06 березня 2017 рокусправа № 333/7282/16-а(2-а/333/46/17)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Олефіренко Н.А.
суддів: Шальєвої В.А. Білак С.В.
за участю секретаря судового засідання: Лащенко Р.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпрі апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя
на постанову Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 11 січня 2017 р.
у справі № 333/7282/16-а(2-а/333/46/17)
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя
про визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити перерахунок (донарахування) розміру пенсії,-
У грудні 2016 року ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просила визнати протиправними дії УПФУ в Комунарському районі м. Запоріжжя щодо відмови їй у перерахуванні (донарахуванні) пенсії на підставі довідок від 02.12.2016 року №№ 132, 133, виданих Головним управлінням ДФС у Запорізькій області, а також зобов'язати УПФУ в Комунарському районі м. Запоріжжя провести їй перерахунок (донарахування) розміру пенсії та у подальшому її сплачувати в розмірі 84% від сум заробітної плати з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, різниці між вислугою державного службовця та винагородою за вислугою років, інших виплат та виплатити різницю між фактично виплаченою пенсією та перерахованою (донарахованою), починаючи з 05.12.2016 року.
Постановою Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 11 січня 2017 року, позовні вимоги задоволені частково. Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя про відмову у перерахуванні (донарахуванні) ОСОБА_1 пенсії на підставі достовірних відомостей, викладених у довідках Головного управління ДФС у Запорізькій області від 02.12.2016 року № 132, 133, яке є правонаступником Головного управління Міндоходів у Запорізькій області, ДПС у Запорізькій області, ДПА в Запорізькій області, які містять інформацію про складові заробітної плати, а саме: суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, різниці між вислугою державного службовця та винагородою за вислугою років та інших виплат, які враховуються при розрахунку розміру пенсії та з яких нараховано і сплачено внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя провести перерахунок (донарахування) розміру пенсії ОСОБА_1 в розмірі 84% від сум заробітної плати (виходячи із загального стажу державної служби) з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, різниці між вислугою державного службовця та винагородою за вислугою років, інших виплат та виплатити різницю між фактично виплаченою пенсією та перерахованою (донарахованою), починаючи з 01.12.2016 року. У задоволенні іншої частини вимог відмовлено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм матеріального права, просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позову.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційних скарг і заявлених позовних вимог, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Комунарському районі Запорізької області з 01.02.2010 року і отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
05.12.2016 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідок від 02.12.2016 року №№ 132, 133, виданих Головним управлінням ДФС у Запорізькій області, в розмірі 84% сум заробітної плати (виходячи із загального стажу державної служби) з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових проблем, індексації заробітної плати, різниці між вислугою державного службовця та винагородою за вислугу років.
Листом від 19.12.2016 року вих.№293/Г-9 відповідач відмовив позивачу в проведенні перерахунку пенсії на підставі вищезазначених довідок та запропонував у разі незгоди із наданою відповіддю звернутись до суду.
Вирішуючи спір між сторонами та задовольняючи частково позов, суд першої інстанції виходив з того, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати має бути врахована при розрахунку пенсії, оскільки на них нараховувались страхові внески, які сплачувалися у повному обсязі.
Дослідивши обставини справи, колегія суддів вважає законним та обґрунтованим висновок суду першої інстанції з наступних підстав.
Відповідно до ч.2 ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, яка діяла на момент призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається у розмірі 70 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Тобто, вказаною нормою встановлено, що об'єктом обчислення розміру пенсії при призначенні пенсії для позивача є сума заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій ст.1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 року №108/95ВР встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції, яка діяла на момент призначення пенсії позивачу) визначає, що до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються:
1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із цим Законом були фактично обчислені та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески;
2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, висновок суду першої інстанції про те, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань та грошова винагорода за сумлінну безперервну працю, на які нараховувались страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування (після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування») включається до складу заробітної плати державного службовця, враховується при обчисленні розміру його пенсії, є правильним, оскільки перевага має надаватись не положенням Закону України «Про державну службу» та Закону України «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
За таких обставин колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції винесено з повним встановлення обставин по справі, яким надана вірна юридична оцінка, порушень норм матеріального та процесуального права під час апеляційного перегляду справи судовою колегією не встановлено. В межах доводів апеляційної скарги підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст.ст. 182-3,197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя - залишити без задоволення.
Постанову на постанову Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 11 січня 2017 р. у справі № 333/7282/16-а(2-а/333/46/17) - залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України та може бути оскаржена відповідно до ст. 212 КАС України.
Повний текст ухвали виготовлено 09.03.2017 року.
Головуючий: Н.А. Олефіренко
Суддя: В.А. Шальєва
Суддя: С.В. Білак