Постанова від 09.03.2017 по справі 807/96/17

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 березня 2017 рокум. Ужгород№ 807/96/17

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Рейті С.І.

при секретарі судового засідання Кречко Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Вільховецької сільської ради об'єднаної територіальної громади до Тячівського районного відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області про визнання протиправною та скасування постанови, -

ВСТАНОВИВ:

У відповідності до ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 9 березня 2017 року проголошено вступну та резолютивну частини Постанови. Постанова в повному обсязі складена 14 березня 2017 року.

Вільховецька сільська рада об'єднаної територіальної громади (далі - позивач) звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Тячівського районного відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області (далі - відповідач), яким просить визнати протиправною і скасувати постанову старшого державного виконавця Тячівського районного відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області від 08.12.2016 року про накладення на Вільховецьку сільську раду Тячівського району штрафу у розмірі 5100 грн., та зобов'язати Тячівський районний відділ Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області винести постанову про закінчення виконавчого провадження № 52994873 з виконання виконавчого листа № 307/2222/16-а, виданого Тячівським районним судом Закарпатської області.

Ухвалою судді від 9 березня 2017 року позовну заяву Вільховецької сільської ради об'єднаної територіальної громади до Тячівського районного відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання винести постанову про закінчення виконавчого провадження - залишено без розгляду в частині вимог про зобов'язання винести постанову про закінчення виконавчого провадження.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що постановою старшого державного виконавця Тячівського районного відділу ДВС Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області від 28.11.2016 року відкрито виконавче провадження № 52994873 з виконання виконавчого листа Тячівського районного суду № 307/2222 про зобов'язання Вільховецької сільської ради Тячівського району в місячний строк з дня набрання законної сили постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 09.11.2016 року, розглянути питання і прийняти рішення про внесення змін до сільського бюджету Вільховецької об'єднаної територіальної громади на 2016 рік в частині між бюджетних трансфертів щодо передачі з бюджету Вільховецької об'єднаної територіальної громади до Тячівського районного бюджету Закарпатської області коштів медичної субвенції з Державного бюджету України на 2016 рік для надання вторинної медичної допомоги жителям Вільховецької об'єднаної територіальної громади, в розмірі не менше фактичних витрат на таку допомогу в 2016 році. Пунктом 2 постанови від 28.11.2016 року зазначено виконати рішення протягом 10 днів. У зв'язку з невиконанням боржником рішення суду, 08.12.2016 року постановою старшого державного виконавця Тячівського районного відділу ДВС Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області на Вільхівську сільську раду об'єднаної територіальної громади накладено штраф у розмірі 5100,00 грн. Вільховецька сільська рада об'єднаної територіальної громади вважає штраф за невиконання судового рішення у сумі 5100,00 грн., було накладено не законно і безпідставно, у зв'язку з чим, постанова старшого державного виконавця Тячівського районного відділу ДВС Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області від 08.12.2016 року підлягає визнанню протиправною та скасуванню.

09.03.2017 року до суду надійшла заява позивача про розгляд справи за його відсутності та у відповідності до ст. 122 КАС України розгляд справи проведено за відсутності представника позивача, на підставі наявних в матеріалах справи доказів.

В судове засідання представник відповідача не з'явився, не повідомив суд про причини неприбуття, хоча належним чином повідомлявся про дату, час та місце розгляду адміністративної справи, відтак, у відповідності до ст. 128 КАС України розгляд справи проведено за відсутності представника відповідача, на підставі доказів наявних в матеріалах справи.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновків про задоволення адміністративного позову, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, постановою Тячівського районного суду Закарпатської області від 05 вересня 2016 року у адміністративній справі за позовом Закарпатської обласної державної адміністрації, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: комунальний заклад «Тячівська районна лікарня № 1», комунальний заклад «Тячівська районна поліклініка», комунальний заклад «Нересницька дільнична лікарня», фінансове управління Тячівської районної державної адміністрації Закарпатської області та відділ охорони здоров'я Тячівської районної державної адміністрації Закарпатської області до Вільховецької сільської ради, про визнання незаконним і нечинним рішення Вільховецької сільської ради від 25 грудня 2015 року № 52 «Про сільський бюджет об'єднаної територіальної громади на 2016 рік» (зі змінами) та зобов'язання вчинити певні дії, позовні вимоги задоволено частково, зокрема, визнано незаконним і нечинним з дня набрання даною постановою законної сили рішення Вільховецької сільської ради Тячівського району Закарпатської області від 25 грудня 2015 року «Про сільський бюджет об'єднаної територіальної громади на 2016 рік» (з наступними змінами) та зобов'язано Вільховецьку сільську раду Тячівського району Закарпатської області в місячний строк з дня набрання даною постановою законної сили повторно розглянути і прийняти рішення про сільський бюджет об'єднаної територіальної громади на 2016 рік з дотримання положень п.п.1, 4, 6, 7, ч.1 ст.7, ст.ст. 82, 86 Бюджетного кодексу України та ст.ст. 7, 8 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я», вирішивши питання про передачу з бюджету Вільховецької сільської ради (об'єднаної територіальної громади) Тячівського району Закарпатської області, за рахунок коштів медичної субвенції з Державного бюджету України на 2016 рік, Тячівському районному бюджету міжбюджетного трансферу для надання вторинної медичної допомоги жителям Вільховецької об'єднаної територіальної громади.

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 09 листопада 2016 року, апеляційну скаргу Вільховецької сільської ради задоволено частково, постанову Тячівського районного суду Закарпатської області від 05 вересня 2016 року в адміністративній справі за позовом Закарпатської обласної державної адміністрації до Вільховецької сільської ради, про визнання незаконним і нечинним рішення, зобов'язання вчинити певні дії - скасовано та прийнято нову постанову. Позовні вимоги Закарпатської обласної державної адміністрації - задоволено частково, визнано частково незаконним і нечинним з дня набрання цією постановою суду законної сили рішення Вільховецької сільської ради Тячівського району Закарпатської області № 52 від 25 грудня 2015 року «Про сільський бюджет об'єднаної територіальної громади на 2016 рік» із змінами, внесеними рішенням Вільховецької сільської ради Тячівського району Закарпатської області від 19 лютого 2016 року, від 03 червня 2016 року, від 19 липня 2016 року, в частині видатків щодо розподілу коштів медичної субвенції з Державного бюджету України на 2016 рік.

Постановою старшого державного виконавця Тячівського районного відділу ДВС Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області від 28.11.2016 року відкрито виконавче провадження № 52994873 з виконання виконавчого листа Тячівського районного суду № 307/2222 про зобов'язання Вільховецької сільської ради Тячівського району в місячний строк з дня набрання законної сили постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 09.11.2016 року, розглянути питання і прийняти рішення про внесення змін до сільського бюджету Вільховецької об'єднаної територіальної громади на 2016 рік в частині міжбюджетних трансфертів щодо передачі з бюджету Вільховецької об'єднаної територіальної громади до Тячівського районного бюджету Закарпатської області коштів медичної субвенції з Державного бюджету України на 2016 рік для надання вторинної медичної допомоги жителям Вільховецької об'єднаної територіальної громади, в розмірі не менше фактичних витрат на таку допомогу в 2016 році.

Законом України "Про виконавче провадження" визначено умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку.

Статтею 1 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які проводяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Статтею 2 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що примусове виконання рішень покладається на державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України. Примусове виконання рішень здійснюють державні виконавці, визначені Законом України "Про державну виконавчу службу".

Згідно статті 5 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець зобов'язаний вживати заходів примусового виконання рішень, встановлених цим Законом, неупереджено, своєчасно, повно вчиняти виконавчі дії.

Відповідно до вимог статті 11 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець зобов'язаний здійснювати необхідні заходи щодо своєчасного і повного виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення, у спосіб і порядок, визначені виконавчим документом.

Як вбачається із матеріалів адміністративної справи, постанова про відкриття виконавчого провадження № 52994873 була винесена державним виконавцем 28 листопада 2016 року та направлена відповідачу. У постанові про відкриття виконавчого провадження зазначено про необхідність виконання рішення протягом 10 робочих днів, тобто до 08 грудня 2016 року.

На виконання постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 09.11.2016 року у справі № 307/2222/16-а, рішенням позачергової сесії 1-го скликання Вільховецької сільської ради від 24.11.2016 року за № 293 було внесено зміни до сільського бюджету Вільховецької об'єднаної територіальної громади на 2016 рік та затверджено зміни до міжбюджетних трансфертів між Вільховецьким сільським бюджетом та іншими місцевими бюджетами на 2016 рік, згідно з якими передано з сільського бюджету до Тячівського районного бюджету кошти медичної субвенції для надання вторинної медичної допомоги населенню у сумі 1110000,00 грн. Загальна вартість фактичних витрат на надання вторинної медичної допомоги жителям Вільховецької об'єднаної територіальної громади в 2016 році складає 2609678,00 грн.

Вільховецькою сільською радою протягом 2016 року було перераховано з сільського бюджету до Тячівського районного бюджету кошти медичної субвенції за 2016 рік за надання вторинної медичної допомоги жителям Вільховецької об'єднаної територіальної громади в 2016 році у загальному розмірі 2610000,00 грн., в тому числі згідно рішень Вільховецької сільської ради № 127 від 18.03.2016 року (500000,00 грн.), № 240 від 20.09.2016 року (1000000,00 грн.) та № 293 від 24.11.2016 року (1110000,00 грн.).

08 грудня 2016 року Вільховецьким сільським головою направлено лист начальнику Тячівського РВ ДВС Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області за № 394, з якого вбачається, що станом на 28.11.2016 року постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 09.11.2016 року № 876/7222/16 виконано в повному обсязі.

В той же час, 08 грудня 2016 року старшим державним виконавцем Тячівського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції, у зв'язку з не виконанням в повному обсязі рішення суду № 307/2222 від 24.11.2016 року, винесено постанову про накладення штрафу на Вільховецьку сільську раду об'єднаної територіальної громади у розмірі 5100,00 грн.

Виходячи з вищенаведеного та враховуючи те, що постанова апеляційної інстанції набрала законної сили і є у відповідності до ч. 2 ст. 14 КАС України, обов'язковою до виконання на всій території України, суд дійшов висновку, що Вільховецька сільська рада Тячівського району вірно та в повному обсязі виконала рішення Львівського апеляційного адміністративного суду від 09.11.2016 року.

Відтак, постанова відповідача ВП № 52994873 від 08.12.2016 року про накладення штрафу за не повне виконання судового рішення була винесена передчасно, за відсутності підстав для застосування до Вільховецької сільської ради Тячівського району штрафних санкцій.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідачем не доведено правомірності оскарженої постанови, в зв'язку з чим позовні вимоги про скасування такої є обґрунтованими та підлягають до задоволення, та слід визнати протиправною та скасувати постанову старшого державного Тячівського районного відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області від 8 грудня 2016 року (ВП № 52994873) про накладення на Вільховецьку сільську раду об'єднаної територіальної громади штрафу у розмірі 5100,00 грн.

Керуючись ст. ст. 2, 17, 71, 86, 94, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов Вільховецької сільської ради об'єднаної територіальної громади до Тячівського районного відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області про визнання протиправною та скасування постанови - задовольнити повністю.

2. Скасувати постанову державного Тячівського районного відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області від 8 грудня 2016 року (ВП № 52994873) про накладення на Вільховецьку сільську раду об'єднаної територіальної громади штрафу у розмірі 5100,00 грн.

3. Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України, та може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд в порядку та строки, встановлені ст. 186 КАС України. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови (копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції).

Суддя С.І. Рейті