ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про залишення позовної заяви без руху
"09" березня 2017 р. справа № 809/378/17
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Лучко О.О., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування наказу №02-0 від 27.02.2017, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу і моральної шкоди в сумі 30000 грн.,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування наказу №02-0 від 27.02.2017, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу і моральної шкоди в сумі 30000 грн.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст.106 цього Кодексу.
Частиною 3 статті 106 КАС України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Слід зазначити, що відповідно до п.1 ч.1 статті 5 Закону України "Про судовий збір" позивач звільнений від сплати судового збору за подання до суду позовних вимог про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі.
Однак, з матеріалів адміністративного позову вбачається, що позивач крім заявлених позовних вимог про поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, просить стягнути 30000 грн. моральної шкоди.
Таким чином, вимога про стягнення з відповідача моральної шкоди в розмірі 30000 грн., є майновою.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір".
Відповідно до абз.1 ч.1 ст.3 вказаного Закону судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Згідно із ч.1 ст.2 Закону України "Про судовий збір" платники судового збору - це громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
В ч.2 ст.4 зазначеного Закону встановлюються ставки судового збору, зокрема, за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою аба фізичною особою-підприємцем становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму на одну працездатну особу.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", який вступив в дію з 01.01.2017 року, встановлено, що прожитковий мінімум для працездатних осіб в розрахунку на місяць з 1 січня 2017 року складає 1600,00 грн.
А тому позивач повинен сплатити судовий збір за зазначену позовну вимогу як за вимогу майнового характеру в розмірі - 640,00 грн.
Проте, позивачем до матеріалів позову квитанції про сплату судового збору не додано.
Відповідно до ч.1 ст.108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст.106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
В зв'язку з вищевикладеним, згідно з вимогами ч.1 ст.108 КАС України позовну заяву слід залишити без руху та надати позивачу строк, достатній для усунення вищевказаних недоліків шляхом надання квитанції про сплату судового збору.
На підставі наведеного, керуючись ч.1 ст.108 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,-
Позовну заяву ОСОБА_1 до Державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування наказу №02-0 від 27.02.2017, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу і моральної шкоди в сумі 30000 грн. - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення вказаних недоліків до 21 березня 2017 р. та роз'яснити, що в разі не усунення недоліків у вище зазначений строк позовна заява буде вважатися неподаною і повернена.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 КАС України апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Відповідно до статті 254 КАС України ухвала набирає законної сили після закінчення встановлених строків подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя /підпис/ Лучко О.О.