Іменем України
"20" жовтня 2009 р. справа № 5020-4/114
За позовом Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в місті Севастополі
(99011, місто Севастополь, вулиця Демидова, 13)
до Приватного підприємства “Монтеград”
(99000, місто Севастополь, вулиця Гідрографична, 4)
про стягнення 2000,00грн.
Суддя Погребняк О.С.
За участю представників сторін:
від позивача -Контарева С.А., довіреність №7/27-1164 від 21.09.2009,
від відповідача -Корпієнко Ю.І., директор, наказ №1 від 29.10.1998.
Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у місті Севастополі звернулася до господарського суду міста Севастополя з позовом до Приватного підприємства “Монтеград” про стягнення заборгованості у розмірі 2 000,00 грн.
Позовні вимоги ґрунтуються на положеннях частини 1 статті 1 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ і організацій за правопорушення у сфері містобудування», пунктів 10, 11 Положення «Про порядок накладення штрафів у сфері містобудування», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1995 року № 244 та мотивовані тим, що 21.05.2009 року Інспекцією ДАБК в м. Севастополі у відношенні відповідача було винесено постанову № 50/Ю про притягнення даного підприємства до відповідальності за здійснення виготовлення бетону з порушенням норм державних стандартів. Вказаною постановою було накладено штраф в розмірі 2000,00 грн., постанова № 50/Ю у встановлені строки не оскаржувалась та штраф своєчасно і добровільно не сплачено.
Ухвалою суду від 04.08.2009 позовна заява прийнята до розгляду та порушено провадження по справі.
Відповідач проти позову заперечує, пояснив суду що виготовлення бетону він здійснював без порушення державних стандартів.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог та необхідність їх задоволення виходячи з наступного:
Відповідно до статті 238 Господарського кодексу України, за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків. Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.
Частинами 1, 2 статті 238 Господарського кодексу України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та у порядку, встановленому законом, можуть застосовувати до суб'єктів господарювання адміністративно-господарські санкції, зокрема, адміністративно-господарський штраф.
Частинами 1 та 2 статті 241 Господарського кодексу України визначено, що адміністративно-господарський штраф - це грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності.
Перелік порушень, за які з суб'єкта господарювання стягується штраф, розмір і порядок його стягнення визначаються законами, що регулюють податкові та інші відносини, в яких допущено правопорушення.
Судом встановлено, що спеціальним нормативним актом, який регулює питання відповідальності за правопорушення у сфері містобудування є Закон України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ і організацій за правопорушення у сфері містобудування», відповідно до статті 1 якого підприємства, їх об'єднання, установи та організації незалежно від форм власності, які здійснюють проектування, роботи по будівництву, реконструкції, реставрації та капітальному ремонту, виготовляють будівельні матеріали, вироби і конструкції, а так само які є замовниками у будівництві або поєднують функції замовника і підрядчика, несуть відповідальність у вигляді штрафу, зокрема, за проведення будівельних робіт без дозволу на їх виконання або без затвердженої проектної документації - у розмірі п'ятдесяти відсотків вартості цих робіт.
Статтею 2 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ і організацій за правопорушення у сфері містобудування»встановлено, що справи про правопорушення, передбачені цим Законом, розглядаються Державною архітектурно-будівельною інспекцією України та її територіальними органами.
Відповідно до статті 3 вказаного вище Закону, підставою для розгляду справи про правопорушення у сфері містобудування є протокол, складений уповноваженою на те особою інспекції державного архітектурно-будівельного контролю за результатами перевірки.
Так, 21.05.2009 року Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в м. Севастополі у відношенні відповідача був складений протокол № 50/Ю про правопорушення у сфері містобудування, яким зафіксовано, що відповідач в порушення вимог Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ і організацій за правопорушення у сфері містобудування», виготовлює бетон будівельний в порушення норм та державних стандартів.
Вказаним протоколом запропоновано накласти на відповідача штраф в розмірі 25 % вартості виконаних робіт. В постанові міститься підпис директора Приватного підприємства „Монтеград” про отримання копії вказаного документу (арк.с. 6).
Згідно з частиною 2 статті 3 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ і організацій за правопорушення у сфері містобудування», разом з протоколом складається припис про усунення допущених порушень.
Частиною 4 статті 3 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ і організацій за правопорушення у сфері містобудування» встановлено, що рішення посадової особи інспекції державного архітектурно-будівельного контролю про накладення штрафу оформляється постановою про накладення на підприємство штрафу за правопорушення у сфері містобудування відповідно до цього Закону.
З матеріалів справи вбачається, що 21.05.2009 року Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в м. Севастополі було винесено постанову № 50/Ю про накладення на Приватне підприємство „Монтеград” штрафу в сумі 2000,00 грн
При цьому, розмір штрафу -25 % від вартості виконаних робіт, було визначено виходячи з вартості робіт -8000,00 грн., відповідно до довідки, наданої позивачем до позову (а.с.7).
Судом встановлено, що постанова № 50/Ю від 21.05.2009 року відповідачем, відповідно до статті 4 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ і організацій за правопорушення у сфері містобудування», не оскаржувалась.
Згідно з частиною 7 статті 3 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ і організацій за правопорушення у сфері містобудування», штраф підлягає сплаті підприємством у п'ятнадцятиденний термін з дня його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується у судовому порядку.
Аналогічні вимоги містяться в пунктах 10, 11 Положення «Про порядок накладення штрафів у сфері містобудування», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1995 року № 244.
Відповідач, відповідно до вимог статей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України, не довів суду факту добровільної оплати накладеного на нього на підставі постанови № 50/Ю від 21.05.2009 року штрафу в розмірі 2000,00 грн.
На підставі викладених обставин, суд вважає позовні вимоги такими, які підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України, враховуючи, що спір виник внаслідок неправильних дій відповідача, суд покладає на нього витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Керуючись статтями 49, 82-85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Позов задовольнити у повному обсязі.
2. Стягнути з Приватного підприємства „Монтеград” (99000, місто Севастополь, вулиця Гідрографічна 4, ідентифікаційний код 30195067) в доход державного бюджету України (Держбюджет Ленінського району, УДК р/р 31110106700007, МФО 824509, ОКПО 24035598, код платежу 21081100) штраф в розмірі 25 % від вартості виконаних робіт в сумі 2000,00 грн.
3. Стягнути з Приватного підприємства „Монтеград” (99000, місто Севастополь, вулиця Гідрографічна 4, ідентифікаційний код 30195067) в дохід державного бюджету України (Державний бюджет, Ленінського району у м. Севастополі, ЄДРПОУ 24035598, ГУ ДКУ в м. Севастополі, МФО 824509, рахунок № 31113095700007, код бюджетної класифікації 22090200) витрати по сплаті державного мита в розмірі 102,00 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 118,00 грн.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Суддя О.С. Погребняк
Рішення оформлено відповідно до вимог ст. 84 Господарського
процесуального кодексу України і підписано 26.10.2009.
1. Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю в місті Севастополі
(99011, місто Севастополь, вулиця Демидова, 13)
2. ПП «Монтеград»
(99000, місто Севастополь, вулиця Гідрографична, 4)
3. Справа