ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
01 березня 2017 року № 826/17596/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії: головуючого судді Балась Т.П., суддів: Літвінової А.В., Мазур А.С., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру
про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (далі - відповідач) в якому просив суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у видачі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям з урахуванням підвищення посадових окладів державних службовців з 01.12.2015 року;
- зобов'язати Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру видати довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям станом на 01.12.2015 року.
Ухвалою суду від 14.11.2016 року відкрито провадження у справі, закінчене підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Позивач просив здійснити розгляд справи в порядку письмового провадження.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що звертався до відповідача з приводу надання довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії, однак відповідачем безпідставно відмовлено у наданні такої.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, через канцелярію суду подав письмові заперечення, зазначивши, що у Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру відсутні законні підстави для надання довідки.
В судовому засіданні 07.12.2016 року судом ухвалено продовжити розгляд справи в порядку письмового провадження згідно ч. 6 ст. 128 КАС України.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Як вбачається із матеріалів справи, ОСОБА_1 працював на посаді заступника директора Департаменту у Державному агентстві земельних ресурсів України.
Позивач досяг пенсійного віку та 04.03.2014 був звільнений із вказаної посади у зв'язку із досягненням пенсійного віку.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 10.09.2014 № 442 Державне агентство земельних ресурсів реорганізовано та створено Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, яка є правонаступником.
Відповідно до наданих доказів ОСОБА_1 30.06.2016 року звернувся із заявою до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, в якій просив надати довідку про розмір про розмір заробітної плати працюючого державного службовця.
Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру листом від 10.10.2016 № 3-5432/0-0.26-3615/6-16 відмовлено у наданні довідки, посилаючись на те, що постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 внесено зміни, зокрема до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», відповідно до яких вилучено пункт 4 щодо порядку обчислення заробітної плати під час проведення перерахунку пенсії державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати іншим пенсіонерам на підставі документів, виданих на час перерахунку, виходячи із суми заробітної плати, яку отримує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію відповідно до рішень Кабінету Міністрів України.
Крім того, в письмових запереченнях відповідач посилається на роз'яснення Мінсоцполітики щодо надання підприємствами, установами, організаціями довідок про заробітну плату для розрахунку пенсій непрацюючим державним службовцям та зазначає, що підстави для видачі довідки відсутні.
Позивач вважає відмову у видачі довідки протиправною, а тому звернувся до суду із даним позовом.
Вирішуючи даний спір, суд виходить із наступного.
Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Законами України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII у редакціях, чинних станом на 2014 рік та 24.04.2016 р. (далі - Закон № 3723-ХІІ), «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV), постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (далі - Постанова № 865), постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (далі - Постанова № 1013), постановою Правління ПФУ «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 25.11.2005 р. № 22-1 (далі - Порядок № 22-1), постановою Правління Пенсійного фонду України «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670» від 04.09.2013 р. № 15-1 (далі - Постанова № 15-1).
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 37-1 Закону № 3723-ХІІ у редакції, яка була чинною станом на березень 2014 року, передбачалось, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набрала чинності 15.12.2015 року, виключенопункт 4 постанови № 865, якою визначався порядок перерахунку пенсій згідно із Законом у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям.
Також відповідно до постанови № 1013 внесені зміни до пункту 5 постанови № 865 та виключено підстави для перерахунку пенсій згідно з Законом. З огляду на викладене, з 01.12.2015 року підстави для проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону, та відповідно, видачі довідок про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на посадах, з яких призначено (перераховано) пенсію, форми яких затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року № 15-1, відсутні.
Відповідно до частини 2 статті 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції станом на час призначення пенсії позивачеві) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страховіи внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» передбачено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
До структури заробітної плати входять: основна та додаткова заробітні плата, а також заохочувальні й компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами й положеннями, компенсаційні та грошові й матеріальні виплати, які передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми (частина 2 статті 2 Закону).
Згідно з статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних відносин) передбачені виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються у заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Крім того, на всі складові заробітної плати нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування й вони є складовою заробітної плати та зобов'язані враховуватися при обчисленні (перерахунку) пенсії.
У свою чергу, згідно пункту 5постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних відносин) форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Постановою правління Пенсійного фонду України № 15-1 від 04.09.2013 року «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670» затверджена та введена в дію форма довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.
Вказана форма довідки містила у собі наступні складові: посадовий оклад; надбавка за ранг, або кваліфікаційний клас, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг; надбавка за вислугу років; надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови; надбавка за почесне звання «заслужений»; надбавка за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації; доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук; надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи; премія; інші виплати (винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань).
На момент подання позивачем заяви про видачу довідки про розмір заробітної плати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 30.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» виключено норму, що визначала порядок здійснення перерахунку пенсії пенсіонерам у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України.
Проте, п. 5 вказаної Постанови передбачено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Вказана постанова Кабінету Міністрів України № 865 від 30.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» не виключала права позивача на отримання довідки про заробітну плату, яку одержує державний службовець на відповідній посаді.
Також слід зазначити, що у відповідача відсутні підстави відмовляти позивачу у наданні довідки у зв'язку із відсутністю підстав для перерахунку пенсії, оскільки такі висновки відносяться виключно до компетенції пенсійного органу, у зв'язку з чим судом визнаються протиправними дії відповідача по відмові у видачі такої довідки.
Враховуючи наведені фактичні обставини справи суд приходить до переконання, що наявні достатні правові підстави для відновлення порушеного права позивача на отримання такої довідки за формою, затвердженою вказаним нормативно-правовим актом із зазначенням достовірних відомостей щодо складових заробітної плати, з якої сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, для її перерахунку з 01.12.2015 року, а тому суд приходить до переконання, що позовні в частині зобов'язання відповідача видати довідку про заробітну плату станом на 01.12.2015 року, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.
Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також усні та письмові доводи стосовно заявлених позовних вимог, суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Керуючись статтями 69-71, 86, 98, 160-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру щодо відмови ОСОБА_1 у видачі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям з урахуванням підвищення посадових окладів державних службовців з 01.12.2015 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року № 15-1.
3. Зобов'язати Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату, що надається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, із достовірними показниками заробітної плати працюючого, за аналогічною посадою в Державній службі України з питань геодезії, картографії та кадастру державного службовця станом на 01 грудня 2015 року.
4. Присудити з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 понесені ним судові витрати по сплаті судового збору в сумі 551,20 грн. (п'ятсот п'ятдесят одна гривня двадцять копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку і строки, передбачені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Т.П. Балась
Судді А.В. Літвінова
А.С. Мазур