Іменем України
"26" жовтня 2009 р. справа № 5020-1/108-10/065
Господарський суд міста Севастополя у складі:
судді Юріної О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Севастополі господарську справу
за позовом
Прокурора Балаклавського району м. Севастополя
(99042, м. Севастополь, вул. 7 Листопада, 3)
в інтересах держави в особі Севастопольської міської Ради
(99011, м. Севастополь, вул. Леніна, 3)
до Товариства з обмеженою відповідальністю „Крим-Ойл”
(99014, м. Севастополь, вул. Пролетарська, 18-2)
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Управління з контролю за використанням та охороною земель у місті Севастополі (99045, м. Севастополь, вул. Дм. Ульянова, 16)
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача : Служби автомобільних доріг в місті Севастополі
(99029, м. Севастополь, вул. Хрустальова, 22)
про стягнення шкоди, заподіяної внаслідок зняття ґрунтовного покриву без спеціального дозволу в сумі 1115,09 грн.,
за участю представників:
позивача -Рачинської В.В., довіреність №03-15/2239 від 26.05.2009;
відповідача -не з'явився;
третьої особи на стороні відповідача - Михайлової Н.В., довіреність №357 від 19.05.2009;
третьої особи на стороні позивача -не з'явився;
прокурора -не з'явився.
01.10.2009 Прокурор Балаклавського району м. Севастополя звернувся до господарського суду міста Севастополя в інтересах держави в особі Севастопольської міської Ради (далі за текстом -СМР, Позивач) з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю „Крим-Ойл” (далі за текстом -ТОВ „Крим-Ойл”, Відповідач) про стягнення шкоди, заподіяної внаслідок зняття ґрунтовного покриву без спеціального дозволу в сумі 1 115,09 грн.
Ухвалою від 01.10.2009 порушено провадження у справі, розгляд справи призначено на 19.10.2009. Цією ж ухвалою до участі у справі залучені: 1) у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Управління з контролю за використанням та охороною земель у місті Севастополі; 2) у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Служба автомобільних доріг в місті Севастополі.
Розпорядженням голови суду від 06.10.2009 № 117 справа передана до провадження судді Юріної О.М.
Ухвалою від 08.10.2009 справа прийнята до провадження судді Юріної О.М., розгляд справи призначено на 19.10.2009.
Судом встановлено, що Відповідач має статус юридичної особи та відповідно до довідки Управління статистики у місті Севастополі від 15.09.2009 №16-2/2802 його назва: “Товариство з обмеженою відповідальністю “КРИМ-ОЙЛ” /а.с.15/.
Представник Позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, на задоволенні позову наполягає. Позовні вимоги обґрунтовані порушенням ТОВ “Крим-Ойл” статті 168 Земельного кодексу України -зняття та переміщення поверхового слою ґрунту земельної ділянки без спеціального дозволу органів, які здійснюють державний контроль за використанням та охороною земель, внаслідок чого державі заподіяна шкода у розмірі 1 115,09 грн.
Представник Відповідача надав відзив на позовну заяву, у якому позовні вимоги визнає в повному обсязі, просить розглянути справу у відсутність свого представника /а.с.29/.
Представник Третьої особи - Служба автомобільних доріг в місті Севастополі надала суду письмові пояснення по справі, вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.
Прокурор та Третя особа - Управління з контролю за використанням та охороною земель у місті Севастополі явку уповноважених представників в судове засідання не забезпечили, вимоги ухвал суду від 01.10.2009, 08.10.2009, 19.10.2009 не виконали.
В судовому засіданні 19.10.2009 оголошена перерва до 26.10.2009.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представників Позивача та Третьої особи, вивчивши матеріали справи, дослідивши надані докази, з'ясувавши всі обставини справи, суд -
23.03.2009 державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель у місті Севастополі Ковтуном Е.М. проведена перевірка дотримання вимог земельного законодавства ТОВ «Крим-Ойл». За результатами - складений акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства №456 від 23.03.2009 /а.с.9/.
23.03.2009 державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель у місті Севастополі Ковтуном Е.М. відносно заступника директора ТОВ «Крим-Ойл»за результатами перевірки складений протокол №000083 про адміністративне правопорушення /а.с.10/, яким встановлено: Служба автомобільних доріг у м. Севастополі уклала договір №67 від 27.12.2007 з ТОВ «Крим-Ойл»про дольове будівництво автозаправного комплексу в полосі відводу автомобільної дороги національного значення Н-19 «Ялта-Севастополь»км 72+090 (початок) -72+155 (закінчення) ліворуч. Загальна площа комплексу складає 0,19 Га. Згідно з пунктом 2.2 договору інвестор -ТОВ «Крим-Ойл»укладає, організує, узгоджує та затверджує зі всіма організаціями весь пакет документів для будівництва комплексу. В ході огляду вищевказаної земельної ділянки на місцевості, встановлено, що у його межах ведуться будівельні роботи, здійснено зняття та перенесення поверхового слою ґрунту земельної ділянки орієнтовною площею 0,018га без спеціального дозволу Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель у місті Севастополі, чим порушені вимоги статті 168 Земельного кодексу України.
Цей протокол вручений заступнику директора ТОВ «Крим-Ойл»Олейнику А.Л. 23.03.2009.
Разом з протоколом про адміністративне правопорушення №000083 державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель у місті Севастополі Ковтуном Е.М. складений припис №000149 від 23.03.2009 /а.с.12/ з пропозицією протягом 30 днів одержати спеціальний дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покрову земельної ділянки в Управлінні з контролю за використанням та охороною земель у м. Севастополі. 23.03.2009 Припис №000149 вручений заступнику директора ТОВ «Крим-Ойл»Олейнику А.Л.
23.03.2009 державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель у місті Севастополі Єршовою О.В. розглянута справа про адміністративне правопорушення, передбачене статтею 53-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення, стосовно заступника директора ТОВ «Крим-Ойл»Олейника А.Л.
На підставі протоколу №000083 від 23.03.2009 інспектором з контролю за використанням та охороною земель прийнята постанова №000083 від 23.03.2009 про накладення на заступника директора ТОВ «Крим-Ойл»Олейника А.Л. адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340,00 грн.
Примірник якої отриманий заступником директора ТОВ «Крим-Ойл»Олейником А.Л. 23.03.2009, що підтверджується його підписом /а.с.11/.
Відповідно до частини другої статті 168 Земельного кодексу України громадяни та землекористувачі не мають права здійснювати зняття та перенесення ґрунтового покрову земельних ділянок без спеціального дозволу органів, що здійснюють державний контроль за використанням та охороною земель.
Згідно пункту «і»частини першої статті 211 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за невиконання умов знімання, збереження і нанесення родючого шару ґрунту.
Статтею 5 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»№1264-XII від 25 червня 1991 року (далі за текстом -ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища») передбачено, що державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовувані в народному господарстві в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.
Відповідно до частини першої статті 68 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища»порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність.
Відповідно до частини четвертої статті 68 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища»підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 № 963 затверджена Методика визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, зняття ґрунтового покрову (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу.
Пунктом 6 вказаної Методики встановлено порядок визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок зняття ґрунтового покрову (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу.
Згідно з пунктом 7 Методики, розрахунок розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, проводиться інспекціями Мінприроди або Державною інспекцією з контролю за використанням і охороною земель Держкомзему та її територіальними органами.
Суд, перевіривши складений Управлінням з контролю за використанням та охороною земель у м. Севастополі розрахунок розміру шкоди, заподіяної Відповідачем, відповідно до якого розмір шкоди склав 1 115,09 грн., встановив його відповідність вимогам вищезгаданої Методики та визнав обґрунтованим.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Прокурора Балаклавського району м. Севастополя в інтересах держави в особі Севастопольської міської Ради обґрунтовані та підлягають задоволенню, а саме шкода заподіяна внаслідок зняття ґрунтовного покриву без спеціального дозволу в розмірі 1 115,09 грн. підлягає стягненню в дохід державного бюджету України.
Відповідно до розділу VI Господарського процесуального кодексу України (далі -ГПК України) судовими витратами є пов'язані з розглядом справи в господарському суді витрати, які складаються, у тому числі державного мита та витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
За правилами статті 49 ГПК України при задоволенні позову витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються на відповідача. Державне мито, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати державного мита.
Згідно з підпунктом „а” пункту 2 статті 3 Декрету Кабінету Міністрів України „Про державне мито” №7-93 від 21.01.1993 із заяв майнового характеру ставка державного мита встановлюється у розмірі 1 відсоток від ціни позову, але не менше 6 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (102,00 грн.) і не більше 1500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (25 500,00 грн.).
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.12.2005 №1258 „Про затвердження Порядку оплати витрат з інформаційно-технічного забезпечення судових процесів, пов'язаних з розглядом цивільних та господарських справ, та їх розмірів” зі змінами і доповненнями, внесеними постановами Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2006 року №1596, від 13 квітня 2007 року №627, від 14 квітня 2009 року №361, від 24 червня 2009 року №658, від 5 серпня 2009 року №825 встановлено розмір витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у господарських справах, що дорівнює 236,00 грн.
Таким чином, державне мито у розмірі 102,00 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236,00 грн. покладаються на Відповідача.
Керуючись статтями 49, 82, 84-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Крим-Ойл» (99014, м. Севастополь, вул. Пролетарська, 18-2, ідентифікаційний код 33093484, р/р 26000054800169 в СФ ЗАТ КБ “Приватбанк”, МФО 324935, а у разі відсутності грошових коштів - з будь-якого іншого рахунку виявленого державним виконавцем під час виконання рішення суду) в дохід Державного бюджету України (Державний бюджет Балаклавського району м. Севастополя, р/р 33115331700002, банк одержувача - ГУ ДКУ у м. Севастополі, ідентифікаційний код 24035629, МФО 824509, код платежу 24062100) шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу в розмірі 1 115,09 грн. (одна тисяча сто п'ятнадцять грн. 09 коп).
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Крим-Ойл» (99014, м. Севастополь, вул. Пролетарська, 18-2, ідентифікаційний код 33093484, р/р 26000054800169 в СФ ЗАТ КБ “Приватбанк”, МФО 324935, а у разі відсутності грошових коштів - з будь-якого іншого рахунку виявленого державним виконавцем під час виконання рішення суду) в дохід державного бюджету України (Державний бюджет Ленінського району м. Севастополя, р/р 31113095700007 в ГУ ДКУ у м. Севастополі, ідентифікаційний код 24035598, МФО 824509, код платежу 22090200) державне мито в сумі 102,00 грн . (сто дві грн. 00 коп).
4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Крим-Ойл» (99014, м. Севастополь, вул. Пролетарська, 18-2, ідентифікаційний код 33093484, р/р 26000054800169 в СФ ЗАТ КБ “Приватбанк”, МФО 324935, а у разі відсутності грошових коштів - з будь-якого іншого рахунку виявленого державним виконавцем під час виконання рішення суду) в дохід державного бюджету України (Державний бюджет Ленінського району м. Севастополя, р/р 31216259700007 в ГУ ДКУ у м. Севастополі, ідентифікаційний код 24035598, МФО 824509, код платежу 22050000) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236,00 грн . (двісті тридцять шість грн. 00 коп).
5. Видати накази після набрання рішенням законної сили .
Суддя О.М. Юріна
Рішення складено відповідно до вимог
статті 84 Господарського процесуального
кодексу України та підписано 30.10.2009.