Постанова від 11.08.2010 по справі 2а-11641/09/2570

Справа № 2а-11641/09/2570

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 серпня 2010 р.

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої-судді -ОСОБА_1

при секретарі - Косолаповій М.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Відкритого акціонерного товариство "Облтеплокомуненерго" до Державної податкової інспекції в м. Чернігові про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень № 0013511520/0 від 07.09.2009 року, № 0013501520/0 від 07.09.2009 року, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з позовом до Державної податкової інспекції у м. Чернігові про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення № 0013511520/0 від 07.09.2009 р. на суму 442296,00 грн., та податкового повідомлення-рішення № 0013501520/0 від 07.09.2009 р. на суму 2640168,00 грн. Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує порушенням та неправильним застосуванням відповідачем приписів п.п. 7.7.2, п.п. 7.7.5 п. 7.7 ст. 7 Закону України „Про податок на додану вартість” при прийнятті оскаржуваних рішень, оскільки перевіряючими при проведенні перевірок було порушено порядок їх проведення, що в свою чергу призвело до неправильного визначення від'ємного значення з податку на додану вартість попереднього податкового періоду (червня 2009 року) та як наслідок невірного визначення податкового зобов'язання з податку на додану вартість за липень 2009 року та невірного визначення завищення суми бюджетного відшкодування за липень 2009 року.

Позивачем було подано заяву про зменшення позовних вимог, в якій він просив визнати нечинним податкове повідомлення-рішення № 0013511520/0 від 07.09.2009 р. на суму 442296,00 грн. та частково нечинним податкове повідомлення-рішення від 07.09.2009 року за № 0013501520/0 на суму 760434,00 грн.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та наполягав на їх задоволенні.

Представник відповідача позов не визнав, пояснив, що проведеною перевіркою було встановлено, що при заповненні податкової декларації платником порушено вимоги п.п. 7.7.1 та п.п. 7.7.2 п. 7.7. ст. 7 Закону України „Про податок на додану вартість”, а саме при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з п.п. 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, та порушено п.п. 5.10 п. 5 Наказу Державної податкової адміністрації України від 30.05.97 № 166 „Про затвердження форми податкової декларації та порядку її заповнення і подання” в частині того, що підприємством не вказана сума ПДВ, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду з урахуванням від'ємного значення попереднього звітного періоду. В результаті проведення документальної невиїзної (камеральної) перевірки податкової декларації з ПДВ за липень 2009 року ВАТ „Облтеплокомуненерго” встановлено методологічну помилку, а саме, до податкової декларації з ПДВ за липень 2009 року рядка 23.1 помилково було перенесено суму 3082464,00 грн., яка повинна відповідати значенню рядка 22.2 податкової декларації з ПДВ попереднього періоду, тобто червневої декларації з ПДВ. За даними поданої податкової декларації з ПДВ за червень 2009 року рядок 22.2 не заповнено, тобто дорівнює нулю. Відповідно, в разі правильного заповнення податкової декларації з ПДВ за липень 2009 року, рядок 23 та 23.1 в розмірі 3082464,00 грн. не повинен бути заповнений, рядок 24, 25, 25.2 повинні бути також не заповнені, а ому за арифметичними даними рядок 20 мінус рядок 23 повинен складати рядок 27, а саме 442296,00 грн., „сума ПДВ, яка підлягає до сплати в бюджет”, яка відповідно нараховується до облікової картки платника. Таким чином, рядок 23.1 рядка 23 декларації за липень 2009 року зменшується на суму 3082464,00 грн. і тим самим р. 24, 25, 25.2 зменшується на суму 2640168,00 грн., а рядок 27 декларації за звітний період збільшується на суму у розмірі 442296,00 грн.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи та висновок судово-економічної експертизи, суд вважає наступне:

Встановлено, що ВАТ „Облтеплокомуненерго” подано до ДПІ у м. Чернігові податкову декларацію з податку на додану вартість та розрахунок суми бюджетного відшкодування (вх. № 10167 від 20.07.2009 р.) за червень 2009 р.

В рядку 25.2 позивачем було задекларовано суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню в рахунок зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів у розмірі 3082464,00 грн.

Відповідно до п. 7.7.5 п. 7.7 ст. 7 Закону України „Про податок на додану вартість” протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.

Як вбачається з матеріалів справи в порушення строків вказаної статті (протягом 52 днів з моменту подачі декларації за червень 2009 року) відповідачем було проведено в період з 10.09.2009 р. по 16.09.2009 р. позапланову виїзну перевірку позивача з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів за червень 2009 року, про що було складено акт від 24.09.2009 р. № 733/23/03357671 „Про результати позапланової виїзної перевірки відкритого акціонерного товариства „Облтеплокомуненерго” з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів за червень 2009 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалася в період з 01.05.2009 року по 31.05.2009 року”

Також, позивачем подано до ДПІ у м. Чернігові податкову декларацію з податку на додану вартість та розрахунок суми бюджетного відшкодування (вх. № 121903 від 20.08.2009 р.) за липень 2009 р.

Відповідачем проведено камеральну перевірку податкової декларації з податку на додану вартість за липень 2009 року, про що складено акт від 31.08.2009 р. за № 2030/15243. Відповідно до вказаного акту перевірки перевіркою встановлено, що при заповненні податкової декларації платником порушено п.п. 7.7.1 та п.п. 7.7.2 п. 7.7. ст. 7 Закону України „Про податок на додану вартість”, а саме при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, та порушено п.п. 5.10 п. 5 Наказу ДПА України від 30.05.1997 р. № 166 „Про затвердження форми податкової декларації та порядку її заповнення і подання” в частині того, що підприємством не вказана сума ПДВ, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, з урахуванням від'ємного значення попереднього податкового періоду.

Оскільки значення рядка 18.2 декларації з ПДВ за червень 2009 р. складає 0 грн., також платником в декларації за червень 2009 р. було задекларовано суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів в розмірі 3082464,00 грн. і рядок 26 декларації за червень 2009 року складає 0 грн.

Таким чином, платником неправомірно заповнено рядки 23.1, 23, 24, 25, 25.2 декларації за липень 2009 року.

Враховуючи вищевикладене рядок 23.1 рядка 23, декларації за липень 2009 року зменшується на суму в розмірі 3082464,00 грн. і тим самим рядок 24, 25, 25.2 зменшується на суму 2640168,00 грн., а рядок 27 декларації за звітний період збільшується на суму в розмірі 442296,00 грн.

На підставі висновків акту перевірки відповідачем було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0013511520/0 від 07.09.2009 р., яким позивачу було визначено податкове зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 442296,00 грн. за основним платежем та 0 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями. Також на підставі висновків акту перевірки відповідачем було прийнято податкове повідомлення-рішення №0013501520/0 від 07.09.2009 р., яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування по податку на додану вартість на суму 2640168,00 грн.

За клопотанням позивача, ухвалою окружного адміністративного суду від 30.03.2010 року у справі було призначено судово-економічну експертизу проведення якої доручено експертам Чернігівського відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз.

На вирішення експерта було поставлено наступне питання:

- Чи підтверджується документально та нормативно висновок акту перевірки Державної податкової інспекції у м. Чернігові від 31.08.2009 року за №2030/15243, щодо зменшення суми бюджетного відшкодування в розмірі 2640168,00 грн. та донарахування податку до сплати в бюджет в розмірі 442296,00 грн. за липень 2009 року? Якщо так, то яким чином ВАТ «Облтеплокомуненерго» має враховувати суму податкового кредиту в розмірі 2640168,00 грн.?

Згідно до висновків викладених у висновку судово-економічної експертизи по адміністративній справі № 2а-11641/09/2570 експертом було вказано наступне:

Висновок акту перевірки Державної податкової інспекції у м. Чернігові від 31.08.2009 року за №2030/15243, щодо зменшення суми бюджетного відшкодування в розмірі 2640168,00 грн. та донарахування податку до сплати в бюджет в розмірі 442296,00 грн. за липень 2009 року документально та нормативно не підтверджується.

Документально та нормативно підтверджується зменшення суми бюджетного відшкодування в розмірі 1316169,00 грн.

Сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню за даними декларації з ПДВ за липень 2009 року складає 760434,00 грн.

Залишок від'ємного значення в розмірі 1316169,00 грн. ВАТ „Облтеплокомуненерго” має врахувати у складі податкового кредиту податкової декларації з ПДВ за серпень 2009 року з відображенням в рядку 23.2 декларації.

Як вбачається з матеріалів даної справи, при розгляді справи № 2а-11640/09/2570 за позовом ВАТ „Облтеплокомуненерго” до ДПІ у м. Чернігові про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення було проведено судово-економічну експертизу про що складено висновок № 694-695ц судово-економічної експертизи, який наданий представником позивача до матеріалів даної справи.

На вирішення експерту були поставлені наступні питання:

1. Чи підтверджується документально та нормативно висновок акту перевірки від 24.09.2009 року № 723/23/03357671 з урахуванням показників податкової декларації з ПДВ за травень 2009 року щодо завищення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість ВАТ „Облтеплокомуненерго” за червень 2009 року в розмірі 2557466,00 грн.? Якщо так, то яким чином ВАТ «Облтеплокомуненерго» має враховувати суму податкового кредиту 2557466,00 грн.?

2. Чи підтверджується документально на момент перевірки суми ПДВ, які фактично сплачені та включені ВАТ ”Облтеплокомуненерго” до бюджетного відшкодування по декларації за червень 2009 року в сумі 590692,00 грн.?”.

Відповідно до вказаного Висновку:

Документально та нормативно не підтверджується висновок акту перевірки від 24.09.2009 року № 723/23/03357671 з урахуванням показників податкової декларації з ПДВ за травень 2009 року щодо завищення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість ВАТ „Облтеплокомуненерго” за червень 2009 року в розмірі 2557466,00 грн.

Завищення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість ВАТ „Облтеплокомуненерго” за червень 2009 року з урахуванням показників податкової декларації з ПДВ за травень 2009 року документально та нормативно підтверджується в розмірі 2518899,00 грн.

Залишок від'ємного значення в розмірі 2518899,00 грн. має декларуватися ВАТ „Облтеплокомуненерго” у складі податкового кредиту податкової декларації з ПДВ за липень 2009 року з відображенням в рядку 23.2 декларації.

Документально не підтверджуються на момент перевірки суми ПДВ, які фактично сплачені та включені ВАТ „Облтеплокомуненерго” до бюджетного відшкодування по декларації за червень 2009 року в сумі 590692,00 грн.

Документально підтверджуються суми ПДВ, які фактично сплачені та включені ВАТ „Облтеплокомуненерго” до бюджетного відшкодування по декларації за червень 2009 року в сумі 563565,00 грн.

Відповідно до п.п. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України „Про податок на додану вартість” сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.

При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.

При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Відповідно до п. 5.11 Наказу Державної податкової адміністрації України від 30 травня 1997 року N 166 „Про затвердження форми податкової декларації та Порядку її заповнення і подання” якщо за результатами поточного звітного (податкового) періоду платником податку визначено від'ємне значення різниці між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту, сума визначеного від'ємного значення враховується у зменшення суми податкового боргу за попередні звітні (податкові) періоди з податку на додану вартість, у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону (відображається у рядку 22.1 податкової декларації), а решта зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 22.2 податкової декларації поточного звітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 23.1 податкової декларації наступного звітного (податкового) періоду).

Таким чином, при розрахунку податкових зобов'язань звітного податкового періоду, при розрахунку сум податкових зобов'язань, сум відшкодування податку на додану вартість враховується податковий кредит такого звітного податкового періоду та від'ємне значення попереднього звітного періоду. В даному випадку при визначенні податкових зобов'язань та/або сум бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за липень 2009 року, необхідно враховувати від'ємне значення податкової декларації з податку на додану вартість червня 2009 року.

Як свідчать матеріали справи, з урахуванням висновків судово-економічної експертизи №694-695ц, що в декларації з ПДВ за липень 2009 року:

• залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового періоду), що включається до складу податкового кредиту поточного звітного податкового періоду (рядок 23 декларації за липень 2009 року) ВАТ „Облтеплокомуненерго” має бути задекларовано в розмірі 2518899,00 грн. та в рядку 23.2 „Значення рядка 26 податкової декларації попереднього звітного періоду”.

Позивачем в рядку 23 та 23.1 декларації з ПДВ за липень 2009 року відображено залишок від'ємного значення в сумі 3082464,00 грн.

Таким чином, розбіжність складає 563565,00 грн. (2518899,00 - 3082464,00).

За наслідками попереднього звітного періоду (червень 2009 року) вказана сума має бути відображена за особовим рахунком платника податку у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів і як наслідок не підлягає декларуванню в податковій декларації з ПДВ за липень 2009 року.

Таким чином, з урахуванням приписів п.п. 7.7.1 п. 7.7. ст. 7 Закону України „Про податок на додану вартість” відповідачем неправомірно донараховано позивачу податкові зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 442296,00 грн. при фактичному існуванні від'ємного значення попереднього податкового періоду (червня 2009 року) у розмірі 2518899,00 грн.

А тому податкове повідомлення-рішення № 0013511520/0 від 07.09.2009 року підлягає визнанню нечинним в повному обсязі на суму 442296,00 грн., отже позовні вимоги позивача в цій частині слід задовольнити.

Залишок від'ємного значення попереднього податкового періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду в рядку 24 має бути задекларовано в розмірі 2076603,00 грн. ( 2518899,00 - 442296,00).

Позивачем же було задекларовано 2640168,00 грн., що в свою чергу складає розбіжність на суму 563565,00 грн. (2640168,00 - 2076603,00)

Таким чином, на підставі підпунктів 7.7.1, 7.7.2, 7.7.3, 7.7.4 пункту 7.7 статті 7 Закону України „Про податок на додану вартість”, пункту 5.12 Порядку заповнення та подання податкової декларації з ПДВ, затвердженого наказом ДПА України від 30.05.1997 р. №166 позивач мав задекларувати в рядку 25 Податкової декларації з ПДВ за липень 2009 року „Сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню” та в рядку 25.2 „У зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів” має бути задекларовано сума бюджетного відшкодування в розмірі 760434,00 грн.

За даними позивача в рядку 25 та 25.2 задекларовано 2640168,00 грн., що в свою чергу призвело до порушення позивачем підпунктів 7.7.1, 7.7.2, 7.7.3, 7.7.4 пункту 7.7 статті 7 Закону України „Про податок на додану вартість” та як наслідок надмірного заявлення до бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів суми у розмірі 1879734,00 грн.

Враховуючи приписи абзацу 3 п.п. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України „Про податок на додану вартість” залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду платником податку має бути задекларований в рядку 26 декларації за липень 2009 року в сумі 1316169,00 грн. (2076603,00 - 760434,00). Значення цього рядка переноситься до рядка 23.2 податкової декларації наступного звітного періоду (за серпень 2009 року).

Враховуючи вищевикладене податкове повідомлення-рішення № 0013501520/0 від 07.09.2009 р., з врахуванням заяви позивача про зменшення розміру позовних вимог, підлягає визнанню нечинним на суму 760434,00 грн.

Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку, що позивачем було дотримано вимоги Закону України «Про податок на додану вартість» а тому позовні вимоги про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення № 0013511520/0 від 07.09.2009 р. на суму 442296,00 грн. та частково нечинним податкового повідомлення-рішення від 07.09.2009 року за № 0013501520/0 на суму 760434,00 грн., з підстав, наведених позивачем у позовній заяві, підлягають задоволенню.

Керуючись ст.160-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити в повному обсязі.

Визнати нечинним податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в м. Чернігові № 0013511520/0 від 07.09.2009 року на суму 442296,00 грн.

Визнати частково нечинним податкове повідомлення-рішення № 0013501520/0 від 07.09.2009 року на суму 760434,00 грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанову виготовлено в повному обсязі 18.08.2010р

Суддя: підпис ОСОБА_1