73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
"30" серпня 2011 р. Справа № 2-а-12375/08
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бездрабка О.І.,
при секретарі - Рефлер Ю.В.,
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "Югелектроком" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,
встановив:
Херсонське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі - позивач) звернулося з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Югелектроком" (далі - відповідач) про стягнення адміністративно-господарських санкцій у розмірі 3912,50 грн. та пені у розмірі 389,36 грн.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив їх задовольнити, посилаючись на те, що підприємством у 2007 році не забезпечено норматив працевлаштування інвалідів, оскільки при нормативі 1 інвалід, не було працевлаштовано жодного, що є порушенням ст.19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів". Оскільки товариством не сплачено адміністративно-господарські санкції за порушення нормативів працевлаштування інвалідів у сумі 3912,50 грн., то відповідно до ст.20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів" та п.п.3.4-3.6 Порядку нарахування пені та її сплати відповідачу нараховано пеню у розмірі 389,36 грн. Просить стягнути з ТОВ "Югелектроком" 3912,50 грн. адміністративно-господарських санкцій та 389,36 грн. пені.
Представник відповідача заперечував проти задоволення позову, оскільки постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 14.01.2009 р. визнано незаконними дії Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту населення щодо нарахування адміністративно-господарських санкцій у сумі 3912,50 грн., а тому відсутні підстави для їх стягнення.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідно до плану роботи на ІV квартал 2008 року головним спеціалістом відділу забезпечення надходжень, організаційної роботи по соціальному захисту інвалідів, кадрового забезпечення та юридичної роботи ОСОБА_3 07 жовтня 2008 року проведена перевірка ТОВ "Югелектроком" щодо дотримання вимог статей 19, 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", за результатами якої було складено акт.
В акті перевірки зазначено, що з 01.10.2007 р. на підприємстві працював один інвалід. Середньооблікова кількість працюючих інвалідів в 2007 році склала нуль інвалідів (3/12=0,25). З цих підстав позивач в акті зробив висновок, що відповідачем у 2007 році не було виконано норматив працевлаштування інвалідів, а тому до підприємства застосовується адміністративно - господарська санкція у сумі 3912,50 грн.
Статтею 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" встановлено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 15 чоловік - у кількості одного робочого місця.
Відповідно до Звіту праці (форма № 1- ПВ) середньооблікова кількість штатних працівників відповідача у 2007 році склала 8 осіб, тобто для інвалідів повинно бути створено одне робоче місце.
У відповідача працювала одна особа - інвалід, яка відпрацювала неповний календарний рік, але наведений Закон не пов'язує факт створення робочого місця з терміном праці інваліда у звітному періоді та датою прийняття його на роботу в даному періоді. Закон України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" тільки вказує на факт роботи інваліда на підприємстві.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позивач неправомірно здійснив розрахунок нормативу працевлаштування інвалідів для відповідача з використанням величини середньооблікової численності штатних працівників особового складу за рік, що є неправомірним, оскільки відповідно до чинного законодавства облік повинен здійснюватись виходячи з кількості одного робочого місця.
Суд зазначає, що факт того, що інвалід працював на підприємстві не повних 12 місяців не може бути підставою для стягнення адміністративно-господарських санкцій за недотримання нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів, оскільки ст.20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" не пов'язує настання відповідальність з тривалістю роботи на підприємстві.
Крім того, не погоджуючись із застосуванням адміністративно-господарських санкцій у сумі 3912,50 грн. ТОВ "Югелектроком" оскаржило їх до суду.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 14.01.2009 р. позов задоволено, визнано незаконними дії Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів щодо нарахування адміністративно-господарських санкцій у сумі 3912,50 грн.
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 05.04.2011 р. постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 14.01.2009 р. залишено без змін.
Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, в яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Оскільки постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 14.01.2009 р., яка набрала законної сили, визнано незаконними дії Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів щодо нарахування адміністративно-господарських санкцій у сумі 3912 грн., то відсутні підстави для стягнення цих адміністративно-господарських санкцій.
Так як суд прийшов до висновку про неправомірність нарахування позивачем адміністративно-господарських санкцій у сумі 3912,50 грн., відсутні також підстави і для стягнення пені у сумі 389,36 грн., нарахованої за несвоєчасну сплату адміністративно-господарських санкцій.
Враховуючи вищевикладене, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів.
Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 72, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Відмовити в задоволенні позову Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "Югелектроком" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 31 серпня 2011 р.
Суддя Бездрабко О.І.
кат. 10.3.4