73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
"20" вересня 2011 р. Справа № 2-а-4242/11/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бездрабка О.І.,
при секретарі - Рефлер Ю.В.,
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Білозерської районної державної адміністрації Херсонської області про зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_3 (далі - позивач) звернувся з позовом до Білозерської районної державної адміністрації Херсонської області (далі - відповідач), в якому просить зобов'язати відповідача розглянути питання щодо безоплатної передачі у власність для ведення садівництва земельної ділянки № 80 площею 0,0856 га, розташованої на території Садівської сільської ради Білозерського району Херсонської області.
Свої вимоги мотивує тим, що у 2004 році отримав у власність земельну ділянку № 80 площею 0,0809 га. У 2010 році під час виготовлення нового технічного паспорту на садовий будинок з'ясувалося, що фактична площа земельної ділянки становить 0,0856 га, у зв'язку з чим звернувся до відповідача із заявою про додаткову передачу у власність земельної ділянки площею 0,0047 га для ведення садівництва. Однак отримав відмову з посиланням на неможливість повторної передачі у власність земельної ділянки для ведення садівництва. Вважає таку відмову протиправною, оскільки загальна площа земельної ділянки не перевищує 0,12 га, яка згідно ст.121 Земельного кодексу України може передаватися громадянам для ведення садівництва.
У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги, просила їх задовольнити, вказавши на те, що Білозерською районною державною адміністрацією незаконно відмовлено у передачі у власність земельної ділянки для ведення садівництва, так як у 2004 році при розробленні технічної документації спеціалістами ДП "Херсонський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" було допущено помилку щодо площі земельної ділянки та вказано 0,0809 га, а насправді її площа 0,0856 га. Позивач правомірно звернувся до відповідача щодо додаткової передачі земельної ділянки у власність площею 0,0047 га, оскільки загальна площа земельної ділянки відповідає граничній площі, визначеної ст.121 Земельного кодексу України. Просить задовольнити позовні вимоги.
Представник відповідача заперечувала проти задоволення позову, оскільки відповідно до ч.4 ст.116 Земельного кодексу України передача земельних ділянок безоплатно у власність громадянам у межах норм, визначених Земельним кодексом України, провадиться один раз по кожному виду користування. Оскільки позивач вже скористався правом на приватизацію та отримав у власність земельну ділянку площею 0,0809 га для ведення садівництва, то районна державна адміністрація не має права повторно передавати у власність земельну ділянку для ведення садівництва.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.
Судом встановлено, що розпорядженням голови Білозерської районної державної адміністрації Херсонської області № 739 від 13.08.2003 р. позивачу надано дозвіл на розробку технічної документації зі складання державного акту на право власності на виділену земельну ділянку площею 0,0953 га.
Розпорядженням голови Білозерської районної державної адміністрації Херсонської області № 945 від 04.10.2004 р. ОСОБА_3 передано у власність земельна ділянка № 80 площею 0,0809 га та 08.12.2004 р. видано державний акт ЯБ № 057836, зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010471401523.
За результатами повторного замірювання земельної ділянки, проведеного спеціалістами ДП "Херсонський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою", та складання уточненого кадастрового плану та акта узгодження меж з суміжними землекористувачами, встановлено, що площе земельної ділянки фактично складає 0,0856 га, про що ДП "Херсонський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" повідомив відповідача листом від 24.02.2011 р. за № 1/12.
20.06.2011 р. ОСОБА_3 звернувся до Білозерської районної державної адміністрації Херсонської області із заявою про додаткову передачу у власність земельної ділянки площею 0,0047 га для ведення садівництва.
Листом від 07.07.2011 р. за вих. № В-394 відповідач відмовив у задоволенні заяви у зв'язку з тим, що позивач вже отримав у власність земельну ділянку для ведення садівництва, а тому районна державна адміністрація не може повторно передати у власність земельну ділянку для ведення садівництва.
Суд вважає таке рішення відповідача правомірним з наступних підстав.
Положеннями ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.7 ч.1 ст.13 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" до відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить вирішення питань: використання землі, природних ресурсів, охорони довкілля.
Згідно п.2 ч.1 ст.21 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" місцева державна адміністрація, зокрема: розпоряджається землями державної власності відповідно до закону.
Статтею 17 Земельного кодексу України до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить: а) розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом; б) участь у розробленні та забезпеченні виконання загальнодержавних і регіональних (республіканських) програм з питань використання та охорони земель; в) координація здійснення землеустрою та державного контролю за використанням та охороною земель; г) підготовка висновків щодо надання або вилучення (викупу) земельних ділянок; ґ) викуп земельних ділянок для суспільних потреб у межах, визначених законом; д) підготовка висновків щодо встановлення та зміни меж сіл, селищ, районів, районів у містах та міст; е) здійснення контролю за використанням коштів, що надходять у порядку відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, пов'язаних із вилученням (викупом) земельних ділянок; є) координація діяльності державних органів земельних ресурсів; ж) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Відповідно до п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Згідно ч.ч.6, 7 ст.118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Рада міністрів Автономної Республіки Крим, районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Частиною 4 статті 116 КАС України передбачено, що передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.
Як вже зазначалося, ОСОБА_3 отримав у власність земельну ділянку площею 0,0809 га для ведення садівництва, про що свідчить розпорядження голови Білозерської районної державної адміністрації Херсонської області № 945 від 04.10.2004 р. та державний акт на право власності на земельну ділянку ЯБ № 057836, а тому Білозерська районна державна адміністрація Херсонської області правомірно відмовила позивачу у повторній передачі у власність земельної ділянки для ведення садівництва.
Такі дії відповідача кореспондуються з вимогами ч.4 ст.116 КАС України.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що Білозерська районна державна адміністрація Херсонської області діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_3 до Білозерської районної державної адміністрації Херсонської області про зобов'язання вчинити певні дії.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 21 вересня 2011 р.
Суддя Бездрабко О.І.
кат. 6.2.1