Кіровоградської області
09 березня 2017 рокуСправа № 912/4809/16
Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Колодій С.Б., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи № 912/4809/16
за позовом Кіровоградської міської ради
до відповідача ОСОБА_1 підприємства "Теплоенергоцентраль" Товариства з обмеженою відповідальністю "Високі Енергетичні Технології"
про розірвання договору оренди землі
за участю представників сторін:
від позивача - ОСОБА_2, посвідчення № 0149 від 01.05.13;
від відповідача - участі не брали.
Кіровоградська міська рада звернулась до господарського суду Кіровоградської області з позовною заявою від 23.12.2016, яка містить наступну вимогу: розірвати договір оренди землі від 11.10.2007 року, укладений між Кіровоградською міською радою та Дочірнім підприємством "Теплоенергоцентраль" товариства з обмеженою відповідальністю "Високі енергетичні технології", який зареєстрований у Кіровоградській філії Державного підприємства Центру Державного земельного кадастру при Держкомземі України по земельних ресурсах, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 13.12.2007 за №191. Судові витрати позивач просить покласти на відповідача.
В обґрунтування підстав позову позивач послався, зокрема на статтю 141 Земельного кодексу України, статтю 32 Закону України "Про оренду землі" та зазначив, що відповідач з 2013 року не сплачує орендну плату за договором чим порушує зобов"язання за таким договором та майнові права Кіровоградської міської ради.
Ухвалою господарського суду від 26.12.2016 р. подану позовну заяву прийнято до розгляду та порушено провадження у справі № 912/4809/16.
24.01.2017 р. на адресу господарського суду Кіровоградської області від позивача надійшло клопотання про залучення Кіровоградської об"єднаної державної податкової інспекції Головного управління державної фіскальної служби в Кіровоградській області в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача.
Подане клопотання мотивовано тим, що відповідно до положень Податкового кодексу України, плата за землю - це обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Згідно статті 41 Податкового кодексу України головним завданням контролюючих органів, якими є органи доходів і зборів є забезпечення належної організації роботи з питань здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів податків і зборів, інших обов'язкових платежів, установлених законодавством.
За твердженням позивача, оскільки Кіровоградська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління державної фіскальної служби в Кіровоградській області здійснює контроль за сплатою орендної плати за користування земельними ділянками комунальної власності, рішення по даній справі вплине на її права та обов'язки, зокрема на обов'язок щодо здійснення в подальшому контролю за додержанням податкового законодавства з боку відповідача та правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджету орендної плати відповідачем.
При розгляді поданого клопотання господарський суд враховує наступне.
Господарський процесуальний кодекс України передбачає можливість участі в судовому процесі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог, на предмет спору, якщо рішення господарського суду зі спору може вплинути на права та обов'язки цієї особи щодо однієї із сторін (стаття 27 ГПК). Така третя особа виступає в процесі на стороні позивача або відповідача - у залежності від того, з ким із них у неї існують (або існували) певні правові відносини. Відповідно до статті 27 ГПК така третя особа може бути залучена до участі у справі за її заявою, а також за клопотанням сторін, прокурора.
Питання про допущення або залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, до участі у справі вирішується ухвалою суду про прийняття позовної заяви до розгляду (із зазначенням про це в ухвалі про порушення провадження у справі) або під час розгляду справи, але до прийняття господарським судом рішення, з урахуванням того, чи є у цієї особи юридичний інтерес у даній справі.
Що ж до наявності юридичного інтересу у третьої особи, то у вирішенні відповідного питання суд має з'ясовувати, чи буде у зв'язку з прийняттям судового рішення з даної справи таку особу наділено новими правами чи покладено на неї нові обов'язки, або змінено її наявні права та/або обов'язки, або позбавлено певних прав та/або обов'язків у майбутньому.
Відповідно до Господарського процесуального кодексу України господарський суд здійснює розгляд справи в межах підстав та предмета позову, заявленого позивачем.
Виходячи з викладеного, оскільки предметом спору у даній справі є розірвання договору оренди землі, а не стягнення коштів (орендної плати) за даним договором, господарський суд за наведеними в клопотаннях обґрунтуваннями не встановив підстав для залучення Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління державної фіскальної служби в Кіровоградській області третьою особою без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, а рішення у даній справі ніяким чином не вплине на права або обов'язки вказаної особи, а тому господарський суд відмовляє в задоволенні вказаного клопотання.
У судовому засіданні 09.03.2017 р. представник позивача повністю підтримав заявлені позовні вимоги.
Відповідач у судове засідання 09.03.2017 р. участі свого представника не забезпечив, хоча належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення судового засідання, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 140).
Стаття 22 Господарського процесуального кодексу України зобов"язує сторони добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами. Явка в судове засідання представників сторін - це право, а не обов"язок, справа може розглядатись без їх участі, якщо нез"явлення цих представників не перешкоджає вирішенню спору.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 77 Господарського процесуального кодексу України у випадку нез"явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
Таким чином, відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною умовою для якого є не відсутність у судовому засіданні представників сторін, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні.
В силу положень статті 75 Господарського процесуального кодексу України якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.
З підстав викладеного, господарський суд вважає можливим розглянути справу по суті за відсутності представника відповідача та за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, обговоривши усі обставини справи, оцінивши подані докази, господарський суд, -
11.10.2007 між Кіровоградською міською радою (Орендодавець) та Дочірнім підприємством "Теплоенергоцентраль" товариства з обмеженою відповідальністю "Високі Енергетичні Технології" (Орендар) укладено договір оренди землі № 656 (а.с. 15-19).
За умовами договору орендодавець на підставі рішення Кіровоградської міської ради від 26.09.03 № 371 "Про передачу в оренду цілісного майнового комплексу - комунального підприємства "Теплоенергоцентраль" товариства з обмеженою відповідальністю "Високі Енергетичні Технології" та від 08.12.2005 року № 1592 "Про розгляд звернень юридичних та фізичних осіб з питань регулювання земельних відносин" надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розміщення теплового пункту, яка знаходиться по вул. Острівській в м. Кіровоград загальною площею 143,98 кв.м.
Договір оренди землі від 11.10.2007 р. № 656 укладено на 25 років та зареєстровано у Кіровоградській філії Державного підприємства Центру державного земельного кадастру при Держкомземі України по земельних ресурсах, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 13.12.2007 за № 191.
До вказаного Договору підписано розрахунок орендної плати, розмір якої визначено на рівні 1% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 10,82 грн. та розділом 4 Договору передбачено, що орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі у визначеному розмірі на місяць, починаючи з дня державної реєстрації Договору оренди землі. Періодичність внесення орендної плати - щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється без урахування індексів інфляції. На кожен наступний рік орендна плата переглядається протягом січня-лютого такого року з урахуванням індексації грошової оцінки земельної ділянки, збільшення розмірів ставки земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції, зміни умов господарювання, передбачених договором; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами, або в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до пункту 16 Договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації. Договір підписано повноважними представниками сторін та скріплено відповідними печатками.
Невід'ємними частинами договору є: розрахунок орендної плати; план або схема земельної ділянки; кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів; акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); акт приймання-передачі об'єкта оренди; довідка державного земельного кадастру про грошову оцінку земельної ділянки № 1194 від 26.04.2006 р.
Згідно акту земельну ділянку розміром 143,98 кв.м. передано за Договором ДП "Теплоенергоцентраль" ТОВ "Високі енергетичні технології" (а.с. 28).
09.02.2009 р. сторони підписали додаткову угоду № 471 про внесення змін до Договору в частині розміру орендної плати, встановивши її в розмірі 38,43 грн. на місяць та змінено банківські реквізити для зарахування орендної плати (а.с. 36).
Відомості щодо державної реєстрації вказаної додаткової угоди в матеріалах справи відсутні.
Як повідомляє позивач, відповідач в порушення умов Договору самоусунувся від виконання визначених Договором зобов"язань з оплати орендних платежів та починаючи з 2013 року не сплачує орендну плату за відповідну земельну ділянку. Вказане, за твердженням позивача порушує майнові права Кіровоградської міської ради та є підставою для розірвання Договору за рішенням суду згідно зі статтею 141 Земельного кодексу України та статті 32 Закону України "Про оренду землі".
При вирішенні спору господарський суд враховує наступне.
Відносини пов"язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про оренду землі", законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Статтею 13 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Однією з істотних умов договору оренди є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату (стаття 15 Закону України "Про оренду землі").
Відповідно до статті 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Згідно зі статтею 24 Закону України "Про оренду землі" орендодавець має право вимагати від орендаря, зокрема, своєчасного внесення орендної плати.
Зі змісту наведених норм вбачається, що основною метою договору оренди земельної ділянки та одним з визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати у встановленому розмірі.
З 1 січня 2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, який відповідно до пункту 1.1 статті 1 регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, і зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов"язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов"язки посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
За змістом підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України плата за землю - це обов"язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Відповідно до пункту 269.1 статті 269 Податкового кодексу України платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, останні ж, як визначає зміст підпункту 14.1.73 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу, - це особи, яким, зокрема, на умовах оренди надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності. Отже, Податковий кодекс України визначив обов"язок й орендаря сплачувати земельний податок у формі орендної плати.
Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - це обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (підпункт 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).
Справляння плати за землю, в тому числі і орендної плати, здійснюється відповідно до положень розділу ХІІІ Податкового кодексу України.
Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни (пункт 288.1 статті 288 Податкового кодексу України).
У відповідності до статтею 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган, його територіальні органи.
Позивачем на підтвердження доводів щодо несплати ДП "Теплоенергоцентраль" ТОВ "Високі енергетичні технології" орендної плати за Договором надано лист Кіровоградської об"єднаної податкової інспекції Головного управління ДФС у Кіровоградській області від 25.11.2016 р. № 1645/9/11-23-12-03, згідно якого зазначено, що ДП "Теплоенергоцентраль" ТОВ "Високі енергетичні технології" за 2013-2016 роки податкові декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) до ОДПІ не подавались; у зазначений період жодної суми з орендної плати не сплачено (а.с. 37).
Відповідачем доводи позивача щодо несплати орендної плати за Договором не спростовано та жодних доказів на підтвердження внесення орендних платежів до справи не подано.
Господарський суд також зазначає наступне.
Як зазначено вище, земельна ділянка розміром 143,98 кв.м. по вул. Островській в місті Кіровограді надавалась відповідачеві для розміщення теплового пункту, яка перебувала в оренді останнього згідно рішень Кіровоградської міської ради № 371 від 26.09.2003 і № 1592 від 08.12.2005 та на підставі укладеного договору оренди цілісного майнового комплексу Комунального підприємства "Теплоелектроцентраль".
З пояснень позивача та матеріалів справи слідує, що договір оренди цілісного майнового комплексу Комунального підприємства "Теплоелектроцентраль" № 18/17 від 15.10.2004 розірвано згідно рішення господарського суду Кіровоградської області від 08.05.2012 у справі №5/215 з підстав невиконання ДП "Теплоенергоцентраль" ТОВ "Високі енергетичні технології" своїх зобов'язань щодо своєчасного і в повному обсязі внесення орендної плати (а.с.93-139).
Вказаним рішенням також встановлено, що на час прийняття рішення у справі цілісний майновий комплекс Комунального підприємства "Теплоелектроцентраль" перебуває у фактичному користуванні і володінні Комунального підприємства "Теплоенергетик".
Рішення господарського суду Кіровоградської області від 08.05.2012 у справі №5/215 залишено без змін за результатами апеляційного і касаційного перегляду та є таким, що набрало законної сили.
За положеннями частини 3 статті 35 Господарського процесуального кодексу України обставини, встановлені рішенням суду у господарській справі, що набрало законної сили, крім встановлених рішенням третейського суду, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Таким чином, цілісний майновий комплекс, який перебував в користуванні ДП "Теплоенергоцентраль" ТОВ "Високі енергетичні технології" та під розміщення якого надано земельні ділянки, у тому числі площею 143,98 за Договором від 11.10.2007, не пізніше ніж з травня 2012 року перебуває у фактичному користуванні Комунального підприємства "Теплоенергетик". Вказані обставини не заперечуються також позивачем у справі згідно пояснень від 02.03.2017 р. (а.с. 93-96).
Разом з цим, у розумінні положень підпункту 14.1.73 пункту 14.1. статті 14, підпункту 269.1.2. пункту 269.1 статті 269, підпункту 270.1.1. пункту 270.1. статті 270, пунктів 287.1., 287.7. статті 287 Податкового кодексу України обов'язок з оплати орендної плати за землю виникає у землекористувачів (юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди) з моменту набуття (переходу) в установленому законом порядку права користування земельною ділянкою та триває до моменту припинення (переходу) цього права (крім випадків, коли фактичне користування земельною ділянкою здійснюється після закінчення права користування).
Згідно статті 125 Земельного кодексу України в редакції, чинній на час укладення між сторонами Договору від 15.12.2005, право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.
Відповідно до частини 1 статті 32 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі припиняється в разі: закінчення строку, на який його було укладено; викупу земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря; смерті фізичної особи - орендаря, засудження його до позбавлення волі та відмови осіб, зазначених у статті 7 цього Закону, від виконання укладеного договору оренди земельної ділянки; ліквідації юридичної особи - орендаря; відчуження права оренди земельної ділянки заставодержателем; набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці; припинення дії договору, укладеного в рамках державно-приватного партнерства (щодо договорів оренди землі, укладених у рамках такого партнерства).
Таким чином, припинення відповідачем користування цілісним майновим комплексом, не є підставою для автоматичного припинення Договору оренди землі від 11.10.2007 № 656.
За правилами статті 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути розірваний або змінений за рішенням суду на вимогу однієї зі сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладанні договору.
За правилами частини 1 статті 32 Закону України "Про оренду землі" на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
У відповідності зі статтею 141 Земельного кодексу України підставою припинення права користування земельною ділянкою є, зокрема, систематична несплата земельного податку або орендної плати.
Відповідно до інформації Кіровоградської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Кіровоградській області, наданої на запит господарського суду та викладеної в листі від 23.02.2017 № 2757/10/11-23-17-00 (а.с. 89), станом на 22.02.2017 податкова заборгованість ДП "Теплоенергоцентраль" ТОВ "Високі енергетичні технології" по орендній платі з юридичних осіб відсутня. 25.11.2014 прийнято рішення № 3266-25 про списання безнадійного податкового боргу на підставі ст. 101 гл. 9 розділу ІІ Податкового кодексу України в розмірі 132672,09 грн. ДП "Теплоенергоцентраль" ТОВ "Високі енергетичні технології" з 2010 року та по теперішній час податкові декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності) до ОДПІ не подавались.
Таким чином, матеріалами справи підтверджується невиконання ДП "Теплоенергоцентраль" ТОВ "Високі енергетичні технології" умов Договору оренди землі від 11.10.2007 № 656 щодо сплати орендної плати та згідно інформації податкового органу така несплата є систематичною. Списання податкового боргу (орендної плати) не виключає встановлені обставини несплати відповідачем орендних платежів за Договором.
Наведене вище є підставою для розірвання Договору оренди землі від 11.10.2007 № 656 згідно з нормами статті 141 Земельного кодексу України, статті 32 Закону України "Про оренду землі", статті 651 Цивільного кодексу України, у зв'язку з чим позовні вимоги у даній справі підлягають задоволенню повністю.
Судовий збір за правилами статті 49 Господарського процесуального кодексу України покладається на відповідача.
Керуючись статтями 32-34, 44, 49, 75, 82-85, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Розірвати договір оренди землі від 11.10.2007 року, укладений між Кіровоградською міською радою та Дочірнім підприємством "Теплоенергоцентраль" товариства з обмеженою відповідальністю "Високі Енергетичні Технології", який зареєстрований у Кіровоградській філії Державного підприємства Центру Державного земельного кадастру при Держкомземі України по земельних ресурсах, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 13.12.2007 за № 191.
Стягнути з ОСОБА_1 підприємства "Теплоенергоцентраль" товариства з обмеженою відповідальністю "Високі енергетичні технології" (25002, м. Кіровоград, вул. Енергетиків, 20, ідентифікаційний код 32718692) на користь Кіровоградської міської ради (25022, м. Кіровоград, вул. Велика Перспективна, 41, ідентифікаційний код 26241020) - 1378 грн. 00 коп. судового збору.
Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Згідно частиною 5 статті 85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.
Повне рішення складено 14.03.2017 р.
Суддя С.Б. Колодій