Постанова від 07.10.2011 по справі 4280/11/2170

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"07" жовтня 2011 р. Справа № 2-а-4280/11/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бездрабка О.І.,

при секретарі - Рефлер Ю.В.,

за участю:

представника позивача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Головного контрольно-ревізійного управління України до Херсонської обласної державної адміністрації про зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

Головне контрольно-ревізійне управління України (далі - позивач) звернулося з позовом до Херсонської обласної державної адміністрації (далі - відповідач), в якому просить зобов'язати відповідача виконати п.п.7, 8 листа-вимоги від 17.02.2011 р. № 08-14/324.

Свої вимоги мотивує тим, що ГоловКРУ проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Херсонської обласної державної адміністрації, за результатами якої складено акт від 04.02.2011 р. № 08-22/06. На підставі акту ревізії відповідачу направлено вимогу від 17.02.2011 р. № 08-14/324, п.п.7, 8 якої до теперішнього часу не виконані.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити, вказавши на те, що згідно ст.15 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються. Однак, відповідачем п.п.7, 8 вимоги ГоловКРУ від 17.02.2011 р. № 08-14/324 не виконані.

Від представника відповідача надійшла заява про розгляд справи за її відсутності.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.

Судом встановлено, що з 20.12.2010 р. по 09.01.2011 р. службовими особами державної податкової служби відповідно до п.3.1 Плану роботи контрольно-ревізійної роботи ГоловКРУ України на ІV квартал 2010 року, на підставі направлень від 15.12.2010 р. №№ 2957, 2958, 2959 проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Херсонської обласної державної адміністрації за 2009 рік та завершений звітний період 2010 року, за наслідками якої складено акт від 04.02.2011 р. № 08-22/06.

17.02.2011 р. голові Херсонської обласної державної адміністрації направлено вимогу № 08-14/324, в п.7 якої зазначено: в порядку та розмірах, встановлених ст.ст.130-136 КЗпП України, відшкодувати за рахунок винних осіб кошти в сумі 6095,09 грн.; п.8 - в порядку та розмірах, встановлених ст.ст.130, 133, 136 КЗпП України, ст.1166 Цивільного кодексу України, відшкодувати за рахунок винних осіб (ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6І.) кошти в сумі 18669,22 грн.; забезпечити використання службових легкових автомобілів у вихідні та святкові дні відповідно до п.1 Постанови № 848.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до ч.3 ст.19 Господарського кодексу України однією з сфер державного фінансового контролю за господарською діяльністю суб'єктів господарювання є збереження та витрачання коштів і матеріальних цінностей суб'єктами господарських відносин - за станом і достовірністю бухгалтерського обліку та звітності. Частиною 4 зазначеної статті визначено, що органи державної влади і посадові особи, уповноважені здійснювати державний контроль і державний нагляд за господарською діяльністю, їх статус та загальні умови і порядок здійснення контролю і нагляду визначаються законами.

Статтею 2 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в України" визначено, що головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно, виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.

Частинами 2, 5 ст.2 даного Закону передбачено, що державний фінансовий контроль реалізується державною контрольно-ревізійною службою через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування. Інспектування здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи.

Як вбачається з акту ревізії від 04.02.2011 р. № 08-22/06:

- в порушення вимог ч.5 ст.9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" Херсонською обласною державною адміністрацією проводилось списання будівельних матеріалів без наявності актів виконаних робіт із зазначенням обсягів та місця проведення ремонтних робіт власними силами на суму 6095,09 грн., що призвело до нанесення матеріальної шкоди на вказану суму. Порушення допущено з вини матеріально відповідальної особи ОСОБА_7, яка надавала реєстри на списання матеріальних цінностей до відділу фінансового забезпечення апарату;

- в порушення вимог п.п.1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України "Про впорядкування використання легкових автомобілів бюджетними установами та організаціями" від 04.06.2003 р. № 848 та виданих головою ОДА відповідних розпоряджень "Про щомісячний ліміт пробігу автомобільного транспорту апарату Херсонської ОДА" заступниками голови, за якими автомобілі закріплені відповідними розпорядженнями, використовувався автотранспорт із загальним щомісячним пробігом автомобіля понад встановлені ліміти, в результаті чого списано бензину на загальну суму 15711,01 грн. (відшкодовано 303,77 грн.), чим завдано матеріальну шкоду на суму 15711,01 грн. Крім того, в порушення Постанови № 848 встановлено факти використання службових автомобілів у вихідні, дні відпусток та перебування на лікарняному, не підтверджені відповідними розпорядженнями голови ОДА, що призвело до списання пального та нанесення матеріальної шкоди на суму 3262,08 грн. Порушення допущено з вини відповідальних осіб ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6

Згідно п.46 Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, органом служби у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, а у разі надходження заперечень (зауважень) до нього - не пізніше ніж 3 робочих дні після надіслання висновків на такі заперечення (зауваження) надсилається об'єкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування.

На виконання вказаних вимог законодавства, 17.02.2011 р. голові Херсонської обласної державної адміністрації направлено вимогу № 08-14/324, в п.7 якої зазначено: в порядку та розмірах, встановлених ст.ст.130-136 КЗпП України, відшкодувати за рахунок винних осіб кошти в сумі 6095,09 грн.; п.8 - в порядку та розмірах, встановлених ст.ст.130, 133, 136 КЗпП України, ст.1166 Цивільного кодексу України, відшкодувати за рахунок винних осіб (ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6І.) кошти в сумі 18669,22 грн.; забезпечити використання службових легкових автомобілів у вихідні та святкові дні відповідно до п.1 Постанови № 848.

З вказаною вимогою відповідач погодився і в судовому порядку її не оскаржував.

Відповідно до ч.2 ст.15 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються.

Статтею 10 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" надано право органам державної контрольно-ревізійної служби звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Так як до теперішнього часу відповідачем не виконані п.п.7, 8 вимоги ГоловКРУ від 17.02.2011 р. № 08-14/324, позовні вимоги Головного контрольно-ревізійного управління України є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 158-163, 167 КАС України, суд -

постановив:

Позов задовольнити.

Зобов"язати голову Херсонської обласної державної адміністрації виконати пункти 7 та 8 листа-вимоги ГоловКРУ від 17.02.2011 р. № 08-14/324.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 10 жовтня 2011 р.

Суддя Бездрабко О.І.

кат. 9.3