79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
03.11.09 Справа№ 29/41
За позовом: Державної екологічної інспекції у Львівській області, м. Львів,
до відповідача:товариства з обмеженою відповідальністю "Голс", м. Дубляни,
про: стягнення 10'124,01 грн.
Суддя М. Синчук
За участю представників:
позивача:Нирка М.М. -дов. №03-3158 від 09.12.2008 р.,
відповідача:не з'явився.
На розгляд Господарського суду Львівської області подано позов Державної екологічної інспекції у Львівській області до товариства з обмеженою відповідальністю "Голс" про стягнення 10'124,01 грн. Ухвалою від 20.08.2009 р. провадження у справі порушено, позовну заяву прийнято до розгляду, розгляд справи призначено на 08.09.2009 р. Рух справи відображено в попередніх ухвалах суду.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що Державною екологічною інспекцією у Львівській області 28.05.2009 р. проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства товариства з обмеженою відповідальністю “Голс” (далі - ТОВ “Голс”). В ході перевірки встановлено, що ТОВ “Голс” за період з 01.03.2008 р. по 21.05.2008 р. здійснювала самовільне водокористування із артезіанської свердловини (за цей період підприємством видобуто 33'629 м3 підземних прісних вод) без дозволу на спеціальне водокористування, що є порушенням Водного кодексу України. В результаті зазначених дій державі завдано збитків на суму 10'124,01 грн.
В судове засідання 08.09.2009 р. відповідач подав відзив на позов, яким проти позовних вимог заперечив з огляду на те, що відповідач проводить свою діяльність на території м. Пустомити, а не м. Дубляни, як зазначено в позовній заяві. Крім того зазначив, що ним 01.03.2008 р. було подано документи на продовження строків дії спеціального дозволу на водокористування, проте ці документи були розглянуті інспекцією лише 21.05.2008 р. Крім того, представив суду платіжне доручення №272 від 07.09.2009 р. про сплату 2'024,81 грн. збитків відповідно до акту перевірки та пропозицію до позивача розстрочити відшкодування збитків до кінця 2009 р.
До суду позивачем було подано зміни до позовних вимог, просить стягнути з відповідача 10'124,01 грн. збитків, завданих внаслідок самовільного водокористування в м. Пустомити.
Відповідачем подано клопотання про розстрочення сплати заборгованості на один рік. В судове засідання 03.11.2009 р. представник відповідача не з'явився, хоч був належним чином повідомлений про час та місце судового засідання, причин неприбуття в судове засідання не повідомив. Суд, керуючись ст. 75 ГПК України, вважає за можливе розглянути справу за відсутності пояснень (заперечень) відповідача щодо заявлених позовних вимог та представника відповідача у судовому засіданні, за наявними у справі матеріалами, яких достатньо для встановлення обставин і вирішення спору по суті.
Представник позивача не заперечив проти заявленого клопотання, представив свій варіант розстрочення сплати заборгованості -з серпня 2009 р. по грудень 2009 р. рівними частинами по 2'024,81 грн. щомісячно.
Вислухавши представника позивача, проаналізувавши матеріали справи, суд встановив наступне.
Відповідач є водокористувачем, який здійснює спеціальне використання водних ресурсів в м. Пустомити Львівської області.
Державною екологічною інспекцією у Львівській області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства, за результатами якої складено акт №103 (107) від 28.05.2009 р. Цим актом встановлено, що відповідач в період з 01.03.2008 р. по 21.05.2008 р. здійснювало самовільне водокористування, оскільки строк дії представленого дозволу на СВК №Укр-1487, виданого 29.12.2005 р., сплив 01.03.2008 р. Дія зазначеного дозволу була продовжена 21.05.2008 р. на три роки, до 21.05.2011 р.
Відповідачем самостійно подано до позивача Звіт про використання води за І квартал 2008 р., Звіт про використання води за другий квартал 2008 р., з яких убачається, що відповідачем за березень-травень 2008 р. використано 33'629 м3.
На адресу відповідача Державною екологічною інспекцією в Львівській області скеровано претензію №129 про відшкодування збитків у сумі 10'124,01 грн., заподіяних державі порушенням вимог природоохоронного законодавства.
Розмір збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного водокористування, розраховано згідно з Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення правил охорони водних ресурсів на землях водного фонду, пошкодження водогосподарських споруд і пристроїв, порушення правил їх експлуатації, затвердженої наказом Держводгоспу України від 29.12.2001 р. № 290 і становить 10'124,01 грн.
Відповідачем сплачено Дублянській міській раді 2'024,81 грн., про що свідчить платіжне доручення №272 від 07.09.2009 р.
У відповідь на претензію позивача відповідачем надіслано листа, в якому просить розстрочити виконання претензії про відшкодування збитків на період серпень-грудень 2009 р.
При винесенні рішення суд виходив з наступного.
Згідно з пунктом 9 статті 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу. Нормами статті 49 Водного кодексу України встановлено, що спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу. Згідно з нормами статті 50 Водного кодексу України строки спеціального водокористування встановлюються органами, які видали дозвіл на спеціальне водокористування. Спеціальне водокористування може бути короткостроковим (до трьох років) або довгостроковим (від трьох до двадцяти п'яти років). У разі необхідності строк спеціального водокористування може бути продовжено на період, що не перевищує відповідно короткострокового або довгострокового водокористування. Продовження строків спеціального водокористування за клопотанням заінтересованих водокористувачів здійснюється державними органами, що видали дозвіл на спеціальне водокористування.
Статтею 38 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачено, що в порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України, - на пільгових умовах.
Згідно з нормами статті 110 Водного кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Водокористувачі звільняються від відповідальності за порушення водного законодавства, якщо вони виникли внаслідок дії непереборних сил природи чи воєнних дій. Відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні, зокрема, у недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування.
Відповідно до норм статті 111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України. Притягнення винних у порушенні водного законодавства до відповідальності не звільняє їх від обов'язку відшкодування збитків, завданих ними внаслідок порушення водного законодавства.
Нормами статті 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" встановлено, що порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні, зокрема, у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.
Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 18.05.95 року №37, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01.06.95 року за №162/698, затверджена Методика розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів. Збитки при самовільному водокористуванні розраховуються відповідно до норм розділу 6 цієї Методики.
Суд не бере до уваги твердження відповідача про надання позивачу документів для продовження дії спеціального дозволу, оскільки таке твердження в порушення вимог ст. 33 ГПК України не підтверджено жодними доказами. Таким чином, в діях відповідача убачається склад правопорушення, що є підставою для задоволення позовних вимог.
Суд не бере до уваги твердження позивача про часткову оплату збитків, оскільки така сплата відбулася на користь Дублянської міської ради, а не Пустомитівської.
Проте суд вважає за необхідне частково задоволити клопотання відповідача про розстрочення стягнення збитків на п'ять місяців шляхом стягнення по 2'024,80 грн. щомісяця.
Враховуючи наведене, керуючись ст. 20, 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 111 Водного кодексу України, ст. 49, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позов задоволити частково.
2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю “Голс” (адреса: вул. Шевченка, 25/2, м. Дубляни, 80381; код ЄДРПОУ 22355169) на користь Державної екологічної інспекції в місцевий бюджет м. Пустомити (адреса: вул. Козельницька, 3, м. Львів-26, 79026; код ЄДРПОУ 22355169) 10'124,01 грн. відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушень вимог природоохоронного законодавства, з розстроченням стягнення на п'ять місяців по 2'024,80 грн. щомісяця.
3. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю “Голс” (адреса: вул. Шевченка, 25/2, м. Дубляни, 80381; код ЄДРПОУ 22355169) в доход державного бюджету України 102,00 грн. державного мита, 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
4. Накази видати відповідно до ст. 116 ГПК України.
Суддя