Постанова від 28.02.2017 по справі 332/4075/16-а

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 лютого 2017 року справа № 332/4075/16-а(2-а/332/176/16)

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Чумака С. Ю.

суддів: Гімона М.М. Юрко І.В.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Заводському району на постанову Заводського районного суду м. Запоріжжя від 20 грудня 2016 року у справі № 332/4075/16-а (2-а/332/176/16) за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Заводському району про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду з позовом, в якому просила:

- визнати неправомірними дії відповідача щодо перерахунку у квітні 2016 року ОСОБА_1 житлової субсидії з жовтня 2015 року по березень 2016 року та утримання житлової субсидії з жовтня 2015 року по березень 2016 року по послугам у розмірі 2667,79 грн. ;

- зобов'язати відповідача скасувати утримання житлової субсидії з жовтня 2015 року по березень 2016 року по послугам у розмірі 2667,79 грн.

Постановою Заводського районного суду м. Запоріжжя від 20 грудня 2016 року позовні вимоги задоволено.

Не погодившись з таким судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.

Сторони в судове засідання не з'явились, про час, дату та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Колегія суддів розглянула справу відповідно до вимог ст. 197 КАС України в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 з 29.11.2011 року зареєстрована та постійно мешкає за адресою: АДРЕСА_1.

Разом із нею за вказаною адресою зареєстровані та мешкають її діти: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2; ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3; ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4.

З 07.10.2015 року позивач перебуває на обліку у Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, як «Багатодітна родина» у зв'язку із народженням третьої дитини (користується пільгами).

З листопада 2012 року ОСОБА_1 призначена житлова субсидія.

19.05.2015 року позивач звернулася до відповідача для призначення житлової субсидії.

08.09.2015 року згідно рішення комісії (протокол № 23 від 04.06.2015 року) ОСОБА_1 призначено житлову субсидію з травня 2015 року по квітень 2016 року включно.

У квітні 2016 року відповідачем здійснено перерахунок житлової субсидії позивачу з березня 2016 року у зв'язку з тим, що з жовтня 2015 року вона набула право на отримання пільги на житлово-комунальні послуги, як «Багатодітна родина», розмір пільги складає 50 %.

В результаті перерахунку сума утриманої житлової субсидії за період з жовтня 2015 року по березень 2016 року по послугам складає: 2 667,79 грн. (утримання житла - 123,27 грн., центральне опалення - 1165,73 грн.. централізоване постачання холодної води - 147,67 грн., центральне постачання гарячої води - 517,45 грн., центральне водовідведення - 172,98 грн., газопостачання - 193.79 грн., електропостачання -275,35 гри., вивезення твердих побутових відходів - 71,55 грн.).

Відповідно до листа відповідача від 04.11.2016 року № 01/1/01-21/5641 сума заборгованості виникла внаслідок сплати позивачем обов'язкової частки платежу не в повному обсязі та не виконання вимог законодавства. Позивачем порушено п. 15 Положення «Про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», яким зобов'язано громадян, яким призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, щомісячно сплачувати свою обов'язкову частку витрат на оплату цих послуг. Також порушено п. 14 Положення «Про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого га рідкого пічного побутового палива», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», яким зобовязано громадян протягом місяця повідомляти управління про зміну складу зареєстрованих осіб.(а.с. 17-19)

Не погоджуючись з вказаним рішенням позивач звернулася до суду.

При вирішенні справи колегія суддів виходить з наступного.

Призначення громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива здійснюється управлінням відповідно до норм чинного законодавства України, а саме. Постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 р. № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», якою затверджено Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі Положення).

Згідно п. 4 Положення субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги, скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами і обсягом визначеного Кабінетом Міністрів України обов'язкового відсотка платежу.

У разі призначення субсидії, пільги з оплати житлово-комунальних послуг та придбання твердого палива і скрапленого газу особам, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні (будинку), у період її отримання не нараховуються. Інформація про зазначених осіб подається підприємствам-виробникам/виконавцям житлово комунальних послуг та вноситься до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги.

Вказаний п. 7 Положення передбачає, що субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову службу.

Кількість зазначених осіб визначається на початок місяця, в якому надійшло звернення за призначенням субсидії, а у разі повторного призначення субсидії на наступний період - на початок місяця, з якого призначається субсидія.

Згідно п. 13 Положення для призначення субсидії громадянин подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії за встановленими нормами.

Відповідно до п. 14 субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону, але не більше ніж на 12 місяців.

Рішення районної, районної у мм. Києві і Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради або комісії, яка ними утворюється, про призначення в окремих випадках субсидії переглядається у разі зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні (будинку), якщо будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив послуги (одноразово) з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) звязку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов'язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень. У разі відсутності змін розрахунок субсидії на наступний період здійснюється структурним підрозділом з питань соціального захисту населення без повторного прийняття рішення районної, районної у мм. Києві і Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради або комісії, яка ними утворюється.

Громадянин, якому призначено субсидію, зобов'язаний протягом місяця поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (орендарі - про осіб, які фактично проживають), їх соціального статусу, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання, виконавців житлово-комунальних послуг, купівлю товарів або оплату послуг, передбачених підпунктом 5 пункту 5 цього Положення, шляхом подання відповідних документів.

Перерахунок субсидії в межах установленого строку її призначення - без звернення громадян здійснюється у разі:

- зміни цін і тарифів на послуги, для оплати яких призначено субсидію;

встановлення Кабінетом Міністрів України нового розміру частки витрат громадян на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива;

- встановлення рішенням виконавчого органу сільської, селищної,міської ради або місцевої держадміністрації дати початку (закінчення) опалювального періоду, що відрізняється від дати початку (закінчення) опалювального сезону, на який розраховується субсидія, визначеної цим пунктом;

- отримання за запитом уточненої інформації про склад зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами, доходи осіб, зазначених у пункті 7 цього Положення (крім субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива);

- проведення перерахунку розміру плати за житлово-комунальні послуги в разі їх ненадання або надання не в повному обсязі (за інформацією управителя багатоквартирного будинку, житлово-експлуатаційних організацій, житлово-будівельних (житлових) кооперативів, об'єднань співвласників багатоквартирного будинку та організацій, що надають житлово-комунальні послуги);

- зміни соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами;

- нарахування плати за послугу з централізованого опалення у разі відсутності засобів обліку теплової енергії з урахуванням фактичної температури зовнішнього повітря відповідно до пунктів 40-48 Правил надання послуг з централізованого опалення,постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 р. N 630 (630-2005-п ).

Відповідно до п. 20 Положення надання раніше призначеної субсидії припиняється: у разі отримання структурним підрозділом з питань соціального захисту населення за запитом інформації про збільшення чисельності зареєстрованих у житловому приміщенні осіб - з місяця, що настає за місяцем, в якому відбулися зміни; (п. 20 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМУ № 635 (635-2016-п) від 08.09.2016 ). У разі коли через несплату громадянином вартості фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії надання субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг припинено, громадянин набуває право на її призначення на наступний період після подання документів, що підтверджують погашення заборгованості, яка виникла за період отримання субсидії. (п.20 доповнено абзацом згідно з Постановою КМУ № 765 (765-2007-п) від 23.05.2007; із змінами, внесеними згідно з Постановами № 774 (774-2011-п) від 06.07.2011, N 319 (319-2016-п ) від 27.04.2016).

Проте, як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 в повному обсязі виконувала свій обов'язок з оплати обов'язкової частки витрат на оплату житлово-комунальних послуг, що підтверджується розрахунковими документами за період квітень 2015 року по квітень 2016 року. ( а.с. 22-43)

Водночас, абзацом 2 п. 4 Положення встановлено, що «у разі призначення субсидії пільги з оплати житлово-комунальних послуг та придбання твердого палива і скрапленого газу особам, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні (будинку), у період її отримання не нараховуються» набув чинності згідно з Постановою КМУ № 319 (319-2016-п) від 27.04.2016 року. Тобто, на час призначення житлової субсидії та у період її надання вказана норма не діяла.

п. 20 Положення місить вичерпний перелік обставин, коли надання раніше призначеної субсидії припиняється. Припинення надання житлової субсидії з підстав збільшення чисельності зареєстрованих у житловому приміщенні осіб набули чинності згідно з Постановою КМУ № 635 (635-2016-п) від 08.09.2016 року, з підстав несплати громадянином вартості фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії набуло чинності згідно з Постановою КМУ № 319 (319-2016-п) від 27.04.2016 року. Тобто, на час призначення житлової субсидії та у період її надання вказані норми не діяла.

Крім того, безпідставними є посилання апелянта на порушення позивачем передбаченого пунктом 14 Положення № 848 обов'язку повідомляти про зміни у складі сім'ї, оскільки з матеріалів справи вбачається, що 28 вересня 2015 року відповідачем позивачу видано тимчасову довідку про статус багатодітної сім'ї, в якій в тому числі вказана і дитина позивача ОСОБА_4, що народилась 4 вересня 2015 року. Також у вказаній довідці зазначено про право позивача на пільги, передбачені Законом України «Про охорону дитинства», зокрема, і щодо 50-відсоткових знижок за користування комунальними послугами. (а.с. 6). Таким чином, позивач одразу після народження третьої дитини повідомила відповідача про цей факт, що виключає її відповідальність за подальші дії чи бездіяльність відповідача з питань обчислення розміру субсидії.

Також колегія суддів зазначає про відсутність взагалі будь-якої шкоди для бюджетних коштів, оскільки як субсидія, так і пільги по оплаті комунальних послуг відшкодовуються постачальникам цих послуг державою і це відшкодування або його частина не можуть покладатись на позивача.

Отже, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, з яким погоджується колегія суддів, що відповідачем протиправно враховуючи положення п. 14, 15 Положення здійснено утримання з позивача житлової субсидії у розмірі 2667,79 грн.

Крім того, згідно частин 2, 3 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Як вбачається з позовних вимог викладених позивачем у своєму позові, останній просить зобов'язати відповідача скасувати утримання житлової субсидії, що в повному обсязі задоволено судом першої інстанції.

Разом з тим, колегія суддів апеляційної інстанція зазначає, що неможливо скасувати «утримання» як дію, оскільки скасуванню підлягає рішення суб'єкта владних повноважень на підставі якого безпосередньо здійснено утримання житлової субсидії, а відтак відновлення порушеного права позивача підлягає саме шляхом скасування вказаного рішення щодо утримання з позивача житлової субсидії з жовтня 2015 року по березень 2016 року по послугам у розмірі 2667,79 грн.

За таких обставин колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно по суті прийняв рішення про задоволення позовних вимог, але з помилковим застосуванням норм матеріального права, у зв'язку з чим постанова суду підлягає змін.

На підставі викладеного, керуючись ст. 195, 197, 198, 201, 205, 207, 211, 212, 254 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Заводському району - задовольнити частково.

Постанову Заводського районного суду м. Запоріжжя від 20 грудня 2016 року у справі № 332/4075/16-а (2-а/332/176/16) - змінити.

В абзаці третьому резолютивної частини після слова «скасування» доповнити словами «рішення щодо».

В іншій частині постанову суду залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції, прийнята в порядку письмового провадження, набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили.

Головуючий: С.Ю. Чумак

Суддя: М.М.Гімон

Суддя: І.В. Юрко