07 березня 2017 року м. Київ К/800/30678/16
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді - Загороднього А.Ф.,
суддів: Заїки М.М., Кобилянського М.Г.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Кам'янка-Бузького міського комунального підприємства «Управління житлово-комунального господарства м. Кам'янка-Бузька»
на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 17 жовтня 2016 року
у справі №446/171/14-а
за позовом Кам'янка-Бузького міського комунального підприємства «Управління житлово-комунального господарства м.Кам'янка-Бузька»
до Кам'янка-Бузької міської ради Львівської області, міського голови м. Кам'янка-Бузька Омеляна Олега Ярославовича, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12 , ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21
про визнання недійсним та скасування рішення, -
встановив:
У січні 2014 року Кам'янка-Бузьке міське КП «Управління житлово-комунального господарства м. Кам'янка-Бузька» звернулося до суду з позовом до Кам'янка-Бузької міської ради Львівської області, міського голови м. Кам'янка-Бузька Омеляна О.Я., ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21 про визнання недійсним та скасування рішення 19 сесії 6 скликання Кам'янка-Бузької міської ради Львівської області від 20 грудня 2013 року «Про припинення юридичної особи Кам'янка-Бузького міського комунального підприємства «Управління житлово-комунального господарства міста Кам'янка-Бузька».
Постановою Радехівського районного суду Львівської області від 22 березня 2016 року позов задоволено частково. Рішення міськради визнано незаконним та скасовано.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 17 жовтня 2016 року скасовано постанову суду першої інстанції та прийнято нове рішення про відмову в задоволенні позову.
Позивач, не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції звернувся з касаційною скаргою, в якій посилаючись на допущені судом порушення норм матеріального та процесуального права, просить його змінити та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Перевіривши доводи касаційної скарги, рішення судів першої та апеляційної інстанцій щодо застосування судами норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає, з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що Кам'янка-Бузьке міське комунальне підприємство «Управління житлово-комунального господарства м. Кам'янка-Бузька» створено на підставі рішення Кам'янка-Бузької міської ради Львівської області №25 від 30.04.1998 року і зареєстровано як суб'єкт підприємницької діяльності Кам'янка-Бузькою районною державною адміністрацією Львівської області.
Статутом Кам'янка-Бузького міського комунального підприємства «Управління житлово-комунального господарства м. Кам'янка-Бузька», затвердженого Кам'янка-Бузькою міською радою 21.08.2000 року та зареєстрованого Кам'янка-Бузькою районною державною адміністрацією 23.08.2000 року, передбачено, що МКП УЖКГ підпорядковане виконавчому комітету Кам'янка-Бузької міської ради і створене з метою забезпечення належної експлуатації житлового фонду, проведення поточного, вибіркового, капітального ремонту житлових будинків, проведення благоустрою міста.
20.12.2013 року на 19 сесії 6 скликання Кам'янка-Бузької міської ради було прийнято рішення №19 «Про припинення юридичної особи Кам'янка-Бузького міського комунального підприємства «Управління житлово-комунального господарства міста Кам'янка-Бузька», яким було розпочато процедуру ліквідації Кам'янка-Бузького міського комунального підприємства «Управління житлово-комунального господарства міста Кам'янка-Бузька».
Не погоджуючись із вказаних рішенням, позивач звернувся до суду та просив його скасувати.
Задовольняючи частково позов та скасовуючи рішення міськради, суд першої інстанції вказав, що відповідачем не доведено причин припинення комунального підприємства, саме рішення приймалось з порушенням процедури прийняття відповідних рішень. Крім цього, міськрада не має права скасовувати свої попередні рішення чи вносити в них зміни. Тому, спірне рішення є протиправним та підлягає скасуванню.
Натомість, скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи в позові, апеляційний суд прийшов до висновку про правомірність рішення міськради.
Колегія суддів погоджується з наведеним висновком суду апеляційної інстанції та вбачає за доцільне зазначити про таке.
Відповідно до п. 30 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, як прийняття рішень щодо відчуження відповідно до закону комунального майна; затвердження місцевих програм приватизації, а також переліку об'єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації; визначення доцільності, порядку та умов приватизації об'єктів права комунальної власності; вирішення питань про придбання в установленому законом порядку приватизованого майна, про включення до об'єктів комунальної власності майна, відчуженого у процесі приватизації, договір купівлі-продажу якого в установленому порядку розірвано або визнано недійсним, про надання у концесію об'єктів права комунальної власності, про створення, ліквідацію, реорганізацію та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідної територіальної громади.
Стаття 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачає, що до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить визначення виконавця житлово-комунальних послуг (крім послуг з централізованого опалення, послуг з централізованого постачання холодної води, послуг з централізованого постачання, гарячої води, послуг з водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем) відповідно до цього Закону в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, управління об'єктами у сфері житлово-комунальних послуг, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, забезпечення населення житлово-комунальними послугами необхідних рівня та якості, вирішення інших питань у сфері житлово-комунальних послуг відповідно до законів.
Згідно статті 57 Господарського кодексу України, установчими документами суб'єкта господарювання є рішення про його утворення або засновницький договір, а у випадках, передбачених законом, статут (положення) суб'єкта господарювання. В установчих документах повинні бути зазначені найменування суб'єкта господарювання, мета і предмет господарської діяльності, склад і компетенція його органів управління, порядок прийняття ними рішень, порядок формування майна, розподілу прибутків та збитків, умови його реорганізації та ліквідації, якщо інше не передбачено законом.
Розділом IX п.п. 9.1, 9.3 статуту Кам'янка-Бузького міського комунального підприємства «Управління житлово-комунального господарства м. Кам'янка-Бузька», затвердженого Кам'янка-Бузькою міською радою 21.08.2000 року, припинення діяльності підприємства відбувається шляхом його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, виділення, перетворення) або ліквідацію. Підприємство ліквідується у випадках: прийняття відповідного рішення Кам'янка-Бузької міської ради.
Відповідно до п.1 ч.1 статті 110 Цивільного кодексу України юридична особа ліквідується, за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.
Згідно ч.1 статті 59 Господарського кодексу України припинення діяльності суб'єкта господарювання здійснюється шляхом його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації - за рішенням власника (власників) чи уповноважених ним органів, за рішенням інших осіб - засновників суб'єкта господарювання чи їх правонаступників, а у випадках, передбачених законами, - за рішенням суду. Частина 6 вказує, що суб'єкт господарювання ліквідується: за ініціативою осіб, зазначених у частині першій цієї статті
Відповідно до частини 1 статті 60 Господарського кодексу України ліквідація суб'єкта господарювання здійснюється ліквідаційною комісією, яка утворюється власником (власниками) майна суб'єкта господарювання чи його (їх) представниками (органами), або іншим органом, визначеним законом, якщо інший порядок її утворення не передбачений цим Кодексом. Ліквідацію суб'єкта господарювання може бути також покладено на орган управління суб'єкта, що ліквідується. Частина 2 встановлює, що орган (особа), який прийняв рішення про ліквідацію суб'єкта господарювання, встановлює порядок та визначає строки проведення ліквідації, а також строк для заяви претензій кредиторами, що не може бути меншим, ніж два місяці з дня оголошення про ліквідацію.
Згідно ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, які передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на вищезазначене, судова колегія погоджується з висновками суду апеляційної інстанції про правомірність прийнятого відповідачем рішення від 20 грудня 2013 року «Про припинення юридичної особи Кам'янка-Бузького міського комунального підприємства «Управління житлово-комунального господарства міста Кам'янка-Бузька».
Таким чином, судова колегія дійшла висновку, що судом апеляційної інстанції повно і правильно встановлені фактичні обставини справи, характер правовідносин сторін і вірно застосовані до них норми матеріального права. Доводи касаційної скарги висновків суду не спростовують. За таких обставин підстав для задоволення касаційної скарги судова колегія не вбачає.
Керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ухвалив:
Касаційну скаргу Кам'янка-Бузького міського комунального підприємства «Управління житлово-комунального господарства м. Кам'янка-Бузька» відхилити.
Постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 17 жовтня 2016 року залишити без змін.
Ухвала може бути переглянута Верховним Судом України у порядку, строки та з підстав, передбачених главою третьою розділу ІV Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий А.Ф. Загородній
Судді М.М. Заїка
М.Г. Кобилянський