73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
03 серпня 2011 р. Справа № 2-а-292/11/2170
Херсонський окружний адміністративний суд
у складі: головуючої судді: Хом'якової В.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
Державної податкової інспекції у м. Херсоні до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 < 3-я особа >про стягнення фінансових (штрафних) санкцій,
встановив:
Державна податкова інспекція у м. Херсоні (позивач) звернулася до суду з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (відповідач) про стягнення фінансових (штрафних) санкцій в сумі 1519грн. Представником ДПІ у м. Херсоні в позовній заяві зазначено, що 19.08.2010 податковою службою проведено перевірку кіоску №662, що належить відповідачу щодо дотримання суб'єктом господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. За результатами перевірки складено акт, на підставі якого прийнято рішення від 25.08.10 № НОМЕР_1 про застосування до ФОП ОСОБА_1 штрафної санкції в розмірі 1519 грн. Станом на 15.12.010 заборгованість не погашена відповідачем у встановлені законодавством строки, а тому підлягає стягненню. Від представника позивача надійшла до суду заява про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідач надав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження. Суду надано письмові заперечення проти позову, в яких ОСОБА_1 просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог. Рішення інспекції відповідач оскаржувала в судовому порядку.
Виходячи з вищевикладеного, суд вважає за можливе розглянути адміністративну справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні у справі письмові докази, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа - підприємець 15.07.1997 Виконавчим комітетом Херсонської міської ради, ідентифікаційний код НОМЕР_2.
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 31.03.2005 року № 265/95-ВР (Закон № 265/95 - ВР) контроль за додержанням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
19.08.2010 відповідно до направлення від 16.08.2010 № 536/237 посадовими особами ДПІ у м. Херсоні ОСОБА_2 та ОСОБА_3 проведено перевірку кіоску № 662, який розташований за адресою: м. Херсон, вул. Маяковського та належить відповідачу. Перевірка проведена з питань дотримання суб'єктом господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, за результатами якої складено акт від 19.08.2010 реєстраційний № 818/21/03/23/НОМЕР_2, на підставі якого прийнято рішення про застосування до відповідача фінансових санкцій від 25.08.10 № НОМЕР_1 в розмірі 1519 грн. за проведення розрахункової операції без застосування реєстратора розрахункових операцій на суму 10 грн., що є порушенням п.1 ст.3 Закону № 265/95-ВР. Отже, сума фінансової санкції становить 10 грн. * 5= 50 грн. Крім того, за невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахункових операцій сумі, яка зазначена у денному звіті РРО, що є порушенням п.13 ст.3 Закону № 265/95-ВР, до відповідача застосовано штрафну санкцію в п'ятикратному розмірі суми невідповідності (382,1 грн. - 78,3грн. - 10 грн.) * 5= 1469 грн.
Акт перевірки підписаний підприємцем ОСОБА_1, без особливих зауважень.
Рішення про застосування фінансових санкцій від 25.08.10 № НОМЕР_1, яке було прийнято за наслідками перевірки, отримано ФОП ОСОБА_1 08.09.2010 особисто під підпис. На час розгляду справи заборгованість фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 зі сплати фінансових (штрафних) санкцій в сумі 1519грн. не погашена.
Пунктами 1, 13 статті 3 Закону № 265/95 - ВР встановлено, що суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Статтею 17 Закону № 265/95-ВР встановлено, що за порушення вимог цього Закону до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції.
Статтею 22 Закону № 265/95-ВР (чинна на момент застосування фінансової санкції) передбачено, що у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
Згідно зі ст. 25 Закону № 265/95-ВР суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17-24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
ОСОБА_1 оскаржувала до Херсонського окружного адміністративного суду рішення інспекції від 25.08.10 № НОМЕР_1. Ухвалою суду від 15.04.2011 позовну заяву повернуто позивачу за його клопотанням. Беручи до уваги те, що відповідачем не оскаржено у встановленому законом порядку рішення про застосування штрафних санкцій, строк для такого оскарження сплинув, рішення про застосування штрафних санкцій є обов'язковим до виконання.
Заперечення ОСОБА_1 щодо позову суд вважає безпідставними, оскільки факт продажу товару без застосування РРО не заперечує сама ОСОБА_1 в акті перевірки, а факт невідповідності готівки підтверджено власноручно складеним описом наявних готівкових коштів та денним звітом РРО, знятим на час перевірки. В акті перевірки та в описі готівкових коштів ОСОБА_1 не зазначила, що до загальної суми коштів вона включила особисті кошти, які не пов'язані із реалізацією товарів, отже, такі доводи відповідача у письмових запереченнях не ґрунтуються на належних доказах.
Приймаючи до уваги викладене, суд вважає, що позовні вимоги державної податкової інспекції у м. Херсоні підлягають задоволенню. Судові витрати по справі відсутні.
На підставі вищевикладеного та керуючись ч.6 ст.128, ст.ст.158-163, 167 КАС України суд, -
постановив:
Позов задовольнити. Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (вул. Фонвізіна, 2Б, м. Херсон, 73003, ідентифікаційний номер НОМЕР_2) фінансову санкцію в сумі 1 519 (одну тисячу п'ятсот дев'ятнадцять) грн. до бюджету на р/р 31118104700002, код платежу 21080900, Держказначейство у м. Херсоні, код ЗКПО 24104230, УДК у Херсонській області, м. Херсон, МФО 852010.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Хом'якова В.В.
кат. 8.1.4