Постанова від 15.10.2009 по справі АС3/700-06

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15.10.09 Справа №АС3/700-06.

Господарський суд Сумської області у складі судді Левченко П.І., за участю секретаря судового засідання Ю.В.Литвиненко, розглянув матеріали справи № АС3/700-06 порушеної

за позовом : Управління комунального майна та приватизації Сумської міської ради, м. Суми

до відповідача: Регіонального відділення Фонду державного майна України по Сумській області

за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Відкритого акціонерного товариства „Сумське автотранспортне підприємство 15927”, м. Суми

за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Фізичної особи - підприємця Бакуменко Василя Володимировича, м. Суми

про визнання нечинним наказу

За участю представників сторін :

від позивача: Дудкіна Н.В., довіреність № 13/01-29 від 25.09.09.;

від відповідача: не зявився ;

від третіх осіб : 1. не з'явився ;

2. не з'явився;

Суть спору : позивач ( відповідно до уточнення позовних вимог ( а.с.82 ) просить суд визнати нечинним наказ № 432 від 09.04.1998 року Регіонального відділення Фонду державного майна України по Сумській області в частині затвердження передачі відповідно до розділу VII плану приватизації державного майна Сумського державного автотранспортного підприємства 15927 до статутного фонду відкритого акціонерного товариства „Сумське автотранспортне підприємство 15927” будівлі гуртожитку, розташованого за адресою: м. Суми, вул. Декабристів, 76 загальною площею 2445,7 кв.м.

Відповідач письмового відзиву на позовну заяву до суду не подав .

Представник третьої особи - ВАТ „Сумське автотранспортне підприємство15927” у письмовому відзиві по справі, наполягає на тому, що позивач не має права на звернення до суду з даним адміністративним позовом, оскільки суб'єкт владних повноважень має право звернутися до адміністративного суду лише у випадках, встановлених законом. На думку третьої особи жоден закон не передбачає права позивача на звернення з таким адміністративним позовом.

Третя особа - Бакуменко В.В. письмового відзиву на позовну заяву до суду не подав.

Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін та представників третьої особи , господарський суд встановив :

Відповідно до статті 2 Положення про управління комунального майна та приватизації Сумської міської ради, затвердженого рішенням Сумської міської ради «Про Положення про управління комунального майна та приватизації Сумської міської ради» від 27 квітня 2005 року № 1184-МР, функціями позивач є управління за дорученням Сумської міської ради майном територіальної громади міста Суми, пунктом 2.2 Положення управлінню надані власні повноваження, відповідно до яких позивач веде облік майна, що перебуває в комунальній власності територіальної громади міста Суми, вносить пропозиції виконавчому комітету або відповідній профільній комісії Сумської міської ради про прийняття або придбання об'єктів права у комунальну власність територіальної громади міста Суми, здійснює оформлення відповідних актів прийняття-передачі майна у комунальну власність територіальної громади міста Суми.

Наказом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Сумській області (далі - Регіонального відділення ФДМУ) № 432 від 09.04.1998 р. був затверджений План приватизації Сумського державного автотранспортного підприємства 15927 (м. Суми, Білопільський шлях, 16). Відповідно до розділів ІІ, УІІ Плану приватизації до статутного фонду Відкритого акціонерного товариства “Сумське АТП-15927” (далі -АТП-15927) ввійшов гуртожиток (вул. Декабристів, 76 в м. Суми), інвентарний № 33, залишковою вартістю 38,0 тис.грн., який повинен був використовуватися за призначенням за рахунок прибутку підприємства.

На підставі Наказу Регіонального Управління фонду державного майна України по Сумській області № 932 від 09.08.98 року до статутного фонду відкритого акціонерного товариства «Сумське автотранспортне підприємство 15927» включена будівля гуртожитку, розташованого за адресою: м. Суми, вул. Декабристів, 76. В подальшому, згідно з рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради № 189 від 02.03.2004 року «Про оформлення права власності юридичних та фізичних осіб на нежитлові та житлові приміщення і будівлі» право власності на будівлю гуртожитку загальною площею 2445,7 кв. м., житловою площею 1190,0 кв. м. по вул. Декабристів, 76 було оформлено за відкритим акціонерним товариством «Сумське автотранспортне підприємство 15927».

Позивач вважає передачу гуртожитку по вул. Декабристів, 76 до статутного фонду ВАТ «Сумське автотранспортне підприємство 15927» такою, що порушує права членів територіальної громади міста Суми та не відповідає вимогам чинного законодавства України з огляду на наступне.

Статтею 4 Житлового кодексу Української РСР встановлено, що до складу житлового фонду входять житлові будинки, а також житлові приміщення в інших будівлях. Житлові будинки і житлові приміщення в інших будівлях, що належать державі, становлять державний житловий фонд.

Статтями 127-131 Житлового кодексу РСР та пунктом 3 Примірного положення про гуртожитки, затвердженого постановою Ради Міністрів УРСР від 03.06.1986 року № 208 передбачено, що гуртожитки - це спеціально споруджені або переобладнані для цієї мети житлові будинки. Такі житлові будинки належали підприємствам на праві повного господарського відання та відносились до об'єктів державного житлового фонду.

Будинок по вул. Декабристів, 76 в м. Суми був побудований та прийнятий до експлуатації як гуртожиток на 286 місць згідно Акту державного приймання будівлі (споруди), затвердженого рішенням виконкому Сумської міської ради депутатів трудящих № 331 від 30.04.1969 р. ( том 2, а.с. 149-155). Зазначена у Акті приймання в експлуатацію адреса гуртожитку -м. Суми, вул. Декабристів, 94 була змінена на адресу - вул. Декабристів, 76 згідно з рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради депутатів трудящих № 650 від 15.09.1977 р. (том 3, а.с. 87-88). Замовником будівництва виступив Сумський автобусний парк № 18021, назва якого в подальшому відповідно до наказу № 56 від 23.01.1987 р. була змінена на “Сумське автотранспортне підприємство 15927”, яке в свою чергу під час приватизації було перетворене у Відкрите акціонерне товариство “Сумське АТП-15927”.

Таким чином, за своїм статусом будівля по вул. Декабристів, 76 в м. Суми була побудована у 1969 р. та використовувалася саме як гуртожиток для проживання робітників.

Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону України “Про приватизацію майна державних підприємств”(у редакції, що була чинною на момент виникнення спірних правовідносин) до об'єктів державної власності, що підлягають приватизації, належать: майно підприємств, цехів, виробництв, дільниць, інших підрозділів, які є єдиними (цілісними) майновими комплексами, якщо в разі їх виділення у самостійні підприємства не порушується технологічна єдність виробництва з основної спеціалізації підприємства, з структури якого вони виділяються; об'єкти незавершеного будівництва та законсервовані об'єкти; акції (частки, паї), що належать державі у майні господарських товариств та інших об'єднань. Визначення цілісного майнового комплексу наведено у ст. 4 Закону України “Про оренду майна державних підприємств та організацій”(у редакції на момент виникнення спірних правовідносин), відповідно до якого цілісним майновим комплексом є господарський об'єкт з закінченим циклом виробництва продукції (робіт, послуг).

З наведених норм законодавства України випливає, що гуртожитки не входять до складу цілісних майнових комплексів, а входять до складу житлового фонду, а тому відносини щодо їх використання регулюються нормами ЖК УРСР та інших актів житлового законодавства.

На час складання Плану приватизації Сумського державного автотранспортного підприємства 15927 діяла Методика оцінки вартості майна під час приватизації, затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 15.08.1996 р. № 961, пунктом 34 якої було визначено, що вартість цілісного майнового комплексу зменшується на вартість майна, у тому числі державного житлового фонду, який приватизується відповідно до Закону України “Про приватизацію державного житлового фонду” та об'єктів, що не підлягають приватизації. Згідно зі ст. 2 Закону України “Про приватизацію державного житлового фонду”(у редакції, що діяла у квітні 1998 р.) кімнати у гуртожитках не підлягали приватизації відповідно до цього Закону.

До управління комунального майна та приватизації Сумської міської ради надходили звернення мешканців гуртожитку по вул. Декабристів, 76, в яких ставилося питання про передачу гуртожитку до комунальної власності міста Суми. На такі звернення надавалася відповідь про неможливість вирішення такої передачі в зв'язку з тим, що гуртожиток належить на праві власності ВАТ «Сумське автотранспортне підприємство 15927»

Пунктом 2.2 Положення про управління комунального майна та приватизації Сумської міської ради передбачено, що управління розглядає заяви, пропозиції та скарги юридичних та фізичних осіб та вживає відповідні заходи в межах своєї компетенції. Таким чином, зважаючи на звернення мешканців, вимоги чинного законодавства, управління повинно внести пропозицію виконавчому комітету або профільній комісії Сумської міської ради про прийняття у комунальну власність територіальної громади міста Суми гуртожитку по вул. Декабристів, 76. Але внесенню пропозиції та, відповідно, здійсненню своїх повноважень управлінням, перешкоджає наявність не скасованого, не зміненого та чинного на сьогоднішній день наказу Регіонального Управління фонду державного майна України по Сумській області № 932 від 09.08.98 року про передачу гуртожитку до статутного фонду ВАТ «Сумське автотранспортне підприємство 15927».

Крім того, до повноважень управління, наданих Сумською міською радою, належить безпосередньо приймання об'єктів до комунальної власності, оформлення відповідних актів, створення комісій по такому прийманню та оформленню інших документів відповідно до чинного законодавства України.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» державний житловий фонд - це житловий фонд місцевих рад народних депутатів та житловий фонд, який знаходиться у повному господарському віданні чи оперативному управлінні державних підприємств, організацій, установ.

Потрібно зазначити, що до включення гуртожитку по вул. Декабристів, 76 до статутного фонду ВАТ «Сумське автотранспортне підприємство 15927» згадана будівля належала на прав оперативного управління Сумському державному автотранспортному підприємству 15927.

Пунктом 6.2 Постанови Верховної Ради України «Про концепцію роздержавлення і приватизації підприємств, землі та житлового фонду» від 1991 року № 53, встановлено, що передача в колективну власність об'єктів соціально-культурного і побутового призначення (яким є будівля гуртожитку) може здійснюватися лише за умови збереження рівня обслуговування та покриття витрат на їх утримання за окремим рішенням Кабінету Міністрів України.

Більш того, господарським судом Сумської області порушена справа про банкрутство ВАТ «Сумське автотранспортне підприємство 15927», спостережною радою цього товариства прийняте рішення про закриття цього гуртожитку, його мешканцям надсилаються листи з пропозицією викупити в товариства займані ними кімнати, до районних судів подано кілька позовів про виселення. На даний час існує реальна загроза продажу будівлі гуртожитку третім особам

Таким чином, згадана передача гуртожитку до статутного фонду підприємства призводить до загрози порушення Конституційних прав членів територіальної громади міста Суми - мешканців гуртожитку по вул. Декабристів, 76, які можуть залишитись на вулиці без даху над головою.

Відповідно до ч. 9 ст. 8 Закону “Про приватизацію державного житлового фонду”із змінами, внесеним Законом від 03.03.2005 р., в разі банкрутства підприємств, зміни форми власності або ліквідації підприємств, установ, організацій, у повному господарському віданні яких перебуває державний житловий фонд, останній (у тому числі гуртожитки) одночасно передається у комунальну власність відповідних міських, селищних, сільських Рад народних депутатів.

Відповідно до п. 2 Положення про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або оперативному управлінні підприємств, установ та організацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.11.1995 р. № 891, передачі в комунальну власність підлягають житлові будинки відомчого житлового фонду, в тому числі гуртожитки.

Пунктом 5 вказаного Положення передбачено, що передача будинків відомчого житлового фонду в комунальну власність провадиться комісією з питань приймання відомчого житлового фонду в комунальну власність, яка утворюється Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями або виконкомами відповідної ради. Приймання житлових будинків (у тому числі гуртожитків) до комунальної власності м. Суми здійснює позивач.

Відповідно до п. п. 2.2, 2.5 Положення про Управління майна комунальної власності Сумської міської ради, затвердженого рішенням Сумської міської ради № 333-МР від 27.12.2006 р., повноваженнями та функціями позивача є здійснення обліку майна комунальної власності, забезпечення контролю за його використанням, збереженням; здійснення приймання майна у комунальну власність з оформленням відповідних актів приймання-передачі тощо. Управління є юридичною особою та відповідно до Положення має право бути позивачем та відповідачем у суді з питань, що належать до його повноважень.

Відповідно до вимог ч. 9 ст. 8 Закону “Про приватизацію державного житлового фонду” та Положення про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або оперативному управлінні підприємств, установ та організацій, визнання підприємства банкрутом є безумовною підставою для одночасної передачі житлового фонду (у тому числі гуртожитків) у комунальну власність відповідних міських, селищних, сільських Рад.

Статтею 26 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» встановлено, що до складу ліквідаційної маси включаються усі види майнових активів банкрута, які належать йому на праві власності або повного господарського відання, за винятком об'єктів державного житлового фонду, у тому числі гуртожитки, які в разі банкрутства підприємства передаються в порядку, встановленому законодавством, до комунальної власності відповідних територіальних громад без додаткових умов.

Згідно п. п. 1,2,3 Положення про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 6 листопада 1995 року № 891, безоплатній передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій у разі банкрутства, зміни форми власності або ліквідації цих підприємств цих підприємств, установ та організацій, підлягають житлові будинки відомчого житлового фонду у тому числі гуртожитки.

Інструктивним листом Фонду державного майна України від 30.12.2005 року, адресованого начальникам регіональних відділень Фонду державного майна України рекомендовано, в разі наявності підстав, розглядати можливість визнання позовів про визнання недійсним актів органів приватизації щодо включення вартості гуртожитків до вартості цілісних майнових комплексів, що підлягають приватизації з наступною передачею гуртожитків до комунальної власності. Статтею 3 Кодексу адміністративного судочинства визначено, що позивачем в адміністративній справі може бути суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду.

Згідно статті 105 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний позов може містити вимоги про скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень.

В свою чергу, статтею 16 Цивільного кодексу України встановлено, що способами захисту цивільних прав та інтересів може бути, серед інших, визнання незаконним рішення органу державної влади.

Позиція третьої особи полягає в тому, що передача гуртожитку до статутного фонду ВАТ «Сумське АТП -15927» на час її здійснення повністю відповідала вимогам законодавства. Але, що таке твердження не відповідає дійсності, адже Житловий кодекс Української РСР діє від 03.06.1986 року. Стаття 4 цього кодексу встановлює, що до складу житлового фонду входять житлові будинки, а також житлові приміщення в інших будівлях. Пунктом 2 статті 3 Закону України «Про приватизацію державного майна», у відповідності до якого приватизувалось редакції на той час. «Сумське АТП - 15927» передбачено, що дія цього закону не поширюється на об'єкти державного земельного та житлового фондів, а також на об'єкти соціально-культурного призначення. Таким чином, включення гуртожитку до статутного фонду підприємства відбувалось всупереч наведеним нормам. Приватизація житла завжди регулювалась іншим Законом України -«Про приватизацію державного житлового фонду», стаття 2 якого встановлює, що кімнати в гуртожитках не підлягають приватизації.

Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Жодним законом України не передбачено включення житла до статутних фондів будь яких підприємств. Більш того, чинне законодавство прямо забороняє таке включення.

Стаття 328 Цивільного кодексу України встановлює, що право власності вважається набутим правомірно, якщо інше не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Таким чином, можна стверджувати, що на даний час ВАТ «Сумське автотранспортне підприємство 15927» отримало у власність гуртожиток неправомірно - в спосіб, не передбачений законодавством, отже, ним заборонений, на підставі наказу, частина якого не відповідає ні діючому законодавству, ні законодавству, що діяло на час включення гуртожитку до статутного фонду.

Рішенням господарського суду Сумської області від 03.04.2008 року по справі № 14/3-07 нр позовні вимоги Прокурора Ковпаківського району м. Суми в інтересах держави в особі Управління майна комунальної власності Сумської міської ради, м. Суми до відповідачів: 1) Регіонального відділення Фонду державного майна України по Сумській області, м. Суми ; 2). Відкритого акціонерне товариство “Сумське автотранспортне підприємство 15927”, м. Суми за участю третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: 1).Виконавчого комітету Сумської міської ради, м. Суми 2).Сумської міської ради, м. Суми за участю третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів: 1) Пономаренко Василя Павловича, м. Суми 2) Слободяник Валентина Володимировича, м. Суми про зобов'язання вчинити дії позов задоволено повністю, а саме : визнано незаконним включення в статутний фонд Відкритого акціонерного товариства “Сумське автотранспортне підприємство 15927”(40009, м. Суми, вул. Білопільський шлях, 16; код 03118529) гуртожитку загальною площею 2445,7 кв.м., розташованого за адресою м. Суми, вул. Декабристів, 76.; зобов'язано Відкрите акціонерне товариство “Сумське автотранспортне підприємство 15927”(40009, м. Суми, вул. Білопільський шлях, 16; код 03118529) та Регіональне відділення Фонду державного майна України по Сумській області (40024, м. Суми, вул. Харківська, 30/1; код 21124686) передати гуртожиток загальною площею 2445,7 кв.м., розташований за адресою м. Суми, вул. Декабристів, 76, Управлінню майна комунальної власності Сумської міської ради (40030, м. Суми, вул. Горького, 21; код 33525906) в 10-ти денний термін з дня набрання законної сили рішенням суду.

Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 14.08.2008 року по справі № 14/3-07 рішення господарського суду Сумської області від 03.04.2008 року залишено без змін .

Постановою Вищого господарського суду України від 03.12.2008 року по справі № 14/3-07 постанову Харківського апеляційного господарського суду від 14.08.2008 року у справі № 14/3-07 залишено без змін .

Згідно ч. 1 ст. 72 КАС України обставини , встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі ( в даному разі в адміністративній справі № АС 4/297-08), що набрало законної сили , не доказуються при розгляді інших справи , у яких беруть участі ті самі особи або особа , щодо якої встановлено ці обставини .

Враховуючи вищевикладене , вимоги позивача є правомірними , обґрунтованими і підлягають задоволенню в повному обсязі.

На підставі всього вищевикладеного, керуючись ст. 4 Житлового кодексу УРСР, 127-131 Житлового кодексу РСР , ст. 1,8,9 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», ст.ст. 71,86,158-163 КАС України, господарський суд

ПОСТАНОВИВ :

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Визнати нечинним наказ № 432 від 09.04.1998 року Регіонального відділення Фонду державного майна України по Сумській області ( 40024, м. Суми, вул.Харківська,30/1 ; код ЄДРПОУ 21124686 ) в частині затвердження передачі відповідно до розділу VII плану приватизації державного майна Сумського державного автотранспортного підприємства 15927 до статутного фонду відкритого акціонерного товариства „Сумське автотранспортне підприємство 15927” ( 40009, м. Суми, вул. Білопільський шлях ,16 ; код ЄДРПОУ 03118529) будівлі гуртожитку, розташованого за адресою: м. Суми, вул. Декабристів, 76 загальною площею 2445,7 кв.м.

3. Згідно ст. 186 КАС України заява про апеляційне оскарження постанови подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня її проголошення (з дня складення постанови в повному обсязі). Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

4. Згідно ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не буде подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання, апеляційної скарги постанова, якщо її не було скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.