Справа № 815/1116/17
13 березня 2017 року м. Одеса
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Спасатель - Центр» до управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси в якому позивач просить:
- визнати незаконними дії Управління пенсійного фонду України в Приморському районі, м. Одеси;
- скасувати рішення Управління пенсійного фонду України в Приморському районі, м. Одеси № 2550, 2551 від 02.11.2012 р.
Відповідно до ч. 2 ст. 107 КАС України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі.
Адміністративний процес ініціюється через подання адміністративного позову. Адміністративний позов, згідно з пунктом 6 коментованої статті, є зверненням до адміністративного суду про захист прав, свобод та інтересів у публічно - правових відносинах. Тільки адміністративний позов, поданий відповідно до правил адміністративного судочинства, може бути підставою для відкриття провадження у адміністративній справі.
У відповідності до ч. 3 ст.106 КАС України до позовної заяви також додається документ про сплату судового збору.
У відповідності до ст. 4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно приписів ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», за подання до адміністративного суду позову майнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою встановлено ставку судового збору 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
За подання до адміністративного суду позову не майнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем, встановлено ставку судового збору 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Приписами ч. 3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Відповідні процесуальні дії за які передбачено сплату судового збору, суди здійснюють тільки після пред'явлення платником платіжного документа про сплату належної суми судового збору з підтвердженнями зарахування суми судового збору на казначейський рахунок згідно виписки з казначейського рахунку.
Крім того, суддя звертаю увагу, що Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод (РИМ, 4.XI.1950), Рекомендація щодо заходів, які полегшують доступ до правосуддя № R (81)7, прийнята Комітетом міністрів Ради Європи 14 травня 1981 року, та практика Європейського суду з прав людини під час застосування цієї Конвенції не визнають необхідність сплати судових витрат обмеженням права доступу до суду.
Європейський суд з прав людини у справах «Толстой та Милославський проти Сполученого Королівства»(Tolstoy and Miloslavsky v. the United Kingdom) від 13 липня 1995 року, "Ейрі проти Ірландії" (Airey v. Ireland) від 28 жовтня 1998 року та «Креуз проти Польщі» (Kreuz v. Poland) від 19 червня 2001 року зазначив, що він ніколи не виключав можливості того, що інтереси справедливого здійснення правосуддя можуть виправдовувати накладення фінансових обмежень на доступ особи до суду; що положення пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод про виконання зобов'язання забезпечити ефективне право доступу до суду не означає просто відсутність втручання, але й може вимагати вчинення позитивних дій у різноманітних формах з боку держави; не означає воно й беззастережного права на отримання безкоштовної правової допомоги з боку держави у цивільних спорах і так само це положення не означає надання права на безкоштовні провадження у цивільних справах. Тобто, вимога сплати зборів цивільними судами у зв'язку з поданням позовів, які вони мають розглянути, не може вважатися обмеженням права доступу до суду, яке є саме по собі таким, що суперечить пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.
Позивач не надав до суду платіжне доручення у встановленому приписами Закону України «Про судовий збір» порядку.
З урахуванням викладеного, суддя приходить до висновку, що поданий адміністративний позов не відповідає приписам КАС України.
Ухвала про залишення адміністративного позову без руху, направлялась засобами поштового зв'язку, що підтверджується "Журналом поштової корреспонденції. Поштовий реєстр ООАС суддя Потоцька Н.В. За 28.02.2017 р." та відомостями з офіційного сайту "Укрпошта" по штрихкодовому ідентифікатору 6550102616342, згідно якого 07.03.207 р. адресату повторно повідомлено про надхолження на його адресу поштового відправілення.
10.03.2017 р. до суду надійшла заява від представника позивача ОСОБА_1 до якої додана квитанція про сплату судового збору у сумі 1 600 грн.
Приписами ч. 3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
В поданому позові заявлено дві вимоги, одна має майновий характер, друга немайновий судовий збір сплачений лише за одну вимогу.
У встановлений строк позивачем не були усунені визначені в ухвалі недоліки в повному обсязі.
Згідно приписів п. 1 ч. 3 ст. 108 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо: позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху.
Відповідно до вимог п. 2 ч.1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір», сплачена сума судового збору повертається за ухвалою суду у разі повернення заяви або скарги.
Суддею встановлено, що позивачем було сплачено судовий збір за подачу адміністративного позову у сумі 1600 грн. 00 коп., за квитанцією 0.0.722169505.1 від 10.03.2017 р.
Керуючись п.1 ч. 3 ст. 108, 160 КАС України суддя, -
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Спасатель - Центр» до управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про визнання незаконними дій та скасування рішень - повернути позивачеві.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_1) суму судового збору за подання адміністративного позову за квитанцією 0.0.722169505.1 від 10.03.2017 р. у сумі 1 600 грн. 00 коп.
Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 5-денний строк з дня отримання ухвали апеляційної скарги.
Суддя Потоцька Н.В.