Постанова від 09.03.2017 по справі 520/2180/16-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 березня 2017 р. Справа № 520/2180/16-а

Категорія: 10.2 Головуючий в 1 інстанції: Чаплицький В.В.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

доповідача, судді - Димерлія О.О.

суддів - Вербицької Н.В., Єщенка О.В.

розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси на постанову Київського районного суду м. Одеси від 04 квітня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 пред'явила позов до суду, з вимогами: визнати рішення Управління Пенсійного фонду України в Київському районі міста Одеси (далі по тексту УПФУ чи відповідач) про відмову у врахуванні їй інших виплат при обчисленні пенсії протиправним, та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Київському районі міста Одеси здійснити розрахунок її пенсії з урахуванням інших видів виплат, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві.

За наслідками розгляду адміністративного позову Київським районним судом м. Одеси від 04 квітня 2016 року прийнято постанову про задоволення адміністративного позову.

Суд першої інстанції:

визнав протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України у Київському районі міста Одеси № 34/Ч-01 від 12 лютого 2016 року у врахуванні ОСОБА_1 інших виплат при обчисленні пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу»;

зобов'язав Управління Пенсійного фонду України у Київському районі міста Одеси здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 25 вересня 2014 року у розмірі 70 відсотків від заробітної плати, з урахуванням усіх виплат, згідно з довідками виданими управлінням Пенсійного фонду України у Київському районі міста Одеси від 25 вересня 2014 року №№ 7141/04 та 7142/04, якими передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», на які нараховані та утримані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року єдиний соціальний внесок.

Приймаючи означене рішення, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки на суму матеріальної допомоги, допомоги на оздоровлення або матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, премії та індексації грошових доходів нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, то вони є складовими заробітної плати позивача У зв'язку з цим ці виплати повинні бути враховані при обчислені пенсії.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням, Управління Пенсійного фонду України в Київському районі міста Одеси подало апеляційну скаргу на зазначену постанову, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржене рішення, прийняти нове, яким відмовити у задоволені адміністративного позову.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовано тим, що відповідачем законно не включено до розміру заробітної плати, з якої обчислюється пенсія, індексацію заробітної плати та матеріальну допомогу.

Сторонами по справі не зазначено про бажання взяти участь у судовому засіданні, відтак, на підставі ч.1 п.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження.

Суд апеляційної інстанції заслухав суддю-доповідача, розглянув та обговорив доводи апеляційної скарги, перевірив матеріали справи та вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню.

Перевіряючи повноту з'ясування судом першої інстанції обставин справи та правильність застосування правових норм, апеляційний суд звертає увагу на таке.

Судом першої інстанції встановлено, що позивачка працювала в Управлінні Пенсійного фонду України в Київському районі міста Одеси на посаді головного спеціаліста по пенсійному забезпеченню військовослужбовців та пенсій за особливі заслуги перед Україною.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

З 25 вересня 2014 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФУ у Київському районі м. Одеси та отримує пенсію, призначену згідно з Законом України «Про державну службу».

Згідно до довідки УПФУ у Київському районі м. Одеси за № 7141/04 від 25 вересня 2014 року про складові заробітної плати, виданої ОСОБА_1 (за останні 24 календарних місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу», надбавки та премії, інші виплати за період з вересня 2009 року по серпень 2014 року становили 33399 гривень 06 копійок. При цьому, на всі виплати нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

В довідці УПФУ у Київському районі м. Одеси за № 7142/04 від 25 вересня 2014 року про складові заробітної плати, виданої ОСОБА_1 (за останні 24 календарних місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу» зазначено, що надбавка за ранг (11 ранг), надбавка за вислугу років (20%), станом на 25 вересня 2014 року становить 1545 гривень 60 копійок. На всі виплати нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

12 лютого 2016 року позивачка отримала лист УПФУ в Київському районі м. Одеси № 34/Ч-01, в якому повідомляється, що інші виплати (матеріальна допомога на оздоровлення до щорічної відпустки та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань) не входять до складу заробітної плати державних службовців, згідно статті 33 Закону України «Про державну службу», та не враховуються при обчисленні цього виду пенсії.

Суд апеляційної інстанції частково погоджується з висновками суду першої інстанції та зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993 (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин, далі - Закон № 3723-XII) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР «Про оплату праці» (далі - Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

З матеріалів справи, а саме з довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію № 7141/04 та 7142/04 від 25.09.2014 року, які включають такі складові як матеріальна допомога на оздоровлення і індексація грошових коштів.

Тому, враховуючи вищевикладене апеляційний суд приходить до висновку, що вимоги позивача про визнання відмови в проведенні перерахунку пенсії протиправною та зобов'язання провести перерахунок призначеної пенсії з урахуванням інших виплат згідно з довідками № 7141/04 та 7142/04 від 25.09.2014 року, є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, а висновки суду першої інстанції з цього приводу є правильними та такими, що відповідають чинному пенсійному законодавству.

Наведена позиція також узгоджується з висновками, Верховного суду України висловлену в постановах від 28 травня 2013 року (№21-97а13), від 16 вересня 2014 (№21-314а14) в яких зазначено, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Разом з тим, судом першої інстанції під час розгляду справи неправильно визначено дату початку проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1

Частиною 1 статті 99 КАС України встановлено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала (ч.1 ст.100 КАС України).

Відповідно до ч.2 статті 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Так, з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 звернулась до суду з цим позовом лише 23 лютого 2016 року, а тому враховуючи шестимісячний строк звернення до суду, колегія суддів приходить до висновку, що позивач має право на проведення перерахунку пенсії починаючи з 23 серпня 2015 року, а позовні вимоги в частині проведення перерахунку у період з 25 вересня 2014 року по 22 серпня 2015 року повинні бути залишені без розгляду.

При цьому суд апеляційної інстанції звертає увагу, що задовольняючи позов в повному обсязі , суд першої інстанції в своєму рішенні зазначав: «…з урахуванням усіх виплат, згідно з довідками виданими Управлінням Пенсійного фонду України у Київському районі міста Одеси від 25 вересня 2014 року №№ 7141/04 та 7142/04, якими передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» при цьому, які інші виплати судом першої інстанції зазначено не було.

Відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб.

Зважаючи на це, суд апеляційної вважає за можливе вийти за межі позовних вимог та визнати відмову Управління Пенсійного фонду України у Київському районі міста Одеси № 34/Ч-01 від 12 лютого 2016 року у врахуванні ОСОБА_1 інших виплат, а саме: матеріальної допомоги; допомоги на оздоровлення; матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань; премії та індексації грошових доходів нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування протиправною та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Київському районі міста Одеси здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням вищезазначених виплат.

Враховуючи наведені положення діючого законодавства, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції при ухвалені постанови припустився часткових порушень норм права, що призвело до частково неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим судове рішення підлягає скасуванню з постановленням по справі нового рішення про часткове задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 11, 195, 197, 198, 201, 205, 207, 254 КАС України, апеляційний суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси - задовольнити частково.

Постанову Київського районного суду м. Одеси від 04 квітня 2016 року - скасувати та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати відмову Управління Пенсійного фонду України у Київському районі міста Одеси № 34/Ч-01 від 12 лютого 2016 року у врахуванні ОСОБА_1 інших виплат, а саме: матеріальної допомоги; допомоги на оздоровлення; матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань; премії та індексації грошових доходів нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування при обчисленні пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу» - протиправною.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Київському районі міста Одеси здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 23 серпня 2015 року у розмірі 70 відсотків від заробітної плати, з урахуванням інших виплат, а саме: матеріальної допомоги; допомоги на оздоровлення; матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань; премії та індексації грошових доходів нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, згідно з довідками виданими управлінням Пенсійного фонду України у Київському районі міста Одеси від 25 вересня 2014 року №№ 7141/04 та 7142/04, якими передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», на які нараховані та утримані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року єдиний соціальний внесок.

Позовні вимоги, в частині проведення перерахунку пенсії з 25 вересня 2014 року по 22 серпня 2015 року - залишити без розгляду.

Постанова апеляційного суду набирає чинності через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Суддя-доповідач: О.О. Димерлій

Суддя: О.В. Єщенко

Суддя: Н.В. Вербицька