Рішення від 12.10.2009 по справі 15/96-1774

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"12" жовтня 2009 р.Справа № 15/96-1774

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Бучинської Г.Б.

Розглянув справу

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Житло", проспект С.Бандери, 38, м. Тернопіль.

до відповідача Тернопільської міської ради,вул.. Листопадова, 5, м. Тернопіль.

про визнання договору оренди земельної ділянки площею до 2,7 га під розташування багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та індивідуальних гаражів-стоянок для легкових автомобілів за адресою вул.Довженка в М.Тернополі між Тернопільською міською радою і Товариством з обмеженою відповідальністю «Житло»укладеним у визначеній позивачем редакції.

за участю представників сторін:

позивача: Печений О.П. -довіреність від 10.02.2009р.

відповідача: головний юрисконсульт юридичного управління Михальчук О.Ю. -довіреність № 2020/01 від 23.09.2008р.

Суть справи:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Житло", проспект С.Бандери, 38, м. звернулося в господарський суд Тернопільської області з позовом до Тернопільської міської ради вул. Листопадова, 5, м. Тернопіль Шевченка, 21, м. Чортків, Тернопільська область про визнання договору оренди земельної ділянки площею до 2,7 га під розташування багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та індивідуальних гаражів-стоянок для легкових автомобілів за адресою вул. Довженка в м.Тернополі між Тернопільською міською радою і Товариством з обмеженою відповідальністю «Житло» укладеним у визначеній позивачем редакції.

В судовому засіданні 07.10.2008р. Позивач звернувся до суду з уточненням позовних вимог, а саме просить суд визнати за Товариством з обмеженою відповідальністю «Житло» право на місце розташування багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та індивідуальних гаражів-стоянок для легкових автомобілів на земельній ділянці площею до 2,7000 га за адресою вул. Довженка в м. Тернополі з наданням дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення даної земельної ділянки та зобов'язати дозвільні органи (Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Тернопільської міської ради, Тернопільську міську санепідемстанцію, Державне управління охорони навколишнього природного середовища у Тернопільській області, Тернопільське міське управління земельних ресурсів, Тернопільську обласну комунальну Інспекцію охорони пам'яток історії та культури ) видати висновок по проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею до 2,7000 га за адресою вул. Довженка в м.Тернополі під будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та індивідуальних гаражів-стоянок для легкових автомобілів.

В судовому засіданні представникам сторін роз'яснено належні їм права та обов'язки передбачені ст.ст. 22, 81-1 Господарського процесуального кодексу України.

За відсутності відповідного клопотання технічна фіксація судового процесу не здійснювалась.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги повністю.

Представник відповідача позовні вимоги заперечив, стверджуючи, що позивачем не дотримано процедури , передбаченої нормами чинного законодавства щодо отримання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши в процесі розгляду справи пояснення представників сторін, судом встановлено наступне.

Статтею 1 ГПК України передбачено, що підприємства, установи, організації, інші юридичні особи мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом свої порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів.

Відповідно до ст. 2 ГПК України господарський суд порушує провадження у справі за позовами, зокрема підприємств і організацій, які звертаються до суду за захистом своїх прав та охоронюваних законом інтересів.

За змістом положень вказаних норм, правом на пред'явлення позову до господарського суду наділені, зокрема юридичні особи, фізичні особи -підприємці, а суд шляхом вчинення провадження у справі здійснює захист осіб, права та охоронювані законом інтереси яких порушені або оспорюються.

Відповідно до ст. 16 Цивільного кодексу України та п. 2 ст. 20 Господарського кодексу України кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Житло", пр.. С. Бандери, м. Тернопіль, є юридичною особою, а тому наділене правом на звернення до суду за захистом своїх прав.

Суд, на підставі ст. 43 ГПК України давши оцінку поданим сторонами доказам та наведеним доводам, на підтвердження заявлених вимог та заперечень прийшов до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступного.

Згідно ст. 19 Конституції України, ст. 24. Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі Закон про місцеве самоврядування) органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 3 Земельного кодексу України (далі ЗК України) земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

До повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин та території сіл, селищ, міст згідно статті 12 ЗК України належать, зокрема розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності, здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу, додержанням земельного та екологічного законодавства, вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Як вбачається із матеріалів справи, 14.10.2004 року між Виконавчим комітетом Тернопільської міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю «Житло»був укладений Договір, відповідно до умов якого ТОВ «Житло»зобов'язувалось провести будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями та закритими стоянками для автомашин на земельній ділянці площею 2,7 га за адресою вул. Довженка (III черга). Виконавчий комітет Тернопільської міської ради в свою чергу зобов'язувався надати ТОВ "Житло»земельну ділянку площею до 2,7 га до червня 2006 р.

05.12.2005 року ТОВ «Житло»звернулось до Тернопільської міської ради з клопотанням № 436 щодо погодження місця розташування багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення і закритими автостоянками, надання дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки площею до 2,7 га під будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення і закритими автостоянками за адресою вул. Довженка в м.Тернополі (III черга).

18.01.2006 року Розпорядженням міського голови м. Тернополя був затверджений акт обстеження та вибору земельної ділянки, визначеної під будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та індивідуальних гаражів стоянок для легкових автомобілів за адресою вул. Довженка в М.Тернополі. Даним актом встановлено, що вказана земельна ділянка площею до 2,7 га за адресою вул. Довженка, придатна для будівництва багатоквартирного житлового будинку та може бути надана в оренду ТОВ «Житло»терміном на 10 років.

Товариством з обмеженою відповідальністю «Житло»отримані позитивні висновки контролюючих органів та установ щодо виділення вищевказаної земельної ділянки під будівництво, зокрема: висновок № 652 від 15.12.2005 року Тернопільської обласної комунальної інспекції охорони пам'яток історії та культури; висновок від 23.12.2005 року № 3-4/4979/4940 Державного управління екології та природних ресурсів у Тернопільській області; висновок № 165/15/03 від 27.01.2006 року Тернопільського міського управління земельних ресурсів про погодження місця розташування об'єкта; висновок № 1655/09 від 12.10.2006 року управління містобудування та архітектури виконавчого комітету міської ради; висновок № 31 від 26.01.2006р. Тернопільської міської санепідемстанції.

В 2006 та 2007 роках Тернопільською міською радою був підготовлений проект рішення сесії «Про погодження місця розташування багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та індивідуальних гаражів-стоянок для легкових автомобілів за адресою вул. Довженка та надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею до 2,7000 га під будівництво багатоквартирного житлового будинку за адресою вул. Довженка в м. Тернополі. Однак саме рішення з даного питання не приймалося.

На підставі вищенаведених документів ТОВ «Житло»неодноразово зверталось з листами (№59 від 06.03.2007р., №128 від 18.05.2007р., № 156 від 30.05.2008 року) до Тернопільської міської ради з проханням погодити місце розташування багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та індивідуальних гаражів-стоянок для легкових автомобілів на земельній ділянці площею до 2,7 га за адресою вул. Довженка в м. Тернополі та надання дозволу на розроблення проекту землеустрою відведення земельної ділянки.

За результатами розгляду вищезгаданих звернень, відділом використання земельних ресурсів Тернопільської міської ради листами № 1866/14 від 12.06.2007 року та № 2465/14 від 07.07.2008 року повідомлено ТОВ «Житло»про те, що згідно п.5 рішення сесії міської ради від 07.03.2007 року № 5/7/3 "Про надання земельних ділянок для розміщення об'єктів містобудування на конкурентних умовах" призупинено надання земельних ділянок в оренду суб'єктам господарювання під будівництво та розміщення нових об'єктів містобудування без проведення аукціонів на право оренди, конкурсів.

Відповідно до статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування та державних органів приватизації щодо земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Статтями 123, 124 ЗК України регламентується порядок надання в користування земельних ділянок юридичним особам та порядок розробки та затвердження проектів їх відводів.

Змістом статті 124 Земельного кодексу України, якою регулюється порядок передачі земельних ділянок в оренду, передбачено, що особа, яка бажає одержати земельну ділянку в оренду із земель державної чи комунальної власності, подає у відповідний орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування заяву (клопотання) у порядку, визначеному статтями 118, 123 цього Кодексу. Тобто волевиявлення майбутнього орендаря щодо укладення договору оренди реалізується шляхом подання відповідної заяви.

При цьому частиною першою вказаної норми встановлено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Відповідно до ч. 1 ст. 123 ЗК України надання земельної ділянки здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування по проектах відводів цих ділянок.

До клопотання про відведення земельної ділянки додаються матеріали, передбачені частиною п'ятнадцятою статті 151 ЗК України документи, що обґрунтовують її розмір, призначення та місце розташування.

Юридичні особи, зацікавлені у вилученні (викупі) земельних ділянок, звертаються з клопотанням про погодження місць розташування об'єктів до відповідної сільської, селищної, міської ради, місцевої державної адміністрації. До клопотання додаються необхідні матеріали та розрахунки. Відповідна сільська, селищна, міська рада чи місцева державна адміністрація згідно із своїми повноваженнями розглядає клопотання і в п'ятиденний строк з дня реєстрації направляє його разом з матеріалами, передбаченими частиною п'ятнадцятою цієї статті, на розгляд органів земельних ресурсів, природоохоронних і санітарно-епідеміологічних органів, органів містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини. Зазначені органи протягом двох тижнів з дня одержання клопотання надають свої висновки відповідній сільській, селищній, міській раді чи місцевій державній адміністрації, які з урахуванням одержаних висновків протягом десяти днів приймають рішення про погодження місця розташування того об'єкта, під який мають право самостійно вилучати земельну ділянку, або мотивоване рішення про відмову.

У разі відмови власника землі або землекористувача, сільської, селищної, міської ради, органів державної влади у погодженні місця розташування об'єкта ці питання вирішуються у судовому порядку. У разі задоволення позову щодо оскарження відмови власника землі або землекористувача, сільської, селищної міської ради, органів державної влади у погодженні місця розташування об'єкта рішення суду є підставою для розробки проекту відведення земельної ділянки.

Системний аналіз норм чинного законодавства дає підстави вважати, що рішення про погодження місця розташування об'єкта є підставою для надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки.

Як встановлено судом, 18.01.2006 року ТзОВ «Житло»був затверджений акт обстеження та вибору земельної ділянки, визначеної під будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та індивідуальних гаражів стоянок для легкових автомобілів за адресою вул. Довженка в м. Тернополі, яким встановлено, що вказана земельна ділянка площею до 2,7 га за адресою вул. Довженка, придатна для будівництва багатоквартирного житлового будинку та може бути надана в оренду ТОВ «Житло»терміном на 10 років, а відтак у позивача виникло право на погодження місця розташування об'єкту, розроблення проекту відведення земельної ділянки та відповідне рішення органом місцевого самоврядування повинно було бути прийняте згідно вимог ч. 5 ст. 123 ЗК України в місячний строк.

Згідно з ч. 1 ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутись до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним із способів захисту цивільного права є його визнання (ч. 2 ст. 16 ЦК України).

За таких обставин, заявлені позивачем вимоги про визнання права на місцерозташування багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та індивідуальних гаражів-стоянок для легкових автомобілів на земельній ділянці площею до 2,7000 га за адресою вул. Довженка в м. Тернополі з наданням дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення даної земельної ділянки підлягають до задоволення як обґрунтовано заявлені та підтверджені документально.

Заперечень Тернопільської міської ради про неможливість надання дозволу на розробку проекту відведення, у зв'язку з тим, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, у відповідності до ст.. 124 ЗК України здійснюється за результатами проведення земельних торгів, судом до уваги не береться, оскільки зміни до ст. 124 ЗК країни щодо порядку надання в оренду земельних ділянок шляхом проведення торгів (аукціонів) набрали чинності з 01.01.2008р., рішення органу місцевого самоврядування "Про надання земельних ділянок для розміщення об'єктів містобудування на конкурентних основах" прийнято сесією Тернопільської міської ради 07.03.2007р., тобто після виникнення спірних правовідносин і в силу ч.3 ст. 5 ЦК України не можуть до них застосовуватися.

Щодо позовних вимог позивача про зобов'язання дозвільних органів (Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Тернопільської міської ради, Тернопільської міської санепідемстанції, Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Тернопільській області, Тернопільського міське управління земельних ресурсів, Тернопільської обласної комунальної інспекції охорони пам'яток історії та культури ) видати висновок по проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею до 2,7000 га за адресою вул. Довженка в м.Тернополі під будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та індивідуальних гаражів-стоянок для легкових автомобілів слід зазначити наступне.

Відповідно до ч. 6 ст. 123 ЗК України проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.

Однак станом на час розгляду справи позивачем не надано доказів звернення з відповідним проектом до дозвільних органів, їх відмову у погодженні проекту, що свідчить про передчасність звернення до суду з даною вимогою, у зв'язку з чим провадження у справі в цій частині підлягає припиненню на підставі п. 1.1 ч. 1 ст. 80 ГПК України, за відсутністю предмету спору.

З огляду на наведене, керуючись ст.ст. 1, 2, 12, 22, 32, 33, 43 - 49, 80, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

1.Позовні вимоги задовольнити частково.

2. Визнати за Товариством з обмеженою відповідальністю «Житло»право на місце розташування багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та індивідуальних гаражів-стоянок для легкових автомобілів на земельній ділянці площею до 2,7000 га за адресою вул. Довженка в м. Тернополі з наданням дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення даної земельної ділянки.

3. В частині позовних вимог про зобов'язання дозвільних органів (Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Тернопільської міської ради, Тернопільської міської санепідемстанції, Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Тернопільській області, Тернопільського міське управління земельних ресурсів, Тернопільської обласної комунальної інспекції охорони пам'яток історії та культури ) видати висновок по проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею до 2,7000 га за адресою вул. Довженка в м.Тернополі під будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та індивідуальних гаражів-стоянок для легкових автомобілів провадження у справі припинити.

4. Стягнути з Тернопільської міської ради, вул.. Листопадова, 5, м. Тернопіль на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Житло", проспект С. Бандери, 38, м. Тернопіль, код 30249887 -85 грн. державного мита та 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

5. Рішення господарського суду набирає законної сили в десятиденний строк з дня його прийняття (підписання рішення).

6. Наказ видати стягувачеві після набрання судовим рішенням законної сили.

7. На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу, а прокурор апеляційне подання протягом десяти днів з дня прийняття (підписання) рішення 15 жовтня 2009р. через місцевий господарський суд.

Суддя Г.Б. Бучинська