10 березня 2017 р. м. ХерсонСправа № 821/243/17
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Василяки Д.К.
при секретарі: Собчук Є.В. за участю позивача ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_2, представника відповідача Ільченка Д.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Голови Херсонської обласної ради Мангера Владислава Миколайовича про визнання дій протиправними,
встановив:
Позивач звернувся із адміністративним позовом до Голови Херсонської обласної ради Мангера Владислава Миколайовича про визнання дій протиправними щодо винесення Розпорядження від 02 лютого 2917 року № 17 "Про покладення виконання обов'язків директора комунальної установи "Херсонський обласний центр фізичного здоров'я населення "Спорт для всіх" Херсонської обласної ради".
Ухвалою від 13.02.17 провадження у справі відкрито.
В ході розгляду справи представником відповідача заявлено клопотання про закриття провадження у справі. Клопотання обґрунтовано тим, що справа не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Позивач та його представник проти задоволення клопотання заперечували.
Заслухавши клопотання представника відповідача, думку позивача, представника позивача, дослідивши матеріали справи судом встановлено наступне: статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі - Конвенція), кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Частиною 1 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, установлено право на судовий захист і передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно п.1 ч. 2 ст. 17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Суд зазначає, що п. 15 ч. 1 ст. 3 КАС України наведено визначення поняття "публічна служба", а саме, це діяльність на державних політичних посадах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, дипломатична служба, інша державна служба, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
За правилами пункту 1 частини першої статті 15 Цивільного процесуального кодексу України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо: захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин.
Як встановлено судом з матеріалів справи, 02.02.2017 р. розпорядженням голови обласної державної адміністрації № 17 "Про покладення виконання обов'язків директора комунальної установи "Херсонський обласний центр фізичного здоров'я населення "Спорт для всіх" Херсонської обласної ради" обов'язки директора Херсонський обласний центр фізичного здоров'я населення "Спорт для всіх" покладено на ОСОБА_5
Рішенням ХІІІ сесії Херсонської обласної ради V скликання від 30.07.2007 р. № 216 припинено діяльність Херсонського обласного центру фізичного здоров'я "Спорт для всіх" шляхом перетворення його в комунальну установу "Херсонський обласний центр фізичного здоров'я населення "Спорт для всіх" Херсонської обласної ради.
Враховуючи викладене, суд вважає, що посада директора Комунальної установи "Херсонський обласний центр фізичного здоров'я населення "Спорт для всіх" Херсонської обласної ради не є посадою державного органу та його апарату, на яку покладено встановлене нормативними актами коло службових повноважень, а робота на ній не належить до службової (публічної) діяльності.
Суд звертає увагу, що позивач звернувся до суду як представник територіальної громади щодо прийняття відповідачем рішення про покладення обов'язків директора Комунальної установи "Херсонський обласний центр фізичного здоров'я населення "Спорт для всіх" Херсонської обласної ради на ОСОБА_5, тобто, з вимогами, які стосуються призначення виконуючим обов'язків директора комунального закладу роботодавцем якого є орган місцевого самоврядування.
Вищий адміністративний суд України у своїй постанові Пленуму від 20.05.2013 року №8 "Про окремі питання юрисдикції адміністративних судів" зазначив, що комунальна організація (установа, заклад) утворюється компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління (підпункт 3.4.5 пункту 3.4 розділу 3 цього Класифікатора).
Зважаючи на вказане, суд зазначає, що комунальні підприємства, установи чи організації не є суб'єктом владних повноважень у розумінні положень КАС України, а діяльність директора комунального підприємства, установи чи організації не належить до публічної служби, визначеної цим Кодексом.
Відносини з приводу призначення чи звільнення директора комунального підприємства, установи чи організації є трудовими.
Видання, відповідного акта органом місцевого самоврядування не змінює правової природи цих відносин.
Отже, спори, які виникають з приводу призначення чи звільнення директора комунального підприємства, установи чи організації, не належать до юрисдикції адміністративних судів.
За таких обставин суд приходить до висновку, що спір, який виникає із таких правовідносин, має вирішуватися в порядку цивільного судочинства.
Аналогічна правова позиція викладене в постанові Верховного Суду України від 23 червня 2015 року по справі № 21-588а15 та в постанові від 20 квітня 2016 року по справі № 802/3892/14-а.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 157 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що провадження у даній справі підлягає закриттю.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 157 КАС України,
ухвалив:
Клопотання представника відповідача - задовольнити.
Закрити провадження у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Голови Херсонської обласної ради Мангера Владислава Миколайовича про визнання дій протиправними.
Роз'яснити позивачу, що повторне звернення з такою самою позовною заявою не допускається.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Херсонський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 5-денний строк з дня її проголошення.
Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги, ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст ухвали виготовлено та підписано 13 березня 2017 року.
Суддя Василяка Д.К.
кат. 14