компоненту, що входить до його складу, як правило, за класом небезпеки органічного розчинника.
Нітрофарби це фарби на основі нітрату целюлози, які отримують оброблюванням целюлози азотною кислотою (3 клас небезпеки).
Розводяться нітрофарби розчинниками, зокрема, № 646 суміш бутилацетата, амилацетата, етилцелозольва, ацетона, спирту бутилового (3 клас небезпеки), спирту етилового, толуол (3 клас небезпеки).
Нітролаки отримують на основі нітратів целюлози та нітроцелюлози. До складу нітролаків входять також розчинники складні ефіри, кетони, спирти, та їх суміші з ксилолом (3 клас небезпеки) та толуолом (3 клас небезпеки).
З викладеного вбачається, що робота маляра, який працює з емальовими фарбами, нітрофарбами, нітролаками та свинцевими фарбами вважається роботою із застосуванням шкідливих речовин не нижче 3 класу небезпеки.
В Списку N2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №36 від 16.01.2003 року, зазначено посаду: маляри, зайняті на роботах із застосуванням шкідливих речовин не нижче 3 класу небезпеки.
Пільговий стаж для призначення пенсії зараховується лише за наявності двох необхідних умов, а саме за наявності відповідних документів, що підтверджують умови праці за час виконання роботи та атестації робочих місць за умовами праці.
Згідно п.п.1, 2, 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого Постановою КМУ № 442 від 01.08.1992 року, атестація робочих місць за умовами праці проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форми власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому. Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації прав на здоров'я й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах. Атестація проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років.
Атестація проводиться згідно з цим Порядком та методичними рекомендаціями щодо проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01 вересня 1992 року № 41.
Відповідно до зазначених нормативних актів, основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці та підпунктом 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій щодо проведення атестації робочих місць за умовами праці періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років.
Атестація робочих місць відповідно до Порядку та Методичних рекомендацій передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.
Порядок проведення атестації робочих місць був затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року №442. В разі не проведення атестації, якщо працівник набув права на призначення пенсії на пільгових умовах, то роботодавець зобов'язаний провести атестацію його робочого місця в повному обсязі. Відповідний період роботи працівника зараховується до пільгового стажу лише за обов'язкової умови підтвердження зазначеного права за результатами цієї атестації.
Відповідно до положень Порядку відомості про результати атестації робочих місць заносяться до картки умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров'я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.
Згідно наказу №470/37, виданого Вінницьким підшипниковим заводом 07.06.1994 року на підприємстві було проведено атестацію робочих місць з метою вирівнювання питання встановлення пенсій на пільгових умовах (а.с.11). З додатку до цього наказу «Відомості атестації робочих місць на пільгове пенсійне забезпечення по списках №1,2» (п.81) вбачається, що посада маляра до та після атестації відноситься до списку №2 (п.11).
Підсумовуючи викладене суд приходить до висновку, що загальний стаж роботи позивачки складає 38 років 11 місяців 24 дні станом на 31.07.2016 року, з яких пільговий стаж складає 22 роки 7 місяців 18 днів з 04.08.1977 року по 04.10.1987 рік (10 років 2 місяці 1 день), з 26.10.1990 року по 11.04.2003 року (12 років 5 місяців 17 днів) роботи на ВАТ «Вінницькому підшипниковому заводі».
Відповідно до ст. 116 Конституції України, Кабінет Міністрів України забезпечує здійснення внутрішньої і зовнішньої політики держави, виконання Конституції України і законів, актів Президента України.
Як встановлено ст. 24 Конституції України, громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
У відповідності зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає, зокрема, право на забезпечення їх у старості. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.
Як передбачено ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні судом перевірено: чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілям, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяли лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. ст. 69, 71 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободі в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Таким чином, суд враховуючи вищезазначене дійшов висновку про неправомірність дій Управління пенсійного фонду України у м. Вінниці.
Вищий адміністративний суд України в інформаційному листі від 14.08.2008 року за № 1406/13-08 «Про практику застосування законодавства з питань пенсійного забезпечення» звернув увагу на те, що в питаннях розгляду спорів щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах суд бере до уваги, що атестація робочих місць за умови праці - це комплексна оцінка всіх факторів виробничого середовища і трудового процесу, супутніх соціально - економічних факторів, що впливають на здоров'я і працездатність працівників в процесі трудової діяльності.
Враховуючи встановлені судом факти, суд вбачає неправомірні дії з боку Пенсійного фонду України у м. Вінниці, яке діяло в порушення норм чинного законодавства, зокрема, ч. 2 ст. 19 Конституції України, в якій зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а отже в бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці щодо відмови у призначенні пенсії позивачу є порушенням чинного законодавства.
Таким чином суд вважає, за необхідне визнати неправомірним рішення комісії Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії згідно Списку №2 ЗУ „Про пенсійне забезпечення". Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці призначити та виплачувати ОСОБА_1 з 01.08.2016 року пенсію згідно Списку №2 Закону України „Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України судові витрати понесені позивачем підлягають обов'язковому стягненню органами Державної казначейської служби України із Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунка суб'єкта владних повноважень Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці.
На підставі викладеного, ст.ст.13,100 Закону України "Про пенсійне забезпечення", Порядком застосування Списків N 1 і N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383, Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 15 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за N1566/11846, ст.ст. 9, 11, 70, 71, 79, 86, 158 159, 189-2 КАС України, суд, -
Позов задовольнити.
Визнати протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці, щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення».
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах по Списку № 2 згідно ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» починаючи 01.08.2016 року.
Присудити на користь ОСОБА_1 судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 640 грн., які підлягають обов'язковому стягненню органами Державної казначейської служби України із Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунка суб'єкта владних повноважень Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці.
Постанова суду може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її отримання через Вінницький міський суд Вінницької області до Вінницького апеляційного адміністративного суду.
Суддя: