73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
"05" жовтня 2011 р. Справа № 2-а-4108/11/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бездрабка О.І.,
при секретарі - Рефлер Ю.В.,
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Комунального закладу "Іванівська центральна районна лікарня" до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Херсонській області, Східне відділення про скасування постанови № 05/32-02-0013 від 19.07.2011 р. про накладання штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання,
встановив:
Комунальний заклад "Іванівська центральна районна лікарня" (далі - позивач, Іванівська ЦРЛ) звернувся з позовом до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Херсонській області, Східне відділення (далі - відповідач, Інспекція з енергонагляду) про скасування постанови від 19.07.2011 р. № 05/32-02-0013 про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі. Суду пояснив, що за результатами перевірки, проведеної відповідачем 17.06.2011 р., Інспекцією енергонагляду винесено оскаржувану постанову № 05/32-02-0013 про накладення штрафу за порушення в галузі електроенергетики та теплопостачання. КП "Іванівська центральна районна лікарня" є державною установою та фінансується за рахунок державних коштів. Законні підстави для проведення видатків на виконання вимог припису відповідача були відсутні, оскільки в бюджеті Іванівського району на 2011 рік, який був прийнятий рішенням сесії Іванівської селищної ради VІ скликання на підставі положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", ці кошти передбачені не були. Після винесення припису неодноразово направлялися листи щодо виділення коштів на виконання припису голові районної державної адміністрації та голові районної ради. Однак кошти так і не були виділені. Ще в 2009 році виготовлено проектно-кошторисну документацію та висновок ДП "Херсондержбудекспертиза", роботи оплачено власними коштами Іванівської ЦРЛ зі спецрахунку загальною сумою понад 6 тис. грн. Проте оплатити з власних коштів проведення коштовних робіт про проведенню реконструкції електромереж вартістю понад 300 тис. грн. Іванівська ЦРЛ не має можливості, так як є неприбутковою організацією. В лютому 2011 року в черговий раз складено кошторис та укладено угоду з ПП "Техсервіс-ВВ" щодо робіт по автоматизації запуску дизель-генератора, кошти на проведення зазначених робіт будуть виділені на сесії районної ради за підсумками виконання районного бюджету за І півріччя 2011 р. Тобто, відповідачем безпідставно зроблено висновок про те, що Іванівська ЦРЛ ухиляється від виконання припису. Оскільки відсутня вина лікарні у невиконанні припису, то у відповідача не було підстав для винесення постанови № 05/32-02-0013 та застосування стягнення у вигляді штрафу.
Представник відповідача заперечувала проти позову, пояснила, що під час перевірки 17.06.2011 р. встановлено порушення позивачем вимог Закону України "Про електроенергетику", а саме: невиконання припису від 12.01.2011 р. № 05/32-07-0004, у зв'язку з чим Інспекцією з енергонагляду винесено постанову від 19.07.2011 р. № 05/32-02-0013 про накладення штрафу у розмірі 5100 грн. Посилання представника позивача на відсутність коштів не є підставою для невиконання припису.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.
Судом встановлено, що за результатами перевірки відповідачем винесено припис № 05/32-07-0004 від 12.01.2011 р., яким Іванівську центральну районну лікарню зобов'язано провести схему електропостачання пологового відділення, відділення реанімації, операційного відділення згідно вимогам чинних нормативних документів.
17.06.2011 р. відповідачем здійснено захід з державного енергетичного нагляду (контролю) в Іванівській ЦРЛ, за результатами якої складено акт № 05/32-07-0012 та встановлено невиконання п.п.1, 2, 3 припису від 12.01.2011 р. № 05/32-07-0004.
19.07.2011 р. винесено постанову № 05/32-02-0013, згідно якої на позивача за ухилення від виконання вимог припису № 05/32-07-0004 від 12.01.2011 р. на підставі ст.27 Закону України "Про електроенергетику" накладено штраф у розмірі 5100 грн.
Суд вважає таке рішення відповідача неправомірним з огляду на наступне.
Згідно преамбули Закону України "Про електроенергетику" він визначає правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі.
Відповідно до ст.9 Закону України "Про електроенергетику" державний нагляд в електроенергетиці здійснює, зокрема, державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів.
Відповідальність суб'єктів господарської діяльності за правопорушення в галузі електроенергетики передбачена ст.27 Закону України "Про електроенергетику".
Зокрема, згідно ст.27 даного Закону суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Національна комісія регулювання електроенергетики України, державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови про накладення штрафів за встановленою формою.
У судовому засіданні встановлено, що 11.01.2011 р. відповідачем проведено перевірку позивача щодо дотримання вимог Закону України "Про електроенергетику", про що складено акт перевірки № 05/32-07-0001, на підставі якого винесено припис від 12.01.2011 р. № 05/32-07-0004 про усунення порушень, виявлених перевіркою, та зобов'язано Іванівську ЦРЛ привести схему електропостачання відділення реанімації, операційного відділення, пологового відділення згідно чинних нормативних документів.
17.06.2011 р. відповідачем під час перевірки встановлено невиконання вимог припису. Даний факт представником позивача у судовому засіданні не заперечувався.
Відповідно до ст.27 Закону України "Про електроенергетику" штраф застосовується за невиконання чи ухилення від виконання припису.
З системного аналізу вказаних правових норм слідує, що відповідальність настає внаслідок бездіяльності суб'єкта господарювання щодо виконання вимог припису. Тобто, у невиконанні чи ухиленні від виконання припису повинна бути вина суб'єкта господарювання.
Як вбачається з наданих представником позивача доказів, Іванівська ЦРЛ вжила всіх можливих заходів щодо виконання припису від 12.01.2011 р. № 05/32-07-0004.
Так, 13.01.2011 р., 01.02.2011 р., 12.04.2011 р., 14.06.2011 р. позивач звертався до голів Іванівської районної державної адміністрації та Іванівської районної ради з проханням виділити кошти з районного бюджету або клопотати перед обласною радою про виділення коштів з обласного бюджету на проведення реконструкції електромереж споживачів І категорії надійності електропостачання Іванівської центральної районної лікарні, на що отримав листи від 27.04.2011 р. № 01-35/87, від 25.05.2011 р. № 02-09-11/581, в яких зазначалося, що питання про виділення коштів буде розглянуто за наслідками виконання районного бюджету за перше півріччя 2011 року.
Позивачем було виготовлено 3 проектно-кошторисних документацій щодо реконструкції дизель-генератора і ліній автономного електропостачання, остання з яких в лютому 2011 року, отримано висновок ДП "Херсондержбудекспертиза" по кошторисній документації, 18.02.2011 р. укладено договір з ПП "Техсервіс-ВВ" на виконання робіт по автоматизації запуску дизель-генератора.
Вищевказане свідчить про вжиття позивачем всіх можливих заходів щодо виконання вимог припису від 12.01.2011 р. № 05/32-07-0004.
Припис не виконано не з вини Іванівської ЦРЛ, а у зв'язку з не виділенням органами місцевого самоврядування, які є розпорядниками бюджетних коштів, коштів на проведення реконструкції електромереж Іванівської ЦРЛ.
При цьому, суд зазначає, що позивач є бюджетною установою, яка фінансується з районного бюджету, а відповідно до ст.79 Бюджетного кодексу України провадити капітальні видатки до прийняття рішення про місцевий бюджет на поточний бюджетний період забороняється.
За таких обставинах, суд приходить до висновку про обгрунтованість позовних вимог.
Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Позов задовольнити.
Скасувати постанову старшого інспектора з енергетичного нагляду Східного відділення інспекції Держенергонагляду в Херсонській області № 05/32-02-0013 від 19.07.2011 р. про накладання штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 05 жовтня 2011 р.
Суддя Бездрабко О.І.
кат. 5.8.2