61022, м.Харків, пр.Науки, 5
іменем України
28.02.2017 Справа № 905/27/17
Господарський суд Донецької області у складі:
головуючий - суддя Харакоз К.С.,
за участю секретаря судового засідання Чорман О.О.,
розглянувши справу за позовом Прокуратури Донецької області, м.Маріуполь, Донецької області, в інтересах держави в особі позивача ОСОБА_1 Управління Держгеокадастру у Донецькій області, м.Костянтинівка, Донецька область,
до відповідача ОСОБА_2 товариства з обмеженою відповідальністю «ОСОБА_3 ОСОБА_4», м. Мар'їнка, Мар'їнський район, Донецька область,
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_5 районної державної адміністрації, м. Курахове, Донецька область,
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки.
За участю:
представник прокуратури Харківської області ОСОБА_6;
представник позивача - не з'явився;
представник відповідача - не з'явився;
представник третьої особи - не з'явився;
Прокуратура Донецької області, м.Маріуполь, Донецької області звернулася до господарського суду Донецької області з позовною заявою в інтересах держави в особі позивача ОСОБА_1 Управління Держгеокадастру у Донецькій області, м.Костянтинівка, Донецька область до відповідача ОСОБА_2 товариства з обмеженою відповідальністю «ОСОБА_3 ОСОБА_4», м.Мар'їнка, Мар'їнський район, Донецька область, про внесення змін до договору оренди земельної ділянки та зобов'язання зареєструвати зміни.
В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на те що позивач звертався до відповідача з пропозицією укласти додаткову угоду до договору оренди землі від 11.03.2010р. Проте, додаткова угода до договору оренди землі не укладена, що призводить до недоотримання бюджетом міської ради належних коштів.
Ухвалою суду від 12.01.2017р. порушено провадження у справі, розгляд справи призначений на 25.01.2017р.
Ухвалою суду від 25.01.2017р. розгляд справи відкладено на 09.02.2017р.
30.01.2017р. на адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву. В своєму відзиві відповідач повідомив, що вважає позовні вимоги безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.
31.01.2017р. на адресу суду від Мар'їнської районної державної адміністрації надійшли письмові пояснення. За змістом пояснень останній підтверджує викладені у позові обставини.
Ухвалою суду від 09.02.2017р. розгляд справи відкладено на 28.02.2017р.
13.02.2017р. надійшли пояснення прокурора про неможливість надання оригіналів доданих до позовної заяви документів для огляду в судовому засіданні.
У судовому засіданні 28.02.2017р. прокурор відділу прокуратури Харківської області ОСОБА_6 наполягав на задоволенні позову в повному обсязі.
Представник позивача в судове засідання 28.02.2017р. не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, витребуваних пояснень не надав.
Представник відповідача у судове засідання від 28.02.2017р. не з'явився. За змістом наданого відзиву на заперечував проти позову, в обґрунтування своїх доводів посилався на неналежність позивача; відсутність спору між сторонами у зв'язку з неотриманням звернень позивача; відсутність обов'язку зі сплати орендної плати на підставі ЗУ «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції».
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення прокурора, суд -
Розпорядженням голови Мар'їнської районної державної адміністрації від 04.03.2010р. № 108 «Про передачу в оренду земельної ділянки СТОВ «ім. Тараса Шевченка» для експлуатації господарських будівель та споруд по вирощуванню великої рогатої худоби на території Мар'їнської міської ради затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки СТОВ «ім. Тараса Шевченка» на загальну площу 22,00га, передано в оренду терміном на 20 років земельну ділянку під кадастровим номером 1423310100:03:000:1737 розташовану за адресою: м. Мар'їнка, Сільськогосподарські зони 5, 6, 7, 8, 15, 21 (за межами населеного пункту).
11.03.2010р. між Мар'їнською районною державною адміністрацією та СТОВ «ім. Тараса Шевченка» було укладено договір оренди землі, відповідно до п.п.1., 2. якого Орендодавець (позивач) надає, а Орендар (відповідач) приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення - землі, під господарськими будівлями та дворами, яка знаходиться у м. Мар'янка (за межами населеного пункту) загальною площею 22,000га, у тому числі: 3,8997га - капітальна забудова, 7,8276га - проїзди, проходи, площадки, 6,3336га - зелені насадження, 3,9391га - інші.
Згідно п.5. договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 8 267 600,00грн.
Договір укладено на 20 (сорок дев'ять) років з урахуванням ротації культур. (п.8 договору.
Пунктами 10., 11. договору встановлено, що обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції. Орендна плата вноситься щомісячно у розмірі 2 066,90 грн. не пізніше 30 числа, наступного місяця за звітним.
Розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі:
- зміни умов господарювання, передбачених договором;
- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції;
- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами;
- в інших випадках, передбачених законом.
Пункт 35. договору наголошує на тому, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
Договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації. (п.42. договору)
Договір зареєстрований у Мар'їнському РВ ДРФ ДП ЦДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 11.03.2010р. за №4АА 007291-041016300009.
Додатковою угодою від 24.12.2012р. внесено зміни та доповнення до договору оренди від 11.03.2010р.:
«п.9. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі у розмірі 1% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки, що становить 82 676,00грн. на рік.»;
«п.11. Орендна плата вноситься щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця у розмірі 6 889,67грн.».
Зазначені зміни та доповнення зареєстровано у відділі Держкомзему у Мар'їнському районі Донецької області, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 24.12.2012р. за № 142330004004089.
Відповідно до приписів статті 1 Закону України «Про оренду землі» орендою землі є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
У відповідності до частини 1 статті 15 Закону України «Про оренду землі» істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін; умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.
Згідно з ч. 2 ст. 21 Закону України «Про оренду землі» розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди, крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.
Згідно ст. 289.1 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Орендна плата за користування земельними ділянками державної та комунальної власності є регульованою ціною, яка розраховується від нормативної грошової оцінки земель, а її розмір встановлюється в договорі.
Відповідно до п. 14.1.125. ст.14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Відповідно до ч.5 ст.5 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка використовуються при визначенні розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
У постанові Верховного Суду України у справі №5009/3430/12 від 03.12.2013р. зазначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок не залежить від волевиявлення сторін договору оренди землі, а є способом регулювання державою плати за користування землею. Зміна нормативної грошової оцінки земельних ділянок не може ототожнюватися зі зміною розміру орендної плати, а є лише її передумовою. Не внесення сторонами договору оренди землі змін до його умов в частині, що встановлюються у законодавчому порядку, не звільняє сторони від обов'язку їх виконання, оскільки відповідно до положень статті 11 Цивільного кодексу України у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування»
Таким чином, орендна плата за користування земельними ділянками державної та комунальної власності є регульованою ціною, яка розраховується від нормативної грошової оцінки земель, а її розмір встановлюється в договорі.
Згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, земельна ділянка з кадастровим номером 1423310100:03:000:1737 має площу 22000га. Загальна нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яку орендує СТОВ «ім. Тараса Шевченка», становить 14 797491,03грн. У пункті 5. договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки визначена у розмірі 8 267 600,00грн.
Зміна розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки за період з моменту укладання договору оренди земельної ділянки (11.03.2010р.) до дати звернення з позовом до суду (29.12.2016р.) не відбувалась.
Частиною 2 ст. 18 Закону України «Про оцінку земель» встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7 - 10 років.
Відповідно до ст.ст. 288.5.1., 288.5.2. Податкового кодексу України річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині.
Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», положення якого набрали чинності з 01.04.2014, внесено зміни до Податкового Кодексу України та, зокрема, до ст. 288 ПК України згідно якої розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.
Частиною 1 ст. 632 Цивільного кодексу України передбачено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Згідно з нормами ст. 651 Цивільного кодексу України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Таким чином, з набранням чинності Законом «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 03.06.2008 року № 309-VI та Податкового кодексу України виникли правові підстави для внесення змін до договорів оренди земельних ділянок, укладених до набрання чинності зазначеними законодавчими актами, у частині встановлення нових ставок орендної плати за землю.
Статтею 654 Цивільного кодексу України визначено, що зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, який змінюється або розривається.
З метою внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 11.03.2010р. відділом Держгеокадастру у Мар'їнському районі Донецької області на адресу СТОВ «ім.. ОСОБА_4» 28.01.2016р. направлено повідомлення про необхідність укладення додаткової угоди у зв'язку зі збільшенням розміру орендної плати до 3% від нормативно-грошової оцінки землі.
Відповідачем вказаний лист залишений без відповіді.
Посилання відповідача на те, що будь-яких звернень він не отримував у зв'язку з чим відсутній предмет спору, а тому позовні вимоги не підлягають задоволенню, господарським судом не приймаються з огляду на наступне.
Вищий господарський суд України з цього питання сформулював правову позицію, яку виклав у постанові Пленуму від 29 травня 2013 року № 8, згідно з якою судам слід враховувати, що розмір орендної плати за землю визначається сторонами у договорі, в тому числі може визначатися шляхом встановлення відсоткового відношення до нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що відповідає чинному законодавству України, зокрема приписам ч. 1 ст. 15, ст. 21 Закону «Про оренду землі». Статтею 30 Закону «Про оренду землі» передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. При цьому надсилання відповідачеві про позицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання останнім вимог ч. 2 ст. 188 Господарського кодексу України щодо надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарського суду з позовом про зміну умов договору за наявності спору (тобто, за відсутності згоди відповідача на зміну умов договору).
Як слідує зі змісту ст. 152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його права на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Верховний Суд України у своїх постановах від 06.12.2010 по справі № 2-1/10068-2008 та від 04.07.2011 по справі № 3-66 гс 11 вважає, що нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом.
Разом з тим, ані Мар'їнська районна державна адміністрація, як орендодавець спірної земельної ділянки, ані Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області, проявляючи бездіяльність у вказаній сфері, жодного разу так і не ініціювали в судовому порядку питання перегляду розміру орендної плати перед орендарем та встановлення її розміру відповідно вимог чинного законодавства, тим самим не здійснюючи захист інтересів держави у сфері земельних відносин та наповнення місцевого бюджету, у зв'язку з чим керівник прокуратури Донецької області звернувся із даним позовом до господарського суду для захисту інтересів держави.
Виходячи зі змісту зазначених положень законодавства, у спірних правовідносинах вбачається наявність усіх складових, перелічених у ч.2 ст.652 ЦК України, наслідком чого, відповідно, є обґрунтованість внесення змін до договору.
Таким чином, вимоги позивача про внесення змін до договору оренди землі, що пов'язані зі зміною розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки (п.4. договору) та ставки орендної плати з 1% на 3 (п.7. договору) підлягають задоволенню, як обґрунтовані.
Крім того, 01.01.2013 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» № 5245-VI (офіційно оприлюднено 13.10.2012 у газеті «Голос України» № 193Д, яким внесено зміни до ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України.
Зокрема, цією статтею визначено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Отже, на теперішній час розпорядником орендованої СТОВ «ім. Тараса Шевченка» земельної ділянки є не Мар'їнська районна державна адміністрація, а Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області, з огляду на що позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Згідно зі ст. 770 ЦК України у разі зміни власника речі, переданої у найм, до нового власника переходять права та обов'язки наймодавця.
Таким чином, вимога про внесення змін до договору оренди земельної ділянки з СТОВ «ім. Тараса Шевченка» належить, за приписами ст. 122 Земельного кодексу України, ОСОБА_1 управлінню Держгеокадастру у Донецькій області.
Щодо вимоги позивача про зобов'язання сторін зареєструвати зміни до договору (додаткову угоду) відповідно до положень Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», суд зазначає наступне.
Згідно з ч.5 ст.124 Конституції України, судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Відповідно до ч.3 ст.653 ЦК України, якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили, що кореспондується з ч.5 ст.188 Господарського кодексу України.
Отже, законодавчо не встановлена вимога про реєстрацію рішення суду яким вносяться зміни до договору. Договір, в разі зміни його судом, вважається таким, що змінений з моменту набрання відповідним рішенням суду законної сили.
Крім того, предметом позову є внесення змін до договору, а не укладання додаткової угоди.
Враховуючи зазначене вище, вимога прокурора про зобов'язання сторін зареєструвати зміни до договору (додаткову угоду) задоволенню не підлягає.
За приписами статті 43 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
За таких обставин, суд вважає позовні вимоги такими що підлягають задоволенню частково.
Суд, відповідно до ч.2 ст.49 ГПК України, покладає господарські витрати на відповідача, оскільки спір виник внаслідок його неправильних дій.
Керуючись ст.ст.1, 2, 4-2, 4-3, 4-6, 12, 15, 20, 22, 28, 32-34, 36, 43, 49, 77, 82-85 ГПК України, господарський суд, -
В И Р I Ш И В :
Позовні вимоги Прокуратури Донецької області в інтересах держави в особі позивача ОСОБА_1 Управління Держгеокадастру у Донецькій області до відповідача ОСОБА_2 товариства з обмеженою відповідальністю «ОСОБА_3 ОСОБА_4» про внесення змін до договору оренди земельної ділянки та зобов'язання зареєструвати зміни - задовольнити частково.
Внести зміни до Договору оренди земельної ділянки від 11.03.2010р., укладеного між Мар'їнською районною державною адміністрацією та ОСОБА_2 товариством з обмеженою відповідальністю «ім. Тараса Шевченка», який 11.03.2010р. зареєстрований у у Мар'їнському РВ ДРФ ДП ЦДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 11.03.2010р. за №4АА 007291-041016300009:
- замінити у тексті найменування орендодавця з «Мар'їнська районна державна адміністрація» на «Головне Управління Держгеокадастру у Донецькій області (вул..Європейська (Калініна), 13. м.Костянтинівка, 85102)»
- п.9 Договору викласти в наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 3% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки»;
Зміни до договору оренди земельної ділянки від 11.03.2010р. набувають чинності з моменту набрання судовим рішенням законної сили.
Стягнути з ОСОБА_2 товариства з обмеженою відповідальністю «ОСОБА_3 ОСОБА_4» (65044, Одеська область, м. Одеса, вул. Семінарська, б. 7; код ЄДРПОУ 35888083) на користь прокуратури Донецької області (код ЄДРПОУ 25707002, місцезнаходження - 87500, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Університетська, б. 6; реквізити: р/р35216066016251, Державна казначейська служба України, МФО 820172) витрати зі сплати судового збору за подання позовної заяви у сумі 2 756,00грн.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано до Донецького апеляційного господарського суду через господарський суд Донецької області протягом десяти днів з дня його оголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 06.03.2016 року.
Суддя К.С. Харакоз