20 березня 2017 р.м.ОдесаСправа № 815/1136/17
Категорія: 3 Головуючий в І інстанції: Завальнюк І.В.
Суддя Одеського апеляційного адміністративного суду Танасогло Т.М., розглянувши можливість відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 27 лютого 2017 року про залишення адміністративного позову без руху у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державного секретаря Міністерства закордонних справ України про визнання протиправними дій та зобов'язання утриматись від розповсюдження інформації,-
У лютому 2017 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Державного секретаря Міністерства закордонних справ України про визнання протиправними дій та зобов'язання утриматись від розповсюдження інформації.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 27 лютого 2017 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Державного секретаря Міністерства закордонних справ України про визнання протиправними дій та зобов'язання утриматись від розповсюдження інформації залишено без руху, надано п'ятиденний строк з дня отримання ухвали для усунення зазначених вище недоліків.
06 березня 2017 року ОСОБА_1 звернулася до суду з апеляційною скаргою на вищезазначену ухвалу.
Крім того, апеляційний суд зазначає, що разом з апеляційною скаргою ОСОБА_1 надала до суду клопотання про звільнення від сплати судового збору згідно ст. 88 КАС України.
Відповідно до частин 1, 2 статті 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Ця норма кореспондується з ч.1 ст. 88 КАС України.
З наведених положень Закону вбачається, що їх застосування підлягає виключно до осіб, рівень статків яких обмежений, для усунення для таких осіб перешкод фінансового характеру для доступу до правосуддя. Інших (ніж незадовільний майновий стан особи) підстав для звільнення від сплати судових витрат законодавством не визначено.
У клопотанні про звільнення від оплати судового збору сторона повинна навести обставини, які свідчать про її незадовільне (скрутне) матеріальне становище, та подати суду відповідні докази.
З матеріалів справи вбачається, що відповідно до довідки управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси від 29.03.2016р. №5147 про розмір пенсії, апелянт перебуває на обліку вищезазначеного органу Пенсійного фонду та отримує пенсію за віком в сумі 1 727 грн. 10 коп. Зокрема з жовтня 2015р. по березень 2016 р. ОСОБА_1 отримала 10362,60 грн. Однак, зі вказаної довідки не вбачається, що пенсія є єдиним джерелом доходу. При цьому Законом України "Про судовий збір" який визначає правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору, така категорія осіб, як пенсіонери не звільняються від сплати судового збору.
З огляду на вищевикладене, суддя зазначає, що заявником до апеляційної скарги не додано належних доказів, які б свідчили про відсутність інших джерел доходів.
Дослідивши матеріали справи, суддя-доповідач приходить до висновку, що підстав для задоволення клопотання ОСОБА_1 про звільнення її від сплати судового збору не має, оскільки апелянтом в підтвердження своїх доводів про знаходження її у скрутному матеріальному становищі не подано жодних доказів, що позбавляє суд можливості пересвідчитися про поважність причин, які могли би стати підставою для звільнення апелянта від сплати судового збору при подачі апеляційної скарги до суду.
Статтями 3 та 4 Закону України "Про судовий збір" визначено об'єкти справляння судового збору та розміри ставок судового збору.
Відповідно ч.5 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання апеляційної скарги на ухвалу суду ставка судового збору становить 1 розмір мінімальної заробітної плати.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» з 01 січня 2017 року встановлений прожитковий мінімум для працездатних осіб в розмірі 1 600 грн.
Судовий збір за подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного адміністративного суду повинно бути перераховано або внесено на рахунок отримувача - № 31212206781008, отримувач - УК у м. Одесі/Приморський р-н/22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38016923, банк отримувача - ГУДКСУ в Одеській області, код банку отримувача (МФО) - 828011, код класифікації доходів бюджету - 22030101.
Відповідно ч.3 ст. 189 КАС України до апеляційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених ст. 187 цього Кодексу, застосовується правила ст.108 цього Кодексу.
У зв'язку з викладеним, апеляційна скарга, відповідно до вимог ч. 1 ст. 108 КАС України має бути залишена без руху, з наданням строку для усунення зазначених недоліків.
Керуючись ст.ст. 108, 187, 189 КАС України, суддя, -
Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору.
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 27 лютого 2017 року про залишення адміністративного позову без руху - залишити без руху.
Встановити апелянту 30-денний строк для усунення недоліків апеляційної скарги з дня отримання копії ухвали, шляхом надання до суду оригіналу документу про сплату судового збору у сумі 1600 грн.
Роз'яснити апелянту, що у разі не усунення зазначених недоліків апеляційної скарги, відповідно до ст. 108 КАС України апеляційна скарга буде повернута скаржнику.
Ухвала апеляційного суду може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Суддя: (підпис) Т.М. Танасогло
Суддя: Т.М. Танасогло