Постанова від 01.03.2017 по справі 804/7256/16

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 березня 2017 рокусправа № 804/7256/16

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Олефіренко Н.А.

суддів: Білак С.В. Шальєвої В.А.

за участю секретаря судового засідання: Лащенко Р.В.

За участю представників:

Позивача - ОСОБА_1( довіреність від 07.10.2016 року)

Відповідача Дубов Д.О. ( довіреність від 06.02.2016 року № 313/10)

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпрі апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області

на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09 грудня 2016 року

у справі № 804/7256/16

за позовом ОСОБА_3

до Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області

про визнати протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом визнати протиправним рішення Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області від 18.10.2016 року № 14275/9/04-66-13-01-30 про відмову у поверненні надміру сплачених ОСОБА_3 коштів із земельного податку в 2016 році та зобов'язати Державну податкову інспекцію у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області підготувати та направити до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області висновок про повернення суми надміру сплачених коштів з земельного податку з фізичних осіб в 2016 році в розмірі 70 119, 12 грн. на р/р НОМЕР_1 у КБ "Приват Банк", МФО банку 305299.

Позов обґрунтовано тим, що на підставі статті 43 Податкового кодексу України 16 вересня 2016 року позивачем було направлено до ДПІ у Красногвардійському районі м.Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області заяву про повернення надміру сплачених коштів у розмірі 70119,12 грн. на особистий розрахунковий рахунок. Рішенням ДПІ у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області від 18.10.2016 року № 14275/9/04-66-13-01-30 у поверненні надміру сплачених коштів, сплачених по земельному податку за 2016 рік, ОСОБА_3 було відмовлено.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.12.2016 року позов задоволено в повному обсязі.

ДПІ не погодившись з вищезазначеним рішенням, звернулося до суду з апеляційною скаргою, відповідно до якої вважає оскаржуване рішення таким що винесено без дослідження та всебічного з'ясування обставин справи, з порушенням норм матеріального права з тих підстав, що судом не взято до уваги приписи статтею 55,56 Податкового кодексу України щодо оскаржень прийнятих рішень податковим органом. Відповідно до п.55.1 ст.55 Податкового кодексу України податкове повідомлення рішення про визначення суми грошового зобов'язання платника податків або будь-яке інше рішення контролюючого органу може бути скасоване контролюючим органом вищого рівня під час проведення процедури його адміністративного оскарження та в інших випадках у разі встановлення невідповідності таких рішень актам законодавства. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили. ДПІ у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська прийнятті податкові повідомлення рішення №699-1302 від 21.06.2016 року про визначенні грошового зобов'язання у розмірі 65 644 грн.96 коп. та №850-1302 від 14.07.2016 року про визначення грошового зобов'язання у розмірі 29 673 грн.06 коп. Правом на оскарження зазначених податкових повідомлень рішень позивач не скористався, а отже зазначені грошові зобов'язання є узгодженими, чинними, а тому підлягають сплаті до бюджету. Платіжними дорученнями від 02.08.2016 року та від 25.08.2016 року ОСОБА_3 суми зазначені в податкових повідомленнях рішеннях сплатив в повному обсязі. До того ж судом не взято до уваги поняття визначене Податковим кодексом щодо надмірно сплачених грошових зобов'язань та їх повернення.

Заперечуючи проти апеляційної скарги, позивач, посилаючись на її безпідставність, просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін, як законне та обґрунтоване.

Представник відповідача в судовому засіданні апеляційну скаргу підтримав в повному обсязі, просив вимоги, що в ній викладені, задовольнити.

Представник позивача в судовому засіданні заперечував проти апеляційної скарги, просив вимоги, що в ній викладені, не задовольняти.

Відповідно до ч. 1 ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, а постанову суду першої інстанції скасувати, з наступних підстав.

Під час апеляційного перегляду справи встановлено, що на підставі договорів купівлі-продажу позивачу належать частини нежитлового приміщення за адресою: Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Ударників, буд.27, які розміщуються на земельних ділянках комунальної власності у розмірі 0,1480 та 0, 0464 га відповідно.

У 2015 році позивачем було отримано податкове повідомлення-рішення за № 3209814 від 08.06.2015 року, яким визначено суму грошового зобов'язання з земельного податку з фізичних осіб в сумі 16 106,42 грн. Зазначене грошове зобов'язання було виконано в повному обсязі, що підтверджується квитанцією про оплату, яка міститься в матеріалах справи.

У 2016 році ДПІ у Красногвардійському районі М.Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області на адресу позивача було направлено податкові повідомлення-рішення від 21.06.2016 року № 699-1302 та від 14.07.2016 року № 850-1302 з земельного податку з фізичних осіб.

Згідно вищезазначених податкових повідомлень-рішень загальна сума земельного податку з фізичних осіб за 2016 рік становить 86 225,54 грн., яка також сплачена у повному обсязі згідно квитанцій.

При обчисленні грошового зобов'язання за 2016 рік та формуванні оспарюваних податкових повідомлень рішень, ДПІ у Красногвардійському районі м.Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області виходила з того, що базова вартість 1кв.м землі у м.Дніпропетровську з 01.01.2016 року становить 306 грн.35 коп. на підставі рішення Дніпропетровської міської ради від 15.07.2016 року №4/65 «Про затвердження нормативно грошової оцінки земель м.Дніпропетровська», яким з 01.01.2016 року введено вдію нормативно грошову оцінку земель м.Дніпропетровська базовою вартістю 1кв.м -306грн.35 коп. та з урахуванням відповідних змін від 27.04.2016 року внесених рішенням Дніпропетровської міської ради №5/7, з метою встановлення відповідних коефіциєнтів індексації визначено, нормативно грошову оцінку земель м.Дніпропетровська, базовою вартістю 1кв.м землі-306 грн.35 коп., визначену станом на 01.01.2016 року.

Дніпропетровською міською радою прийнято рішення від 15.07.2015 року №3/65 «Про внесення змін до рішення міської ради від 27.12.2010 року №5/6»Про місцеві податки та збори на території міста «, яким встановлено, що воно набирає чинності з 01.01.2016 року та додатком 2 до якого встановлені ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку.

Станом на 20.04.2016 року Бабушкінським районним судом м.Дніпропетровська винесено постанову, якою рішення Дніпропетровської міської ради від 15.07.2015 року №3/65 «Про місцеві податки і збори на території міста» скасовано.

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 06.07.2016 року постанова Бабушкінського районного суду м.Дніпропетровська залишено без змін.

На підставі викладених обставин Позивачем було направлено до ДПІ у Красногвардійському районі м.Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області заяву про повернення надміру сплачених коштів у розмірі 70119,12 грн. на особистий розрахунковий рахунок.

Рішенням ДПІ у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області від 18.10.2016 року № 14275/9/04-66-13-01-30 у поверненні надміру сплачених коштів, сплачених по земельному податку за 2016 рік, ОСОБА_3 було відмовлено.

Саме відмову у поверненні надміру сплачених коштів, сплачених по земельному податку за 2016 рік у зв'язку із скасуванням рішення Дніпропетровської міської ради від 15.07.2015 року №3/65 «Про місцеві податки і збори на території міста» Позивач вважає ДПІ у Красногвардійському районі ГУ ДФС у Дніпропетровській області протиправною та такою, що суперечить нормам чинного податкового законодавства України.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що у зв'язку із скасуванням рішення Дніпропетровської міської ради від 15.07.2015 року №3/65 «Про місцеві податки і збори на території міста» яким встановлювалися ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку у розумінні п. 43.1 статті 43 Податкового кодексу України кошти які сплачені позивачем за спірними податковими повідомленнями рішеннями є надмірно сплаченими сумами грошового зобов'язання, а тому підлягають поверненню платнику.

Колегія суддів не погоджується з зазначеними висновками суду першої інстанції вважає їх помилковими з огляду на наступне.

Під час апеляційного перегляду справи встановлено, що на підставі договорів купівлі-продажу мені належать частини нежитлового приміщення за адресою: Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Ударників, буд.27, які розміщуються на земельних ділянках комунальної власності у розмірі 0,1480 та 0, 0464 га відповідно.

У 2015 році позивачу було вручене податкове повідомлення-рішення за № 3209814 від 08.06.2015 року, яким визначено суму грошового зобов'язання з земельного податку з фізичних осіб в сумі 16 106,42 грн. Зазначене грошове зобов'язання було виконано в повному обсязі, що підтверджується квитанцією про оплату, яка міститься в матеріалах справи.

У 2016 році ДПІ у Красногвардійському районі М.Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області на адресу позивача було направлено податкові повідомлення-рішення від 21.06.2016 року № 699-1302 та від 14.07.2016 року № 850-1302 з земельного податку з фізичних осіб. Згідно вищезазначених податкових повідомлень-рішень загальна сума земельного податку з фізичних осіб за 2016 рік становить 86 225,54 грн., яка також сплачена у повному обсязі згідно квитанцій.

Позивачем було направлено до ДПІ у Красногвардійському районі М.Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області заяву про повернення надміру сплачених коштів у розмірі 70119,12 грн. на особистий розрахунковий рахунок. Рішенням ДПІ у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області від 18.10.2016 року № 14275/9/04-66-13-01-30 у поверненні надміру сплачених коштів, сплачених по земельному податку за 2016 рік, ОСОБА_3 було відмовлено.

Відмову у поверненні надміру сплачених коштів, сплачених по земельному податку за 2016 рік позивач вважає протиправною оскільки при обчисленні грошового зобов'язання за 2016 рік та формуванні вищезазначених податкових повідомлень-рішень, ДПІ у Красногвардійському районі М.Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області виходила з того, що базова вартість 1 кв.м. землі у м. Дніпропетровську з 01.01.2016 року становить 306,35 грн., на підставі рішення Дніпропетровської міської ради від 15.07.2016 р. №4/65 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Дніпропетровська", яким з 01.01.2016р. введено в дію нормативну грошову оцінку земель м. Дніпропетровська базовою вартістю 1 кв.м. землі - 306,35 грн. та з урахуванням відповідних змін від 27.04.2016р., внесених рішенням Дніпропетровської міської ради №5/7, з метою встановлення відповідних коефіцієнтів індексації визначено, нормативну грошову оцінку земель м. Дніпропетровська, базовою вартістю 1 кв.м. землі - 306,35 грн., визначену станом на 01.01.2013р.

Відповідно до матеріалів справи Рішення Дніпропетровської міської ради від 15.07.2016 р. №4/65 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Дніпропетровська", яким з 01.01.2016р. введено в дію нормативну грошову оцінку земель м. Дніпропетровська базовою вартістю 1 кв.м. землі - 306,35 грн. прийняте на сьомий місяць (липень) 2015 року, отже не може застосовуватися у наступному 2016 (01.01.2016 - 31.01.2016) бюджетному періоді, а підлягає застосуванню в наступному за плановим бюджетному періоді-2017 (01.01.2017-31.12.2017).

Дніпропетровською міською радою прийнято рішення від 15.07.2015 року № 3/65 "Про внесення змін до рішення міської ради від 27.12.2010 року № 5/6 "Про місцеві податки і збори на території міста", яким встановлено, що воно набирає чинності з 01.01.2016 року та додатком 2 до якого встановлені ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку.

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 06.07.2016 року залишено без змін постанову від 20 квітня 2016 року по справі № 200/26369/15-а Бабушкінського районного суду м.Дніпропетровська, якою рішення Дніпропетровської міської ради від 15.07.2015 року № 3/65 "Про внесення змін до рішення міської ради від 27.12.20 1 0 року № 5/6 "Про місцеві податки і збори на території міста" - скасовано.

Вирішуючи справу по суті суд першої інстанції припустився помилки при визначені предмету спору, оскільки умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань врегульовано ст. 43 Податкового кодексу України. Відповідно до пункту 43.3 статті 43 Податкового кодексу України обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

За правилами пункту 43.5 статті 43 Податкового кодексу України та п.7 Порядку взаємодії, положення якого перекликаються між собою, контролюючий орган готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

За змістом пункту 10 Порядку взаємодії, на підставі отриманих висновків відповідний орган Казначейства здійснює повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у визначеному законодавством порядку.

Аналіз вищевикладених норм матеріального права свідчить про те, що повернення надміру сплаченого податку здійснюється органом державного казначейства з дотриманням процедури та на умовах, встановлених статтею 43 Податкового кодексу України і Порядком взаємодії, на підставі заяви про повернення надміру сплаченого податку.

Водночас кошти які є спірними сплачені позивачем відповідно до податкових повідомлень рішень №699-1302 від 21.06.2016 року про визначенні грошового зобов'язання у розмірі 65 644 грн.96 коп. та №850-1302 від 14.07.2016 року про визначення грошового зобов'язання у розмірі 29 673 грн.06 коп., зазначені грошові зобов'язання є узгодженими, чинними, а тому обґрунтовано підлягають сплаті до бюджету.

Відповідно до п.55.1 ст.55 Податкового кодексу України податкове повідомлення рішення про визначення суми грошового зобов'язання платника податків або будь-яке інше рішення контролюючого органу може бути скасоване контролюючим органом вищого рівня під час проведення процедури його адміністративного оскарження та в інших випадках у разі встановлення невідповідності таких рішень актам законодавства. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.

Правом на оскарження зазначених податкових повідомлень рішень позивач не скористався.

Отже позовні вимоги задоволенню не підлягає і висновок суду першої інстанції з цього приводу є помилковим, з огляду на те, що така вимога позивача не є правильним способом захисту прав платника податків.

Отже, суд першої інстанції під час розгляду даної справи не в повному обсязі дослідив обставини, які мають значення для вирішення справи, невірно застосував норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи і відповідно до ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для скасування рішення суду першої інстанції та прийняття нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 24, 195, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області - задовольнити.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09 грудня 2016 року у справі № 804/7256/16 - скасувати та ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позову ОСОБА_3 - відмовити.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України в порядку і строки, встановлені ст. 212 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 06.03.2017 року.

Головуючий: Н.А. Олефіренко

Суддя: С.В. Білак

Суддя: В.А. Шальєва