09 березня 2017 р. Справа № 815/6228/16
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Самойлюк Г. П.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
доповідача, судді - Димерлія О.О.
суддів - Вербицької Н.В., Єщенка О.В.
розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 08 грудня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі, в якому позивач просить:
- визнати протиправними дії Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду країни в м. Одесі, викладені в листах № 211-212/Т-5 від 26.10.2016 р. та №№ 220/Т-5, 223/Т-5 від 08.11.2016р. щодо відмови у видачі довідки "про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючими державними службовцям, які на момент перерахунку працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію";
-зобов'язати Суворовське об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі видати ОСОБА_1 довідку "про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючими державними службовцям, які на момент перерахунку працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію", за формою затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України № 15-1 від 04.09.2013 р. станом на 01.12.2015 р. з урахуванням підвищення посадових окладів державних службовців згідно постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 р. "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" та із зазначенням всіх складових заробітної плати по посаді начальника управління (в тому числі премій, премій до державних свят та інших виплат) з урахуванням надбавки за ранг та надбавки за вислугу років ОСОБА_1
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що листами № 211-212/Т-5 від 26.10.2016 р. та №№ 220/Т-5, 223/Т-5 від 08.11.2016р. їй було протиправно відмовлено управлінням у наданні довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії, передбаченої Законом України "Про державну службу" № 3723, із зазначенням всіх складових.
За наслідками розгляду адміністративного позову Одеським окружним адміністративним судом від 08 грудня 2016 року прийнято постанову про задоволення адміністративного позову.
Задовольняючи адміністративний позов суд першої інстанції виходив з того, що відмова у наданні довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, фактично обмежує право позивачки на реалізацію в подальшому її конституційного права на соціальний захист, гарантованого статтею 46 Конституції України, яке згідно зі статтею 64 Основного Закону України не може бути обмежене, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням, Суворовське об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі подало апеляційну скаргу на зазначену постанову, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржене рішення, прийняти нове, яким відмовити у задоволені адміністративного позову.
Сторонами по справі не зазначено про бажання взяти участь у судовому засіданні, відтак, на підставі ч.1 п.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження.
Суд апеляційної інстанції заслухав суддю-доповідача, розглянув та обговорив доводи апеляційної скарги, перевірив матеріали справи та вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Перевіряючи повноту з'ясування судом першої інстанції обставин справи та правильність застосування правових норм, апеляційний суд звертає увагу на таке.
Судом першої інстанції встановлено, що 31.12.2002р. ОСОБА_1 звільнена з посади першого заступника начальника Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси відповідно до ст. 38 КЗпП України в зв'язку з інвалідністю (а.с. 13).
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Суворовському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Одесі та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України "Про держану службу".
12.10.2016 р. позивач звернулася до відповідача із заявою про видачу довідки про заробітну плату, яка подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, у зв'язку з підвищенням з 01.12.2015р. розміру заробітної плати (посадових окладів) працюючим державним службовцям відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 р. "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" (а.с. 17).
26.10.2016р. (вих.№ 211-212/Т-5) за результатами розгляду вказаного звернення відповідач повідомив позивача, що Законом України "Про державну службу" №889-VIII від 10.12.2015 р. не передбачено проведення перерахунку пенсій державним службовцям, в зв'язку з чим відсутні підстави для видачі довідки про заробітну плату за відповідною посадою працюючого державного службовця та здійснення перерахунку пенсії з 01.12.2015р. (а.с. 24).
27.10.2016р. позивач звернулась до відповідача з заявою про надання інформації про заробітну плату державних службовців на посаді начальника Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси за грудень 2015р. (а.с. 19).
08.11.2016р. (вих. №№ 220/Т-5, 223/Т-5) відповідачем зазначено про відсутність підстав для надання узагальненої інформації щодо заробітної плати начальника Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси за грудень 2015 року, оскільки її складові встановлюються в індивідуальному порядку, та при цьому зазначено, що наведена у прикладі інформація не може бути підставою для звернення до органів Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії (а.с. 25-26).
Суд апеляційної інстанції не погоджується з висновками суду першої інстанції та зазначає наступне.
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частини другої та п'ятої статті 37 Закону України «Про державну службу» в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» від 16.01.03р. №432-IV пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Така редакція статті 37 Закону України «Про державну службу» існувала після визнання неконституційними Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 змін, внесених підпунктами «а» та «б» підпункту 2 пункту 37 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.07р. №107-VI.
Відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
При цьому, згідно із статтею 37-1 Закону № 3723-ХІІ в редакції Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року № 76-VIII, який набрав чинності з 01 січня 2015 року, умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Одночасно, Кабінетом Міністрів України з метою вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії прийнято постанову від 31 травня 2000 р. № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" (надалі - Постанова № 865).
Пунктом 4 Постанови № 865 (який був чинним на час виходу позивача на пенсію) було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно то рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. N 432-ІV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається на підставі документів поданих під час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Крім того, був чинним пункт 5 Постанови № 865 відповідно до якого перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Таким чином, з аналізу вказаних вище норм постанови № 865 вбачається, що на час виходу позивача на пенсію чинне законодавство передбачало його право на перерахунок пенсії, який збільшує розмір її пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям на відповідній посаді, з якої позивачу була призначена пенсія. Тобто позивач мав право на збільшення розміру пенсії в залежності від збільшення розміру заробітної плати державним службовцям.
Відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" керівним працівникам, спеціалістам і службовцям з 01.12.2015 р. були підвищені посадові оклади згідно з додатками 1-37, 43-1, 43-2, 48-55 до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268 Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів (Офіційний вісник України, 2006 р., № 10, ст. 632) (з урахуванням постанов Кабінету Міністрів України від 6 лютого 2008 р. № 34 Про внесення зміни до деяких постанов Кабінету Міністрів України та від 20 травня 2009 р. № 482 Деякі питання оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів, що фінансуються з бюджету.
Одночасно, цією ж постановою Кабінету Міністрів України внесено зміни до постанови № 865, а саме: виключено пункт 4, який передбачав право на збільшення розміру пенсії у разі збільшення розміру заробітної плати державним службовцям .
Крім того, пункт 5 постанови № 865 викладений в новій редакції: "Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується Управлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики."
За таких обставин, чинним законодавством України (Законом України від 28.12.2014 № 76-VIII) скасовано право на перерахунок призначених пенсій державних службовців у зв'язку з підвищенням окладів з 01.01.2015, та відповідно п.5 Постанови № 865 викладено в новій редакції від 09.12.2015 р., яким з урахуванням скасування права на перерахунок призначених пенсій державних службовців передбачено затвердження форми довідки лише для призначення пенсії державним службовцям, при цьому інший механізм перерахунку пенсії не запроваджено.
Крім того, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити, що форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, затверджену постановою Правління Пенсійного фонду України № 15-1 від 04.09.2013 року, виключено згідно з постановою правління Пенсійного фонду України від 4 липня 2016 року N 15-2, яка набрала законної сили 02.09.2016 року.
Проте, єдиним нормативним документом у 2015 році, який встановлював правові підстави видачі запитуваної позивачем довідки була постанова № 865, яка зазнала змін в частині наявності форми довідки для перерахунку пенсії з 01.12.2015 року, тому чинність на момент звернення позивача за довідкою постанови Правління Пенсійного фонду України № 15-1 від 04.09.2013 року не мала правового значення, оскільки були скасовані підстави її видачі.
Відповідно до статті 90 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 р., яка набрала чинності з 01.05.2016 р., пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Таким чином, з 01.05.2016 р. Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 р. по-іншому врегульовані правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням державних службовців.
Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.
Отже, враховуючи приписи статті 90 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 р. та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з 01.05.2016 р., відсутні підстави для перерахунку пенсії державним службовцям у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців.
Конституційний Суд України в своєму рішенні від 25 січня 2012 року за №3-рп/2012 зазначив, що державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії можуть бути визнані як Законами України, так і іншими нормативно - правовими актами, зокрема, актами Кабінету Міністрів України.
Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного розподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства.
Конституційною гарантією є гарантія права на пенсію в розмірі не меншому ніж прожитковий мінімум, встановлений законом (ст.46 Конституції України).
Право на підвищення розміру пенсії не є Конституційною гарантією чи певним досягнутим соціальним мінімумом, що не може бути зменшеним за наявності інших компенсаційних інструментів від знецінення коштів, що надаються як соціальна виплата.
Отже, враховуючи викладене суд апеляційної інстанції дійшов висновку щодо відсутності підстав для задоволення адміністративного позову.
Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Згідно з пунктами 1, 3, 4 частини 1 статті 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, а також порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям по справі нової постанови про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 195, ст.197, п.3 ч.1 ст.198, ч.1 ст.202, ст.207, ч.5 ст.254 КАС України, апеляційний суд, -
Апеляційну скаргу Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі - задовольнити.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 08 грудня 2016 року - скасувати та прийняти нову постанову суду.
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити в повному обсязі.
Постанова апеляційного суду набирає чинності через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Суддя-доповідач: О.О. Димерлій
Суддя: О.В. Єщенко
Суддя: Н.В. Вербицька