Постанова від 30.11.2016 по справі 804/7035/16

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 листопада 2016 р. Справа № 804/7035/16

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіКононенко О. В.

при секретаріСиниці О.Д.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Комунального закладу "Криворізька міська лікарня № 7" Дніпропетровської обласної ради" до Криворізького відділення Державної інспекції з енергетичної і теплової енергії у Дніпропетровській області про скасування постанови, -

ВСТАНОВИВ:

24.10.2016 року Комунальний заклад «Криворізька міська лікарня № 7» Дніпропетровської обласної ради» звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою, в якій просить скасувати постанову старшого державного інспектора - начальника Криворізького відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Дніпропетровській області Корчевського Андрія Віталійовича № 25/19-90-29 від 14.09.20016 року про накладення на штрафу за порушення законодавства про електроенергетику.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що він лікарня є комунальним закладом та зверталась до виконкому Криворізької міської ради та департаменту ГУОЗ Дніпропетровської обласної державної адміністрації для вжиття заходів щодо усунення порушень зазначених в приписі від 26.12.2013 року № 01/11-61-031, однак на звернення надходили відповіді про те, що видатки на придбання обладнання не є першочерговими.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи без його участі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, вважає за необхідне задовольнити позов, з наступних підстав.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 23.12.2013 року Криворізьким відділенням Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Дніпропетровській області за результатами перевірки видано припис № 01/11-61-031 про необхідність забезпечення резервними джерелами живлення хірургічні, реанімаційні відділення лікарні.

09.09.2016 року відповідачем проведено позапланову перевірку Комунального закладу «Криворізька міська лікарня № 7» Дніпропетровської обласної ради», щодо виконання вимог припису від 26.12.2013 року № 01/11-61-031.

За результатами проведення перевірки складено акт № 25/19-61-28, в якому зазначено, що встановлено ухилення від виконання вимог пункту 1 припису від 26.12.2013 року № 01/11-61-031, а саме щодо необхідності забезпечення резервними джерелами живлення хірургічні, реанімаційні відділення лікарні.

На підставі зазначеного акта перевірки 14.09.2016 року старшим державним інспектором - начальником Криворізького відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Дніпропетровській області Корчевським Андрієм Віталійовичем, у відповідності до статті 27 Закону України "Про електроенергетику", прийнято постанову № 25/19-90-29 про накладення на позивача штрафу в сумі 1700 грн. за невиконання вимог пункту 1 припису від 26.12.2013 року № 01/11-61-031.

Згідно статті 9 Закону України "Про електроенергетику" державний нагляд (контроль) в електроенергетиці здійснюється центральним органом виконавчої влади з державного енергетичного нагляду.

Частиною 3 статті 9 Закону України "Про електроенергетику" визначено, що способом здійснення державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є проведення центральним органом виконавчої влади з державного енергетичного нагляду відповідних обстежень, перевірок, оглядів, інспектування щодо енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії у порядку, визначеному Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Відповідно до абзацу 1 пункту 1 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 7 серпня 1996 року №929 (далі - Положення), державний енергетичний нагляд за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).

Пунктом 11 Положення визначено, що Держенергонагляд має право: застосовувати до суб'єктів господарювання штрафні санкції у порядку, визначеному законодавством; вимагати від суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії усунення порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії; надавати (надсилати) суб'єктам електроенергетики, суб'єктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обов'язкові для виконання приписи, розпорядження та інші розпорядчі документи щодо усунення порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії.

Відповідно до частини 3 статті 27 Закону України "Про електроенергетику" суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади з державного енергетичного нагляду та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Аналіз наведених норм чинного законодавства свідчить про те, що суб'єкт господарювання несе відповідальність у вигляді штрафних санкцій, які накладаються постановою про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання. При цьому, обов'язковою умовою є ухилення від виконання або несвоєчасне виконання умов припису.

Матеріали справи свідчать, що спірна постанова була винесена за невиконання Комунальним закладом «Криворізька міська лікарня № 7» Дніпропетровської обласної ради» вимог припису від 26.12.2013 №01/11-61-031, що полягає у незабезпечення резервними джерелами живлення хірургічні, реанімаційні відділення лікарні згідно ПУЕ (1986) Розділ І пункт: 1.2.17.

З матеріалів справи вбачається, що Комунальний заклад «Криворізька міська лікарня № 7» Дніпропетровської обласної ради» є неприбутковою медичною установою, що фінансується виключно з державного бюджету, власником якої є Дніпропетровська обласна рада, що підтверджується копією статуту.

З метою виконання вимог припису від 26.12.2016 року позивач неодноразово звертався з листами (а.с. 20-32) до управління охорони здоров'я виконкому Криворізької міської ради та департаменту охорони здоров'я Дніпропетровської обласної державної адміністрації з проханням про виділення коштів на придбання та встановлення АБЖ у відділеннях, проте коштів виділено не було.

Таким чином, на час винесення спірної постанови, позивачем вживалися заходи на виконання припису від 26.12.2013 року № 01/11-61-031, проте кошти виділені не були.

Суд вважає, що позивач був позбавлений можливості виконати припис від 26.12.2013 року № 01/11-61-031 через наявність об'єктивних обставин, а не внаслідок волевиявлення та свідомого ухилення, а отже відсутня вина позивача у невиконанні припису.

За таких обставин суд дійшов висновку, що постанова № 25/19-90-29 від 14.09.20016 року прийнята без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення та без дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямовані ці рішення.

Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Комунального закладу "Криворізька міська лікарня № 7" Дніпропетровської обласної ради" до Криворізького відділення Державної інспекції з енергетичної і теплової енергії у Дніпропетровській області про скасування постанови задовольнити.

Скасувати постанову Криворізького відділення Державної інспекції з енергетичної і теплової енергії у Дніпропетровській області від 14.09.2016 року № 25/19-90-29.

Стягнути з Криворізького відділення Державної інспекції з енергетичної і теплової енергії у Дніпропетровській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь Комунального закладу "Криворізька міська лікарня № 7" Дніпропетровської обласної ради" судовий збір в сумі 1378 грн.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя О.В. Кононенко