Постанова від 12.08.2011 по справі 7270/10/2170

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 серпня 2011 р. Справа № 2-а-7270/10/2170

Херсонський окружний адміністративний суд

у складі: головуючої судді: Хом'якової В.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом

фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Генічеському районі Херсонської області про скасування рішення,

та позов Державної податкової інспекції у Генічеському районі Херсонської області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,

встановив:

Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 звернулась до адміністративного суду з позовом, в якому просить скасувати рішення Державної податкової інспекції у Генічеському районі Херсонської області від 08.12.10 № НОМЕР_1 про застосування штрафної санкції за порушення п. 2.6 ст. 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженої Постановою НБУ від 15.12.04 № 637 на суму 21 511 грн. 45 коп. та рішення № НОМЕР_2 від 08.12.10 про застосування штрафних санкцій за порушення п. 1, 9, 11, 13 Закону України від 06.07.95 № 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі Закон № 265) на суму 7 773 грн. 45 коп. Позовні вимоги обґрунтовані безпідставністю проведеної перевірки 01.12.10 діяльності ОСОБА_1, посадовими особами порушено вимоги ст. 15 Закону № 265 та ст. 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні". Позапланова перевірка проводилась за відсутності наказу про таку перевірку, направлення на перевірку не було підписано керівником податкового органу, посадові особи здійснюючи закупівлю товару перебували в статусі споживачів, а не ревізорів-інспекторів, що обмежує їх право на проведення перевірки. ОСОБА_1 вважає рішення інспекції незаконними, просить їх скасувати.

22.04.11 ухвалою суду об'єднано дану справу зі справою №2а-591/11/2170 за позовом Державної податкової інспекції у Генічеському районі Херсонської області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафної санкції в сумі 29 284 грн. 90 коп., що застосовано рішеннями інспекції від 08.12.10 № НОМЕР_1 на суму 21 511 грн. 45 коп. та № НОМЕР_2 від 08.12.10 на суму 7 773 грн. 45 коп. Справі присвоєно №2а-7270/10/2170. ДПІ зазначає в позові про законність та обґрунтованість проведеної перевірки діяльності суб'єкта господарювання ОСОБА_1 01.12.10. Прийняті рішення про застосування штрафних санкцій є правомірними та відповідають вимогам чинного законодавства.

Позивач не прибув в судове засідання, від нього не надходило заяв про розгляд справи в його відсутність. Ухвалою від 12.08.11 позовна заява ФОП ОСОБА_2 залишена без розгляду за п. 4 ч. 1 ст. 155 КАС України.

Представник ДПІ надав суду заяву з проханням розглянути справу у порядку письмового провадження. Отже, розглядається по суті позов ДПІ у Генічеському районі Херсонської області.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, суд вважає можливим розглянути справу у порядку письмового провадження на підставі наявних в матеріалах справи доказах.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 зареєстрована суб'єктом підприємницької діяльності рішенням Генічеської районної державної адміністрації 20.05.1997, ідент. номер НОМЕР_3. Перебуває на обліку як платник податку в ДПІ у Генічеському районі.

01.12.2010 посадовими особами ДПА у Херсонській області головними державними податковими ревізорами-інспекторами ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 згідно наказу № 377 від 23.11.10 про затвердження плану перевірок, направлення на перевірку від 01.12.2010 № 2350 та плану перевірок СПД 01.12.2010 по 31.12.2010 проведено перевірку щодо здійснення контролю за дотриманням СГ порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій ОСОБА_1 в господарській одиниці - магазин, який розташований за адресою: м. вул. Гоголя, 148, м. Генічеськ, в якому здійснює торгівельну діяльність підприємець. Перевірка проводилась в присутності продавця ОСОБА_6. В ході перевірки було проведено розрахункову операцію із придбання однієї пачки сигарет "Бонд" за ціною 8 грн., однієї пляшки горілки Немирів "Класична" 40 % алк., 0,5 л. за ціною 23,40 грн. на загальну суму 31 грн. 40 коп. РРО застосовано, розрахунковий документ видано. Перевіркою встановлено не проведення через реєстратор розрахункових операцій повернення товарів, не видання особам, які повертають товар, розрахункового документа встановленої форми. Вказані операції проводяться через РРО як "службова видача". Загальна сума таких операцій склала 1465 грн. 71 коп., чим порушено п. 1 ст. 3 Закону № 265.

Встановлено незабезпечення зберігання фіскального звітного чеку РРО в КОРО, а саме: Z-звіт № 26 від 08.10.10 відсутній взагалі, замість нього підклеєний періодичний звіт, чим порушено п. 9 ст. 3 Закону № 265.

В магазині зафіксовано проведення розрахунків через РРО без використання режиму попереднього програмування РРО: за відсутністю назви товарів, горілка Немирівська "Класична" проведена через РРО без використання власної назви товару "Nemіroff" чим порушено п. 11 ст. 3 Закону №265.

Встановлено невідповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків у порівнянні з денним Х-звітом. На місці проведення розрахунків сума коштів складала 2684грн. 65 коп., а згідно Х-звіту - 2688 грн. 63 коп. Невідповідність становить 3 грн. 98 коп., що є порушенням п. 13 ст. 3 Закону №265.

Виявлено не оприбуткування готівкових коштів в КОРО, а саме: згідно Z - звіту № 64 сума становить 8584, 72грн., оприбутковано за КОРО - 7234,72 грн., не оприбутковано 1350грн.; Z-звіту № 62 - 7478,07грн., оприбутковано - 7450,07грн., не оприбутковано - 28грн.; Z-звіту № 70 - 7738,90грн., оприбутковано - 4814,61грн., не оприбутковано 2924,29 грн. Загальна сума не оприбуткованих готівкових коштів склала 4302 грн. 29 коп. В Книзі обліку доходів та витрат облік готівки в сумі 4302 грн. 29 коп. не здійснено, що є порушенням п. 2.6 ст. 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженої Постановою НБУ від 15.12.04 № 637 (далі Положення № 637).

Акт перевірки підписаний продавцем ОСОБА_6, зауважень до проведення перевірки не викладено, щодо повернення товару продавець зазначила, що їм дозволено робити в даному випадку операцію "службова видача". Другий примірник акту перевірки отриманий завідувачем магазину 01.12.10.

За результатами перевірки ДПІ у Генічеському районі прийнято рішення від 08.12.10 № НОМЕР_2 на суму 7 773,45 грн. за порушення Закону № 265 та від 08.12.10 № НОМЕР_1 на суму 21 511,45 грн. за порушення Положення № 237. Дані рішення отримані підприємцем належним чином.

Суд вважає перевірку такою, що відбулась відповідно до вимог діючого на час перевірки законодавства. Статтями 8, 9, 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" визначено функції органів державної податкової служби, до яких, зокрема, належать здійснення контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому порядку. Відповідно до п. 2 ст. 11 зазначеного Закону, органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за: додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку. Посадові особи ДПА здійснили перевірку ОСОБА_1 на підставі плану-графіку перевірок суб'єктів підприємницької діяльності з 01.12.10 по 31.12.10, затвердженого наказом начальника ДПА у Херсонській області № 377 від 23.11.2010, та направлення від 01.12.10 № 2350. Надане суду направлення отримано завідувачем магазину підприємця, що підтверджується підписом зав. магазина ОСОБА_7 01.12.10. Перевіряючі посадові особи ДПА були допущені до перевірки, їм був наданий журнал реєстрації перевірок, де ревізори здійснили запис.

Згідно з преамбулою Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (Закон про РРО) цей Закон визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. У питаннях застосування РРО Закон про РРО є спеціальним, інші акти законодавства, у тому числі й Закон "Про державну податкову службу в Україні", застосовуються тільки в частині, не врегульованій Законом про РРО. Закон про РРО не регламентує детальний порядок проведення планової перевірки таких суб'єктів підприємницької діяльності, як ОСОБА_1, зазначаючи, що планові або позапланові перевірки здійснюються у порядку, передбаченому законодавством України.

Контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України (ст. 15 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг"). Перевірка щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу - сукупність заходів контролюючих органів, спрямованих на здійснення контролю за дотриманням суб'єктами підприємницької діяльності вимог Законів України "Про державну податкову службу в Україні", "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного, і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" та інших нормативно-правових актів, що визначають порядок проведення розрахункових операцій, обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації та грошових коштів, а також контролю за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку здійснення операцій з купівлі продажу іноземної валюти.

У відповідності до сьомої частини статті 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" позаплановими перевірками вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених Законами України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", а в інших випадках - за рішенням суду. Частиною восьмою статті 11-1 встановлено, що позапланова виїзна перевірка здійснюється на підставі виникнення обставин, викладених у цій статті, за рішенням керівника податкового органу, яке оформляється наказом. У відповідності до положень статті 11-2 Закону посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими Законами України, та за умови надання платнику податків під розписку: направлення на перевірку, копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, але положення цієї статті регулюють перевірки щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів, а не перевірку дотримання вимог Законів України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", які не вимагають надсилання суб'єкту господарювання повідомлення про майбутню перевірку за 10 днів. Вимога про попередження за 10 днів про проведення перевірки передбачена тільки для проведення планових перевірок сплати податків та обов'язкових платежів.

Виходячи з фактичних обставин справи, продавець підприємця сприйняв дану перевірку як таку, що здійснюється на законних підставах і допустила посадових осіб до перевірки. Відсутність приватного підприємця не є перешкодою проведення перевірки дотримання вимог Закону "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" .

Відповідно до вимог п. 1, 9, 11, 13 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:

проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; забезпечувати зберігання використаних книг обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок протягом трьох років після їх закінчення;

щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій;

проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості;

забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

Відповідно до ст. 17 Закону про РРО за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються відповідні фінансові санкції. У п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції (п. 1 ст. 3). Сума санкції складає 7328,55 грн. (1465,71 грн. х5). За порушення п. 9 ст. 3 Закону про РРО до суб'єктів господарювання застосовується санкція у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Сума санкції становить 340 грн. (20х17грн.). За порушення п. 11 ст. 3 Закону застосовується штраф у розмірі п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості. Сума санкції в даному випадку становить 85 грн. За порушення п. 13 ст. 3 Закону застосовується штраф у п'ятикратному розмірі - у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній у денному звіті. Сума санкції в даному випадку становить 19,90 грн. (3,98грн. (сума розбіжності) х 5).

Згідно аб. 3 ст. 1 Указу Президента України № 436/95 від 12.06.1995 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми. Таким чином розмір санкції складає 21511,45 грн. (4302,29 грн. (несвоєчасно оприбуткована сума готівкових коштів) х 5).

Приймаючи до уваги що рішення ДПІ у Генічеському районі від 08.12.10 № НОМЕР_2 та № НОМЕР_1 не скасовані в установленому законом порядку, вони є обов'язковими до виконання. Оскільки відсутні докази сплати штрафних санкцій, позовні вимоги ДПІ у Генічеському районі підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 128, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

постановив:

Позов Державної податкової інспекції у Генічеському районі Херсонської області задовольнити.

Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (вул. Воровського, 176, м. Генічеськ, Херсонська область, 75500, ідент. номер НОМЕР_3) суму штрафної санкції в розмірі 29 284 (двадцять дев'ять тисяч двісті вісімдесят чотири) гривні 90 коп. на р/р 31116104700112*;101; код призначення платежу 24103822, отримувач відділення Держказначейства України, в установі банку ГУДКУ у Херсонській області, м. Херсон, МФО 825010.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Хом'якова В.В.

кат. 9.2.1