Постанова від 16.03.2017 по справі 169/101/17

Справа № 169/101/17

Провадження № 2-а/169/10/17

Категорія: 10.3.2

ТУРІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 березня 2017 року смт.Турійськ

Турійський районний суд Волинської області в складі:

головуючого-судді Турак О.В.,

секретар судового засідання Луцик Н.М.,

з участю: представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Волянюк Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Турійському районі Волинської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

13 лютого 2017 року ОСОБА_3 звернулася до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Турійському районі Волинської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що з 01 травня 1993 року їй призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» з урахуванням вимог Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки вона є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується відповідним посвідченням. 28 грудня 2016 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ч.2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», однак відповідачем відмовлено їй у такому перерахунку.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач просить зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Турійському районі провести нарахування та виплату їй пенсії відповідно до вимог ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-Х11 із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж 15 років за період в межах визначеного законом строку позовної давності, та здійснювати нарахування та виплату вказаної доплати в подальшому.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Відповідач у запереченні проти позову та його представник в судовому засіданні проти позову заперечувала, посилаючись на те, що пенсію за віком позивачу призначено відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» зі зниженням пенсійного віку згідно зі ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-Х11. Частиною 2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-Х11 передбачено, що право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорії 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менше як, чоловіки, - 20 років, із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75% заробітку. Дана стаття Закону визначає розмір пенсії громадянина залежно від наявного в нього стажу, але аж ніяк не розмір доплати до пенсії за понаднормований стаж. До введення в дію Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» поняття доплати за понаднормований стаж взагалі не існувало. Вперше поняття доплати до пенсії за понаднормований стаж запроваджено ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка передбачає, що за кожен повний рік страхового стажу понад 25 років для чоловіків пенсія за віком збільшується на 1% розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст. 27 цього Закону, але не більше 1% мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці 1 цієї частини. На момент призначення пенсії позивачу, пенсію було обраховано з врахуванням вимог ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме за кожен наступний рік роботи понад встановлений страховий стаж 20 років для жінок розмір пенсії збільшувався на 1% розміру пенсії. Частиною 5 ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не передбачено проведення перерахунку пенсії, а лише її призначення, а згідно з п. 13 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-1V, у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» і цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором. Оскільки позивачу призначено пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-1V, то і перерахунки пенсії проводились відповідно до цього ж Закону, підвищення до пенсії за понаднормований стаж проводились у відповідності до ст. 28 цього Закону, а саме за кожний повний рік страхового стаж понад 20 років для жінок.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до часткового задоволення.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 є потерпілою від Чорнобильської катастрофи, категорія 3, що стверджується посвідченням НОМЕР_1, виданим Волинською обласною державною адміністрацією 21 грудня 1992 року.

З 01 травня 1993 року позивач пенсію отримує згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення» зі зниженням пенсійного віку у відповідності до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-Х11.

На звернення позивача від 28 грудня 2016 року про перерахунок пенсії відповідно до вимог ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад встановлений мінімальний стаж роботи 20 років, відповідач листом від 05 січня 2017 року № 31/Г-01 відмовив йому у проведенні такого перерахунку, мотивуючи тим, що до набрання чинності Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року, тобто до 01 січня 2004 року, пенсії обчислювались із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад 20 років стажу для чоловіків і 15 років стажу для жінок згідно з ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», чинний з 01.01.2004 року, не містить норми, яка б передбачала доплату за понаднормований стаж. Окрім того, відповідач в листі зазначив, що Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 23.12.2004 року № 2291-1V внесено зміни до ст. 28 вказаного Закону, згідно з якими, за кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1% розміру пенсії, зазначеного в абзаці першому цієї частини. Частина 2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовується лише при обчисленні розміру пенсії за нормами ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-1V, тобто для обчислення розміру пенсії за першою складовою, іншого діючим законодавством не передбачено. З 1 жовтня 2011 року набрав чинності прийнятий 8 липня 2011 року Закон України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», яким внесено зміни до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в тому числі і до ст. 28 цього Закону. Абзацами першим та другим частини першої цієї статі Закону передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1% розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст. 27 цього Закону, але не більше як на 1% мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини. Норми щодо збільшення страхового стажу для визначення мінімального розміру пенсії не поширюються на пенсіонерів, яким пенсію призначено до набрання чинності Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», за винятком тих, кому пенсія перераховуватиметься відповідно до п. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-1V з урахуванням заробітної плати за період страхового стажу після призначення (попереднього) перерахунку пенсії. Водночас відповідач повідомив і те, що станом на грудень 2016 року загальний страховий стаж позивача становить 38 років 01 місяць.

Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.

Статтею 49 Закону № 796-ХІІ передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій. Призначення та виплата пенсій названим категоріям громадян провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування і цього Закону.

Пунктом 13 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії, зокрема відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», їй призначається одна пенсія за її вибором.

Відповідно до статті 71 Закону № 796-ХІІ дія положень цього Закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону.

Відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

Отже, законодавством надано право обирати умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом, а саме Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» або спеціальним Законом, - Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

З матеріалів справи слідує, що, звернувшись 28 грудня 2016 року до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, позивач ОСОБА_3 обрала умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, встановлені спеціальним Законом, тобто Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Згідно з ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75% заробітку.

Отже, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Аналіз наведеного положення Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» свідчить про те, що ним встановлені особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до абзацу 2 частини 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1% розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст. 27 цього Закону, але не більше 1% мінімального розміру пенсії з віком, зазначеного в абзаці 1 цієї частини.

Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.

Таким чином, громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років для жінок і 20 років для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за кожний рік.

Такі висновки відповідають правовій позиції, висловленій Верховним судом України у постановах від 07 липня 2015 року № 21-727а15 (справа № 754/12702/14-а) та від 20 вересня 2016 року № 21-1255а16 (справа № 1601/12900/12).

Крім цього, на основі аналізу пенсійного законодавства, суд дійшов висновку, що починаючи з 01 січня 2004 року, з впровадженням в Україні пенсійної реформи, призначення та перерахунок трудових пенсій особам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, лише на підставі Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-Х11 без врахування положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-1V є неможливим і навпаки, застосування окремих положень цього Закону № 1058-1V не є перешкодою для використання до цієї категорії осіб при розрахунку пенсії Закону України № 796-Х11. При наявності у пенсіонерів, які постраждали від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, права на тотожні пенсійні виплати, застосуванню підлягають положення спеціального характеру, в цьому випадку Закон № 796-Х11.

З врахуванням вищенаведеного, суд дійшов висновку, що відповідач неправомірно відмовив позивачу ОСОБА_3 в перерахунку пенсії зі збільшенням розміру пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 15 років.

При визначені періоду часу, з якого позовні вимоги підлягають задоволенню, суд бере до уваги, що із заявою про обрання умов пенсійного забезпечення згідно з Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також про перерахунок пенсії, позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Турійському районі 28 грудня 2016 року, тому пенсія підлягає перерахунку саме з цієї дати.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Турійському районі Волинської області на користь позивача витрати по сплаті судового збору в розмірі 640 грн.

Керуючись ст. ст. 6, 7, 70, 71, 72, 94, 161-163, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Турійському районі Волинської області щодо відмови в проведені перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_3 зі збільшенням на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 15 років відповідно до положень ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Турійському районі Волинської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 15 років, але не вище 75 % заробітку, починаючи з 28 грудня 2016 року.

В решті позову відмовити.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Турійському районі Волинської області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_3 640 (шістсот сорок) грн. 00 коп. витрат по сплаті судового збору.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Турійський районний суд Волинської області протягом десяти днів з дня її проголошення.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Головуючий